Jump to content
DARKO

Yπερβολικη Καταναλωση?Golf6

Recommended Posts

Εχω το golf6 DSG7 και μου βγαζει εντος πολης καταναλωση 10.1 και νομιζω οτι ειναι υπερβολικη.Εχει μετρησει κανενας τις καταναλωσεις?Να σημειωσω οτι εχω πρωτο σταδιο ΜΤΜ 205hp

Link to comment
Share on other sites

Εχω το golf6 DSG7 και μου βγαζει εντος πολης καταναλωση 10.1 και νομιζω οτι ειναι υπερβολικη.Εχει μετρησει κανενας τις καταναλωσεις?Να σημειωσω οτι εχω πρωτο σταδιο ΜΤΜ 205hp

Φαίνεται φυσιολογική αφού έχεις πρόγραμμα.

Υ.Γ. Για πές μου λίγο εντυπώσεις απο το ΜΤΜ γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Εχω το golf6 DSG7 και μου βγαζει εντος πολης καταναλωση 10.1 και νομιζω οτι ειναι υπερβολικη.Εχει μετρησει κανενας τις καταναλωσεις?Να σημειωσω οτι εχω πρωτο σταδιο ΜΤΜ 205hp

Νομίζω φυσιολογικό.

για πές για το πρόγραμμα :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα ειναι souper αποδιδει πολυ καλα χαμηλα και ψηλα αλλα οταν πατας το γκαζι στο πατωμα ρουφαει τη βενζινη σαν να ειναι τριλιτρο!Ρε παιδια οποιος εχει τσεκαρει το δικο του 160αρι σε καταναλωση ας μας πει,στην ΜΤΜ μου ειχαν πει οτι η καταναλωση θα ανεβει ανεπεσθιτα......250 κοντερ στο σπορ και τρια ατομα μεσα.

Edited by MK6
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 7,9 με 20.000 χιλ ...160 και το κυνηγαω αρκετα απλα κανω και μεγαλες αποστασεις σε εθνικη εγνατια

Link to comment
Share on other sites

10,1 ειναι πολυ καλη καταναλωση για εντος πολης και με 200 αλογατα..Που να πεσεις και σε μποτιλιαρισμα και σε σταματα-ξεκινα να δεις τι θα γραψει το trip.

Link to comment
Share on other sites

εμμένα μικτή έχει 8.5 σε αττική οδό και σε κίνηση.

Στην κίνηση όταν είμαι μπορεί να γράψει και μέσο όρο 10.1 πχ (χωρίς καγκουρίες)

Link to comment
Share on other sites

εμμένα μικτή έχει 8.5 σε αττική οδό και σε κίνηση.

Στην κίνηση όταν είμαι μπορεί να γράψει και μέσο όρο 10.1 πχ (χωρίς καγκουρίες)

Tελικα μαλον οι μετρησεις που δινει το εργοστασιο ειναι μουφα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου φαινεται η καταναλωση σου.

Εμενα 160αρι με χειροκινητο κιβωτιο δειχνει 11.5-12 (σε κινηση με 1η - 2α - 3η ταχυτητα)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου φαινεται η καταναλωση σου.

Εμενα 160αρι με χειροκινητο κιβωτιο δειχνει 11.5-12 (σε κινηση με 1η - 2α - 3η ταχυτητα)

Εμένα μέσα στην θέσσαλονίκη σε κίνηση με ήρεμη οδήγηση και 1η-2η-3η δείχνει 10,1 λίτρα κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα μαλον οι μετρησεις που δινει το εργοστασιο ειναι μουφα.

