Jump to content
kostakisSs

Golf - Mπαρομετρο / Boost Gauge [Τοποθέτηση - Επιλογές - Βάσεις Osir]

Recommended Posts

13092010067.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Να blue racer της Defi πανω στο πλαστικό αναμεσα σε τιμονι και καντραν. Είχα και βάση της Newsouth για δυο αλλα τελικά τα έβαλα να πατήσουνε με τις δικές τους...

dsc00634s.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Και κλασικά για golf v με τα θετικά και τα αρνητικά...

Edited by geotag
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκεφτόμουν σοβαρά τα newsouth τα οποία είναι σε psi και αλλάζουν χρώμα όπως θέλεις, αλλα τελικά έβαλα defi ως πιο αξιόπιστα. Ειδικά στο θέμα πυρόμετρο... Το να χάνεις λίγο σε πίεση στο μπαρόμετρο μικρό το κακό αλλά σε πυρόμετρο αν πάθει κατι ο αισθητήρας καταλήγουν όλα στην turbina . Σιγουρα παίζει ρόλο και πόσα λεφτά θέλει καποιος να ξοδέψει...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποσο μπορει να εχει ενα newsouth η ενα awe η καποιο απο τα παραπανω???

κατω απο 100???

ποσο??? δεν το εχω ψαξει καθολου.

πιστευω οτι ειναι αστειο σε ενα αμαξι που αγορασες πανω απο 20.000 ευρο και εχεις δωσει πανω απο 2.000 σε εξτρα aftermarket να κανουμε θεμα τα 50 παραπανω ευρο στην χειροτερη που εχει ενα DEFI , APEXI , BLITZ.

γνωμη μου παντα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποσο μπορει να εχει ενα newsouth η ενα awe η καποιο απο τα παραπανω???

κατω απο 100???

ποσο??? δεν το εχω ψαξει καθολου.

πιστευω οτι ειναι αστειο σε ενα αμαξι που αγορασες πανω απο 20.000 ευρο και εχεις δωσει πανω απο 2.000 σε εξτρα aftermarket να κανουμε θεμα τα 50 παραπανω ευρο στην χειροτερη που εχει ενα DEFI , APEXI , BLITZ.

γνωμη μου παντα.

+1

Πάνο με την βάση της Osir και την ροή αέρα τι γίνεται μετά την τοποθέτηση? Βγαίνει αέρας ή όχι? Ρυθμίζεται η ένταση?

Μπορείς να καταργήσεις την ροή αέρα κατά την εγκατάσταση? Επειδή ούτως ή άλλως για ξεθάμπωμα τζαμιού έχουμε αεραγωγό στην βάση της κολώνας και για να μην βγάζει στον αυτόματο κανένα καυτό αέρα το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σου πω τι παιζει στο ΜΚ5 και πιστευω οτι και για το 6αρι το ιδιο θα ειναι.

απο τη βαση της OSIR οπως ειναι εμφανες δεν μπορεις να σεταρεις τη ροη αερα.

για να μπει η βαση της οσιρ πρεπει να βγει ολος ο μαμα αεραγωγος

στην αρχη ειχα απλα βαλει τη βαση της οσιρ λοιπον σκετη δεν ειχα θεματα με ζεστο αερα το καλοκαιρι ειχα ομως το εξης..

ωταν ανοιγα το A/C η ροη του αερα αφου δεν ειχε κατι πισω απο τη βαση της OSIR να στελνει τον αερα στην καμπινα , σε ενα μεγαλο μερος της εφτανε στο χωρο του ταμπλο κλπ..

ανοιγω λοιπον μια μερα να παρω κερματα απο το ντουλαπακι που εχει το ΜΚ5 κατω απο τον διακοπτη των φωτων και ολα ηταν παγος!!!!

ψυγειο.

ανοιξα λοιπον απο το πλαι εκει που ειναι οι ασφαλειες και εκλεισα με ενα κομματι πλαστικο και ταινια την ορη του αερα και ολα καλα απο τοτε.

ειναι κατι που πρεπει να γινει!

θα βγαλω φωτο για να καταλαβεις τι θελω να σου πω...

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

ACE το barometro το δικο μου ειναι σαν αυτο που εχεις στην φωτο νικελ απεξω με carbon backround κ μπλε βελονα.

