Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

Off Topic

Πάντως και σε 'μένα και σε ένα άλλο παλικάρι από εδώ 4 νταν πήρε και δε λέω μακακίες. Ήμουν μπροστά και στο άδειασμα και στο γέμισμα του λαδιού. Τι να πω, μήπως σε 'σένα το έκαναν με σύριγγα;

Αυτό με το update είναι τρομερά νέα! Όταν θα έχω το αυτοκίνητο (διακοπές κτλ.) Αθήνα έχω φύγει απ 'ευθείας να το κάνω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Πάντως και σε 'μένα και σε ένα άλλο παλικάρι από εδώ 4 νταν πήρε και δε λέω μακακίες. Ήμουν μπροστά και στο άδειασμα και στο γέμισμα του λαδιού. Τι να πω, μήπως σε 'σένα το έκαναν με σύριγγα;

Οντως εγω ειμαι το "παλικαρι" και σε μενα πηρε και τα 4 ημουν μπροστα.

Στο θεμα μας τωρα, με πηραν απο ΦΙΛΟΣΙΔΗ και με ρωτησαν ποτε να παω να μου περασουν το update. Περιεργο μου φανηκε το γεγονος οτι μου ειπαν να εχω 2 ωρες διαθεσιμες γιατι καπου τοσο θα κρατησει η ολη ιστορια, ενταξει τοσο καιρο περιμεναμε θα μπορω να περιμενω δυο ωριτσες εννοειται αλλα και στους αλλους που περασαν το λογισμικο τοσο εκαναν? Φυσικα και μου αρεσει το γεγονος οτι θελουν χρονο για να ασχοληθουν με το αμαξι και οχι απλα να του περασουν το προγραμμα και να πουν ελα ο επομενος απλα εχω μονο αυτη την απορια.

Θα ξαναγραψω μετα το update να σας πω.

Υ.Γ. περασε τοοοοοοοοο το γ**** δεν μπορω να περιμενωωωωωωωωωωωω, αντε και service pack 2 :p

Link to comment
Share on other sites

Οντως εγω ειμαι το "παλικαρι" και σε μενα πηρε και τα 4 ημουν μπροστα.

Στο θεμα μας τωρα, με πηραν απο ΦΙΛΟΣΙΔΗ και με ρωτησαν ποτε να παω να μου περασουν το update. Περιεργο μου φανηκε το γεγονος οτι μου ειπαν να εχω 2 ωρες διαθεσιμες γιατι καπου τοσο θα κρατησει η ολη ιστορια, ενταξει τοσο καιρο περιμεναμε θα μπορω να περιμενω δυο ωριτσες εννοειται αλλα και στους αλλους που περασαν το λογισμικο τοσο εκαναν? Φυσικα και μου αρεσει το γεγονος οτι θελουν χρονο για να ασχοληθουν με το αμαξι και οχι απλα να του περασουν το προγραμμα και να πουν ελα ο επομενος απλα εχω μονο αυτη την απορια.

Θα ξαναγραψω μετα το update να σας πω.

Υ.Γ. περασε τοοοοοοοοο το γ**** δεν μπορω να περιμενωωωωωωωωωωωω, αντε και service pack 2 :p

για να μην αγχωνομαστε και μενα ο φιλοσιδης μου ειπε για 2 ωρες απλα δεν μπορουσα να παω τη Δευτερα, οποτε μαλλον τελος της επομενης...

ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΒΑΛΑΤΕ ΤΟ UPDATE, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΔΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΒΑΖΕΤΕ ΜΠΡΟΣ. ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΑ ΤΡΙΖΟΥΝ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 2.8-2.9, ΑΝΤΙ ΓΙΑ 1.7 ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΜΑΜΑ VW...

Link to comment
Share on other sites

Το update δεν δοκιμάζεται. Τα δεδομένα είναι δύο. Το update για manual είναι ένα και το update για auto είναι διπλό (και στην ECU του DSG). Το update των manual, ολοκληρώθηκε, ήρθε και εγκαθίσταται. Για τα auto, ακόμα αναμονή για το update του DSG component.

