Jump to content
midkin

Φρένα 4Πίστονα Ή 6Πίστονα

Recommended Posts

Τώρα μας τα λες καλά! κι εγώ νόμιζα ότι πηγαίνοντας στην εγνατία όλοι πετάγονταν ακαριαία μπροστά σου αναγκάζοντάς σε να φρενάρεις οριακά με τα normal φρένα και αναγκάστηκες να βάλεις 6πίστονα για να σωθείς !!! :D :D :D :D :D

Σε πληροφορώ ότι όταν το πήρα το αμάξι, στα 7.000χλμ (τα πρώτα!!) άλλαξα τακάκια!! Ο μηχανικός δεν το πίστευε! Και μέχρι να βάλω τα 6πίστονα, κάθε 12.000-15.000χλμ άλλαζα τακάκια! Ούτε τα λάδια δεν άλλαζα τόσο συχνά! :p Οπότε βλέπεις, δεν είναι όλα κόκκινα κουβαδάκια, που δεν τρέχουν και φρενάρουν εύκολα... upyours.gif

Αυτό είναι είδηση ο Νίκος ετοιμάζεται για Κ04 !!

Δεν είναι είδηση! Το είχα πει πριν καιρό. Πήρα και μια τουρμπίνα που βρήκα σε καλή κατάσταση και τιμή. Αλλά οι καιροί δύσκολοι, οπότε το project έχει πάρει παράταση... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορώ ότι όταν το πήρα το αμάξι, στα 7.000χλμ (τα πρώτα!!) άλλαξα τακάκια!! Ο μηχανικός δεν το πίστευε! Και μέχρι να βάλω τα 6πίστονα, κάθε 12.000-15.000χλμ άλλαζα τακάκια! Ούτε τα λάδια δεν άλλαζα τόσο συχνά! :D Οπότε βλέπεις, δεν είναι όλα κόκκινα κουβαδάκια, που δεν τρέχουν και φρενάρουν εύκολα... upyours.gif

Δεν είναι είδηση! Το είχα πει πριν καιρό. Πήρα και μια τουρμπίνα που βρήκα σε καλή κατάσταση και τιμή. Αλλά οι καιροί δύσκολοι, οπότε το project έχει πάρει παράταση... :)

Εισαι σίγουρος για αυτο το βήμα Νίκο ?? δεν είσαι ευχαριστημένος όπως είναι τώρα το αμάξι? γιατί μπαίνεις σε άλλα χωράφια μετα..

όσο για τους δύσκολους καιρούς άστο, οχι Κ04 ουτε βενζίνη δεν μπορούμε να βάλουμε

Link to comment
Share on other sites

να στο αναλυσω εγω φιλε Νοτη , επειδη ο Νικος βαρεθηκε να τρωει μαπες - καροτσες - κολωνες - οικοδονικα τετραγωνα και να βαρυστομαχιαζει απο το μπολικο τσαι θελει να παει σε s3 setup rofl.gif

Ασε που ολοι του κανουν χαβαλε με τα φρενα που εχει , '' μα καλα ποσα αλογα πιστευεις οτι εχεις 500 ?blink.gif ''

οποτε εν μερη θα το δικαιολογει και αυτο ......baby.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νότη, από ότι βλέπεις με πρόλαβε ο peolinio και τα έβγαλε όλα στη φόρα. Δυστυχώς η πικρή αλήθεια είναι ότι δεν αρκούμαι στο να ρίχνω 10 κενές σε κάθε άνοιγμα στον άχρηστο τον peolinio, και θέλω να γίνει η διαφορά μας 3 αμαξοστοιχίες του intercity... :D

Σοβαρά τώρα, το αμάξι πάει πολύ καλά, αλλά υπάρχει πάντα αυτό το μιρκόβιο το να το πειράξεις και άλλο. Στην αρχή το είχα για καμιά 60.000χλμ με stage 1 και έλεγα ότι είναι μια χαρά. Τώρα έχω για 20.000 το stage 2+ και πάλι λέω ότι πάει μια χαρά. Πριν καιρό βρήκα μια καλή ευκαιρία για μια Κ04, και είπα να την τσιμπήσω για "μελλοντική" χρήση. Τώρα, το πόσο θα αντέξω και πότε θα έρθεις αυτό το "μέλλον", θα δείξει. Πριν έλεγα μετά το Πάσχα, τώρα λέω μετά το καλοκαίρι...