το μηχανικο μπαρομετρο ναι σου δινει καποια τριξιματα στα αποτομα overboosts(ειναι απο τον μεγαλη ποσοτηρα αερα που θα περασει απο το "Τ" στην συνδεσμολογια που θα κανεις) αλλα κατα την γνωμη μου δε συγκρινεται η αισθηση να βλεπεις η βελονα να γεμιζει απο το να βλεπεις ενα digital νουμερο(πολυ ξενερωτο)

αν θελεις απολυτη ακριβεια μη παρεις μηχανικο γιατι δε μπορεις να δεις πχ το 1.43 αλλα με τα βιας το 1.4.

αλλα οπως ειπα γουστα ειναι αυτα.και εγω αναμεσα σε defi / blitz ημουν κ τοτε αυτο που μου αρεσε οπτικα πιο πολυ ηταν το Blitz

Link to comment
Share on other sites

ACE το barometro το δικο μου ειναι σαν αυτο που εχεις στην φωτο νικελ απεξω με carbon backround κ μπλε βελονα.

το μηχανικο μπαρομετρο ναι σου δινει καποια τριξιματα στα αποτομα overboosts(ειναι απο τον μεγαλη ποσοτηρα αερα που θα περασει απο το "Τ" στην συνδεσμολογια που θα κανεις) αλλα κατα την γνωμη μου δε συγκρινεται η αισθηση να βλεπεις η βελονα να γεμιζει απο το να βλεπεις ενα digital νουμερο(πολυ ξενερωτο)

αν θελεις απολυτη ακριβεια μη παρεις μηχανικο γιατι δε μπορεις να δεις πχ το 1.43 αλλα με τα βιας το 1.4.

αλλα οπως ειπα γουστα ειναι αυτα.και εγω αναμεσα σε defi / blitz ημουν κ τοτε αυτο που μου αρεσε οπτικα πιο πολυ ηταν το Blitz

Thanks mourh! Και από το μέλος του opel-club με corsa opc που διάβαζα και έχει 60άρι blitz μηχανικό δεν ανέφερε τίποτα το αρνητικό, μια χαρά δουλεύει.

Δεν με ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια, οπότε σκέφτομαι και το blitz, ανάμεσα σε αυτό και το defi είμαι.

Πολύ όμορφο πάντως το BLM, αν δεν μπλεδίζει πολύ θα το χτύπαγα, αλλιώς το MD της Blitz είναι αρκετά όμορφο!

Επειδή και εμένα η εμφάνιση με ενδιαφέρει για να καταλήξω (από ποιότητα είναι όλα καλά, για τις μάρκες που συζητάμε), προσπαθώ να βρώ εκείνο που θα ταιριάξει καλύτερα στο εσωτερικό του αυτοκινήτου.

Υ.Γ. Από που έκανες αγορά??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σου πω τι παιζει στο ΜΚ5 και πιστευω οτι και για το 6αρι το ιδιο θα ειναι.

απο τη βαση της OSIR οπως ειναι εμφανες δεν μπορεις να σεταρεις τη ροη αερα.

για να μπει η βαση της οσιρ πρεπει να βγει ολος ο μαμα αεραγωγος

στην αρχη ειχα απλα βαλει τη βαση της οσιρ λοιπον σκετη δεν ειχα θεματα με ζεστο αερα το καλοκαιρι ειχα ομως το εξης..

ωταν ανοιγα το A/C η ροη του αερα αφου δεν ειχε κατι πισω απο τη βαση της OSIR να στελνει τον αερα στην καμπινα , σε ενα μεγαλο μερος της εφτανε στο χωρο του ταμπλο κλπ..

ανοιγω λοιπον μια μερα να παρω κερματα απο το ντουλαπακι που εχει το ΜΚ5 κατω απο τον διακοπτη των φωτων και ολα ηταν παγος!!!!

ψυγειο.

ανοιξα λοιπον απο το πλαι εκει που ειναι οι ασφαλειες και εκλεισα με ενα κομματι πλαστικο και ταινια την ορη του αερα και ολα καλα απο τοτε.

ειναι κατι που πρεπει να γινει!

θα βγαλω φωτο για να καταλαβεις τι θελω να σου πω...

Και εγω ειμαι περιεργος να δω μιας και εχω αγορασει τη βαση της osir και σε λιγο καιρο θα τη τοποθετησω... επισης με αυτο που εκανες δε βγαινει καθολου αερας απο αυτον τον αεραγωγο??? και επισης πως βγαινει ο μαμα αεραγωγος??? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ευκολο να βγει ο μαμα αεραγωγος.

ειναι καλυτερα να μην βγαινει καθολου αερας πιστευω εγω...

