Jump to content
_notis

Service Tsi (160)

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Εφτασε η ωρα για το πρώτο service 7500km , να ρωτήσω στα λάδια του VI ισχύει οτι και στα άλλα αυτοκίνητα? tsi 140 , 122 κτλ?

τα λαδια που προτείνετε πχ castrol υπάρχει κάποιος που τα δίνει σε καλή τιμή? η κάνει καλές τιμές στο forum? ενδιαφέρομαι για αθήνα.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Εφτασε η ωρα για το πρώτο service 7500km , να ρωτήσω στα λάδια του VI ισχύει οτι και στα άλλα αυτοκίνητα? tsi 140 , 122 κτλ?

τα λαδια που προτείνετε πχ castrol υπάρχει κάποιος που τα δίνει σε καλή τιμή? η κάνει καλές τιμές στο forum? ενδιαφέρομαι για αθήνα.

ευχαριστώ

Πρώτο σερβις στα 7500km?

Μάλλον μονο για λάδια θα εννοείς και αυτό προαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο σερβις στα 7500km?

Μάλλον μονο για λάδια θα εννοείς και αυτό προαιρετικά.

Ναι φίλε μου , σκέφτομαι και φίλτρο να αλλάξω πιστεύεις δεν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις αλλαγη λαδιων καλο θα ηταν να αλλαξεις και το φιλτρο, το θεμα ειναι πως ειναι νωρις ακομα. Ειτε κανε στις 10,20,30 ειτε ανα 15.

Μάλιστα επομένως συμβουλέυετε να κάνω στις 10.000? και μετά το κανονικό της εταιριάς δεν είναι σε μικρό διάστημα? (15.000κμ)

και κάτι ακόμα τι λάδι συμβουλέυεται για τον tsi 160 ? το ίδιο με τα άλλα μοτέρ?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα επομένως συμβουλέυετε να κάνω στις 10.000? και μετά το κανονικό της εταιριάς δεν είναι σε μικρό διάστημα? (15.000κμ)

και κάτι ακόμα τι λάδι συμβουλέυεται για τον tsi 160 ? το ίδιο με τα άλλα μοτέρ?

Λάδια : Castrol 5w-30 http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=273&category_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=57〈=el

Mobil 5w-30 http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=28&category_id=24&option=com_virtuemart&Itemid=57〈=el

Με κάθε αλλαγή λαδιών πρέπει να αλλάζεις οποσδήποτε φίλτρο λαδιού.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τα αλλαζω στα 8.000 :p

Τωρα μου ξεφυγε και θα αλλαχτουν στα 9.000 :)

Ο κάθε ένας μπορεί να αλλάζει λάδια και φιλτρα οποτε νομίζει, άλλος θα σου πει άλλαξα στο 6000 στα 7000 στα 8000 στα 9000.... οπως είπε και ενας φίλος πιο πανω ποτε το φρέσκο λάδι δεν έβλαψε κάποιον κινητήρα.

Ο μόνος λόγος ισως για να αλλάξεις λάδια στα 7500 είναι επειδή πρόκειται για τα πρώτα σου χλμ. Αλλάζοντας λάδια αλλάζεις υποχρεωτικά και το φίλτρο λαδιού.

Για τις αλλαγές αυτες εχει γινει μεγαλη συζήτηση εδω στο φόρουμ και αυτο γιατι τα αυτοκίνητα μας τωρα πλεον διαθέτουν παντού αισθητήρες και μπορουν να ελέγχουν τα παντα.

Μπορούμε δηλαδή να εμπιστευτούμε το αυτοκίνητο και να αλλάζουμε λαδια ή να κάνουμε σερβις όποτε μας λέει το μήνυμα που βγαίνει στο κάντρα. Αυτά δεν τα έφτιαξαν οι εταιρείες για να τα απαξιώσουμε εμείς. έχουν γινει μελέτες και τα λάδια δεν είναι αυτα που ηταν κάποτε.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε ένας μπορεί να αλλάζει λάδια και φιλτρα οποτε νομίζει, άλλος θα σου πει άλλαξα στο 6000 στα 7000 στα 8000 στα 9000.... οπως είπε και ενας φίλος πιο πανω ποτε το φρέσκο λάδι δεν έβλαψε κάποιον κινητήρα.

Ο μόνος λόγος ισως για να αλλάξεις λάδια στα 7500 είναι επειδή πρόκειται για τα πρώτα σου χλμ. Αλλάζοντας λάδια αλλάζεις υποχρεωτικά και το φίλτρο λαδιού.

Για τις αλλαγές αυτες εχει γινει μεγαλη συζήτηση εδω στο φόρουμ και αυτο γιατι τα αυτοκίνητα μας τωρα πλεον διαθέτουν παντού αισθητήρες και μπορουν να ελέγχουν τα παντα.

Μπορούμε δηλαδή να εμπιστευτούμε το αυτοκίνητο και να αλλάζουμε λαδια ή να κάνουμε σερβις όποτε μας λέει το μήνυμα που βγαίνει στο κάντρα. Αυτά δεν τα έφτιαξαν οι εταιρείες για να τα απαξιώσουμε εμείς. έχουν γινει μελέτες και τα λάδια δεν είναι αυτα που ηταν κάποτε.

καλημέρα

εσυ φίλε μου άλλαζεις καθε 15000?

κατι ακομά το λάδι που βάζει η vw τι λέει? ειναι αντάξιο των πιο πάνω που συστήνετε?