Όσο για το ρίσκο, η APR μέχρι τώρα μου έχει δώσει μια μεγάλη σιγουριά. Από την στιγμή που το έκανα stage 2+ δεν έχει βγάλει το παραμικρό! Λειτουργεί λες και είναι μαμά, μέχρι να πατήσεις το πεντάλ της απογείωσης. Θόρυβο έχει μηδέν. Οπότε είναι ότι χρειαζόμουν. :) Με την APR δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ ξανά. Έτσι και για το S3 setup, θα ακολουθήσω ακριβώς αυτό που λέει η APR. Και ξέρω ότι θα βγάλω 325 άλογα και όχι τα 400 που βγάζουν κάποιοι με τσιτωμένα αμάξια. Εμένα όμως με ενδιαφέρει να λειτουργεί σωστά και απροβλημάτιστα, οπότε και τα 325 καλά είναι... :D

Κι επειδή το σκίσαμε το θέμα, πιστεύω ότι ο φίλος μας καλά θα κάνει να βάλει τα 4πίστονα. Θα πατάει φρένο και θα το ευχαριστιέται! Εγώ είχα χρόνια στο Stilo 4πίστονα και όταν οδηγούσα άλλα αμάξια, ένιωθα ανασφαλής. Σου δίνει τρελη σιγουριά το καλό φρένο... :D

Link to comment
Share on other sites

Ασε που ολοι του κανουν χαβαλε με τα φρενα που εχει , '' μα καλα ποσα αλογα πιστευεις οτι εχεις 500 ?blink.gif ''

οποτε εν μερη θα το δικαιολογει και αυτο ......baby.gif

XAXAXAAXAXA Ναι τώρα που το λές έτσι είναι worthy.gifworthy.gifworthy.gif

Νίκο το λέω απο την πλευρά της αξιοπιστίας γιατι με την Κ04 τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα και θέλουν μεγάλη προσοχή , βέβαια μαρέσει που δεν θες να φτάσεις στα όρια δλδ 400 άλογα επομένως με το καλό.

Να ρωτήσω και εγω κάτι τα 4πίστονα μπάινουν κατευθείαν στο δικό μου αν θέλω (η θέλουν και αλλαγή δίσκου κτλ)?? και πόσο περίπου στοιχίζουν ?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το λέω απο την πλευρά της αξιοπιστίας γιατι με την Κ04 τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα και θέλουν μεγάλη προσοχή , βέβαια μαρέσει που δεν θες να φτάσεις στα όρια δλδ 400 άλογα επομένως με το καλό.

Για αυτό διαλέγω την πεπατημένη της APR! 8)

Να ρωτήσω και εγω κάτι τα 4πίστονα μπάινουν κατευθείαν στο δικό μου αν θέλω (η θέλουν και αλλαγή δίσκου κτλ)?? και πόσο περίπου στοιχίζουν ?

Επειδή βλέπω ότι υπάρχει μια έλλειψη ενημέρωσης (χωρίς να θέλω να σε θίξω) κι επειδή όπως πολύ σωστά έχει χιλιοειπωθεί σε αυτό το φόρουμ ότι καλά είναι να γνωρίζουμε πέντε πράγματα πριν κάνουμε κάποια βελτίωση, καλό θα ήταν να ενημέρωθεις σχετικά με τα δισκόφρενα. (ελπίζω να καταλαβαίνεις το ύφος που το γράφω, γιατί δεν θέλω με τίποτα να νιώσεις ότι θέλω να σε προσβάλω).

