Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Μολις δοκιμασα τις Οscram nightbreaker

Ερωτησεις

a) θα επρεπε να δω καποια σημαντικη διαφορα στο χρωμα και την φωτεινοτητα? Μεσα στο γκαραζ μου και face-to-face συγκριση που εκανα την μια λαμπα και την αλλη (ειχα μια σε καθε φαναρι) δεν ειδα διαφορες. Σαν να ηταν οι ιδιες. Η Oscram ειχε μια ανεπαισθητη (σχεδον μηδενικη) διαφορα με την "μαμα"

β) Απο την αριστερη πλευρα , εχω το κουτι της σφαλειοθηκης ακριβως πισω απο τους φανους. Δεν χωραει το χερι μου με τιποτα να αλλαξω λαμπα. Ακομη και αν εκανα αποπειρα να βγαλω την ασφαλειοθηκη και παλι ο θολος ειναι ΤΟΣΟ κολητα στο φαναρι που δεν μπορω οχι λαμπα να αλλαξω , αλλα ουτε το καπακι να βγαλω. Τι να κανω?

Για να είχες διαφορά στην φωτεινότητα η μόνη αξιόπιστη και value for money λύση είναι οι crystalvision για λευκό φως και οι diamondvision για ελαφρά μπλεδίζων φως.Και οι 2 είναι της philps.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω που βλεπετε τα χαλια φωτα ?

οκ ακομα το golfaki μου δεν εχει φτασει αλλα οποτε βλεπω golf στο δρομο τα φωτα του ειναι αρκετα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειπε οτι ειναι χαλια τα φωτα του γκολφ να τον φαω?:whistling:new_killother.gif

Μια χαρα ειναι τα φωτα του γκολφ απλα αρκετοι θελουνε το κατι καλυτερο! :good:

Link to comment
Share on other sites

¶σε Θάνο και περιμένω πως και πως και εγώ..

Αλλά πτώση δεν βλέπω προς το παρόν..

Είναι σίγουρη λύση Στάθη, τα Dectane σου αρέσουν ή είναι υπερβολικά λες??

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς επειδή είναι μαμίσια και σίγουρη λύση λέω να τα προτιμήσω.

Τα dectane νομίζω πως όντως υπερβάλλουν λίγο και δεν θέλω να ξεφύγουμε...

Link to comment
Share on other sites

Και ένα βιντεάκι με τα φανάρια του R και την τοποθέτηση τους σε tsi :

Στάθη μην μπριζωθείς επειδή είναι λευκό το αμάξι!! :)

Link to comment
Share on other sites

μα τα led αναβοσβήνουν έτσι ?

σαν χριστουγεννιάτικο καγκουροδεντρο είναι

Δεν αναβοσβήνουν έτσι κανονικά. Στο παρακάτω βίντεο φαίνεται πως ανάβουν φρένα, πορείας, φλάς κλπ :

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Έτσι φαίνεται στην κάμερα. Στην πραγματικότητα δεν αναβοσβήνουν.

λογικα πρεπει να εχει να κανει με το fps της καμερας ....

Link to comment
Share on other sites

στο παραπανω βιντεο..ο σημα που ανασηκωνεται ειναι για την καμερα παρκαρισματος που ενεργοποιειται ?

Link to comment
Share on other sites

στο παραπανω βιντεο..ο σημα που ανασηκωνεται ειναι για την καμερα παρκαρισματος που ενεργοποιειται ?

ναι :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια αξιζει να γινει αλλαγη απο μαμα φωτα σε 6αρι σε κατι ποιο λευκο οπως τις osram που προαναφερθηκαν , γιατι ακουστικαν οτι μερικοι δεν ειδαν διαφορά, επισεις λογο οτι φετος θα ανεβαινω συχνα φαλακρο για snowboard σκεφτομαι να βαλω κιτρινα προβολακια σε ασπρο golf γνωριζει κανεις τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια αξιζει να γινει αλλαγη απο μαμα φωτα σε 6αρι σε κατι ποιο λευκο οπως τις osram που προαναφερθηκαν , γιατι ακουστικαν οτι μερικοι δεν ειδαν διαφορά, επισεις λογο οτι φετος θα ανεβαινω συχνα φαλακρο για snowboard σκεφτομαι να βαλω κιτρινα προβολακια σε ασπρο golf γνωριζει κανεις τιποτα?

