Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

παιδιά κάποιος που έχει εμπειρία με το πολακι σε βουνο ας μου πει την γνώμη του.. σήμερα είπα να το κάνω βόλτα για πρώτη φορά σε ανηφόρες κατηφόρες και στροφές.. και κατεβαίνοντας από Διόνυσο προς Νέα Μάκρη το DSG μου έκανε κάτι περίεργα... δεν μπορούσα να το τρέξω όσο ήθελα γιατί μπροστά μου είχα άλλα αμάξια οπότε αναγκαστικά το πήγαινα λίγο τσιγκελωτά και με φρένο.. κάθε φορά που κατηφόριζε όμως ο δρόμος περισσότερο.. αυτό από 6η-7η μου κατέβαζε ξαφνικά σε 3η (χωρίς να πατήσω φρένο!!!) και ανέβαζε απότομα στροφές!!! :wacko: πάταγα γκάζι και δεν έβγαινε απο την 3η!!!!ανέβαζε στροφές μέχρι 4500-5000 για να ανεβάσει με το ζόρι 4η! και ενώ είμουν με 70-80km/h περίπου.. ποτέ ξανά δεν το έχει κάνει αυτό.. οπότε αναγκαστικά κατέβηκα το βουνό με manual. Στην ανηφόρα τώρα δεν είχε κανένα πρόβλημα καταλάβαινε μόνο του ότι πρέπει να κάνει πιο αργά τις αλλαγές και να ανεβάζει στροφές για να μπορέσει να σηκώσει το αμάξι..παντώς γενικά έχω παρατηρήσει ότι στις κατηφόρες συγκρατεί και φρενάρει κατεβάζοντας ταχύτητα...

και κάτι άλλο που παρατήρησα όταν η θερμοκρασία έπιασε 4 βαθμούς άρχισε να αναβοσβήνει ένδειξη για χιόνι.. στην αρχή νόμιζα ότι κάτι έγινε αλλά μετα το κατάλαβα οτι όλα ήταν οκ..μόνο για να με τρομάξει ήταν..

Επίσης στις αλλαγές ταχυτήτων έχετε ακούσει ποτέ σαν κάτι να ξεφυσάει ώρες ώρες????

kai mena mou to kanei auto stis katifores

episeis 2 fores enw evala to S kolise gia 5 deuterolepta peripou san na itan nekro to autokinito.

auto me tis katifores mi se anisixei an thes peze xeirokinito.

sory gia ta greeklsih den eime spiti mou

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάποιος που έχει εμπειρία με το πολακι σε βουνο ας μου πει την γνώμη του.. σήμερα είπα να το κάνω βόλτα για πρώτη φορά σε ανηφόρες κατηφόρες και στροφές.. και κατεβαίνοντας από Διόνυσο προς Νέα Μάκρη το DSG μου έκανε κάτι περίεργα... δεν μπορούσα να το τρέξω όσο ήθελα γιατί μπροστά μου είχα άλλα αμάξια οπότε αναγκαστικά το πήγαινα λίγο τσιγκελωτά και με φρένο.. κάθε φορά που κατηφόριζε όμως ο δρόμος περισσότερο.. αυτό από 6η-7η μου κατέβαζε ξαφνικά σε 3η (χωρίς να πατήσω φρένο!!!) και ανέβαζε απότομα στροφές!!! :whistling: πάταγα γκάζι και δεν έβγαινε απο την 3η!!!!ανέβαζε στροφές μέχρι 4500-5000 για να ανεβάσει με το ζόρι 4η! και ενώ είμουν με 70-80km/h περίπου.. ποτέ ξανά δεν το έχει κάνει αυτό.. οπότε αναγκαστικά κατέβηκα το βουνό με manual. Στην ανηφόρα τώρα δεν είχε κανένα πρόβλημα καταλάβαινε μόνο του ότι πρέπει να κάνει πιο αργά τις αλλαγές και να ανεβάζει στροφές για να μπορέσει να σηκώσει το αμάξι..παντώς γενικά έχω παρατηρήσει ότι στις κατηφόρες συγκρατεί και φρενάρει κατεβάζοντας ταχύτητα...

και κάτι άλλο που παρατήρησα όταν η θερμοκρασία έπιασε 4 βαθμούς άρχισε να αναβοσβήνει ένδειξη για χιόνι.. στην αρχή νόμιζα ότι κάτι έγινε αλλά μετα το κατάλαβα οτι όλα ήταν οκ..μόνο για να με τρομάξει ήταν..

Επίσης στις αλλαγές ταχυτήτων έχετε ακούσει ποτέ σαν κάτι να ξεφυσάει ώρες ώρες????