Σαφώς και όταν μιλάμε για αλλαγή φρένων, μιλάμε για αλλαγή δαγκάνας, δίσκου, βάσης δαγκάνας, σωληνάκια υγρών φρένων και ενίοτε - όταν βάζουμε ΟΕΜ φρένα - παίρνουμε και τις κιθάρες. Οπότε σαφώς και θα αλλάξει ο δίσκος σου, αφού τα τετραπίστονα φρένα που ενδεχομένως θέλεις να τοποθετήσεις, θα έχουν μεγαλύτερο σε διάμετρο και πάχος δίσκο. Όπως επίσης θα αλλάξει και η βάση της δαγκάνας, αφού η νέα δαγκάνα θα πρέπει να "κάτσει" πιο έξω από την μαμά, από την στιγμή που ο δίσκος έχει μεγαλύτερη διάμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό διαλέγω την πεπατημένη της APR! 8)

Επειδή βλέπω ότι υπάρχει μια έλλειψη ενημέρωσης (χωρίς να θέλω να σε θίξω) κι επειδή όπως πολύ σωστά έχει χιλιοειπωθεί σε αυτό το φόρουμ ότι καλά είναι να γνωρίζουμε πέντε πράγματα πριν κάνουμε κάποια βελτίωση, καλό θα ήταν να ενημέρωθεις σχετικά με τα δισκόφρενα. (ελπίζω να καταλαβαίνεις το ύφος που το γράφω, γιατί δεν θέλω με τίποτα να νιώσεις ότι θέλω να σε προσβάλω).

Σαφώς και όταν μιλάμε για αλλαγή φρένων, μιλάμε για αλλαγή δαγκάνας, δίσκου, βάσης δαγκάνας, σωληνάκια υγρών φρένων και ενίοτε - όταν βάζουμε ΟΕΜ φρένα - παίρνουμε και τις κιθάρες. Οπότε σαφώς και θα αλλάξει ο δίσκος σου, αφού τα τετραπίστονα φρένα που ενδεχομένως θέλεις να τοποθετήσεις, θα έχουν μεγαλύτερο σε διάμετρο και πάχος δίσκο. Όπως επίσης θα αλλάξει και η βάση της δαγκάνας, αφού η νέα δαγκάνα θα πρέπει να "κάτσει" πιο έξω από την μαμά, από την στιγμή που ο δίσκος έχει μεγαλύτερη διάμετρο.

Νίκο δεν χρειαζόταν όλος αυτός ο πρόλογος και βέβαια αντιλαμβάνομαι πώς το λές , άλλωστε ρωτάω γιατι δεν ξέρω , ποτέ δεν ασχολήθηκα με βελτιώσεις φρένων..

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν χρειαζόταν όλος αυτός ο πρόλογος και βέβαια αντιλαμβάνομαι πώς το λές , άλλωστε ρωτάω γιατι δεν ξέρω , ποτέ δεν ασχολήθηκα με βελτιώσεις φρένων..

Sorry, απλά πολλές φορές ο γραπτός λόγος παρερμηνεύεται και δεν ήθελα να δημιουργήσω κάποια παρεξήγηση! :blush:

Πάντως εκτός από όλα τα παραπάνω, καλό είναι να τσεκάρεις και τον χώρο που αφήνουν οι ζάντες σου, αφού κάποιες φορές δεν αρκεί να είναι απλά 18άρα πχ, αλλά να έχει και κατάλληλο σχέδιο στα μπράτσα ώστε να χωράει η δαγκάνα.

rofl.gifrofl.gifrofl.gif

Τι γελάς εσύ ρε αΧρηστε?? Που όταν έκατσες στη θέση του οδηγού, ρώτησες τον πωλητή "τι είναι αυτό το στρόγγυλο μπροστά μου?"... :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα αλλάξει στο προηγούμενο αυτοκίνητο δίσκους και τακάκια και είχα βάλει χρυσή σειρά της Brembo από δίσκους και τακάκια Ferodo 2500 racing, να πω σε όποιον το σκέφτεται ότι πέραν της εμφάνισης ουσιαστική διαφορά δεν υπάρχει. Ίσως να υπάρχει σε αντοχή σε συνεχή φρεναρίσματα αλλά όχι στο φρενάρισμα το ίδιο.