Το πέρασα λοιπόν και όλα μια χαρά μέχρι τώρα.

Σχετικά με έναν ήχο που είχα αναφέρει (που τον κάνει εξαρχής), για να μη σπαμάρω εδώ, άνοιξα ένα thread.

Thx

Link to comment
Share on other sites

Το update δεν δοκιμάζεται. Τα δεδομένα είναι δύο. Το update για manual είναι ένα και το update για auto είναι διπλό (και στην ECU του DSG). Το update των manual, ολοκληρώθηκε, ήρθε και εγκαθίσταται. Για τα auto, ακόμα αναμονή για το update του DSG component.

Το πέρασα λοιπόν και όλα μια χαρά μέχρι τώρα.

Σχετικά με έναν ήχο που είχα αναφέρει (που τον κάνει εξαρχής), για να μη σπαμάρω εδώ, άνοιξα ένα thread.

Thx

μπραβο φίλε μου, ελπιζω επιτελους τα βασανα μας να λαβουν τελος...

μήπως παρατηρησες το πρωινο τριξιμο οταν βαζεις μπρος τη μηχανη αν σταματησε μετα το update? H καταναλωση επεσε στα φυσιολογικα?

ειναι πολυ σημαντικο να παρουμε αυτη την πληροφορια ώστε να το μεταφερουμε στη VW αμεσα. Σε mail που ειχα στειλει στους μηχανικους τους ειχαν πει οτι συνδεεται το προβλημα στο λογισμικο με αυτα τα 2 φαινομενα και θα λυθουν με το update (hopefully οπως μου ειπαν συγκεκριμενα...)

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με την κατανάλωση δεν είχα παρατηρήσει ποτέ. Δηλαδή. Όταν ανοίγω το αυτοκίνητο, πάμε σε 2.5, 2.7, και μετά τα 10 sec πέφτουμε στα 0.7 σταθερά. Όδηγώντας το αυτοκίνητο χτυπάει 45άρια (από πρώτη σε δευτέρα κτλ, εντός πόλης, μέχρι να βγω από τα στενά της Κυψέλης), με μέση κατανάλωση τα 20, 30 που με οδήγημα λίγων λεπτών, πέφτει στα 15 και με άλλα λίγα εκτός πόλης πετυχαίνουμε το θαυμαστό 7->6->5.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με την κατανάλωση δεν είχα παρατηρήσει ποτέ. Δηλαδή. Όταν ανοίγω το αυτοκίνητο, πάμε σε 2.5, 2.7, και μετά τα 10 sec πέφτουμε στα 0.7 σταθερά. Όδηγώντας το αυτοκίνητο χτυπάει 45άρια (από πρώτη σε δευτέρα κτλ, εντός πόλης, μέχρι να βγω από τα στενά της Κυψέλης), με μέση κατανάλωση τα 20, 30 που με οδήγημα λίγων λεπτών, πέφτει στα 15 και με άλλα λίγα εκτός πόλης πετυχαίνουμε το θαυμαστό 7->6->5.

δεν αναφερομαι προφανως στην καταναλωση μεσα στην πολη, η οποια εξαρταται απο τον τροπο οδηγησης, την κινηση, την κλιση του δρομου κτλ... Αυτο που σου φαινεται λογικο ομως, δηλ το πρωι η καταναλωση να ειναι 2.5-2.7 (σε εμενα ειναι 2.7-2.9 και σε αλλους 2.9-3.0), δεν ειναι καθολου λογικο οχι κατ'εμε αλλα ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ VW (δες golf 1.4tsi)... Το αμαξι πρεπει οταν ειναι "κρυο" να κινειται στο 1.7 περιπου και οχι 2.7. Μου ειπαν οτι αυτο συνδεεται με το προβλημα το λογισμικο, οποτε το ερωτημα μου ειναι "λυθηκε το θεμα με το περασμα του update???"

Και κυριως το εντονο τριξιμο που παρατηρειται το πρωι οταν ζεστενεται η μηχανη, που και αυτο διαφοροποιειται απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο (σε αλλους σαν νταλικα και σε αλλους σαν formula 1), εχει σταματησει με το update?