Ο Διόνυσος έχει έντονες κατηφόρες - ανηφόρες με απότομες γλυστερές στροφές. Είναι λογικό να στα κάνει αυτά. Οι αισθητήρες παθαίνουν ντελίριο......Καλύτερα σε τέτοιες πειπτώσεις να δουλεύεις Manual η S. Στις κατηφόρες σου κατεβάζει ταχύτητα. είναι φυσιολογικό και σε μένα το κάνει. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι από 2ρα ...αν κόψεις λίγο...σε πετάει στην κυριολεξία στην πρώτη ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΟΜΑ....θέλει λίγο προσοχή. Εγω τον Διόνυσο το ανεβοκατεβαίνω χαλαρά με 4η στο κιβώτιο...σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!! Για οσους ενδιαφερονται,σημερα αλλαξα λαδια στο polo μου κ το κοστος ηταν 130 μαζι με ''ενδιαμεσο service'' οπως εγραφε η αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!! Για οσους ενδιαφερονται,σημερα αλλαξα λαδια στο polo μου κ το κοστος ηταν 130 μαζι με ''ενδιαμεσο service'' οπως εγραφε η αποδειξη.

και τι περιελάμβανε το ενδιάμεσο service εκτός από λάδια και φίλτρο? Πιθανόν κάποιους ελέγχους?

Link to comment
Share on other sites

και τι περιελάμβανε το ενδιάμεσο service εκτός από λάδια και φίλτρο? Πιθανόν κάποιους ελέγχους?

Να σου πω την αληθεια δεν ρωτησα γιατι ειχε 2 αποδειξεις κ ειδα μονο την μια με τα λαδια,φιλτρα που ηταν 99 ευρω,κ μετα ειδα την αλλη που ειχε το ''ενδιαμεσο service'',οποτε πιστευω οτι ηταν διαγνωστικοι ελεγχοι λογικα. Να αναφερω επισης οτι η αλλαγη εγινε στα 6.030 km απο τον Δεκεμβρη που το πηρα!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν ρωτησα γιατι ειχε 2 αποδειξεις κ ειδα μονο την μια με τα λαδια,φιλτρα που ηταν 99 ευρω,κ μετα ειδα την αλλη που ειχε το ''ενδιαμεσο service'',οποτε πιστευω οτι ηταν διαγνωστικοι ελεγχοι λογικα. Να αναφερω επισης οτι η αλλαγη εγινε στα 6.030 km απο τον Δεκεμβρη που το πηρα!

Μπράβο ρε θηρίο τόσα χλμ μέσα σε ούτε τρεις μήνες! λογικά είναι το κόστος εργασίας!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα,ειχα ταλαιπωρηθει με τα προηγουμενα αυτοκινητα μου,οποτε αυτο τωρα το απολαμβανω οσο μπορω! :thumbsup2:

Παντως μου φανηκε ''λογικη'' τιμη,αλλα ας αναμενουμε κ καποιον αλλο να κανει αλλαγη,καλο ειναι να συγκρινουμε τιμουλες!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν ρωτησα γιατι ειχε 2 αποδειξεις κ ειδα μονο την μια με τα λαδια,φιλτρα που ηταν 99 ευρω,κ μετα ειδα την αλλη που ειχε το ''ενδιαμεσο service'',οποτε πιστευω οτι ηταν διαγνωστικοι ελεγχοι λογικα. Να αναφερω επισης οτι η αλλαγη εγινε στα 6.030 km απο τον Δεκεμβρη που το πηρα!

Αλλαξες πρωτα λαδια στα 6,000 χλμ ?

Προσεξες αν τσιμπισε καθολου λαδια ?

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν ρωτησα γιατι ειχε 2 αποδειξεις κ ειδα μονο την μια με τα λαδια,φιλτρα που ηταν 99 ευρω,κ μετα ειδα την αλλη που ειχε το ''ενδιαμεσο service'',οποτε πιστευω οτι ηταν διαγνωστικοι ελεγχοι λογικα. Να αναφερω επισης οτι η αλλαγη εγινε στα 6.030 km απο τον Δεκεμβρη που το πηρα!

Αλλαξες πρωτα λαδια στα 6,000 χλμ ?

Προσεξες αν τσιμπισε καθολου λαδια ?

εγώ τα τσέκαρα προχθές έχω 1800 km και ήθελε μισό μπουκάλι λάδι

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις,σε μενα στα πρωτα 2.000 εβαλα γυρω στα 500ml.,μισο μπουκαλι περιπου.Στα 4.000 εβαλα το αλλο μισο. Σε 2 βδομαδες απο τοτε εκανα αλλα 2.000 κ ενα βραδυ μου αναψε στο καντραν οτι εχει χαμηλη σταθμη λαδιου,οποτε εβαλα σχεδον 2 λιτρα λαδι που ειχε το κουτι,αλλα οχι 5/30 γιατι δεν ειχα ,φαντασου αναψε Σαββατο βραδυ οταν πηγα να βγω βολτα!Οποτε την Δευτερα την προηγουμενη τους πηρα να ρωτησω τι ,πως ,γιατι κ κανονισα να τα αλλαξω κιολας για να φυγουν κ τα οτι να ναι λαδια,κ να μπορεσω να το παρακολουθησω απο δω κ περα με ''φρεσκα''λαδακια,πως θα παει,αμα καψει δλδ. Παντως που μιλησα με τον αρχιμηχανικο,δεν ειδε κατι περιεργο κ με διαβεβαιωσε οτι στην αρχη θα καψει,απλα ειμαι λιγο επιφυλακτικος...