Χώρια που στα λίγα χιλιόμετρα μόλις σταμάταγα σε φανάρι σφύριζαν λες και φρενάριζε λεοφωρείο και κοίταζαν όλοι. music.gif

Και όταν πήγα στον μηχανικό για να τα "λιμάρει" μπας και σταματήσει λίγο ο θόρυβος, μου είπε ότι αυτά είναι "κουβέντες του καφενείου" και δεν γίνεται να λιμάρουμε τα τακάκια. Έτσι έμεινα με το σφύριγμα μέχρι που τα έβγαλα, τα πούλησα και ησύχασα.

Επομένως κατά την γνώμη μου αν σκέφτεται κάποιος σοβαρά την αναβάθμιση φρένων καλύτερα 1.500 για ένα σετ 4πίστονα παρά 500 για after market δίσκους και τακάκια.

Link to comment
Share on other sites

Η galfer βγαζει κιτ 330x32 με τετραπιστονη μεγαλη δαγκανα στα 2100ε + φπα!ρωτησα και εγω προσφατα

Eπειδη βλεπω οτι εχετε μπερδευτει λιγο με τις διαμετρους και τα πιστονια τα πραγματα εχουν ως εξης για τα HISPEC...

4πιστονα διαιρουμενα 335x32 1690ευρω 17αρα

6πιστονα διαιρουμενα 335x32 1890ευρω 17αρα

4πιστονα διαιρουμενα 360x32 1890ευρω 18αρα

6πιστονα διαιρουμενα 360x32 1990ευρω 18αρα

6πιστονα διαιρουμενα 380x35 2490ευρω 19αρα

Ολα μπαινουν ΧΩΡΙΣ προσθηκες τροχων και δεν εχουν σχεση με monoblock συνολα.

Oι εργοστασιακες κιθαρες μενουν στη θεση τους και το συνολικο βαρος ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ 22κιλα στο συνολο.

Εννοειται οι τιμες ειναι με φπα!

made in ENGLAND.

Edited by groupa
Link to comment
Share on other sites

6πιστονα διαιρουμενα 360x32 1990ευρω 18αρα

Τι είπες τώρα!

Link to comment
Share on other sites

To βαρος μειωνεται mellow.gif κατα 22 κιλα

>????

Μα απο τι τα φτιαχνου ρε παιδια , οι δισκοι βαρος δεν εχουν ?

Bell, ανταπτορες και δαγκανες εξολοκληρου απο αλουμινιο.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη βλεπω οτι εχετε μπερδευτει λιγο με τις διαμετρους και τα πιστονια τα πραγματα εχουν ως εξης για τα HISPEC...

4πιστονα διαιρουμενα 335x32 1690ευρω 17αρα

6πιστονα διαιρουμενα 335x32 1890ευρω 17αρα

4πιστονα διαιρουμενα 360x32 1890ευρω 18αρα

6πιστονα διαιρουμενα 360x32 1990ευρω 18αρα

6πιστονα διαιρουμενα 380x35 2490ευρω 19αρα

Ολα μπαινουν ΧΩΡΙΣ προσθηκες τροχων και δεν εχουν σχεση με monoblock συνολα.

Oι εργοστασιακες κιθαρες μενουν στη θεση τους και το συνολικο βαρος ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ 22κιλα στο συνολο.

Εννοειται οι τιμες ειναι με φπα!

made in ENGLAND.

Επειδή βλέπω στο site της υπογραφής σου ότι πουλάς και Brembo, μπορείς να γράψεις για τις ίδιες διαστάσεις τιμές για Brembo?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω στο site της υπογραφής σου ότι πουλάς και Brembo, μπορείς να γράψεις για τις ίδιες διαστάσεις τιμές για Brembo?

