Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Car Pc.

Recommended Posts

Λοιπόν, σήμερα συγκεντρώθηκαν όλα τα υλικά, έγιναν όλα τα σεταρίσματα και από εβδομάδα, θα γίνει η εγκατάσταση... :D

Έχω στήσει ένα PCάκι το οποίο είναι Fanless(!), παίζει με 12V κι έχει μέγεθος μικρότερο από το CD changer... :( Θα τοποθετηθεί στον χώρο του CD Changer λοιπόν, θα έχει αναμονή USB στην κονσόλα στο σχετικό panel που σχεδίασα και κατασκεύασα, θα έχει αναμονή USB δίπλα στην OBD για να βάζω το καλώδιο και να το τσεκάρω στο VagCom, έχει ΒΤ, 3G modem για ίντερνετ, SSD δίσκο για να μην έχω πρόβλημα με τους κραδασμούς και θα παίζει μέσα από την οθόνη του Pioneer. Παρακάτω έχω φώτο με το πάνελ και το "κουτί" του PC. Κάπου την Τετάρτη θα το αφήσω μάλλον για τοποθέτηση. Ταυτόχρονα θα τοποθετηθεί και η ΟΕΜ κάμερα που περιμένει εδώ και μέρες... :lol: Όταν θα έχω νεότερα με την εγκατάσταση, θα σας ενημερώσω... :thumbsup:

Sorry αλλά οι φώτο είναι από κινητό...

19112009235small.jpg

19112009236small.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα συγκεντρώθηκαν όλα τα υλικά, έγιναν όλα τα σεταρίσματα και από εβδομάδα, θα γίνει η εγκατάσταση... :D

Έχω στήσει ένα PCάκι το οποίο είναι Fanless(!), παίζει με 12V κι έχει μέγεθος μικρότερο από το CD changer... :( Θα τοποθετηθεί στον χώρο του CD Changer λοιπόν, θα έχει αναμονή USB στην κονσόλα στο σχετικό panel που σχεδίασα και κατασκεύασα, θα έχει αναμονή USB δίπλα στην OBD για να βάζω το καλώδιο και να το τσεκάρω στο VagCom, έχει ΒΤ, 3G modem για ίντερνετ, SSD δίσκο για να μην έχω πρόβλημα με τους κραδασμούς και θα παίζει μέσα από την οθόνη του Pioneer. Παρακάτω έχω φώτο με το πάνελ και το "κουτί" του PC. Κάπου την Τετάρτη θα το αφήσω μάλλον για τοποθέτηση. Ταυτόχρονα θα τοποθετηθεί και η ΟΕΜ κάμερα που περιμένει εδώ και μέρες... :lol: Όταν θα έχω νεότερα με την εγκατάσταση, θα σας ενημερώσω... ;)

Sorry αλλά οι φώτο είναι από κινητό...

19112009235small.jpg

19112009236small.jpg

Πολύ ωραία πράγματα Νίκο;).Μας έχεις βάλει τα γυαλιά.B)Ακόμη και ο κιτ θα σε ζήλευε.:oΠροεδρε μήπως κάνεις λάθος επάγγελμα???:thumbsup:Δεν ανοίγεις έναν βελτιωτικό οίκο για VW?????!!!!!sillyhorse1rb5.gifΟι εμπνεύσεις και οι ιδέες σου αστείρευτες ,οι δε κατασκευές σου ανεπανάληπτες.:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ προχώ... Θα το χερίζεσαι μόνο από την touchscreen ή θα έχεις ποντίκι;

Το Pioneer που έχω δεν υποστηρίζει έξοδο για την touchscreen (και γενικότερα αυτές οι συσκευές δεν το υποστηρίζουν). Θα χρησιμοποιώ ένα ΒΤ ποντίκι για αρχή και μετά θα το αλλάξω με ένα touchpad που έχω βρει, το οποίο θα ειναι μόνιμο στην κονσόλα. Όσο για πληκτρολόγιο, έχω ένα foldable ΒΤ, το οποίο θα χρησιμοποιώ.

Το πάνελ εν τω μεταξύ, είναι φτιαγμένο για να μπει στην θέση που είναι το τασάκι και θα δείχνει εντελώς ΟΕΜ. :D Θα προσπαθήσω να βγάλω καμιά φώτο πρόχειρη...

Να και το touchpad που θα πάρω μετά...

xl_hand.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Pioneer που έχω δεν υποστηρίζει έξοδο για την touchscreen (και γενικότερα αυτές οι συσκευές δεν το υποστηρίζουν). Θα χρησιμοποιώ ένα ΒΤ ποντίκι για αρχή και μετά θα το αλλάξω με ένα touchpad που έχω βρει, το οποίο θα ειναι μόνιμο στην κονσόλα. Όσο για πληκτρολόγιο, έχω ένα foldable ΒΤ, το οποίο θα χρησιμοποιώ.

Το πάνελ εν τω μεταξύ, είναι φτιαγμένο για να μπει στην θέση που είναι το τασάκι και θα δείχνει εντελώς ΟΕΜ. ;) Θα προσπαθήσω να βγάλω καμιά φώτο πρόχειρη...