Για δοκίμασε το cruise control με ταχύτητα 60km/h και 6η / 7η σχέση (manual/dsg αντίστοιχα) σε αυτοκινητόδρομο χωρίς ανηφόρες-κατηφόρες και θα δεις μικρότερη κατανάλωση από αυτήν που δίνει το εργοστάσιο Toyota για το Prius :thumbsup: (αν αντέξεις να πηγαίνεις με τόσο χαμηλή ταχύτητα :whistling::thumbsup: )

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε το cruise control με ταχύτητα 60km/h και 6η / 7η σχέση (manual/dsg αντίστοιχα) σε αυτοκινητόδρομο χωρίς ανηφόρες-κατηφόρες και θα δεις μικρότερη κατανάλωση από αυτήν που δίνει το εργοστάσιο Toyota για το Prius :rolleyes: (αν αντέξεις να πηγαίνεις με τόσο χαμηλή ταχύτητα :pB) )

Δεν μπορω να μην το πατησω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το που πήρα το αμάξι απενεργοποίησα από την οθόνη plus τις καταναλώσεις (στιγμιαίες και μέσες) για καθαρά ψυχολογικούς λόγους γιατί το πόδι μου είναι λίγο βαρύ. Ειδικά τελευταία που πήρα και 2-3 κιλά ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τωρα να μιλαμε σοβαρα ...οι μετρησεις εγιναν στη γερμανια ...οποιος εχει παει κερει τι δρομους εχουν.

Εγω εκανα 1000 χιλ με μεσι καταναλοσι 6.7 ... τι σας λεει ?

Μακραν το ποιο οικονομικο αυτοκινητο που εχω οδηγησει .

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τωρα να μιλαμε σοβαρα ...οι μετρησεις εγιναν στη γερμανια ...οποιος εχει παει κερει τι δρομους εχουν.

Οι επίσημες μετρήσεις δεν γίνονται στο δρόμο αλλά στο κυλιόμενο διάδρομο και είναι ενδεικτικές μόνο για συγκρίσεις . Για τις ελληνικές συνθήκες πρέπει να προσθέσουμε έως 50% ανάλογα με την περίπτωση.

Εγω εκανα 1000 χιλ με μεσι καταναλοσι 6.7 ... τι σας λεει ?

Μάλλον χαϊδεύεις το γκάζι ή έχεις ελαφρύ πόδι. :wacko:

Μακραν το ποιο οικονομικο αυτοκινητο που εχω οδηγησει .

Και γω, αλλά μόνο εκτός πόλης. Μεσα στην πόλη το προηγούμενό μου ήταν πιο οικονομικό

Η κατανάλωση εξαρτάται:

1. Από το τρόπο οδήγησης πχ προσωπικά σε μια συγκεκριμένη διαδρομή αν οδηγώ προσεκτικά καίω 6λ/100χμ, ενώ αν οδηγώ κανονικά καίω 8λ/100χμ, ενώ την κάνω σε περίπου ίδιο χρόνο.

2. Αν είναι ζεστός ο κινητήρας: πχ κάνουμε 10 χιλιόμετρα μονοκόμματα θα κάψουμε πολύ λιγότερη βενζίνη απΆ ότι αν θα κάνουμε 10 διαδρομές των 1 χμ ξεκινώντας κάθε φορά με κρύο κινητήρα. Ουσιαστικά με κάθε εκκίνηση χρεωνόμαστε το «πάγιο εκκίνησης»

3. Από το φορτίο

4.Από την κλήση του δρόμου. Πχ μια κλήση που δεν φαίνεται μπορεί να προσθέσει έως 2 λ/ 100χμ

5. Από την ταχύτητα και σχέση στο κιβώτιο

6. Από την ταχύτητα και φορά του ανέμου.

7 Πρόγραμμα ,Ποιότητα βενζίνης, Ατμοσφαιρική πίεση, ποσοστό οξυγόνου στον αέρα, θερμοκρασία περιβάλλοντος κτλ (κουράστηκα να γράφω :wacko: ).