Να πω επισης οτι εχω εμπειρια κ απο αλλο αμαξι (VW) στην οικογενεια που στην αρχη εκαψε λαδακι και μετα ολα οκ μεχρι σημερα που εχει 70.000 km, αλλα και απο FSI διλιτρο συναδελφου το οποιο μεχρι που το εδωσε,εκαιγε συστηματικα λαδι κ ειχε αγανακτησει ο ανθρωπος...

Edited by progduct
Link to comment
Share on other sites

Ανα 2000 χλμ μου ακουγεται ΠΟΛΥ να καιει 500ml λαδι.

Αν οντως ειναι μονο στα πρωτα χιλιομετρα στρωσιματος οκ τοτε.

Εγω εχω τωρα 1,510 χλμ και στα 2,000 θα τα αλλαξω μαζι με φιλτρο.

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου φανηκε υπερβολικο,απλα δεν θελω να πανικοβληθω,οποτε υπομονη και βλεπω στην συνεχεια με τα καινουργια λαδια πως θα παει!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω νομιζω ειναι τωρα που ειναι καινουριο και απατητο το μοτερ.

Πριν τα αλλαξω θα δω και εγω αν εχει καψει και ποσο ακριβως .

Λιγο πριν το Πασχα .

Καλα χιλιομετρα σε ολους

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

ProgducΤ μην ανησυχεις και εγω τοσο εκαψα στην αρχη και συνεχιζει να ψιλοκαιει!! 200-300μλ ισως και παραπανω δεν τα παρακολουθω τωρα , βαρεθηκα γιατι οποτε πηγαινα και τους ελεγα καιει λαδια μ λεγανε οκ δεν πειραζει (ειχανε βαρεθει να με βλεπουνε) κ απλα το σημειωνανε να το παρακολουθουμε..

Link to comment
Share on other sites

βραζει και χυνεται.. αχαχα :laugh:

Μου ειχανε βαλει 5 40 τα φορουσα κανα μηνα δεν ειχα καποιο προβλημα.. Παντος τα λαδια που δινουν η VW για το πολο μας ειναι με βαση τον καιρο στην γερμανια και οχι εδω..

PS : και εγω 5 30 βαζω πλεον απλα και μονο γιατι αυτα λεει ο κατασκευαστης και οι υπολοιποι εδω..

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 1500 χλμ και δεν μου εχει καψει λαδι..τωρα αν εχει καψει τοσο λιγο που να μην μπορω να το διακρινω στη βελονα τι να πω.αλλα δεν το ζοριζω καθολου,αυτα τα χλμ τα εχω κανει σε 2 μηνες

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 1500 χλμ και δεν μου εχει καψει λαδι..τωρα αν εχει καψει τοσο λιγο που να μην μπορω να το διακρινω στη βελονα τι να πω.αλλα δεν το ζοριζω καθολου,αυτα τα χλμ τα εχω κανει σε 2 μηνες

a εγώ το ζορίζω από πολύ έως παρα πολύ,

πρώτη μέρα που το πήρα το πήγα 237 :laugh:

Link to comment
Share on other sites

a εγώ το ζορίζω από πολύ έως παρα πολύ,

πρώτη μέρα που το πήρα το πήγα 237 :flowers:

εγω δεν το εχω παει ποτε τοσο!!μεχρι 200 και αυτο μια φορα...γενικα χωρις λογο δεν τρεχω

Link to comment
Share on other sites

a εγώ το ζορίζω από πολύ έως παρα πολύ,

πρώτη μέρα που το πήρα το πήγα 237

Δηλαδη ποσο εχεις δει τελικη εως τωρα αφου πηγες 237 πρωτη μερα ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

καλά με την πρώτη μέρα 237? τις επόμενες τι στόχο θα βάλεις? τα 300???? :flowers::beerhat:

εγώ μια φορά έπιασα τα 230 και αυτό κοντά στα 3000χλμ..και μετά από ζεσταμα.. σίγουρα πιάνει και παραπάνω απλά θέλει λίγη κατηφόρα. Πάντως κοντά στα 190-200 το βλέπω ότι ζορίζεται λίγο είναι στο peak του εκεί..

Link to comment
Share on other sites

χμ έχουμε και λέμε

μετά από 3000 χιλ ευλαβικού στρωσίματος δεν μου έκαψε σταγόνα λάδι δεν ακούγετε ούτε τσικ από τριγμούς και από κατανάλωση εκτός πόλης 7.3/100 με 140 χιλιόμετρα , εντός 9.8/100. το dsg απλά τα σπάει.

είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις επιδόσεις του και την κατανάλωσείτου και πιστεύω ότι είναι τίμιο για τα λεφτά που δίνεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.