Jump to content
magicmush_

Τρακαρα....

Recommended Posts

ειχα την ατυχια να τρακαρω και να φταιω...πηγα επεσα σε ενα φαναρι πισω απο ενα οκταβια σταματημενο στο κοκκινο γιατι χαζευα κατι κοπελιτσες

η ζημια που εχει το αμαξι μου ειναι σπασμενος προφυλακτηρας,δεξι φαναρι,στραβωμενο καπο,φτερο δεξι και ολες οι γρυλιες απο την δεξια πλευρα,επισης ετρεξαν νερα απο το κατω μερος και εχει αναψει το λαμπακι για χαμηλη σταθμη λαδιου(ακομα στο συνεργειο δεν το εχω παει αφου σημερα το επαθα,το αμαξι παιρνει μπρος κανονικα και ο τυπος με τον γερανο μου ειπε οτι μαλλον τα υγρα τα χανει απο κολλαρα που εχουν χαλαρωσει...η μηχανη φαινεται να μην εχει παθει κατι)

επειδη την ζημια θα την πληρωσω απο την τσεπη μου και εχω ψιλοπελαγωσει πως πρεπει να κινηθω?

να το παω καρεντα σε φαναρτζη εξω να ψαξω μονος μου ανταλλακτικα απο τα γνωστα μαγαζια στην λιοσιων τι ειναι καλυτερο?

επισης αν γνωριζετε περιπυ τιμες των ανταλλακτικω που εχουν σπασει ας μου τις παραθεσετε για να εχω μια βαση

σας ευχαριστω πολυ

αν το θεμα εχει μπει σε λαθος κατηγορια ζητω συγνωμη και παρακαλω καποιον moderator να το μεταφερει

Link to comment
Share on other sites

Ειδες τι παθαίνουν οσοι new_iloveyou.gif τις κοπελίτσες ε?

Τωρα στο θεμα θα πας σε φαρναντζη και τα ανταλλακτικά που θα σου βγαλει θα τα παρεις (οσα μπορείς) μεταχειρισμένα.

Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι η χαμηλή σταθμη λαδιου!!!

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.....ξερει ομως τι γινετε απο κατω δεν βγαζει λαδια και η σταθμη που κοιταξα ειναι οκ...μονο κατι σαν νερο βγαζει,οχι λαδι(κ εμενα αυτο με ανησυχει)

Link to comment
Share on other sites

εχεις καμια φοτο να δουμε ποσο μεγαλη ειναι η ζημια? αν εισαι τυχερος κανε ενα search στις αγγελιες μηπως και βρεις κατι απο αυτα που ζητας...λογικα η ζημια θα ειναι και απο μεσα,μετωπη σπασμενη,κολαρα,βασεις κτλ...θα σου φτασει ψηλα φιλε η ζημια δυστυχως...

Edited by nick_1987
Link to comment
Share on other sites

εχεις καμια φοτο να δουμε ποσο μεγαλη ειναι η ζημια? αν εισαι τυχερος κανε ενα search στις αγγελιες μηπως και βρεις κατι απο αυτα που ζητας...λογικα η ζημια θα ειναι και απο μεσα,μετωπη σπασμενη,κολαρα,βασεις κτλ...θα σου φτασει ψηλα φιλε η ζημια δυστυχως...

φωτο αυριο γιατι τωρα ειναι πολυ σκοτεινα..εχει χασει ολο το ψυκτικο υγρο...η σταθμη του λαδιου οκ...5 ωρες μετα

τελικα τρβηξα μερικες σκοτεινες

http://img408.imageshack.us/img408/9253/img0036re.jpg

http://img24.imageshack.us/img24/4269/img0037eq.jpg

http://img38.imageshack.us/img38/2996/img0035xe.jpg

Edited by magicmush_
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που σκεφτόμουν τον τελευταίο καιρό, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται.Μια και είσαι εσύ στην περίπτωση αυτή μπορείς να το ψάξεις και να μας πεις...