Edited by polo1.2t
Link to comment
Share on other sites

δεν αναφερομαι προφανως στην καταναλωση μεσα στην πολη, η οποια εξαρταται απο τον τροπο οδηγησης, την κινηση, την κλιση του δρομου κτλ... Αυτο που σου φαινεται λογικο ομως, δηλ το πρωι η καταναλωση να ειναι 2.5-2.7 (σε εμενα ειναι 2.7-2.9 και σε αλλους 2.9-3.0), δεν ειναι καθολου λογικο οχι κατ'εμε αλλα ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ VW (δες golf 1.4tsi)... Το αμαξι πρεπει οταν ειναι "κρυο" να κινειται στο 1.7 περιπου και οχι 2.7. Μου ειπαν οτι αυτο συνδεεται με το προβλημα το λογισμικο, οποτε το ερωτημα μου ειναι "λυθηκε το θεμα με το περασμα του update???"

Και κυριως το εντονο τριξιμο που παρατηρειται το πρωι οταν ζεστενεται η μηχανη, που και αυτο διαφοροποιειται απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο (σε αλλους σαν νταλικα και σε αλλους σαν formula 1), εχει σταματησει με το update?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι, για κατανομή εργασιών. Στην Καρέντα Μαρούσι μόνο υπάρχουν καμιά 200αριά αυτοκίνητα TSI, από ότι άκουσα, οπότε δεν μπορεί να γίνει άμεσα η διαδικασία, λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος...

Όλοι μεταφέρουμε ότι μας λένε από τις αντιπροσωπείες, οπότε πραγματικά δεν έχει νόημα να ρίχνουμε μπηχτές κτλ. Εσένα σου είπαν, ότι το κάνουν για testing, εμένα ότι το περνάνε σε όλους σταδιακά.

δεν το διαθέτουν όλες οι αντιπροσωπείες και γιατί δεν έχουν ενημερωθεί όλοι οι ιδιοκτήτες...
Πάντως αυτό δεν είναι λόγος να πει κάποιος με σιγουριά ότι το update δοκιμάζεται σε μερικούς. Εσφαλμένη συλλογιστική πορεία, κατά το "ο αστυνομικός είναι μπουζούκι, επειδή είναι όργανο". Αν πάλι στο είπαν μέσα απο εταιρία, τότε απλά και οι δύο έχουμε δίκιο γιατι μεταφέρουμε το τι μας λένε.

Anyway.

Σχετικά με το παλικάρι με την κατανάλωση εγώ δεν πιστεύω ότι σχετίζεται το θέμα σχετικά με την αναβάθμιση, γιατί είτε πριν είτε μετά δεν παρατήρησα κατι. Το 2άρι σε cold start μου κάνει εμένα. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία. Θα ρωτήσω και άλλους δύο φίλους μου με TSI και θα σου μεταφέρω τι μου είπαν.

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε με τους χαρακτηρισμούς, όμως. Ας δωθεί συνέχεια στο θέμα του update, για όσους επίλεκτους το κάνουν "test".

συμφωνω οτι δεν πρεπει να υπαρχει ενταση μεταξυ μας, απλα επειδη οι ανοητοι στις αντιπροσωπειες λενε οτι τους καπνισει στον καθενα μας απλα για να μην τους ζαλιζουμε τον ερωτα. Το θεμα που πρεπει να δουμε ειναι αν εχει λειτουργησει σωστα το update, τα αλλα ειναι ψιλα γραμματα.

οσο για το 2-αρι στην καταναλωση, αυτο ειναι καλο διοτι ειναι κοντα στο 1.7-1.8 που δινει ο κατασκευαστης. Το 3-αρι ή το 2.9αρι δεν ειναι καθολου καλο και μπορεις να το ελεγξεις με την VW και οποιον αλλον οδηγαει tsi αυτοκινητο... εκτος βεβαια αν και οι αρχιμηχανικοι λενε τριχες, οπως λενε και οι αντιπροσωποι, γεγονος που δεν θα με εξεπληττε καθολου ομολογουμενως.

Αυτο που σιγουρα ομως που πρεπει να αλλαξει με το update ειναι το τριξιμο που κανει...

