Jump to content
nikkosnet

Ανακοίνωση απόσυρσης αυτοκινήτων και νέα μέτρα

Recommended Posts

Την επιστροφή του μέτρου της απόσυρσης από τον Αύγουστο, τη σύνδεση τελών κυκλοφορίας με τους ρύπους από το 2010 και την εφαρμογή «πράσινου» δακτυλίου στην Αθήνα από το 2011, ανακοίνωσε ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ Γ.Σουφλιάς μετά τη συνεδρίαση της Κυβερνητικής Επιτροπής, η οποία εξέτασε μέτρα για τη μείωση των ατμοσφαιρικών ρύπων.

Παράλληλα, ο κ. Σουφλιάς απέκλεισε κατηγορηματικά προτάσεις για δημιουργία διοδίων στο κέντρο της πρωτεύουσας και για κυκλοφορία πετρελαιοκίνητων οχημάτων. Στόχος των μέτρων είναι, όπως είπε, «το 2012 να μειωθούν οι ρύποι κατά 25%-35% και το 2015 έως 60%» κατέληξε.

Τέλη κυκλοφορίας

Αναφορικά με το νέο τρόπο υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας, αυτός τίθεται σε ισχύ το 2010. Δηλαδή τα τέλη κυκλοφορίας για το 2010, που ως γνωστό καταβάλλονται στο τέλος του 2009, θα υπολογιστούν με τον νέο τρόπο.

Βάσει αυτού, τα ΙΧ χωρίζονται πλέον σε τέσσερις κατηγορίες και τα τέλη θα υπολογίζονται με βάση τον κυβισμό και την περιβαλλοντική επιβάρυνση που προκαλεί ο κινητήρας των οχημάτων:

  • Τα αυτοκίνητα που έχουν άδεια κυκλοφορίας μετά την 1/1/2005, εντάσσονται στην κατηγορία Α και θα πληρώνουν 18 ευρώ λιγότερα σε σχέση με τα σημερινά τέλη.
  • Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Β με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/2000 έως 1/1/2004 θα πληρώνουν επιπλέον 50 ευρώ.
  • Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Γ με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/1996 έως 31/12/1999, θα πληρώνουν 100 ευρώ επιπλέον.
  • Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Δ με άδεια κυκλοφορίας έως τις 31/12/1995, θα πληρώνουν 150 ευρώ περισσότερα.

Τα τέλη κυκλοφορίας για τα υβριδικά αυτοκίνητα κάτω των 1.929 κ.ε. παραμένουν μηδενικά, ενώ για εκείνα με παραπάνω κυβικά ισχύει το ήμισυ των τελών για τα αυτοκίνητα της κατηγορίας Α.

Η απόσυρση

Σχετικά με το μέτρο της απόσυρσης και ανανέωσης του στόλου των οχημάτων, το οποίο θα εφαρμοστεί αμέσως μετά την έκδοση των σχετικών υπουργικών αποφάσεων τον Αύγουστο, θα κλιμακώνεται βάσει της κατηγορίας και του κυβισμού του οχήματος που αποσύρεται.

Ειδικότερα, τα κίνητρα απόσυρσης αυτοκινήτου, χωρίς αγορά νέου, ανά κατηγορία Ι.Χ., είναι τα εξής:

  • 500 ευρώ για απόσυρση Ι.Χ. έως 900 κυβικά
  • 1.000 ευρώ για Ι.Χ. από 900-1.400 κυβικά
  • 1.500 ευρώ για Ι.Χ. από 1.400-2.000 κυβικά
  • 1.800 ευρώ για Ι.Χ. από 2.000-2.400 κυβικά
  • 2.200 ευρώ για Ι.Χ. από 2400 κυβικά και πάνω.

Παράλληλα, για αγορά αυτοκινήτου νέας τεχνολογίας (οχήματος Euro 4 ή Euro 5) μετά την απόσυρση του παλιού, δίδεται οικονομικό κίνητρο 1.000 ευρώ επιπλέον.

To ΥΠΕΧΩΔΕ υπολογίζει ότι μέσα στο 2009 θα αποσυρθούν 50.000 οχήματα, 250.000 το 2010, περίπου 230.000 Ι.Χ. το 2011 και 200.000 οχήματα το 2012.