Να και το touchpad που θα πάρω μετά...

xl_hand.jpg

pimp my passat!!!Απλα μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μια φώτο, πως περίπου κάθεται το πάνελ... Προφανώς τα καλώδια θα φύγουν από πίσω, και στις σχισμές θα μπουν αναμονές USB... :rolleyes:

19112009237small.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μια φώτο, πως περίπου κάθεται το πάνελ... Προφανώς τα καλώδια θα φύγουν από πίσω, και στις σχισμές θα μπουν αναμονές USB... :lol:

19112009237small.jpg

Οταν αποφασισεις να βαλεις φτερα,πηδαλιο,προπελα και τα συναφη,ενημερωσε μας εγκαιρα να κανουμε group buy..... :lol::lol::lol: Δεν παιζεσαι βρε Νικο.Τι αλλο θα σκεφτεις να μας τρελανεις?

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή κίνηση !! Σε βλέπω οργανωμένο και προμελετημένο ;) Έτσι πρέπει ! Περιμένουμε νεότερα :D

Link to comment
Share on other sites

Νίκος είναι αυτός πάντα κάνει κινήσεις που αφήνει τον κόσμο άφωνο!

Όλα τα λεφτά θα είναι το ενσωματωμένο vag-com που θα έχει το passatάκι του worthy.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω την εβδομάδα που θα μας έρθει, να γίνει η τοποθέτηση των υλικών, γιατί είναι όλα μαζεμένα και έτοιμα, απλά ο άνθρωπος που θα κάνει την εγκατάσταση δεν προλαβαίνει... :D Ίσως μετά το Trackday, αν κανονίσουμε για καφεδάκι, να τα δείτε και live.. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!σκεφτόμουν εδω και λιγο καιρο τι είναι καλύτερο...car pc ή multimedia navigation system? απλα δεν κατάφερα να βρω την απαντηση και επειδή έκανες κατι τοσο φοβερο μπορει να ξέρεις και κατι παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!σκεφτόμουν εδω και λιγο καιρο τι είναι καλύτερο...car pc ή multimedia navigation system? απλα δεν κατάφερα να βρω την απαντηση και επειδή έκανες κατι τοσο φοβερο μπορει να ξέρεις και κατι παραπανω!

Δημήτρη εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός! Πιστεύω ότι πλέον οι multimedia συσκευές, κάνουν σχεδόν τα πάντα και αν κάποιος δεν θέλει κάτι το πολύ "ειδικό", τον καλύπτουν. Εγώ άλλαξα το μαμά Navi κι έβαλα μια συσκευή Pioneer, η οποία είναι ΤΑ ΠΑΝΤΑ στα ελληνικά, παίζει ταινίες από USB ή SD, παίζει DVD, έχει ελληνικό iGO8.3, όλος ο τηλεφωνικός κατάλογος είναι στα ελληνικά, και γενικότερα την βρίσκω ως μια εξαιρετική συσκευή. Οπότε για το καθημερινό μου και ακόμη παραπάνω, με καλύπτει απόλυτα.

Ο λόγος που μπήκα στο τρυπάκι να βάλω το Car PC, είναι περισσότερο για να έχω ανά πάσα στιγμή διαθέσιμο το VagCom και για να έχω την δυνατότητα όταν ταξιδεύω, να μπορώ να μπαίνω στο ίντερνετ. Ούτε ταινίες θα βάλω στο Car PC ούτε τραγούδια. Είναι και λίγο το ψώνιο με το πείραγμα και η τρέλα με τα gadgets, οπότε ήρθε κι έδεσε. :whistling:

Γνώμη μου, αν δεν έχεις πολύ special ανάγκες, πάρε μία multimedia συσκευή, που θα κάνει σχεδόν τα πάντα και δεν θα χρειάζεται ούτε 1 ώρα να bootάρει, ούτε να κολλάει, ούτε να θέλει προγράμματα, ούτε updates ουτε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ετσι εχεις δικιο, ας πουμε εγω δεν έχω ασχολιθει ουτε με vag com ουτε κατι απο αυτα...απλα gps και μουσικι αντε, και καμια ταινια...οποτε καλυτερα navigation! thanx για τα tips! <_<

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκε το car pc! (μπήκε και η ΟΕΜ κάμερα). Αύριο θα βγάλω μερικές φώτο (για να έχει και λίγο φως). Η "εγχείρηση" πέτυχε! :drinks: Πλέον θα μπορώ να κάνω και ρυθμίσεις/ελεγχους με το VCDS on the go. Θα λειτουργώ και σαν οδική βοήθεια. Όποιος θέλει θα συνδέουμε τα 2 αυτοκίνητα για διαγνώσεις! :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκε το car pc! (μπήκε και η ΟΕΜ κάμερα). Αύριο θα βγάλω μερικές φώτο (για να έχει και λίγο φως). Η "εγχείρηση" πέτυχε! :) Πλέον θα μπορώ να κάνω και ρυθμίσεις/ελεγχους με το VCDS on the go. Θα λειτουργώ και σαν οδική βοήθεια. Όποιος θέλει θα συνδέουμε τα 2 αυτοκίνητα για διαγνώσεις! :p :p :p

Μεγειές Νίκο!!!:xmas:Αυτό με την οδική βοήθεια μου άρεσε πολύ!!!:rofl: Βάλε και έναν φάρο πάνω στον ουρανό να ξέρουμε τι μας γίνεται.:lol:Θα έχει και συνδρομή???:fool:Εγώ πάντως πληρώνω όσο-όσο.:p

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μερικές φώτο από το prject ολοκληρωμένο. Το μόνο που έμεινε, είναι να κολλήσω τις προεκτάσεις USB πίσω από το panel... :)

img3079.jpg

img3083j.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.