Jump to content
panoskr

Golf Vi Tsi 160Ps

Recommended Posts

Guest mitS.O.S.

δεν κατηγορησα τιποτα.δεν εχω συμμετοχη/ποστ σε κανενα θεμα που αφορα το dsg και αυτο ειναι πραγματικοτητα.ξαναλεω οτι η αναφορα μου στηρηχτηκε σε ποστ αλλων μελων.συγνωμη αν σε ενοχλησε.οντως ειμαι ενας δυστυχης με manual κιβωτιο χωρις να εχω ιδεα ή πειρα απο το dsg.

Αφού παραδέχεσαι ότι δεν έχεις ιδέα ή πείρα από το dsg τότε που είναι το νόημα να εκφράζεις αμφιβολίες βασισμένος σε λεγόμενα άλλων και μάλιστα σε ένα thread που αφορά εντυπώσεις και όχι προβλήματα...??!

Δεν είναι θέμα το αν με ενόχλησε ή όχι... το θέμα είναι τι προσφέρουν posts όπως τα δικά σου...

Με όλο το σεβασμό, δεν νομίζεις ότι θα ήταν σοφότερο να περιοριστείς στο να δεις τι εντυπώσεις έχουμε εμείς που έχουμε dsg...?

Φιλικά

mitS.O.S.

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Ήχο μου κάνει όταν αλλάζει 1η - 2α ταχύτητα. Αυτό είναι φυσιολογικό όμως. Δεν μου κάνει θόρυβο στις λακκούβες.

Εμενα πάλι δεν μου κάνει θόρυβο στην αλλαγή αυτή!!!!Σε λακκούβες όμως ναι!!!Αλλα δεν τρέχω όταν ξέρω τον δρόμο και έχει λακκούβες!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάλι δεν μου κάνει θόρυβο στην αλλαγή αυτή!!!!Σε λακκούβες όμως ναι!!!Αλλα δεν τρέχω όταν ξέρω τον δρόμο και έχει λακκούβες!!!! :)

Χαχαχα! Τι να σου πω τώρα δεν ξέρω.. Μήπως είναι κάτι άλλο και νομίζεις ότι προέρχεται από το κιβώτιο;

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Τι να σου πω τώρα δεν ξέρω.. Μήπως είναι κάτι άλλο και νομίζεις ότι προέρχεται από το κιβώτιο;

Όχι φιλε μου!!!Είναι γνωστό θέμα του dsg7!!!!Μην μιλάς καθόλου,ούτε να το αναφέρεις καν kαι το γρουσουζέψεις!!!!!!!Είσαι τυχερός!!! :D

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Τι να σου πω τώρα δεν ξέρω.. Μήπως είναι κάτι άλλο και νομίζεις ότι προέρχεται από το κιβώτιο;

Όντως με ανοιχτό παράθυρο και χωρίς να τρέχω ακούγεται κάποιος θόρυβος που πρέπει να είναι από το dsg. Αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω. Τουλάχιστον δεν ακούω την "σκουριασμένη κούνια". Ελπίζω να μην την ακούσω. Εχω 2200 χλμ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι φιλε μου!!!Είναι γνωστό θέμα του dsg7!!!!Μην μιλάς καθόλου,ούτε να το αναφέρεις καν kαι το γρουσουζέψεις!!!!!!!Είσαι τυχερός!!! :)

Φτου φτου φτου!!!!!!!! sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Στρίβει καλά και με πολλά χλμ, αλλά δεν ενθουσιάζει. Είναι ασφαλέστατο αλλά όχι ιδιαίτερα συμμετοχικό.

Τι σημαίνει αυτό...??!?!

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι έχει καλό κράτημα αλλά δε σου δίνει απόλυτα ακριβή αίσθηση του δρόμου.Δε σε αφήνει να παίξεις, πως να στο πω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος γνώστης να μου πει αν αξίζουν αυτά κυρίως τα H&R και τι ακριβώς είναι αυτό;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα απλά αυξάνουν την απόσταση μεταξύ των τροχών οριζοντίως, θεωρητικά ευνοώντας το κράτημα.Εγω δεν θα τα εβαζα.

Το 2ο, μπαίνει στην εργοστασιακή σκάστρα και την κάνει να ακούγεται ερισσότερο, αλλά πολλοί λένε πως χάνεις λίγα άλογα.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Σημαίνει ότι έχει καλό κράτημα αλλά δε σου δίνει απόλυτα ακριβή αίσθηση του δρόμου.Δε σε αφήνει να παίξεις, πως να στο πω?

