Jump to content
panoskr

Golf Vi Tsi 160Ps

Recommended Posts

ξαναεβαλες προγραμμα  midkin?

Όχι ακόμα και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μέχρι την επόμενη Κυριακή που θα το δυναμομετρήσω θα είμαι STOCK. Επιπλέον σκέφτομαι να μην ξανά βάλω σύντομα γιατί έχω ακούσει πως με την καινούργια αναβάθμιση στο λογισμικό της ECU του αμαξιού υπάρχουν ασυμβατότητες με όλες τις κονσέρβες!

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μέχρι την επόμενη Κυριακή που θα το δυναμομετρήσω θα είμαι STOCK. Επιπλέον σκέφτομαι να μην ξανά βάλω σύντομα γιατί έχω ακούσει πως με την καινούργια αναβάθμιση στο λογισμικό της ECU του αμαξιού υπάρχουν ασυμβατότητες με όλες τις κονσέρβες!

Ναι, κάτι παίζει με αυτό.

Κάτι μου είπε ο Γκίκας, δεν κατάλαβα αν ξαναέβαλε το παλιό ''μαμά'' πρόγραμμα και μετά πέρασε την αναβάθμιση και μετά το SKN.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!!επιτελους το πηρα κ γω στα χερια μου!!!ειμαι απλα ενθουσιασμενος..πιο απλα δεν μπορω να το πω!κ χω αρρωστησει με τις 18αρες!τελειες κ ουτε κοπανανε ουτε τιποτα!καλο σκ να χουμε..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!!επιτελους το πηρα κ γω στα χερια μου!!!ειμαι απλα ενθουσιασμενος..πιο απλα δεν μπορω να το πω!κ χω αρρωστησει με τις 18αρες!τελειες κ ουτε κοπανανε ουτε τιποτα!καλο σκ να χουμε..

Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα!! :);)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!!επιτελους το πηρα κ γω στα χερια μου!!!ειμαι απλα ενθουσιασμενος..πιο απλα δεν μπορω να το πω!κ χω αρρωστησει με τις 18αρες!τελειες κ ουτε κοπανανε ουτε τιποτα!καλο σκ να χουμε..

Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια η g-traction με τισ βελτιωσεις την ξερει κανεισ?ειναι αξιολογη?ειναι κοντα στο σπιτι κ λεω να κανω μια ερωτηση...!τπ αμαξι το χω μια ωδομαδα κ το χω στρωσει εχω λιωσει στα χιλιομετρα..κ στη βενζινη

Link to comment
Share on other sites

χαχα ναι ειναι πολυ ωραιο απλα ετυχε βα μπω σε ενα που χε βαλει εκει προγραμμα κ ηταν δυνατο κ απλα ρωτησα μηπωσ ξερει κανεις!αν θα μπει προγραμμα θα μπει αργοτερα προσ το παρον το χαιρομαι κ με το παραπανω ετσι που ειναι..!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχα ναι ειναι πολυ ωραιο απλα ετυχε βα μπω σε ενα που χε βαλει εκει προγραμμα κ ηταν δυνατο κ απλα ρωτησα μηπωσ ξερει κανεις!αν θα μπει προγραμμα θα μπει αργοτερα προσ το παρον το χαιρομαι κ με το παραπανω ετσι που ειναι..!!!

Στρώσε το αυτοκίνητο σωστά και μετά τα 5.000km να αρχίσεις να σκέφτεσαι για πρόγραμμα αν το χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καιει πολυ βενζινη η μου φαινετε?κατω απο 11λιτρα σπανια βλεπω εκτοσ κ αν ειναι εθνικη-αττικη οδο!ενα ντεποζιτο μου ωγαζει το πολυ 450 χιλιομετρα πολλα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βαρύ πόδι και κινείσαι και εντός πόλης τόσα βγάζει, παίζει 9-10+. 11 να σου πω την αλήθεια δεν βγάζουν εύκολα, αλλά είναι και άστρωτο το δικό σου. Μετά τα 8.000 χιλιόμετρα περίπου στο δικό μου είχε στρώσει η κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάζεις ταχύτητες στις 3000 αν την παλεύεις να μην το πατάς γιατι μετα που μπαινει κ το τουρμπο καις πολυ παραπάνω.Αν είσαι συνέχεια σταμάτα-ξεκίνα, κατανάλωση όσο σου λέει ο ACE μεσα στην πολη θα έχεις. Στην αττική οδό που οδηγώ καθημερινά με μια ταχύτητα στα 100χλμ μπορείς κ να πετύχεις κάτω 6,5 λίτρα/100.

Link to comment
Share on other sites

Tsi 160, κατανάλωση εντός Αθήνας γύρω στα 10+. To ίδιο και φίλος με rocco 160.

Μετά την αναβάθμιση εγκεφάλου που δείχνει τις προτεινόμενες αλλαγές ταχυτήτων για οικονομία, ακολουθόντας τα βελάκια (στο χαλαρό, και μόνο για τις 4 πρώτες ταχύτητες) ρίξαμε και οι 2 την κατανάλωση στο 8 (εντός Αθήνας). Με λίγη προσπάθεια θα κατέβει και άλλο, ειδικά όταν πάει η βενζίνη 2€ ;)

Edited by aga
Link to comment
Share on other sites

παιδια καιει πολυ βενζινη η μου φαινετε?κατω απο 11λιτρα σπανια βλεπω εκτοσ κ αν ειναι εθνικη-αττικη οδο!ενα ντεποζιτο μου ωγαζει το πολυ 450 χιλιομετρα πολλα δεν ειναι?