Τιμες απο αντιστοιχα brembo...

4πιστονα διαιρουμενα 328x28 2850ευρω+προσθηκες

4πιστονα διαιρουμενα 355x32 3450ευρω+προσθηκες

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη βλεπω οτι εχετε μπερδευτει λιγο με τις διαμετρους και τα πιστονια τα πραγματα εχουν ως εξης για τα HISPEC...

4πιστονα διαιρουμενα 335x32 1690ευρω 17αρα

4πιστονα διαιρουμενα 360x32 1890ευρω 18αρα

Τιμες απο αντιστοιχα brembo...

4πιστονα διαιρουμενα 328x28 2850ευρω+προσθηκες

4πιστονα διαιρουμενα 355x32 3450ευρω+προσθηκες

Μπορείς μήπως να μας πεις και 2 λόγια γιατί έχουν διαφορές των 1.000€+ και 1.500€+ οι μεν με τις δε? :lol: Εγώ προσωπικά είμαι οπαδός της Brembo (για αυτό και φοράω τέτοιες), αλλά ευκαιρία είναι να φανούν και κάποιες διαφορές...

Σε ευχαριστώ πάντως για τον κόπο/χρόνο σου... :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω στο site της υπογραφής σου ότι πουλάς και Brembo, μπορείς να γράψεις για τις ίδιες διαστάσεις τιμές για Brembo?

+1000!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς μήπως να μας πεις και 2 λόγια γιατί έχουν διαφορές των 1.000€+ και 1.500€+ οι μεν με τις δε? :lol: Εγώ προσωπικά είμαι οπαδός της Brembo (για αυτό και φοράω τέτοιες), αλλά ευκαιρία είναι να φανούν και κάποιες διαφορές...

Σε ευχαριστώ πάντως για τον κόπο/χρόνο σου... :)

Kοιτα να δεις και γω στο προηγουμενο ΤΤ φορουσα brembo και στο καινουργιο hispec.

Eγω σαν οδηγος δρομου δεν βλεπω διαφορα, σιγουρα ειναι το ονομα και η πολιτικη του καθε αντιπροσωπου που τα εμπορευεται.

Εναι η ιδια λογικη που η mtm εξατμιση για το tts κανει 4900 και η milltek 1800...

Link to comment
Share on other sites

d2brake.jpg

Part #---------------------Model------------------------Type---------------MSRP--------------

D2-BBKF12380-------12 Piston Front Kit--------380MM DISK ---$5,400.00

D2-BBKF8356---------8Piston Front Kit----------356MM DISK---$3,100.00

D2-BBKF8330---------8 Piston Front Kit----------330MM DISK---$2,400.00

D2-BBKF6286---------6 Piston Front Kit----------286MM DISK---$2,230.00

D2-BBKF6304---------6 Piston Front Kit----------304MM DISK----$2,300.00

D2-BBKR8380--------8 Piston Rear Kit*---------380MM DISK*---$5,800.00

D2-BBKR6330--------6 Piston Rear Kit*---------330MM DISK*---$2,650.00

D2-BBKR304----------4 Piston Rear Kit*---------304MM DISK*---$2,350.00

D2-BBKR286----------4 Piston Rear Kit*---------286MM DISΚ*---$2,230.00

Θα ήθελα να ρωτήσω τι γνώμη έχετε για τα φρένα D2. Παρακαλώ πολύ να πείτε τι ξέρετε - έχετε ακούσει και αν τα έχετε ποτέ δοκιμάσει...!

Ευχαριστώ.

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

made in taiwan.στην Ελλαδα τα διακινει η avcweber που εχει και τα tarox.τα προτιμανε τα γιαπωνεζικα αυτοκινητα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά επειδή τα Brembo ξεφεύγουν, σκεφτόμουν κάτι μεταξύ Hispec και D2, ακούω γνώμες!

Στα D2 σκεφτόμουν τα οκταπίστονα με 330MM δίσκο και από hispec τα εξαπίστονα με 360ΜΜ δίσκο.