Πράσινος δακτύλιος

Το μέτρο του «πράσινου» δακτυλίου, που αποτελεί ένα ακόμα κίνητρο για την ανανέωση του στόλου των οχημάτων, θα εφαρμοστεί στην Αθήνα από την 1η Σεπτεμβρίου 2011 και σε όποιο άλλο αστικό κέντρο πάρει σχετική απόφαση η Τοπική Αυτοδιοίκηση.

Τα αυτοκίνητα Α κατηγορίας που εκπέμπουν χαμηλούς ρύπους (140 γρ. διοξειδίου του άνθρακα ανά χλμ και κάτω) θα κυκλοφορούν ελεύθερα στον δακτύλιο, ενώ τα Ι.Χ. της κατηγορίας Δ, δεν θα μπορούν να κυκλοφορούν κατά τις ώρες ισχύς του.

Για τα Ι.Χ. που ανήκουν στις κατηγορίες Β και Γ, η είσοδός τους στο δακτύλιο θα γίνεται με τη διαδικασία μονά-ζυγά.

Πηγή: ΔΟΛ

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

οπως ειχα πει κ σε παλιοτερο post στο θεμα για τα τεκμηρια ,αρχιστε να μαζευετε κανα φραγκο.θα τσουξουν τα τελη φετος.δειτε σε ποια κλαση ανηκετε:

Κλάσεις Οχημάτων

Περιβαλλοντική επιβάρυνση κινητήρα οχημάτων

Κλάση Α

Οχήματα με χαμηλές ή μηδενικές εκπομπές (ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας από 01/01/2005)(EURO 4, 5)

Κλάση Β

Οχήματα με μέτριες εκπομπές(ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας από 01/01/2000)(EURO 3)

Κλάση Γ

Οχήματα με υψηλές εκπομπές(ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας από 01/01/1996)(EURO 2)

Κλάση Δ

Οχήματα με πολύ υψηλές εκπομπές(ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας πριν από 31/12/1995)(EURO 1, 0, συμβατικά)

Edited by ksalex
Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

και δειτε τι θα πληρωσετε εδω

περιττο να πω οτι για το νεο μου golf γλιτωνω 18ευρω κ για το απλο μου puntaki θα δωσω 50ευρω,οποτε ειμαι ηδη 32ευρω μειον...ετσι για να αρχισετε τους υπολογισμους κ εσεις ;)

Edited by ksalex
Link to comment
Share on other sites

και το μονιμο κολλημα της ημερας αυτοκινητο Euro4 του 2003 γιατι να πληρωσει +50;;;;;

ελληνικος τροπος εφαρμογης των προδιαγραφών....

Link to comment
Share on other sites

και το μονιμο κολλημα της ημερας αυτοκινητο Euro4 του 2003 γιατι να πληρωσει +50;;;;;

ελληνικος τροπος εφαρμογης των προδιαγραφών....

Γιατι τους λείπουν κάτι χρήματα από τα ταμεία Βατ...παι.. κλπ. Ποιος να τα πληρώσει? ε ποιος?

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

κaλυτερα να δωσω 100 ευρο παραπανω παρα να αποσυρω το Golfaki που δεν καιει τπτ....

αλοιμονο σε αυτους που εχουν πολλα κυβικα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τους λείπουν κάτι χρήματα από τα ταμεία Βατ...παι.. κλπ. Ποιος να τα πληρώσει? ε ποιος?

ετσι ετσι... ποιος αλλος απο τον "κλασσικο τον μ@λ@κ@ τον ελληνα" που λεει και ο γεωργιου...

και οπως λεει και ο φοβερος χαρρυ κλυνν "και εσυ φαε σκ@τ@ λαε"....

Link to comment
Share on other sites

δηλ εγω που εχω mk3 2.0 16v μοντ 1992'' θελω 596 τον χρονο...?

ανετα .......

την γ@μησ@.......

το βλεπω να καταθετω πινακιδες και να το κανω αγωνιστικο στο χωριο μου .... ....θα ειμαι και ο πιο γρηγορος εκει... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

δηλ εγω που εχω mk3 2.0 16v μοντ 1992'' θελω 596 τον χρονο...?

