Jump to content
Guest mitS.O.S.

Σύγκριση Λιπαντικών Sae 5W-30

Recommended Posts

τελικα παραγγειλα παλι τα μομπιλ..ας δωσω χρονο στο λιπαντικο...μεσα απο συζητησεις παντος που ειχα σε συγκεντρωση tfsiακιδων..μου ειπαν ολοι οτι τα καλυτερα λαδια ειναι τα amsoil..τωρα τι να πω εχω μπερδευτει!!!

Καλα κανεις και δινεις χρονο στο λιπαντικο.Οσον αφορα το αν θα σου καψει, οπως ειπε και ο tentoglou μπορει να σου καψει και με το mobil.Αυτο δε σημαινει οτι δεν ειναι καλο λαδι.Πρεπει να ψαχτεις πιο ταιριαζει απο αποψη καψιματος στον κινητηρα σου.Οσο για τα amsoil και το αν ειναι τα καλυτερα κλπ, απλα βαλε τους πινακες κατω και συγκρινε.Ετσι συγκρινονται τα λαδια.Απο κει και περα η καταναλωση του σε καθε κινητηρα ειναι αλλο θεμα.Εμενα προσωπικα μου τσιμπαει ελαχιστα απο αλλαγη σε αλλαγη, τοσο που δε με προβληματιζει καν.

Link to comment
Share on other sites

Ας λάβουμε υπ όψιν ο κατασκευαστής πάντα δίνει στον κινητήρα του κάποιες ανοχές για απώλεια λιπαντικού,

αυτό μπορεί να είναι 1 εως 1,5λιτ από αλλαγή σε αλλαγή αλλά και ανάλογα την κατασκευάστρια εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Ας λάβουμε υπ όψιν ο κατασκευαστής πάντα δίνει στον κινητήρα του κάποιες ανοχές για απώλεια λιπαντικού,

αυτό μπορεί να είναι 1 εως 1,5λιτ από αλλαγή σε αλλαγή αλλά και ανάλογα την κατασκευάστρια εταιρία.

Αν ηταν μονο 1.5 λιτρο απο αλλαγη σε αλλαγη (δηλ ανα 15.000 χλμ) τοτε η Vw θα ειχε κανει δωρεαν αντικατασταση κινητηρων σε ουκ ολιγους fsiκηδες.Αλλα οι κατασκευαστες τα ορια τα εχουν φτασει στο Θεο για να ειναι καλλυμενοι και να μην αναγκαζονται να προβαινουν σε αυτη την επιζημια διαδικασια.Το οριο της Vw ειναι 1 λιτρο ανα 1000 χλμ.Σα να λεμε δε χρειαζεται να κανεις ποτε σερβις λαδιων.Ελεος....

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι κινητήρες της group vw (τσιμπάνε λάδι) στην ουσία δεν καίγεται το λάδι στου νέου τύπου κινητήρες αλλά

θα σας φανεί λίγο παράξενο αυτό που θα πω για όσους δεν το γνωρίζουν αλλά εξαερώνετε π.χ 5w-30 long life,

στην αρχή η group vw έβαζε στους κινητήρες της 0w-30 και αργότερα επειδή αντιμετώπιζαν και αντιμετωπίζουν

πρόβλημα απώλειας λιπαντικού το γύρισαν στο 5w-30 και πάλι όμως το πρόβλημα παραμένει.

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας κάνει 5 αλλαγές λαδιών μέχρι στιγμής, το μόνο λάδι που δεν τσίμπησε το μοτέρ ήταν το yacoil 5w40. Και τα mobil και τα castrol τα τσιμπάει αρκετά, πιο πολύ όμως τα castrol..

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας κάνει 5 αλλαγές λαδιών μέχρι στιγμής, το μόνο λάδι που δεν τσίμπησε το μοτέρ ήταν το yacoil 5w40. Και τα mobil και τα castrol τα τσιμπάει αρκετά, πιο πολύ όμως τα castrol..

Κανονικά τα λιπαντικά που πρέπει να χρησιμοποιείς στον κινητήρα σου είναι 5w-30 που είναι χωρίς θεϊκή τέφρα

και ψευδάργυρο αυτά του τύπου λιπαντικά είναι βιοδιασπώμενα, έχουν μοριακή ανάπλαση με εστέρες και έλαια PAO,

το ότι υπάρχει πρόβλημα στους κινητήρες είναι καθαρά φταίξιμο του κατασκευαστή.

Τώρα εάν η λύση είναι στο 5w-40 με επιφύλαξη σου λέω να το συνεχίσεις...

Edited by tentoglou1
Link to comment
Share on other sites

Φίλος τα 5w40 τα είχα βάλει στα 45.000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα.. και τέλος παντων δεν είπα οτι αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με το μοτέρ μου, μου τσιμπάει 0.5λτ κάπου στα 12.000-15.000 που το θεωρώ λογικό..

