Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

με 80 δεν πάω. με 140-160 Βόλος Ναύπλιο Ναύπλιο Βόλος μου έβγαλε 730χιλ.

Μην ξεχνάτε πως η ονομαστική χωρητικότητα του ρεζερβουάρ (Polo 6R γενικά) μπορεί να είναι 45 λίτρα, όμως πατώταντας τη βαλβίδα στο στόμιο του ρεζερβουάρ μπορεί να πάρει και 52+ λίτρα. Αυτό από μόνο του κάνει διαφορά 100 - 150 χλμ αυτονομίας με συγκρατημένη οδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εθνική λοιπόν αλλά και πάλι πάρα πολύ οικονομικο με τοσο καλή μέση ωριαία μιλάμε για κάτω από 6 τα 100χλμ.

Μια χαρά , πάρα πολύ οικονομικά και με σβέλτη ταχύτητα :laugh: :laugh:

Χαχαχα! Το χω λιωσει. Ολη μερα βολτα ειμαι. Πρωτο ντεποζιτο έβγαλε 440 με μπολικα ανοιγματα. Με το αλλο εβγαζα 530 με 55αρι ρεζερβουαρ πηγαινοντας σαν την κοτα! Μια χαρα ειναι. Και θα πεσει και με τον καιρο λογικα. Σημερα παρατηρησα οτι οπου στριβεις αναβει το προβολακι και φωτιζει το εσωτερικο της στροφης! γαματο.

Ιδου το ασφαλτοοργωτικο!

post-10954-0-51372300-1312411408_thumb.j

Καλορίζικο , καλοτάξιδο και κυρίως Α Π Ρ Ο Β Λ Η Μ Α Τ Ι Σ Τ Ο :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο , καλοτάξιδο και κυρίως Α Π Ρ Ο Β Λ Η Μ Α Τ Ι Σ Τ Ο :thumbsu:

Ευχαριστω! Πανω από όλα αυτό το τελευταίο..Γιατι ειμαι και βαρυποδαρος..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καθώς έκανα καγκουροβολτα σε μια ευθεία καθώς πατησα απότομα γκάζι μου άνοιξε η ένδειξη του καταλύτη . Μετα απο λίγα δευτερόλεπτα έφυγε.. Έχει τύχει σε κανέναν σας;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καθώς έκανα καγκουροβολτα σε μια ευθεία καθώς πατησα απότομα γκάζι μου άνοιξε η ένδειξη του καταλύτη . Μετα απο λίγα δευτερόλεπτα έφυγε.. Έχει τύχει σε κανέναν σας;

Αντρέα έχει τύχει σε εμένα... Κράτησα την ημερομηνία και μετά είδα στο vag com ότι μου έβγαλε "πιράκια".

Συνήθως είναι κακή ποιότητα βενζίνης...Να ρωτήσω με 95 άρα έγινε αυτό???

Δεν υπάρχει πάντως κάποιο πρόβλημα... Αν συμβεί σταματάς στην άκρη , σβήνεις μηχανή και περιμένεις λίγο. Όταν ξεκινήσεις σου έχει σβήσει το λαμπάκι και πας για λίγο χαλαρά .

Στον Ιωνα όμως βγάζει όλη την ώρα... Ιωνά πρόσεξέ το λίγο το θέμα...

Αν σου βγάζει διαρκώς πιστεύω ότι κάτι πρέπει να παίζει με το πρόγραμμα...

Χθες έβαλα κοντά ένα λίτρο λάδι! Είναι το τρίτο λίτρο που συμπληρώνω στα 19100 km που έχω κάνει! Άντε να δούμε πότε θα σταθεροποιηθεί....whistling.gifwhistling.gif

..Γιατι ειμαι και βαρυποδαρος..

χαχα!! thumbsup.png

και εσύ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί , αλλά έχω ερωτευτεί τις ζάντες αυτού του τύπου, αφού κατάφερε και τις χώρεσε στο TDI , μπράβο του! Όποιος ξέρει τι μοντέλο είναι μας λέει:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Πανω από όλα αυτό το τελευταίο..Γιατι ειμαι και βαρυποδαρος..

Καλορίζικο φίλε Γιώργο!

Στη συνάντηση θα έρθω και εγώ! :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε πως η ονομαστική χωρητικότητα του ρεζερβουάρ (Polo 6R γενικά) μπορεί να είναι 45 λίτρα, όμως πατώταντας τη βαλβίδα στο στόμιο του ρεζερβουάρ μπορεί να πάρει και 52+ λίτρα. Αυτό από μόνο του κάνει διαφορά 100 - 150 χλμ αυτονομίας με συγκρατημένη οδήγηση.