Link to comment
Share on other sites

δν ξερω αν εχει καμια σχεση αλλα και ενα φιλαρακι με ιβιζα 1.4 115μουλαρια ειχε ενα παρομοιο προβλημα...το αποτελεσμα αδειασαν βενζινες,ανεβασαν το ρελαντι και τωρα ολα κομπλε.

:rolleyes: -δηλαδη φιλε ποσες στροφες ειναι τωρα (?)

ακομα παρατηρω και εγω στο γολφακι μου(γολφ 5 τσι 140) τρεμουλο στο ρελαντι χωρις να σβηνει ωστοσο φταιει η βενζινη καθως με ακριβες(100αρα-racing) δν το κανει!

:thumbsup: -δεν υπαρχει πουθενα καμια εγγυηση οτι μια βενζινη θεωρητικα 100 οκτανιων κανει καλυτερη καυση απο καποια αλλη 95 ,η μεγαλυτερη νοθεια στις 100σταρες γινεται (!)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι δεν πρεπει να υπαρχει ενταση μεταξυ μας, απλα επειδη οι ανοητοι στις αντιπροσωπειες λενε οτι τους καπνισει στον καθενα μας απλα για να μην τους ζαλιζουμε τον ερωτα. Το θεμα που πρεπει να δουμε ειναι αν εχει λειτουργησει σωστα το update, τα αλλα ειναι ψιλα γραμματα.

οσο για το 2-αρι στην καταναλωση, αυτο ειναι καλο διοτι ειναι κοντα στο 1.7-1.8 που δινει ο κατασκευαστης. Το 3-αρι ή το 2.9αρι δεν ειναι καθολου καλο και μπορεις να το ελεγξεις με την VW και οποιον αλλον οδηγαει tsi αυτοκινητο... εκτος βεβαια αν και οι αρχιμηχανικοι λενε τριχες, οπως λενε και οι αντιπροσωποι, γεγονος που δεν θα με εξεπληττε καθολου ομολογουμενως.

Αυτο που σιγουρα ομως που πρεπει να αλλαξει με το update ειναι το τριξιμο που κανει...

Λοιπόν σχετικά με τους 2 φίλους που σου προανέφερα νωρίτερα στην ημέρα, ο ένας εκ των δύο είχε αρχίσει να παρατηρεί την κατανάλωση στο ρελαντί πρόσφατα και του έδειχνε κάτι περίεργες τιμές. Τώρα από ότι είδα και εγώ, ήταν στο 0.7, οπότε μαν polo1.2t μάλλον προς το θετικό μας βλέπω. Ο έτερος, είναι από τους ευτυχισμένους της παρέας μας, που απλά έσβησε το αυτοκίνητο 5-6 φορές στα 5000 χιλιόμετρα... ε και τι έγινε. Ζηλεύω πραγματικά και μετά το update χρειαζόμαστε διακοπές θαρρώ! Αρκετή στενοχώρια. :rolleyes:

Τώρα για το τρίξιμο, νομίζω ότι το downsizing και ο ρυθμός των 1250 copies της μηχανούλας μας την ημέρα [ref], προστάζουν στο να κερδίζουμε σε μερικά σημεία και σε κάποια να τον τρώμε. Εξού και από τη μία λέμε, έπος η απόκριση, χάλια ο ήχος, έπος, το άνοιγμα της τουρμπίνας, σαπίλα το ECU version που μας περάστικε στα γρήγορα για παραγωγή. Αυτό καταλαβαίνω με τα λιγοστά που γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

¶σχετο αλλά το τρέμουλο στην αρχή ενός cold start, δεν υπάρχει πια μετά το update.