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Βασικά επειδή τα Brembo ξεφεύγουν, σκεφτόμουν κάτι μεταξύ Hispec και D2, ακούω γνώμες!

Στα D2 σκεφτόμουν τα οκταπίστονα με 330MM δίσκο και από hispec τα εξαπίστονα με 360ΜΜ δίσκο.

Κοίτα και για Wilwood.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα υπάρχουν πολλές εταιρίες στο χώρο πλέον. Στις παραπάνω λοιπόν πρόσθεσε και Galfer, Stoptech, AP Racing, Movit κλπ.

Πιστεύω ότι πλέον για να γίνει σωστή επιλογή του ΚΙΤ, θα πρέπει να μπούμε σε περισσότερες λεπτομέριες ώστε να μπορέσουμε να κρίνουμε ποιά αξίζει τα λεφτά της και ποιά είναι της πλάκας. Και όταν λέω λεπτομέριες, εννοώ διάμετρο πιστονιού, συνολικό εμβαδό από το τακάκι, πάχος δίσκου, υλικά δίσκων κλπ. Δυστυχώς όμως, τέτοιες πληροφορίες είναι δύσκολο να τις μάθουμε (άντε το πάχος του δίσκου και το υλικό, το ξέρουμε), και συνήθως αυτοί που πουλάνε φρένα, δεν γνωρίζουν και οι ίδιοι για να μας ενημερώσουν. Αν τους πεις θέλω τα καλύτερα, θα σου πούνε πάρε Brembo, όχι επειδή όντως είναι τα καλύτερα αλλά γιατί έχουν μεγάλο όνομα στην αγορά, είναι χρόνια στο χώρο κι έχουν βγει αξιόπιστα και πιθανόν να έχουν και μεγαλύτερο κέρδος οι έμποροι. Αν τύχει και πας σε κάποιον που δεν θα πουλάει Brembo, θα σου πει σίγουρα ότι "τζάμπα όνομα πληρώνεις" (που εν μέρη έχουν δίκιο) και "πάρε τα δικά μου, είναι πραγματικά τα καλύτερα". Αν τους πεις ότι είναι ακριβά τα Brembo και θέλεις κάτι φθηνότερο, μετά είναι θέμα καταστήματος πώλησης, και τι ιστορίες έχει ακούσει ο καθένας. Ο ένας θα σου πει 2α έρχονται τα Willwood, άλλος θα πει τα Galfer, άλλος τα D2, κλπ κλπ. Δεν υπάρχει δλδ τίποτα τεκμηριωμένο.

Εγώ πήρα τα Brembo γιατί λόγω αυτής της άγνοιας πίστευα ότι σίγουρα θα είναι μέσα στις top εταιρίες (δύσκολα να πει κάποιος ότι είναι η top χωρίς να μπορεί να το αποδείξει), όπως είπα και πιο πάνω είναι χρόνια στο χώρο, έχουν βγει αξιόπιστα, την εταιρία την χρησιμοποιούν και ομάδες αγώνων, και έχω και στο παλιό μου αμάξι και δεν χρειάστηκε ποτέ τίποτα επισκευή και αποδίδουν μετά από δεκάδες χιλιάδες χλμ (και χρήση σε πίστα) σαν καινούργια (επίσης σημαντικό).

Μακάρι να μπορούσαμε να βρούμε συγκριτικούς πίνακες ή έστω από κάθε εταιρία πιο λεπτομερή τεχνικά χαρακτηριστικά, ώστε να διαλέγαμε φρένα για το αμάξι μας πιο σωστά... :(

ΥΓ: Τα παραπάνω είναι ένας "καημός" που τον έχω εδώ και πολλά χρόνια, και δεν είναι κανενός είδους "επίθεση" σε κάποιους έμπορους και ειδικά στον φίλο groupa, ο οποίος άμεσα χθες μας ενημέρωσε για τις τιμές και διατύπωσε και μια σύντομη γνώμη επί του θέματος...

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.