Παντός πηγαίνοντας σταθερά για αρκετή απόσταση με ταχύτητα έως 90km/h χωρίς κλήση μπορώ πολύ εύκολα να πετύχω μικρότερη μέση κατανάλωση από τα 4λ/100χμ :wacko: (το χω δοκιμάσει), αλλά γενικά δεν αντέχω να το κάνω + συνήθως δεν το επιτρέπουν οι συνθήκες οπότε τώρα έχω 8λ/100χμ)

Το πιο οικονομικό πρέπει να ναι με 60km/h και τελευταία σχέση στο κιβώτιο (σε μια διαδρομή με 60+cruise control πέτυχα μέση 2,2 L/100km :wacko:sillyhorse1rb5.gif , αλλά δεν την έκανα στο πάνε-έλα, για να σιγουρευτώ ότι δεν υπήρχε κλήση στο δρόμο).

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου λεει μεσα στη πολη 9+- κ το θεορο νορμαλ.

Ρε παιδια κατι ασχετο, ξερει κανενας αν τα GT Sport υποστιρειζουν cruise control η θελουν κ εγκεφαλο;

Link to comment
Share on other sites

παιδια το προγραμμα δν επηρεαζει την καταναλωση χαμηλα αφου το μονο που κανουν με το προγραμμα ειναι να ανεβαζουν τις πιεσεις του τουρμπο, δλδ μετα τις 3.5-4 χλ στροφες.. εμενα προσωπικα μετα το προγραμμα στα χαμηλα επεσε η καταναλωση και αφου ροπιαζει πλ πλεον θελει λιγοτερο γκαζι!! η καταναλωση αλλαζει απο κινηση σε κινηση, κινηση εχει και στην αττικη οδο αν πχ δν μπορεις να πας πανω απο 100 γτ συνηθως κινησε με 150 πχ, κινηση ειναι και οταν ο αλλος ειναι στο κεντρο και δν προλαβαινει να βαλει 2ρα!! προφανως και θα χει πλ μεγαλυτερη καταναλωση! βαζοντας την στιγμιαια καταναλωση θα παρατηρησετε οτι η μεγιστη στιγμιαια ειναι τη στιγμη λιγο μετα την εκκινηση, αρα περισσοτερες εκκινησεις πλ μεγαλυτερη καταναλωση.. τα εργοστασιακα νουμερα της καταναλωσης ειναι με 90χλμ/ωρα με τη μεγαλυτερη σχεση σε ευθεια.. η καταναλωση σου μου φαινεται οκ για μεσα στην πολη, βγες και το βραδυ μια βολτα χαλαρη να μας πεις τιμες και μετα πατα το να μας πεις πλ τι καιει!! ασχετο το χεις μετρησει?? ποσο εβγαλε??

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου λεει μεσα στη πολη 9+- κ το θεορο νορμαλ.

Ρε παιδια κατι ασχετο, ξερει κανενας αν τα GT Sport υποστιρειζουν cruise control η θελουν κ εγκεφαλο;

νομιζω μπορεις να βαλεις αλλα θελεις εγκεφαλο και το κουμπακι του για να το ρυθμιζεις!!

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου λεει μεσα στη πολη 9+- κ το θεορο νορμαλ.

Ρε παιδια κατι ασχετο, ξερει κανενας αν τα GT Sport υποστιρειζουν cruise control η θελουν κ εγκεφαλο;

Αν κρινω απο το δικο μου 140αρι gt sport που εχω βαλει θα πρεπει και στο δικο σου.

Αλλαζεις το μπρατσακι των φλας με ενα που εχει και cruise control (το παιρνεις απο αντιπροσωπεια κανα 70αρι)

και εκει στο περναει ο ηλεκτρολογος της, πιστευω να ξερει (κανα 30αρι εργατικα) και εισαι ενταξει και με εγγυηση.

Δεν χρειαζεται κανενας εγκεφαλος, υποστηριζεται απο το ηδη υπαρχον συστημα του αυτοκινητου. Προβλημα μπορει να ειχαν μονο οι βασικες εκδοσεις των Γκολφ που δεν ειχαν εξτρα.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.