επιτελους κατι ευχαριστο!!!! Αν η καταναλωση εχει πεσει και αυτη στο 1.7-1.8 οποπως λεει και ο κατασκευαστης, μπορει να εχουμε βρει τη λυση του προβληματος.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που παλιά έκανε βυθίσεις και σκαμπανευάσματα, τώρα απλά νοιώθεις μία μικρή δόνηση πάντως. Όλα σταθερά, στροφές κτλ. Απλά όταν το νοιώσει κανείς θα καταλάβει τι εννοώ. Νομίζω είμαστε cool. Όμως, περιμένω εντυπώσεις και από άλλα άτομα!! Δεν νομίζω να μην το έχουν βάλει έστω 5 από το forum :lol:

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που παλιά έκανε βυθίσεις και σκαμπανευάσματα, τώρα απλά νοιώθεις μία μικρή δόνηση πάντως. Όλα σταθερά, στροφές κτλ. Απλά όταν το νοιώσει κανείς θα καταλάβει τι εννοώ. Νομίζω είμαστε cool. Όμως, περιμένω εντυπώσεις και από άλλα άτομα!! Δεν νομίζω να μην το έχουν βάλει έστω 5 από το forum :lol:

Το έβαλα εγώ χθες. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Cold Start δεν έκανα ακόμη για να σας πώ αν δονείται όπως έκανε παλαιότερα. Πάντως απο χθες δε μου έκανε καμία αρρυθμία. Βέβαια μόνο μια μέρα το έχω το update, οπότε είναι ακόμα νωρίς για συμπεράσματα. Πάντως είμαι θετικός γενικότερα και πιστεύω ότι όλα τα προβλήματα μας λύθηκαν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν λύθηκαν τα προβλήματα, αλλά στο cold start θα δεις τη μαγεία. :lol: Πήγαινε σήμερα το βράδυ για βόλτα και θα με θυμηθείς. Μεγειές μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν λύθηκαν τα προβλήματα, αλλά στο cold start θα δεις τη μαγεία. :) Πήγαινε σήμερα το βράδυ για βόλτα και θα με θυμηθείς. Μεγειές μας!!!

εγω εκλεισα ραντεβου στον φιλοσιδη για αυριο το πρωι, οποτε θα σας πω και εγω εντυπωσεις απο παρασκευη... ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια...

Link to comment
Share on other sites

εγω εκλεισα ραντεβου στον φιλοσιδη για αυριο το πρωι, οποτε θα σας πω και εγω εντυπωσεις απο παρασκευη... ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια...

κιεγω εκλεισα για Φιλοσιδη πρωι πρωι οποτε θα σε δω εκει φιλε, θα με αναγνωρισεις θα ειμαι αυτος με το polo tsi :)

Θα σας γραψω την δευτερα εντυπωσεις για να το κουρασω λιγο μεσα στο σουκου και ετσι να εχω βγαλει καποια συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Εκανα κι εγω την προηγουμενη βδομαδα την αναβαθμιση στην Καρεντα στην Βουλιαγμενης. Εντυπωσεις? Αλλο τουτου... Μεχρι στιγμης, δεν εχω πιασει ουτε τρανταγμα, ουτε τρεμουλο, τιποτα! Οι στροφες σταθερες, θορυβος δεν ακουγεται, ολα οκ! Μια χαρα το αμαξακι μου, και σιγουρα δεν εχω πια το φοβο να ακουσω "κακοβουλα" σχολια για ξανθιες οδηγους που δεν μπορουν να κρατησουν το αμαξι χωρις να τους σβησει!!! :p :p

Επιπλεον, τα παιδια στο σερβις εκει, πολυ εξυπηρετικα, με ενα ομως θεματακι. Δεν μου εκαναν αλλαγη λαδιων, επιμενοντας οτι δεν χρειαζεται απο την στιγμη που ειναι προγραμματισμενο για τις 15000 χιλιομετρα (η το 1 ετος) κι εγω εχω μονο 6500 χιλ. Και δυστυχως δεν το ειχα παει εγω να επιμεινω λιγακι...Ισως παω μια βολτα στα 7500.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία vicky! Όσον αφορά τα λάδια έπρεπε να τους πεις ότι αν εγώ θέλω να τα αλλάζω κάθε 500χλμ. εσάς τι σας νοιάζει; Τέλος πάντων δε κακολογώ τους μάστορες ο καθένας κάνει ότι νομίζει σωστό.

Περιμένω πως και πως μετά τις διακοπές να το πάω για την αναβάθμιση!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.