Είσαι σίγουρος ότι ένα αμάξι που πέρνει από το εργοστάσιο 45-60-70 λίτρα μπορεί να πάρει 7 λίτρα παραπάνω άμα το πιέση? Με έχουν βάλει σε μερεκά βενζινάδικα και σε άλλα αμάξια που οδιγούσα παραπάνω από άδειος να φουλάρω και σε κάποια άλλα ακριβώς όσα λέει ο κατασκευαστής. Στην τελική κατάλαβα ποιοι με κλέβαν σε βενζινάδικα που είχε πειραγμένες αντλίες και βάζαν και καλά 5 λίτρα παραπάνω ενώ σε αρκετά βενζινάδικα καλά αυτό δεν γινόταν με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα το αμάξι για service και επειδή κάνει πολλά missfire μου είπαν ότι έχουν πρόβλημά κάποιοι κύλινδροι και θέλει online update από το εργοστάσιο.

ρώτησα αν θα πέσουν οι επιδόσεις κτλπ γιατί συνηθος τα γαμάνε και είπαν όχι,

ρώτησαν αν έχω βάλει πρόγραμμά και είπα όχι

έκανα καλά η πρέπει να το ξέρουνε; Να θυμίσω ότι είναι με leasing

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα έχει τύχει σε εμένα... Κράτησα την ημερομηνία και μετά είδα στο vag com ότι μου έβγαλε "πιράκια".

Συνήθως είναι κακή ποιότητα βενζίνης...Να ρωτήσω με 95 άρα έγινε αυτό???

Δεν υπάρχει πάντως κάποιο πρόβλημα... Αν συμβεί σταματάς στην άκρη , σβήνεις μηχανή και περιμένεις λίγο. Όταν ξεκινήσεις σου έχει σβήσει το λαμπάκι και πας για λίγο χαλαρά .

Στον Ιωνα όμως βγάζει όλη την ώρα... Ιωνά πρόσεξέ το λίγο το θέμα...

Αν σου βγάζει διαρκώς πιστεύω ότι κάτι πρέπει να παίζει με το πρόγραμμα...

Χθες έβαλα κοντά ένα λίτρο λάδι! Είναι το τρίτο λίτρο που συμπληρώνω στα 19100 km που έχω κάνει! Άντε να δούμε πότε θα σταθεροποιηθεί....whistling.gifwhistling.gif

χαχα!! thumbsup.png

και εσύ???

Εβαλα 100αρα κιολας και μου το εβγαλε πρωτη φορα μετα απο 14 000κμ.. Δεν εκανα στην ακρη ισα ισα πατησα λιγο γκαζι και εφυγε αμεσως.. Τεσπα μστηρια πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα το αμάξι για service και επειδή κάνει πολλά missfire μου είπαν ότι έχουν πρόβλημά κάποιοι κύλινδροι και θέλει online update από το εργοστάσιο.

ρώτησα αν θα πέσουν οι επιδόσεις κτλπ γιατί συνηθος τα γαμάνε και είπαν όχι,

ρώτησαν αν έχω βάλει πρόγραμμά και είπα όχι

έκανα καλά η πρέπει να το ξέρουνε; Να θυμίσω ότι είναι με leasing

Καλύτερα να μην το ξέρουν ... όμως τώρα που θα κάνεις on line update υπάρχει περίπτωση να χαθεί το πρόγραμμα... Πας αν είναι και το ξαναπερνάς μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην το ξέρουν ... όμως τώρα που θα κάνεις on line update υπάρχει περίπτωση να χαθεί το πρόγραμμα... Πας αν είναι και το ξαναπερνάς μέσα!

ναι κάτι τέτοιο φαντάζομαι

αλλα 1 θα το καλύψει αυτό η εγγύηση τις apr? η θα πρέπει να ξανά πληρώσω?

και 2 άμα τους παραδεχτώ ότι έβαλα πρόγραμμα παίζει να χάσω καμια εγγύηση?

αν και νομίζω το "καταλαβενον" αμέσως μόλις κοιτάξουν τις πιέσεις και τα υπόλοιπα και πρέπει να το παραδεχτεί εσύ.

δεν κατάλαβα στο τηλέφωνο αν ο τύπος μου είπε αν το έχω βάλει εγώ το πρόγραμμα (leasing εταιρία) η αν έχω βάλει γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουν πιεσεις , αβανς πρεπει να λογκαρουν το αμαξι. (στο δρομο) που δεν παιζει να το κανουν.

επισης χαρτες δεν παιζει να κοιταξουν.

το μονο που μπορει να γινει ειναι να δουν το flash counter της ECU. και να δουν οτι ειναι flashed.

Γιε εμενα

α) πας στην Apr λες οτι εχεις missfire

βγαινεις να λογκαρεις με τον υπευθυνο.

β) Αν δεν λυθει το προβλημα με τα missfire βγαλε το file της Apr και πας στην vw και δεν εβαλες προγραμμα ποτε. Αν ειναι θεμα hardware και λυθει πας και σου το ξαναπερνανε. Δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναπληρωσεις αλλα ρωτα καλου κακου.

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Για να δουν πιεσεις , αβανς πρεπει να λογκαρουν το αμαξι. (στο δρομο) που δεν παιζει να το κανουν.

επισης χαρτες δεν παιζει να κοιταξουν.

το μονο που μπορει να γινει ειναι να δουν το flash counter της ECU. και να δουν οτι ειναι flashed.

