Jump to content
ACE2007

Εσωτερική Βελτίωση Golf 6

Recommended Posts

Το πρόβλημα που έχει ο διακόπτης είναι καθαρά οπτικό μιά και έχει ξεφλουδίσει το χρώμα, ενώ κατά τα άλλα δουλεύει απόλυτα!

Για να μην το βλέπω ετσι (μιά και η αντικατάσταση κοστίζει κάπου 60 ευρώ) τι μπορώ να κάνω? Δοκίμασα να το βάψω με μαύρο σπρέυ αλλα .... :) @###@!!&@@

Υπάρχει κάτι αλλο που θα μπορούσα να κάνω και να φαίνεται κάπως καλύτερα ???? :clapping:

Δυστυχως :thumbsup: η αλλαγη του διακοπτη (τουλαχιστον για εμενα με) θεωρειται μονοδρομος μιας με τη βαφη θα αρχισει να ξεφλουδιζει και παλι το ιδιο θα γινει :growl: . Εγω στης αδερφης μου το 5αρι αλλαξα διακοπτη φωτων και παραθυρων, (να ναι καλα το μελος :huh: ta6ape :thumbsup: )

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι αν θέλεις τη γνώμη μου πάρε κάτι απο το e-bay. Εγώ αυτό έκανα και με κόστος 25 euro. :thumbsup:

Τελικά βρήκα ενα μεταχειρισμένο από μαγαζί στην Αθήνα (Καλλιρόης) και το έβαλα. Κόστος 30 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το τιμονάκι του gti είναι βάλε - βγάλε υπόθεση, μπήκε πολύ απλά, δουλεύουν όλα τα χειριστήρια χωρίς καμία πατέντα, ενώ έκατσε πολύ ωραία στο εσωτερικό παρά τους ενδοιασμούς που είχα για τις κόκκινες ρίγες (όπως και για το λεβιέ).

Ειχες χειριστηρια στο προηγουμενο τιμονι σου?Εγω εχω το τιμονι του trendline, και θελω να δω τι παιζει με τα χειριστηρια για να το αλλαξω με πολυλειτουργικο...

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: Έστω ότι έχουμε ένα τιμονι απο scirocco (μοιαζει πολυ με αυτο του gti vi) χωρίς όμως τον αεροσακο και το καπακι του. Θέλω να το τοποθετήσω στο δικό μου αμάξι golf vi tsi mod. 2009. Μπορώ αρχικά να χρησιμοποιήσω τον δικό μου αερόσακο και να αγοράσω μόνο το σωστό καπάκι του? Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω? Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά του τιμονιού και πρίν κάνω κάποιο λαθος θα πρέπει να σιγουρευτώ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: Έστω ότι έχουμε ένα τιμονι απο scirocco (μοιαζει πολυ με αυτο του gti vi) χωρίς όμως τον αεροσακο και το καπακι του. Θέλω να το τοποθετήσω στο δικό μου αμάξι golf vi tsi mod. 2009. Μπορώ αρχικά να χρησιμοποιήσω τον δικό μου αερόσακο και να αγοράσω μόνο το σωστό καπάκι του? Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω? Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά του τιμονιού και πρίν κάνω κάποιο λαθος θα πρέπει να σιγουρευτώ.

Νομίζω πρέπει να αλλάξεις και αερόσακο γιατί αλλάζει το σχήμα του τιμονιού (χωρίς να είμαι σίγουρος).

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Πέραν του χρώματος των ραφών και του λογότυπου (το οποίο αλλάζει εύκολα)

δεν έχει άλλη διαφορά νομίζω.

Στην ουσία τώρα το καπάκι του αερόσακου στο κοφτό αυτό τιμόνι είναι ίδιο

με το καπάκι που φοράει και το απλό τιμόνι του generation και αυτό διαπιστωμένο

στο δικό μου Golf με το flat-bottom τιμόνι και στο 6αρι του κουμπάρου μου

(generation χωρίς πολυλειτουργικό τιμόνι) που τα έχω συγκρίνει δίπλα δίπλα.

Σίγουρα πάντως το καπάκι του αερόσακου από το highline είναι διαφορετικό

από το καπάκι του r-line-scirroco-gti flat bottom τιμονιού..

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Το να αγορασω το καπακι του τιμονιου είναι το μονο εύκολο, πωλούνται σε καλες τιμες. το θεμα είναι α) ο αεροσακος μπορει να χρησιμοποιηθει απο το τιμονι μου και β) θα χρειαστω κανεναν αλλον εγκεφαλο τιμονιου ? το ρωταω γιατι διαβαζοντας το τοπικ με τα τιμονια καποιοι συμφορουμιτες ταλαιπωρηθηκαν με τους εγκεφαλους τιμονιων κατα την αλλαγη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει ως γνήσιο ανταλλακτικό μόνο το πλαστικό καπάκι χωρίς τον αερόσακο..και επίσης δεν νομίζω να εγκρίνει αλλαγή του η VW, παρά μόνο όλη τη μονάδα του αερόσακου τιμονιού.