ανετα .......

την γ@μησ@.......

το βλεπω να καταθετω πινακιδες και να το κανω αγωνιστικο στο χωριο μου .... ....θα ειμαι και ο πιο γρηγορος εκει... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Λάθος!!!!

Υπολόγισε και άλλα 150¤ επιπλέον έκτακτη εισφορά στα αυτοκινητα πάνω απο 2λίτρα!!!!

596+150=746¤ ε νομίζω παραπάει......το παραξηλώσανε!

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

και να μπεις τι θα κανεις? που θα παρκαρεις? παρε κανα μετρο καλυτερο που ειναι κ πιο γρηγορο

Link to comment
Share on other sites

μου φένεται πρέπει να ετοιμάσουμε ενα κειμενο και να μαζέψουμε υπογραφές και να πάμε να το επιδώσουμε οι ιδιοι

την τεχνολογία internet δεν την γνωριζουν αυτοί οι άχρηστοι

θεσάκηδες -- καταλάβετε το μιλάμε αλλη γλώσσα

ΚΑΤΩ ΑΥΤΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ .... ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ!

ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΗΝ ΨΗΦΙΣΕΤΕ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ

ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ+++++++++++++

Link to comment
Share on other sites

μου φένεται πρέπει να ετοιμάσουμε ενα κειμενο και να μαζέψουμε υπογραφές και να πάμε να το επιδώσουμε οι ιδιοι

την τεχνολογία internet δεν την γνωριζουν αυτοί οι άχρηστοι

θεσάκηδες -- καταλάβετε το μιλάμε αλλη γλώσσα

ΚΑΤΩ ΑΥΤΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ .... ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ!

ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΗΝ ΨΗΦΙΣΕΤΕ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ

ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ+++++++++++++

Αυτά τα τέλη λέγονται "πράσινα τέλη" και τα έβαλε μια μπλε κυβέρνηση, σκέψου τώρα να ήταν κυβέρνηση και οι οικολόγοι τι θα πλήρωνες. Πολύ φοβάμαι οτι αν μπορούσαν να μας πυροβολήσουν θα το έκαναν. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα τέλη λέγονται "πράσινα τέλη" και τα έβαλε μια μπλε κυβέρνηση, σκέψου τώρα να ήταν κυβέρνηση και οι οικολόγοι τι θα πλήρωνες. Πολύ φοβάμαι οτι αν μπορούσαν να μας πυροβολήσουν θα το έκαναν. :thumbsup:

Αν έχουν λίγο μυαλό ξέρουν ότι δεν σκοτώνεις τη κότα που γεννάει τα αβγά. Εσύ τρως τα αβγά και αυτοί με αυτά κάνουν παντεσπάνι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα τέλη λέγονται "πράσινα τέλη" και τα έβαλε μια μπλε κυβέρνηση, σκέψου τώρα να ήταν κυβέρνηση και οι οικολόγοι τι θα πλήρωνες. Πολύ φοβάμαι οτι αν μπορούσαν να μας πυροβολήσουν θα το έκαναν. :thumbsup:

δηλαδή? καλά κάνουν? και πρεπει να το αποδεχτούμε?

δεν εχουμε καταλάβει κάτι..... αυτα τα τέλη δέν λέγονται "πράσινα τέλη" λέγονται..." θα σε πηδή.... ή θα σε πηδή..."

η τρομοκρατία, η αυθαιρεσία, το σου βάζω το χέρι στην τσέπη επειδη ετσι γουστάρω εχουν φτάσει στο απροχώρητο

πέρσυ τα ανέβασαν 20% φέτος τα ιδια του χρονου??

επειδή το δημόσιο έλλειμα εφτασε εκει που έφτασε.. γιατι??? θρέφουν τόσους δημοσίους υπαλλήλους??? ΟΙ κλοπές στα ασφαλιστικά ταμεία??? οι λαμογιές???? , ποιος πρέπει να την πληρωσει ????? ΕΜΕΙΣ?????? ΟΧΙ ΑΜΑΝ ΠΙΑ

ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ κάτι πρέπει να κάνουμε δεν μπορούμε να σφυρίζουμε αδιάφορα σε όλα αυτά

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΙΜΩΡΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΥ...ΔΕΣ

μαυρίστε τους και τους 2 στις επόμενες εκλογές

ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΗΔ....Ε ΦΤΑΝΕΙ

Edited by JETRING
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή? καλά κάνουν? και πρεπει να το αποδεχτούμε?