Γιε εμενα

α) πας στην Apr λες οτι εχεις missfire

βγαινεις να λογκαρεις με τον υπευθυνο.

β) Αν δεν λυθει το προβλημα με τα missfire βγαλε το file της Apr και πας στην vw και δεν εβαλες προγραμμα ποτε. Αν ειναι θεμα hardware και λυθει πας και σου το ξαναπερνανε. Δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναπληρωσεις αλλα ρωτα καλου κακου.

Αυτα

αφού το αμάξι είναι ήδη στη v.w και έβγαλε πρόβλημα στους κυλίνδρους και με ρώτησαν ήδη για το πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπες οτι το αφησες.

ειπες οτι το πηγες :rolleyes:

οπως και να εχει για εμενα αυτη ηταν η λογικη σειρά που θα ακολουθουσα :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Για να δουν πιεσεις , αβανς πρεπει να λογκαρουν το αμαξι. (στο δρομο) που δεν παιζει να το κανουν.

επισης χαρτες δεν παιζει να κοιταξουν.

το μονο που μπορει να γινει ειναι να δουν το flash counter της ECU. και να δουν οτι ειναι flashed.

Γιε εμενα

α) πας στην Apr λες οτι εχεις missfire

βγαινεις να λογκαρεις με τον υπευθυνο.

β) Αν δεν λυθει το προβλημα με τα missfire βγαλε το file της Apr και πας στην vw και δεν εβαλες προγραμμα ποτε. Αν ειναι θεμα hardware και λυθει πας και σου το ξαναπερνανε. Δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναπληρωσεις αλλα ρωτα καλου κακου.

Αυτα

Ρε συ δεν είναι υπολογιστής για να το λες hardware!!

:flowers:

Link to comment
Share on other sites

Hardware = part = κομματι / υλικο.

με το hardware ενόω μηχανολογικο προβλημα.

ειναι τουλαχιστων αστειο να το αναλυσουμε παραπανω :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα το αμάξι για service και επειδή κάνει πολλά missfire μου είπαν ότι έχουν πρόβλημά κάποιοι κύλινδροι και θέλει online update από το εργοστάσιο.

ρώτησα αν θα πέσουν οι επιδόσεις κτλπ γιατί συνηθος τα γαμάνε και είπαν όχι,

ρώτησαν αν έχω βάλει πρόγραμμά και είπα όχι

έκανα καλά η πρέπει να το ξέρουνε; Να θυμίσω ότι είναι με leasing

Συνεννοησου πρωτα με τον προγραμματιστη σου να στο βγαλουν κ μετα να πας στην αντιπροσωπεια.. Απο προσωπικη μου εμπειρια ειναι καλο να τους πεις την αληθεια, αν δεν θελεις να βγαλεις το προγραμμα, γιατι θα το διαπιστωσουν αφου τα δεδομενα στελνονται online στην Γερμανια και μετα θα σε βγαλουν και φταιχτη...

Ρε συ δεν είναι υπολογιστής για να το λες hardware!!

:flowers:

Ενας προσθετος Seagate Barracuda 7200.12 μου φτανει για να αποθηκευω τα δεδομενα και τις κωδικοποιησεις της Ecu μου; :rolleyes::lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συνεννοησου πρωτα με τον προγραμματιστη σου να στο βγαλουν κ μετα να πας στην αντιπροσωπεια.. Απο προσωπικη μου εμπειρια ειναι καλο να τους πεις την αληθεια, αν δεν θελεις να βγαλεις το προγραμμα, γιατι θα το διαπιστωσουν αφου τα δεδομενα στελνονται online στην Γερμανια και μετα θα σε βγαλουν και φταιχτη...

Ενας προσθετος Seagate Barracuda 7200.12 μου φτανει για να αποθηκευω τα δεδομενα και τις κωδικοποιησεις της Ecu μου; :lol: :lol: :lol:

Προσοχή πλέον με τα προγράμματα γιατί αν δουν απο την Γερμανία πως υπάρχει πρόγραμμα(όταν το συνδέσουν On line) σε βγάζουν εκτός εγγύησης με την μια!! :rolleyes:

Bill αν δεν σε χαλάει το ότι δουλεύει 7200 rpm(το ίδιο με το αμάξι σου σχεδόν :flowers: ) πάρτον άφοβα!! :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Bill αν δεν σε χαλάει το ότι δουλεύει 7200 rpm(το ίδιο με το αμάξι σου σχεδόν :flowers: ) πάρτον άφοβα!! :lol:

:rolleyes::lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή πλέον με τα προγράμματα γιατί αν δουν απο την Γερμανία πως υπάρχει πρόγραμμα(όταν το συνδέσουν On line) σε βγάζουν εκτός εγγύησης με την μια!! :bow:

Bill αν δεν σε χαλάει το ότι δουλεύει 7200 rpm(το ίδιο με το αμάξι σου σχεδόν :bow: ) πάρτον άφοβα!! :bow:

Αυτός που σου έβαλε το πρόγραμα μπορεί να στο βγάλει κάνοντας σου την τελευταία αναβάθμιση και μετά πας και στο ξαναπερναει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.