Edited by Mist
Link to comment
Share on other sites

Φίλος τα 5w40 τα είχα βάλει στα 45.000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα.. και τέλος παντων δεν είπα οτι αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με το μοτέρ μου, μου τσιμπάει 0.5λτ κάπου στα 12.000-15.000 που το θεωρώ λογικό..

Άρα δε σε τσιμπάει λάδι το μοτέρ σου, είσαι μέσα στα πλαίσια του κατασκευαστή.

Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον με τα λεγόμενα σου που αναφέρεις "τσιμπάει αρκετά με τα castrol και τα mobil", συγκριτικά από μάρκα σε μάρκα ναι".

Edited by tentoglou1
Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις και δινεις χρονο στο λιπαντικο.Οσον αφορα το αν θα σου καψει, οπως ειπε και ο tentoglou μπορει να σου καψει και με το mobil.Αυτο δε σημαινει οτι δεν ειναι καλο λαδι.Πρεπει να ψαχτεις πιο ταιριαζει απο αποψη καψιματος στον κινητηρα σου.Οσο για τα amsoil και το αν ειναι τα καλυτερα κλπ, απλα βαλε τους πινακες κατω και συγκρινε.Ετσι συγκρινονται τα λαδια.Απο κει και περα η καταναλωση του σε καθε κινητηρα ειναι αλλο θεμα.Εμενα προσωπικα μου τσιμπαει ελαχιστα απο αλλαγη σε αλλαγη, τοσο που δε με προβληματιζει καν.

οχι φιλε δεν καταλαβες..εδω και 80000χμ που βαζω castrol edge..δεν εχει τσιμπισει σταγονα..αλλαγη καθε 8000-10000χμ..με την προηγουμενη αλλαγη το γυρισα σε mobil..και εκαψε...ξαναεβαλα ομως τα ιδια για να δω αν θα ξανακαψει μηπως θελει χρονο δλδ για να το συνηθησει το μοτερ.αν ξανακαψει θα ξαναγυρισω παλι στα castrol και δεν προκειτε να πειραματιστω ξανα.ουτος η αλλος και τα 2 ειναι πολυ καλα λαδια.

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε δεν καταλαβες..εδω και 80000χμ που βαζω castrol edge..δεν εχει τσιμπισει σταγονα..αλλαγη καθε 8000-10000χμ..με την προηγουμενη αλλαγη το γυρισα σε mobil..και εκαψε...ξαναεβαλα ομως τα ιδια για να δω αν θα ξανακαψει μηπως θελει χρονο δλδ για να το συνηθησει το μοτερ.αν ξανακαψει θα ξαναγυρισω παλι στα castrol και δεν προκειτε να πειραματιστω ξανα.ουτος η αλλος και τα 2 ειναι πολυ καλα λαδια.

οταν δεν καιει και δεν βλεπεις κατι κακο γιατι πειραματιζεσαι?σας τρωει ο κ@λος σας μου φαινεται :p

Link to comment
Share on other sites

οταν δεν καιει και δεν βλεπεις κατι κακο γιατι πειραματιζεσαι?σας τρωει ο κ@λος σας μου φαινεται :p

για τον απλο λογο οτι αν ειχες catch can και εβλεπες τι σκατουρα βγαζει το castrol που αυτα τα καταλοιπα επικαθοντε στις βαλβιδες και τι το μομπιλ θα ησουν και εσυ ενας απ αυτους που θα ηθελαν να το αλλαξουν πληροφοριακα το μομπιλ ειναι το πιο καθαρο οσο αναφορα τους ατμους λαδιου που εχω δοκιμασει..και αυτο με κανει να πιστευω οτι ειναι σιγουρα καλυτερο απο το καστρολ..τεσπα..ο λογος για το ΑΝ θα ξαναγυρισω στα castrol ειναι μονο η καταναλωση..οχι δλδ οτι το μομπιλ καιει αρκουδες..νομιζω 350-400 γραμμαρια στα 6000χμ με χρηση race δεν ειναι πολλα και αν στρωσει τοτε σιγουρα δεν το ξαναλαζω..

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

για τον απλο λογο οτι αν ειχες catch can και εβλεπες τι σκατουρα βγαζει το castrol που αυτα τα καταλοιπα επικαθοντε στις βαλβιδες και τι το μομπιλ θα ησουν και εσυ ενας απ αυτους που θα ηθελαν να το αλλαξουν πληροφοριακα το μομπιλ ειναι το πιο καθαρο οσο αναφορα τους ατμους λαδιου που εχω δοκιμασει..και αυτο με κανει να πιστευω οτι ειναι σιγουρα καλυτερο απο το καστρολ..τεσπα..ο λογος για το ΑΝ θα ξαναγυρισω στα castrol ειναι μονο η καταναλωση..οχι δλδ οτι το μομπιλ καιει αρκουδες..νομιζω 350-400 γραμμαρια στα 6000χμ με χρηση race δεν ειναι πολλα και αν στρωσει τοτε σιγουρα δεν το ξαναλαζω..

