Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Υπάρχει καμιά ολοκληρωμένη πρόταση για dtm; Είμαι σε αναμονή για πρόγραμμα και προβληματίζομαι για εισαγωγή. Dtm ή Apr;

dtm δίνει με carbon σωλήνα και χοάνη κατευθειαν μπροστα στη μετώπη -

DSC00629-2.jpg

και αλουμινενιο με σωληνακι αναθυμιασεων με χοάνη στο πλάι

DSC00770.jpg

η πρώτη έχει θετικο το υλικο του σωλήνα ,αλλά η χοάνη είναι δίπλα στον φούρνο και για εμένα έχει περισσότερες πιθανότητες να βραχεί σε περίπτωση νεροποντής

η δεύτερη έχει σωληνακι αναθυμιασεων ,η χοάνη είναι μακρια από την μηχανη και δεν κινδνεύει τόσο από νερα -είναι όμως αλουμινένια και ζεσταίνεται εύκολα -εάν βάλεις όμως

μονωτικό για εμένα ε'ιναι καλύτερη μεταξύ των δύο

DSC00804.jpg

για apr πρέπει να σου απαντήσει κάποιος άλλος -για πολλούς είναι η καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Το μπλέ κομμάτι που έχω μαρκάρει στην φωτογραφία, είναι κολλάρο σιλικόνης??και τι διαστάσεων??? το ίδιο χρειάζεται και στην περίπτωση που δεν καταργήσω την μαμα πλαστική γωνία?   http://img204.images.../dsc00804uu.jpg http://img529.imageshack.us/img529/2230/cdasp39.jpg

Edited by Leou21
Link to comment
Share on other sites

ναι είναι ένα κομάτι που ουσιαστικά ενώνει τον μαμά σωλήνα με τον καινούριο και σφίγγει με δύο κολιέ-

δεν είναι ανάγκη να είναι σιλικόνης ,μπορεί να είναι και από άλλο υλικό απλά το συγκεκριμένο είναι αρκετά ανθεκτικό-

για διάσταση δεν ξέρω ,πρέπει να είναι λίγο παραπάνω από 70 mm προκειμένου να χωρέσουν οι αλλοι οι σωλήνες-

εάν δεν καταργήσεις την μαμά πλαστική γωνία δεν έχεις πρόβλημα απλά εάν θυμάμαι το μαμα κομάτι είναι

κοντό και θα φέρνει την χοάνη (ή ότι άλλο βάλεις) κάπου στην μέση της απόστασης -

(το είχα έτσι για 2 ημέρες κ μετά το άλλαξα -τρώει πολύ ζέστη) :

DSC00627-1.jpg

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

ναι είναι ένα κομάτι που ουσιαστικά ενώνει τον μαμά σωλήνα με τον καινούριο και σφίγγει με δύο κολιέ-

δεν είναι ανάγκη να είναι σιλικόνης ,μπορεί να είναι και από άλλο υλικό απλά το συγκεκριμένο είναι αρκετά ανθεκτικό-

για διάσταση δεν ξέρω ,πρέπει να είναι λίγο παραπάνω από 70 mm προκειμένου να χωρέσουν οι αλλοι οι σωλήνες-

εάν δεν καταργήσεις την μαμά πλαστική γωνία δεν έχεις πρόβλημα απλά εάν θυμάμαι το μαμα κομάτι είναι

κοντό και θα φέρνει την χοάνη (ή ότι άλλο βάλεις) κάπου στην μέση της απόστασης -

(το είχα έτσι για 2 ημέρες κ μετά το άλλαξα -τρώει πολύ ζέστη) :

DSC00627-1.jpg

Βασικά θα βάλω βαρελάκι BMC και είμαι στο ψάξιμο...Για αρχή δεν έχω σκοπό να καταργήσω την μαμά γωνία οπότε και θέλω να βάλω απ'ευθείας το βαρελάκι εκεί. Θα χρειαστώ και κάτι τετοιο οπως το παραπάνω ή μπορεί να ''δέσει'' κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα εάν το πάχος του σωλήνα ταιριάζει (70 μμ)

βασικά δεν ξέρω α) πόσο πιο βαρύ είναι το βαρελάκι και β) απο που θα τραβάει αε΄ρα!

στο ξαναλέω εκεί έχει πολύ ζέστη όπως ηδη θα ξέρεις ,καλύτερα να το βγάλεις πλαι-

,νομίζω όμως ότι τα βαρελάκια στα vag δεν δουλεύουν και πολύ καλά ..αυτό από ότι έχω διαβάσει και όχι από

προσωπική εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

dtm δίνει με carbon σωλήνα και χοάνη κατευθειαν μπροστα στη μετώπη -

DSC00629-2.jpg

και αλουμινενιο με σωληνακι αναθυμιασεων με χοάνη στο πλάι

DSC00770.jpg

η πρώτη έχει θετικο το υλικο του σωλήνα ,αλλά η χοάνη είναι δίπλα στον φούρνο και για εμένα έχει περισσότερες πιθανότητες να βραχεί σε περίπτωση νεροποντής