Link to comment
Share on other sites

μπορει και να εχεις δικιο... περιμενω φοτο για να δω τι ακριβως εκλεισες γιατι δε καταλαβα ακριβως... επισης σου ειναι ευκολο να περιγραψεις λιγο το πως βγαινει να κανω μια αποπειρα να δω... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Σαν το ρολόι του mondeο είναι ane εκεί που το έβαλες!! :p :p

Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα για το μπαρόμετρο που θέλω να τοποθετήσω στο Golf 6 που έχω, βασικά από 2-3 μεριές που ρώτησα όλοι μου είπαν για 60άρι. Ως εκ τούτου η defi βγαίνει από το παιχνίδι (αφού θέλει extra control unit για να δουλέψει).

Έτσι σκέφτομαι για το Shadow που κατασκευάζει η blitz και κουμπώνει καλύτερα στην βάση αεραγωγού της osir που περιμένω να παραλάβω (της blitz εξέχει στην πατούρα που έχει στην άκρη η βάση της osir - δεν κάθεται τόσο σωστά).

Σχετικά με φωτισμό, look κλπ είναι αρκετά όμορφο και ταιριάζει απόλυτα με τον φωτισμό που έχει το Golf 6 στο καντράν.

Και εδώ ένα βιντεάκι :

Η τιμή από Ελλάδα με τοποθέτηση, είναι 50-60 ευρώ φθηνότερα από ένα defi ή blitz που θα φέρω από έξω και θα εγκαταστήσω εκ των υστέρων.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

πραγματι σαν ρολοι!!!χαχαχαχαχαχ...φιλε δεν την ξερω την μαρκα που λες παραπανω..ειναι καλη??σαν ομορφια παντος ειναι ωραιο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι 99% blitz αφού τα βγάζει η ίδια εταιρεία.

Από όσο μου είπαν είναι καλή και γνωστή στο εξωτερικό. Εκτός των άλλων έχει peak & warning.

Στο παρακάτω βίντεο φαίνεται καλύτερα το μπαρόμετρο :

http://www.nissansilvia.com/forums/index.php?showtopic=393412

Επίσης παίδες όποιος ψάχνεται για Blitz μακρυά από MD σειρά (mirror drive), οι αντανακλάσεις που κάνει την ημέρα με φουλ ήλιο είναι αρκετά ενοχλητικές. Η σειρά SD της Blitz είναι η καλύτερη.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Στην 2η περίπτωση δεν θα έχω το βάσανο να βλέπω το ξήλωμα που θα πέσει! :cry:

με γεια ! εμένα το ξήλωμα του αεραγωγού δεν με απασχολεί τόσο όσο το "κόψε ράψε" στο σωληνάκι που

"κλέβουν" υποπίεση και το σημείο που πάιρνουν ρεύμα ...

πιστεύω όμως με καλό μάστορα δεν θα έχουμε πρόβλημα -

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη είναι εγγυημένο το μαγαζί, δεν είναι τίποτα τυχάρπαστοι. Έχουν ξαναβάλει μπαρόμετρα και σε Golf και σε Rocco. Οπότε αναμένω καλό αποτέλεσμα, για όλη την διαδικασία αναφέρομαι και εγώ, όχι μόνο για τον αεραγωγό, πέφτει πολύ ξήλωμα και κόψε - ράψε όπως λες για να γίνει η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

κατι πλαστικακια..κατια μ@λακιουλες..βαλε συρμα..στειλε τα καλωδια μεσα στην καμπινα παρε ρευματα..βαλε ασφαλειες..εγω 3 ωρες περιπου ειχα κανει να το συνδεσω..αλλα την δουλεια την εκανα με φιλαρακι μου.δεν θα αφηνα ξενα χερια να αρχισουν τα βγαλε βαλε...δεν ειναι δυσκολο αρκει να εχεις λιγη υπομονη και εννοειτε να ποιανουν τα χερια σου και να εισαι και σχετικος με τα golf v-vι

Link to comment
Share on other sites

Παΐδια πράγματι είναι αρκετά δύσκολη η τοποθέτηση του μπαρομετρου .το θέμα είναι να πάτε σε κάποιον που γνωρίζει καλά από τοποθετήσεις .

Από προσωπική εμπειρία με μάστορα που είναι γνωστός για τις τοποθετήσεις και γνωστός στους περισσότερους έκανε πάνω από 3 ώρες αλλά το αποτέλεσμα ήταν τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο τεχνικός που θα πας γνωρίζει δεν ειναι και τόσο ζώρι για αυτόν. Εμένα μου βάλανε και πυρόμετρο και μπαρόμετρο πάνω στο τιμόνι σε λιγότερο απο δύο ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.