εγω που δεν εχω καν...το Mobil θα ναι πιο καθαρο προς τη μηχανη μου?μηπως αυτα τα καταλοιπα ειναι προστασια κινητηρα?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

εγω που δεν εχω καν...το Mobil θα ναι πιο καθαρο προς τη μηχανη μου?μηπως αυτα τα καταλοιπα ειναι προστασια κινητηρα?

αυτα τα καταλοιπα ειναι οι αφετιρια για να αποκτησεις στενη σχεση με τον μηχανικο σου αφου αργα η γρηγορα θα χρειαστουν αλλαγη οι βαλβιδες σου...

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα εχω κανει 26000χλμ.συνολικα εχω συμπληρωσει 1 λιτρο λαδι.θεωρω την καταναλωση ακρως φυσιολογικη για τα χλμ,τον τροπο οδηγησης και τις συνθηκες οδηγησης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....τελικα κατι καλυτερο απο τα castrol εχουμε?

mobil???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....τελικα κατι καλυτερο απο τα castrol εχουμε?

mobil???

τα mobil ειναι καλυτερα.μαρτυς μου τα τεχνικα τους στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε δεν καταλαβες..εδω και 80000χμ που βαζω castrol edge..δεν εχει τσιμπισει σταγονα..αλλαγη καθε 8000-10000χμ..με την προηγουμενη αλλαγη το γυρισα σε mobil..και εκαψε...ξαναεβαλα ομως τα ιδια για να δω αν θα ξανακαψει μηπως θελει χρονο δλδ για να το συνηθησει το μοτερ.αν ξανακαψει θα ξαναγυρισω παλι στα castrol και δεν προκειτε να πειραματιστω ξανα.ουτος η αλλος και τα 2 ειναι πολυ καλα λαδια.

Εγω παντως στη θεση σου θα προτιμουσα ενα καλο λαδι που μου το καταναλωνει σε φυσιολογικα επιπεδα παρα καποιο υποδεεστερο που δεν το καιει ομως.Και αν σου καιει πολυ απο το mobil, τουλαχιστον πηγαινε σε αλλο οχι σε castrol.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

εσυ Joop Ομως συμπληρωνεις πολυ με xastrol Οχι!

αν ειναι καθε σχεδον 30000χλμ να καταναλωνει 1 λιτρο λαδι τοτε μακαρι να το κανει και να συμπληρωνω.εγω θελω να τσιμπαει λαδακι!κανει δουλεια το λιπαντικο!ειδικοτερα αυτη η καταναλωση ειναι κατ'εμε ιδανικη.

Link to comment
Share on other sites

1,ολα τα λαδια καλα ειναι αρκει να πληρουν τις προδιαγραφες του κατασκευαστη 2, καλο ειναι να βαζεις την ιδια εταιρια λιπαντικων καθε φορα

και να ειναι και επωνυμα τα λαδια ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι καθε σχεδον 30000χλμ να καταναλωνει 1 λιτρο λαδι τοτε μακαρι να το κανει και να συμπληρωνω.εγω θελω να τσιμπαει λαδακι!κανει δουλεια το λιπαντικο!ειδικοτερα αυτη η καταναλωση ειναι κατ'εμε ιδανικη.

"Μοτέρ που πίνει δεν σπάει" έλεγαν οι παλιοί μηχανικοί! :angry:

Link to comment
Share on other sites

γιατι τετοια μαχη με τα castrol?

που την ειδες την μαχη;το castrol ειναι πολυ καλο λιπαντικο και το εχουμε αναφερει πολλακις.το mobil ειναι καλυτερο.προσωπικα προτιμο το καλυτερο απο το πολυ καλο,που ειναι το κακο σε αυτο;αλλοι προτιμουν και δικαιωμα τους ειναι,το castrol γιατι το θεωρουν/πιστευουν οτι ειναι καλυτερο για τον κινητηρα τους.αντικειμενικα ομως και ασχετα με τις δικες μας ταπεινες αποψεις,οι 2 εταιριες με βαση τα χαραχτηριστικα που δινουν για τα 2 αυτα λιπαντικα δειχνουν το mobil καλυτερο.εμεις φταιμε αν ειναι ετσι τα πραγματα;ας μου φερει καποιος καλυτερο 5/30 να αλλαξω και να μην ξαναβαλω mobil.υπαρχει ομως;οχι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.