δεν εχουμε καταλάβει κάτι..... αυτα τα τέλη δέν λέγονται "πράσινα τέλη" λέγονται..." θα σε πηδή.... ή θα σε πηδή..."

η τρομοκρατία, η αυθαιρεσία, το σου βάζω το χέρι στην τσέπη επειδη ετσι γουστάρω εχουν φτάσει στο απροχώρητο

πέρσυ τα ανέβασαν 20% φέτος τα ιδια του χρονου??

επειδή το δημόσιο έλλειμα εφτασε εκει που έφτασε.. γιατι??? θρέφουν τόσους δημοσίους υπαλλήλους??? ΟΙ κλοπές στα ασφαλιστικά ταμεία??? οι λαμογιές???? , ποιος πρέπει να την πληρωσει ????? ΕΜΕΙΣ?????? ΟΧΙ ΑΜΑΝ ΠΙΑ

ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ κάτι πρέπει να κάνουμε δεν μπορούμε να σφυρίζουμε αδιάφορα σε όλα αυτά

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΙΜΩΡΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΥ...ΔΕΣ

μαυρίστε τους και τους 2 στις επόμενες εκλογές

ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΗΔ....Ε ΦΤΑΝΕΙ

Εγώ είπα το εξής τον Σεπτέμβρη του 2007: Οτι αν ήμουν εγώ με τους "μπλε" και με ξαναβγάζανε, μετά από όσα είχα κάνει τα προηγούμενα χρονιά, θα τους έπαιρνα και τα σώβρακα. Όπερ και έγινε :D

Αρα πρέπει να είχα δίκιο :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα το εξής τον Σεπτέμβρη του 2007: Οτι αν ήμουν εγώ με τους "μπλε" και με ξαναβγάζανε, μετά από όσα είχα κάνει τα προηγούμενα χρονιά, θα τους έπαιρνα και τα σώβρακα. Όπερ και έγινε :D

Αρα πρέπει να είχα δίκιο :thumbsup:

ωραια λοιπον εγω και πολλοί αλλοι δεν είμαστε με κανέναν τι πρεπει να κανουμε ? να τους αφήνουμε να μας βάζουν χέρι στην τσεπη με το "έτσι θέλω"?

προτείνω τρόπο αντίδρασης - και σιγουρα η αντίδραση δέν είναι "ψηφίζω ΠΑΣΟΚ " !!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν υπάρχει μια παγίδα στο νομοσχέδιο. Δλδ εκτός της χρονολογίας παίζουν και τα καυσαέρια, και αναφέρει συγκεκριμένα τους TSi.

Ερώτηση τι εκπομπές σε CO2 έχει ο 1400αρης ο TSi??

"Ανακατατάξεις στην αγορά αυτοκινήτου φέρνουν οι ανακοινώσεις του υπουργού ΠΕΧΩΔΕ κ. Σουφλιά, αναφορικά με την περιβαλλοντολογική αξιολόγηση των αυτοκινήτων, βάσει της οποίας θα φορολογούνται αλλά και θα κυκλοφορούν στον υπό δημιουργία «πράσινο δακτύλιο», στον οποίο θα κινούνται ελεύθερα όσα εκπέμπουν το πολύ 140 γραμμάρια CO2/ χλμ. "

http://new.e-go.gr/wmotors/article.asp?cat...mp;pubid=838002

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση τι εκπομπές σε CO2 έχει ο 1400αρης ο TSi??

122ps ---- 144grCO2/km

140ps -----165grCO2/km

160ps ------ 145grCO2/km (?????)

170ps ------174grCO2/km

Edited by vwgt
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ολοι στο "Γκρι"......

Δλδ τα οχι <<μαμααααααα tsi >> στο μαυρο θα μπουν? ;)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τα οχι <<μαμααααααα tsi >> στο μαυρο θα μπουν? ;)

Δεν νομιζω να τα μετρανε πριν μας δωσουν τα τελη!!!!! ;):lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.