Πάντως προσωπικά επειδή τίθεται θέμα αξιοπιστίας του αερόσακου και γενικά ασφάλειας δεν θα αλλάζα κάτι, ούτε θα έβαζα αερόσακο που να ταιριάζει αγορασμένο απο π.χ. Ebay, όπως κάνουν πολλοί. Βέβαια για αντιπροσωπεία δεν το συζητώ, πολλά $$. Αλλά ποιός μου λέει οτι αν αλλάξω το καπάκι (με δική μου πρωτοβουλία χωρίς να το εγκρίνει η VW) δεν θα με χτυπήσει π.χ. σε περίπτωση ατυχήματος (-χτύπα ξύλο..-) ή οτι θα ανοίξει σίγουρα ο μεταχειρισμένος ή "καινούργιος" αερόσακος από Ebay..? Και όλα αυτά για να έχω flat-bottom τιμόνι..? Δεν νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Οι γνώμες είναι σεβαστές...ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για το αμάξι του.

Και εγώ γιαυτό άλλαξα όλο το πακέτο και όχι καπάκι σκέτο κτλ..

Η δε διαφορά εμφάνισης;;Απλά τεράστια!

Προσωπική γνώμη πάλι σημειώνω..

Link to comment
Share on other sites

Πέραν του χρώματος των ραφών και του λογότυπου (το οποίο αλλάζει εύκολα)

δεν έχει άλλη διαφορά νομίζω.

Στην ουσία τώρα το καπάκι του αερόσακου στο κοφτό αυτό τιμόνι είναι ίδιο

με το καπάκι που φοράει και το απλό τιμόνι του generation και αυτό διαπιστωμένο

στο δικό μου Golf με το flat-bottom τιμόνι και στο 6αρι του κουμπάρου μου

(generation χωρίς πολυλειτουργικό τιμόνι) που τα έχω συγκρίνει δίπλα δίπλα.

Σίγουρα πάντως το καπάκι του αερόσακου από το highline είναι διαφορετικό

από το καπάκι του r-line-scirroco-gti flat bottom τιμονιού..

οπος τα λες σε trendline +generetion μονο το τιμονι αλαζει χωρις τον αεροσακο ο οποιος ειναι ιδιος οπος και το καπακι του!

Link to comment
Share on other sites

οπος τα λες σε trendline +generetion μονο το τιμονι αλαζει χωρις τον αεροσακο ο οποιος ειναι ιδιος οπος και το καπακι του!

Ναι αλλα το τιμονι του trendline δεν εχει κουμπια.Αν τοποθετησεις πολυλειτουργικο,χρειαζεται καποια διαδιακασια να δουλεψουν τα κουμπια??? :help:

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκε πολύ το πράγμα...Μπερδεύτηκα και εγώ...Τελικά το τιμονάκι να το πάρω ή όχι???

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς χρειάζεται κωδικοποίηση το λιγότερο για τα κουμπιά και δεν ξέρω και τυχόν τι άλλο..Απο κει και πέρα αν έχεις τιμόνι

trendline ή generation λογικά είσαι οκ με το πακέτο του δικού σου αερόσακου + καπάκι, αν έχεις highline πρέπει σίγουρα να

πάρεις κομπλέ κοφτό τιμόνι με καπάκι+αερόσακο.

Τώρα για την λειτουργία των κουμπιών και τι χρειάζεται για να λειτουργήσουν ας μιλήσουν οι γνώστες του θέματος..

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκε πολύ το πράγμα...Μπερδεύτηκα και εγώ...Τελικά το τιμονάκι να το πάρω ή όχι???

Αν δεν εχεις την εκδοση trendline δεν ταιριαζει ο αεροσακος στο δικο σου τιμονι..Ακομα κ τον δικο σου αεροσακο να κρατησεις δεν πρεπει να ταιριαζει με το extra καπακι που χρειαζεσαι μετα..Αυτο βεβαια για σιγουρια θα σου το πει ο μαστορας που θα σου κανει την αλλαγη τιμονιου...Αν ολα ειναι οκ,προχωρα με την αλλαγη :clapping: Ας οψεται που ανοιχτηκα τελευταια με ζαντολαστιχα κ με καινουρια φαναρια,αλλιως θα εκανα κ εγω αυτην την αλλαγη :cray::sad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.