η δεύτερη έχει σωληνακι αναθυμιασεων ,η χοάνη είναι μακρια από την μηχανη και δεν κινδνεύει τόσο από νερα -είναι όμως αλουμινένια και ζεσταίνεται εύκολα -εάν βάλεις όμως

μονωτικό για εμένα ε'ιναι καλύτερη μεταξύ των δύο

DSC00804.jpg

για apr πρέπει να σου απαντήσει κάποιος άλλος -για πολλούς είναι η καλύτερη

Μηπως γνωρίζεις τιμή για DTM; Όσο κι αν ψάχνω στο internet δεν βρίσκω τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Θέλω Πάντως Το Μαύρο Το Καπάκι Για Τον Κινητήρα!!!Αλλά Δεν Ξέρω Αν Ταιριάζει Σε MK5,Γνωρίζει Κανείς;;;

μπα..γιατι εμας εχει στο καπακι πανω δεξια και μια υποδοχη για ενα σωληνακι υποπιεσης,στο 6 το εχουν καταργησει, η απλα του εχουν αλλαξει θεση!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Θέλω Πάντως Το Μαύρο Το Καπάκι Για Τον Κινητήρα!!!Αλλά Δεν Ξέρω Αν Ταιριάζει Σε MK5,Γνωρίζει Κανείς;;;

βαψε το δικο σου με σπρει!ετσι το χω κανει κ γω!μια χαρα εγινε!

Link to comment
Share on other sites

@ Kans: δεν γνωρίζω τιμή γιατί έγώ έδωσα το δικό μου το παλιό πίσω και πλήρωσα μια διαφορά,αλλά

άλλαξα και την χοάνη οπότε δεν ξέρω να σου πω ακριβώς-

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Θέλω Πάντως Το Μαύρο Το Καπάκι Για Τον Κινητήρα!!!Αλλά Δεν Ξέρω Αν Ταιριάζει Σε MK5,Γνωρίζει Κανείς;;;

αν και εχω βαφειο και εγω με σπρευ ματ το εκανα εδω και κανενα χρονο... eisagwgh791871651111182.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

πριν λιγο εβγαλα το βαρελακι μου BMC cda sp13-s που εχω σε tsi 122 ΦΠΕ για να το καθαρισω..

ειναι η 2η φορα που το εβγαλα στα 49000 χιλιομετρα το ειχα ξαναβγαλει στα 30000 ενω το φορεσα στα 19000

ΤΡΟΜΑΞΑ!!!

εβγαλε απο μεσα οτι μπορει κανεις να φανταστει... μυγες , κουνουπια , νεκρα ζιζανια γενικα , πετρουλες...

τι να πω!!! το επλυνα με το ΚΙΤ καθαρισμου της BMC και τωρα το εχω αφησει να στεγνωσει.

εκανα ομως μια μικρη βλακεια.. αφου ερικσα αρκετο νερο μετα του εβαλα αυτο το υγρο που εχει το κιτακι μεσα αλλα ΔΕΝ ελεγε να καθαρισει δεν εισχορουσε στα τοιχοματα του φιλτρου και ετσι το περασα περιμετρικα ΟΧΙ απο πολυ κοντα με πεπιεσμενο αερα! καθαρισε πραγματικα ομως μεχρι μεσα εβγαλε πολυ μαυριλα και το ξεπλυνα καλα με νερο!

μετα το αφησα να φυγουν τα πολλα νερα και το περασα παλι με αερα οχι απο πολυ κοντα γιατι δεν μπορουσα να περιμενω πολυ ωραια γιατι πρεπει να μπει παλι πανω στο αμαξι να φυγω!!!

τωρα το εχω αφησει στο ηλιο. ποση ωρα να περιμενω για να το περασω μετα με το spray λαδιου που εχει το κιτ???

αφου το περασω ποσο να το αφησω???

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την έχω κάνει την βλακεία, θέλει πολλή ώρα για να στεγνώσει, αλλιώς θα γεμίσεις με λάδια την πεταλούδα (πολύ κακό).

Απλά βάλε το μαμα φιλτροκουτι και ασε το άλλο να στεγνωσει καλα. (1 μέρα τουλαχιστον με τη σημερινη υγρασια).

Link to comment
Share on other sites

πακετο! η τυχη του μαμα κουτιου παραμενει αγνωστη!!!

εχω καλυψει με μια σακουλα και ταινια γυρω γυρω τη σπιραλ σωληνα που ειναι στον αερα! αρα θα το αφησω ετσι μεχρι αυριο πρωι και θα βγω εξω με το astra :p

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η σωστη θεση που πρεπει να εχει η χωανη ωταν την περασω λαδι???

ξαπλωτη (οριζοντια) ?? ή Καθετα?? πρεπει να την γυρναω να παει παντου το λαδι για να μην κατσει σε μια μερα??