Φίλε μου οι Osram νομίζω ότι είναι οι μόνες "παντός καιρού". Οι υπόλοιπες δεν κάνουν για ομίχλη. Αρκετοί π.χ. κυνηγοί που έβαλαν Philips blue vision κλπ τις έβγαλαν εκ των υστέρων ενώ με Osram δεν είχαν πρόβλημα.

Διαφορά υπάρχει προς το καλύτερο αλλά μην φανταστείς ότι είναι τόσο μεγάλη η διαφορά όσο σε παλαιότερα αμάξια. Το καλύτερο και πιο ασφαλές βέβαια που μπορείς να κάνεις όταν συναντήσεις φουλ ομίχλη και δεν βλέπεις στα 5 μέτρα (μου έχει τύχει στο Κάστρο Βοιωτίας) είναι να κάνεις δεξιά και να περιμένεις να μειωθεί η ομίχλη, ώστε οι συνθήκες να είναι καλύτερες. Ειδικά όταν είσαι βόλτα και δεν βιάζεσαι για κάποια δουλειά.

Για τα προβολάκια αντί να αλλάξεις, μπορείς να τοποθετήσεις κίτρινη μεμβράνη στα υπάρχοντα. Δες κάτι ανάλογο εδώ :

http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=3984

22012010211.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nα δούμε οι Η15 πότε θα βγούν σε κάτι καλύτερο από τις μαμά...

Τα φωτα τα μικρα που λεμε ειναι τραγικα...οχι στο χρωμα αλλα στην ενταση ...ηθελε τουλ 30% μεγαλυτερη φωτεινοτητα-ενταση.

Δυστηχως δεν μπορουσα να περιμενω για να παρω με bixenon....και 2ον δεν ανεχομουν με τετοια τιμη να με κοροιδευουν .Επρεπε να ειχε στανταρ το αυτοκινητο.Οταν χρειαζεται βραδυ να ταξιδεψω χρησιμοποιω το focus μας με τα εργοστασιακα xenon οπου πραγματικα ειναι εξαιρετικα .Οποτε σκεπτομαι πολυ σοβαρα την λυση της dectane αλλα δεν ξερω απο αποδοση σε σχεση με τα μαμα τι διαφορες υπαρχουν .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην αντιπροσωπεία πριν 2 εβδομάδες που πήγα για την αναβάθμιση ρώτησα για τόσο για τιμόνι που με ενδιαφέρει όσο και για τα φώτα που συζητάμε στο συγκεκριμένο θέμα.

Εκείνο που μου ανέφεραν είναι ότι για τα πίσω φώτα (από GOLF R) χρειάζεται απλώς μία κωδικοποίηση, εκείνο όμως που μου έκανε έκπληξη ήταν που μου είπαν ότι μπαίνουν και εκ των υστέρων τα μαμά xenon. Εκτός αν έγινε λάθος επικοινωνία και εγώ εννοούσα γνήσια ενώ εκείνοι μου απαντούσαν για κινέζικα.

Στο παρακάτω link είναι τα original bi-xenon :

http://cgi.ebay.de/ORIGINAL-VW-BI-XENON-SCHEINWERFER-GOLF-6-VI-R-GTI-/200456790244?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item2eac27e0e4

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τα OEM xenon μπροστινά φανάρια η κατάσταση ξεφεύγει από το λίγο ψάξιμο που έκανα..

Ένα 700αρι θέλεις σίγουρα για τα 2 φανάρια τα οποία συνήθως δεν έχουν πάνω ούτε τα ballasts ούτε τις

λάμπες με το ειδικό καλώδιο..

Στην συνέχεια χρειάζεσαι 2 cable adapters για την συνδεσμολογία στην καλωδιώση του αυτοκινήτου και

μάλλον χρειάζεσαι και control unit για central electric όπως λέει και στο site της Kufatec.

Ισως να είναι απαραίτητο για τυχόν error code από την χαμηλότερη αντίσταση των xenon

και περιλαμβάνει και την λειτουργία για το auto-leveling που είναι απαραίτητο στην Ευρώπη για

να είναι νόμιμα τα xenon (to harware βέβαια για το auto leveling είναι επίσης ξεχωριστό κομμάτι).

http://www.kufatec.de/shop/product_info.php/info/p1356_c325_Xenon-HID-HeadLights---Adapter---VW-Golf-VI-6.html/zuebehoer/#subaction_div

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.