Δεν συμφωνώ αλλά αυτά είναι και υποκειμενικά καμιά φορά... αλλιώς το βλέπει ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα απλά αυξάνουν την απόσταση μεταξύ των τροχών οριζοντίως, θεωρητικά ευνοώντας το κράτημα.Εγω δεν θα τα εβαζα.

Το κράτημα βελτιώνεται σίγουρα έστω και ελάχιστα. Θα μπορούσα να ακούσω το λόγο για τον οποίο δεν θα τις έβαζες;

Αν π.χ. βάζαμε τις τελευταίες kw τότε μιλάμε για αύξηση 8 εκ. σε κάθε τροχό. Διόλου ευκαταφρόνητο. Ποιο γεγονός σε αποτρέπει από αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει 8 cm αύξηση του μετατροχίου το οποίο είναι πάρα πολύ. Καταρχήν μετά οι τροχοί έχουν πολλές πιθανότητες να βρίσκουν στους θόλους στις στροφές, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι καταπονείς αρκετά παραπάνω τα άκρα σου καθώς δημιουργείς μεγαλύτερο μοχλό.

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει 8 cm αύξηση του μετατροχίου το οποίο είναι πάρα πολύ. Καταρχήν μετά οι τροχοί έχουν πολλές πιθανότητες να βρίσκουν στους θόλους στις στροφές, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι καταπονείς αρκετά παραπάνω τα άκρα σου καθώς δημιουργείς μεγαλύτερο μοχλό.

Κατάλαβα! Από όλα αυτά θα πρότεινες κάποιο ή πιστεύεις πως ακόμη τα 2 cm(ανά άξονα) είναι υπερβολή - επικίνδυνο;

Γενικά δεν αξίζει καθόλου; Ούτε καν το 1 cm (ανά άξονα);

Θα ήταν καλύτερο αν έδινα κλίση προς τα έξω στους τροχούς 2-3 μοίρες(η τέλος πάντων το επιτρεπτό όριο); Μια μέθοδο με λέιζερ αν δεν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε offtopic, αλλά γενικά δε θα πρότεινα αποστάτες, χώρια που μετά κανονικά θες και μακρύτερα μπουλόνια. Το άλλο με την κλίση των τροχών, μάλλον θα εννοείς αρνητικό camber, το οποίο θα σου δώσει παραπάνω πλευρική πρόσφυση σε καλό όμως οδόστρωμα. Δυστυχώς όμως στα golf camber μπορείς να δώσεις μόνο πίσω. Για να αυξήσεις το αρνητικό μπροστά θες ρυθμιζόμενα top mount πχ http://www.k-mac.com/pages/fromfrontpage/camberinfo.htm ή camberoβιδες οι οποίες δεν ξέρω αν υπάρχουν για golf. Το θέμα είναι τι ακριβώς θες εσύ από το αυτοκίνητο βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγες μερες εχω παρατηρησει καποιον ηχο που προερχεται απο το τιμονι και με ανησυχει λιγάκι.Πριν ομως το τοποθετησω στα προβληματα, θα ηθελα γνώμες. Φανταστειτε πως το αυτοκίνητο είναι εντελώς σταματημένο και το τιμόνι είναι είτε απο δεξιά είτε απο αριστερά εντελώς στριμένο.Αν ξεκινήσεις και αφησεις το τιμόνι όπως είναι λογικο θα επανελθει απο μονο του σε ευθεια γραμμη. Λοιπον κατα την διαρκεια αυτης της επαναφορας τελευταια ακουω ενα μικρο ''κροταλισμα'' απο το τιμονι(πιστευω να βοηθαω με την περιγραφη). Μου θυμιζει ακριβως ενα προβλημα που ειχα στο προηγουμενο αμαξι μου απο την στιγμη που ειχα βαλει ΚΟΝΙ ρυθμιζομενο και ακουγοταν σχεδον ιδιος ηχος, αρκετα πιο εντονος βεβαια, και ο οποιος μου ειχαν πει πως συνεβαινε εξαιτιας των top mounts στα αμορτισερ...

Εχετε καμια ιδεα για αυτο που αναφερω?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες να ρωτήσω...

Το golf 6 έχει κόφτη; Αν ναι στα πόσα... Βγαίνει;

Υ.Γ. Εννοώ στα χιλιόμετρα και όχι στις στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.