και μια ερώτηση τελευταία πόσο λάδι πέρνει το αυτοκίνητο μας?

Edited by _notis
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

εσυ φίλε μου άλλαζεις καθε 15000?

κατι ακομά το λάδι που βάζει η vw τι λέει? ειναι αντάξιο των πιο πάνω που συστήνετε?

και μια ερώτηση τελευταία πόσο λάδι πέρνει το αυτοκίνητο μας?

Εγώ προσωπικά αλλάζω καθε χρονο και οταν παω για την αλλαγή τους παω και τα αναλώσιμα, λαδια κλπ, οποτε πληρώνω μονο εργασία και αυτο χαρη της εγγύησης αλλιώς θα τα εκανα μόνος μου

Δες παρακάτω, βέβαια εσυ εχεις το 6αρι και δεν ξερω κατα πόσο ταιριάζουν αυτα που λεει ο φιλος @Vagelis231 άλλα σιγουρα θα μαθεις πολλά απο το συγκεκριμένο θέμα.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=28721&st=0

Link to comment
Share on other sites

το G-market.gr ειναι το φθηνοτερο απο ολα.

αν ειναι να κανεις αλαγη πριν τα 15000 καντη τωρα. αλιως αστη για τα 15.

κακο δεν θα κανεις παντως sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

εσυ φίλε μου άλλαζεις καθε 15000?

κατι ακομά το λάδι που βάζει η vw τι λέει? ειναι αντάξιο των πιο πάνω που συστήνετε?

και μια ερώτηση τελευταία πόσο λάδι πέρνει το αυτοκίνητο μας?

4 λιτρα αρκουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγες μερες θα παω για το σερβις των 15000 μηπως μπορειται να μου πειτε πιο φιλτρο λαδιου να παρω γιατι απο λαδι ειδα παραπανω και τι συμβαινει με την εγγυηση γιατι εχω μπερδευτει λιγο αν παω δικα μου αναλωσιμα χανεται;

Link to comment
Share on other sites

η εγγυηση δεν χανεται .το φιλτρο λαδιου εχει την ιδια τιμη με αυτο της αντ/πιας.το ''γνησιο'' δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

η εγγυηση δεν χανεται .το φιλτρο λαδιου εχει την ιδια τιμη με αυτο της αντ/πιας.το ''γνησιο'' δηλαδη.

Ευχαριστω για την απαντηση, τα λαδια που θα παρω ειναι αυτα http://www.g-market.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=1217&category_id=52&option=com_virtuemart&Itemid=100002 σωστα δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση, τα λαδια που θα παρω ειναι αυτα http://www.g-market.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=1217&category_id=52&option=com_virtuemart&Itemid=100002 σωστα δεν ειναι;

η καλυτερη επιλογη,ever!

Link to comment
Share on other sites

εγώ άλλαξα στο δικό μου στα 7500-8000 και εβαλα το mobil!! τώρα είμαι στα 11500 και δε μου έχει κάψει τίποτα... ούτε λίγο για να πω ότι θα συμπληρώσω από το τέταρτο λίτρο που έχει μείνει λίγο...... δεν έχω δοκιμάσει το castrol αλλά δεν έχω κανένα παράπονο!! εννοείται το φίλτρο πάει πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγες μερες θα παω για το σερβις των 15000 μηπως μπορειται να μου πειτε πιο φιλτρο λαδιου να παρω γιατι απο λαδι ειδα παραπανω και τι συμβαινει με την εγγυηση γιατι εχω μπερδευτει λιγο αν παω δικα μου αναλωσιμα χανεται;

Φίλτρο λαδιού για Golf 6 160ps : http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=6&prdsl=11877&ktlg_lang=14&ktlg_01_mrksl=51&ktlg_01_mdrsl=74&ktlg_01_modsl=4&ktlg_01_fzkat=&ktlg_01_fzart=1&ktlg_subpage=0&gobackToPage=1

Το αγοράζεις από εδώ : http://www.g-market.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=8683&category_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=100002

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

οπως προεγραψα,οι τιμες στα φιλτρα λαδιου ειναι ιδιες με αυτες των αντ/πιων αντε με μια μικρη αποκλιση +- 1 ευρω.το αναφερω ξανα γιατι ισως να μην αξιζει το ψαξιμο,τρεξιμο,παραγγελια για να κερδισεις ισως 1 ευρω σε σχεση με το να το χρεωσουν οι αντ/πιες.απλα μια γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

οπως προεγραψα,οι τιμες στα φιλτρα λαδιου ειναι ιδιες με αυτες των αντ/πιων αντε με μια μικρη αποκλιση +- 1 ευρω.το αναφερω ξανα γιατι ισως να μην αξιζει το ψαξιμο,τρεξιμο,παραγγελια για να κερδισεις ισως 1 ευρω σε σχεση με το να το χρεωσουν οι αντ/πιες.απλα μια γνωμη...

κοίτα αν είναι έτσι έχεις δίκιο αλλα απο οτι βλέπω μάλλον δεν είναι , εχτές παρήγγειλα 4λ mobil και το φίλτρο και θα δώσω περίπου 65 ε + τοποθέτηση που δεν νομίζω να είναι πάνω απο 15Ε ίσως και 10Ε η αντιπροσωπεία μου ζήταγε 130 Ε

Link to comment
Share on other sites

αναφερομαι μονο στο φιλτρο και οχι στην αγορα λαδιων.ολο το κερδος το εχεις απο τα λαδια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.