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποια στιγμη θα αλλαξω το βαρελακι μου και θα ξαναβαλω χωανη pipercross θελω ποιο πολυ φασαρια και θα φτιαξω ενα καλο heatshield

θα βαλω μια με 65 neck και θα φτιαξω λογικα σε εναν εξατμισα εναν inox 63.5 σωληνα με ενα μικρο σπασιμο που πρεπει να γινει (κουρμπα) για να κατσει σωστα

ενα συστολικο κομματι σιλικονης 65-60 στη μερια του μοτερ για να δεσει πανω στην εισαγωγη , περασμα το σωληνα με ταινια αρμαφλεξ και 1-2 πραγματακια ακωμη.

το θεμα ειναι οτι θελω να περασω μεσα και τις αναθυμιασεις οποτε θα γινει τρυπα και θα κολληθει στο κομματι του σωληνα καθετα σχεδων , με μικρη γωνια βασικα ενα κομματι inox σωληνας μικρης διαμετρου για να περασουν μεσα οι αναθυμιασεις..

το θεμα ειναι οτι δεν ξερω που ειναι ποιο σωστο να μπει.. εκανα ενα σκαριφημα κατοψης στο paint ποιο κατω και εχω βαλει τα 2 πιθανα σημεια που λεω να περασω μεσα τις αναθυμιασεις . 1 ή 2 ??

θελω γνωμες και γιατι..

μηπως πρεπει να ειναι ποιο κοντα στη χωανη??? πιστευω οτι πρεπει να ειναι οσο ποιο μακρια απο την εισαγωγη...

τι λετε???

111-1.jpg

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

παιδια καποια στιγμη θα αλλαξω το βαρελακι μου και θα ξαναβαλω χωανη pipercross θελω ποιο πολυ φασαρια και θα φτιαξω ενα καλο heatshield

θα βαλω μια με 65 neck και θα φτιαξω λογικα σε εναν εξατμισα εναν inox 63.5 σωληνα με ενα μικρο σπασιμο που πρεπει να γινει (κουρμπα) για να κατσει σωστα

ενα συστολικο κομματι σιλικονης 65-60 στη μερια του μοτερ για να δεσει πανω στην εισαγωγη , περασμα το σωληνα με ταινια αρμαφλεξ και 1-2 πραγματακια ακωμη.

το θεμα ειναι οτι θελω να περασω μεσα και τις αναθυμιασεις οποτε θα γινει τρυπα και θα κολληθει στο κομματι του σωληνα καθετα σχεδων , με μικρη γωνια βασικα ενα κομματι inox σωληνας μικρης διαμετρου για να περασουν μεσα οι αναθυμιασεις..

το θεμα ειναι οτι δεν ξερω που ειναι ποιο σωστο να μπει.. εκανα ενα σκαριφημα κατοψης στο paint ποιο κατω και εχω βαλει τα 2 πιθανα σημεια που λεω να περασω μεσα τις αναθυμιασεις . 1 ή 2 ??

θελω γνωμες και γιατι..

μηπως πρεπει να ειναι ποιο κοντα στη χωανη??? πιστευω οτι πρεπει να ειναι οσο ποιο μακρια απο την εισαγωγη...

τι λετε???

111-1.jpg

οριστε η δικια μου.δεν εχει καμια σημασια που θα βαλεις τις αναθυμιασεις

CIMG0945.jpg

CIMG0943.jpg

Link to comment
Share on other sites

τελικα απο οτι τσεκαρα η μονες εισαγωγες τυπου σκουπας που με πατεντα μπορουν να μπουν στο tsi 122 λογο χωροταξιας ειναι αυτες της AWE, SIMOTA , GROUPE M.

η Groupe M ειναι πανακριβη.. αναμεσα στις αλλες 2 ποια λετε??? εγω λεω Simota.

http://www.awe-tuning.com/products/vw/mk5-g-j-2006/2-0t/awe-20t-ccb.html

http://www.simota.com/productsinfo.php?ID=5

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

λεο να βαλω φιλτρακι. Ρωτησα και με ειπαν για το simota μεσα στο μαμα κουτι. και κανει 50ε και με ειπε για ολοκληρο κιτ εισαγαγης παλη simota 320ε(που μου φανικαν πολλα). Αξιζη να βαλω το απλο μεσα στο μαμα κουτι? Ειναι ασφαλες? Εχω golf 5 tsi 140hp

Link to comment
Share on other sites

τελικα απο οτι τσεκαρα η μονες εισαγωγες τυπου σκουπας που με πατεντα μπορουν να μπουν στο tsi 122 λογο χωροταξιας ειναι αυτες της AWE, SIMOTA , GROUPE M.

η Groupe M ειναι πανακριβη.. αναμεσα στις αλλες 2 ποια λετε??? εγω λεω Simota.

http://www.awe-tuning.com/products/vw/mk5-g-j-2006/2-0t/awe-20t-ccb.html

http://www.simota.com/productsinfo.php?ID=5

Η Simota φαίνεται να έχει καλύτερο airflow προς το φίλτρο.

@Pants, απλά βγάλε τον πνίχτη στην εισαγωγή. Δεν αξίζει το απλό φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.