άστρωτο με κατανάλωση 11 νομίζω το ζορίζεις πολύ το αμάξι

ναι, στην αρχή θα καίει περισσότερο αλλά πάνω απο 7.5 δεν πήγα εγώ με διαδρομές στην επαρχία

Link to comment
Share on other sites

Tsi 160, κατανάλωση εντός Αθήνας γύρω στα 10+. To ίδιο και φίλος με rocco 160.

Μετά την αναβάθμιση εγκεφάλου που δείχνει τις προτεινόμενες αλλαγές ταχυτήτων για οικονομία, ακολουθόντας τα βελάκια (στο χαλαρό, και μόνο για τις 4 πρώτες ταχύτητες) ρίξαμε και οι 2 την κατανάλωση στο 8 (εντός Αθήνας). Με λίγη προσπάθεια θα κατέβει και άλλο, ειδικά όταν πάει η βενζίνη 2¤ :angry2:

εννοεις με προγραμμα πως ειδες μειωση εντος πολης?

Link to comment
Share on other sites

εννοεις με προγραμμα πως ειδες μειωση εντος πολης?

Όχι, μαμά είναι, με την αναβάθμιση του εργοστασίου εννοώ. Το δικό σου αν είναι καινούργιο την έχει ήδη πάνω, απλά ακολούθα τα βελάκια και τις ενδείξεις της οθόνης στις αλλαγές ταχυτήτων όταν θες οικονομία

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βαρύ πόδι και κινείσαι και εντός πόλης τόσα βγάζει, παίζει 9-10+. 11 να σου πω την αλήθεια δεν βγάζουν εύκολα, αλλά είναι και άστρωτο το δικό σου. Μετά τα 8.000 χιλιόμετρα περίπου στο δικό μου είχε στρώσει η κατανάλωση.

Εμενα (28000χλμ) μέσα στην πόλη και σε μετακινήσεις <6χλμ μου δείχνει 10-11. Λογικό αφού δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί καλά και άλλο η οδήγηση εντός σε μεγάλη πόλη, που κάποιες φορές θα πας και 70 σταθερά και αλλο σε επαρχιακή που εισαι 1η-2α μεχρι 40-50.

Eκτός πόλης σε εθνική όχι αυτοκινητόδρομο (αττική οδο κλπ) με νορμάλ οδήγηση 6,5-7 ενώ σε διαδρομή 38χλμ με ταχύτητες 90-100 και πολύ χαλαρά όμως (με τέτοιο ρυθμό κοιμίζεσαι) έχω πετύχει 5,0-5,5! .

Γενικά πάντως πιστευω ότι το μοτερ είναι αρκετά οικονομικό, για να ανέβει εκτός πόλης πάνω από 8 λιτρ πρέπει να το πατάς αρκετά 140-160.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα (28000χλμ) μέσα στην πόλη και σε μετακινήσεις <6χλμ μου δείχνει 10-11. Λογικό αφού δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί καλά και άλλο η οδήγηση εντός σε μεγάλη πόλη, που κάποιες φορές θα πας και 70 σταθερά και αλλο σε επαρχιακή που εισαι 1η-2α μεχρι 40-50.

Eκτός πόλης σε εθνική όχι αυτοκινητόδρομο (αττική οδο κλπ) με νορμάλ οδήγηση 6,5-7 ενώ σε διαδρομή 38χλμ με ταχύτητες 90-100 και πολύ χαλαρά όμως (με τέτοιο ρυθμό κοιμίζεσαι) έχω πετύχει 5,0-5,5! .

Γενικά πάντως πιστευω ότι το μοτερ είναι αρκετά οικονομικό, για να ανέβει εκτός πόλης πάνω από 8 λιτρ πρέπει να το πατάς αρκετά 140-160.

+1000... ....και ξυπνάς μόλις καταλάβεις ότι σε περνάνε και τα αγροτικά!! :)

Όλα είναι θέμα δρόμου παιδιά και συνθηκών κυκλοφορίας, άλλο η Εθνική ή Αττική, Εγνατία κλπ και άλλο για παράδειγμα να κάνεις Αιγάλεω - Περιστέρι - Ίλιον μέσω Θηβών με σταμάτα / ξεκίνα, κίνηση, έργα στον δρόμο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Eco-driving by me ;)

πάντως με τις ταχύτητες που πήγαινα ~90km/h δεν υπήρχε θέμα ύπνου :p

Το πάν είναι να προβλέπεις καταστάσεις για να μήν πατάς πολύ φρένο.

Και με 140-160 να πηγαίνω τα 6.5-6.8 δεν θα περνάω συνήθως.

Με 160 όταν βλέπεις να πλησιάζεις αμάξια αφήνεις το γκάζι μέχρι να τους φτάσεις στην ταχύτητα που οδηγούνε, εκεί ζυγίζεις την κατάσταση και ανάλογα προσπερνάς ή όχι.

Αν τώρα είσαι σε κατάσταση ανάγκης (εννοείται με αλαρμ,φώτα,κόρνα αναμμένα) το αμάξι μπορεί να πιάσει και καταναλώσεις 12 και πάνω σε εθνική

Edited by teodor_ch
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.