Ψάξε βρες κάποιον που να είναι έτοιμος να παρατήσει το αμάξι του(λόγο εφορίας, να παραδώσει πινακίδες κλπ) και να δηλώσει ότι σε τράκαρε.Δώσε του 100 ευρώ π.χ. για να σου κάνει τη δήλωση(αυτός δεν χάνει κάτι, μόνο το μπόνους της ασφάλειας) και έτσι θα γλυτώσεις ένα τεράστιο μέρος της ζημιάς, εφόσον θα "φταίει" ο φίλος σου.Αυτό λογικά προυποθέτει ότι δεν έκανες δήλωση στο τρακάρισμα με τον άλλον, ίσως όμως αν δεν ήρθε ο ασφαλιστής σου ή ο εμπειρογνώμονας να μπορείς να επικαλεστείς ότι το αμάξι σου παρόλο που το τράκαρες την πρώτη φορά δεν είχε ζημιά σοβαρή και το κινούσες δίχως πρόβλημα.

Υποθέτω ότι κάτι τέτοιο γίνεται, διότι όταν την έπαθα κ εγώ σαν κ σένα, (δλδ με δική μου υπαιτιότητα) ο ασφαλιστής (ούτε ο εμπειρογνώμονας)δεν ήρθε καθόλου να βγάλει φωτό κλπ.Επομένως αν ήθελα θα μπορούσα να είχα δηλώσει ότι είχα τρακάρει 100 αμάξια που λέει ο λόγος.

Στο νέο μου αμάξι(γκολφ) έχω μεικτή με 400 ευρώ απαλλαγή.Αν με τρακάρει κάποιος όταν το έχω παρκαρισμένο σκοπεύω να κάνω ακριβώς αυτό.Να πληρώσω ένα φίλο μου να μου κάνει δήλωση.Ακόμα και καθρέφτη να μου φάνε, είναι σίγουρα πιο φθηνό...Φυσικά μιλάμε για φιλική δήλωση όπου δεν σκάνε μπάτσοι και ασφαλιστές επιτόπου!

ίσως κάποιοι κοροιδέψετε, αλλά είναι μια σκέψη που ΑΝ έχει εφαρμογή θα μπορούσε να γλυτώσει πολλά λεφτά τον φίλο μας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που σκεφτόμουν τον τελευταίο καιρό, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται.Μια και είσαι εσύ στην περίπτωση αυτή μπορείς να το ψάξεις και να μας πεις...

Ψάξε βρες κάποιον που να είναι έτοιμος να παρατήσει το αμάξι του(λόγο εφορίας, να παραδώσει πινακίδες κλπ) και να δηλώσει ότι σε τράκαρε.Δώσε του 100 ευρώ π.χ. για να σου κάνει τη δήλωση(αυτός δεν χάνει κάτι, μόνο το μπόνους της ασφάλειας) και έτσι θα γλυτώσεις ένα τεράστιο μέρος της ζημιάς, εφόσον θα "φταίει" ο φίλος σου.Αυτό λογικά προυποθέτει ότι δεν έκανες δήλωση στο τρακάρισμα με τον άλλον, ίσως όμως αν δεν ήρθε ο ασφαλιστής σου ή ο εμπειρογνώμονας να μπορείς να επικαλεστείς ότι το αμάξι σου παρόλο που το τράκαρες την πρώτη φορά δεν είχε ζημιά σοβαρή και το κινούσες δίχως πρόβλημα.

Υποθέτω ότι κάτι τέτοιο γίνεται, διότι όταν την έπαθα κ εγώ σαν κ σένα, (δλδ με δική μου υπαιτιότητα) ο ασφαλιστής (ούτε ο εμπειρογνώμονας)δεν ήρθε καθόλου να βγάλει φωτό κλπ.Επομένως αν ήθελα θα μπορούσα να είχα δηλώσει ότι είχα τρακάρει 100 αμάξια που λέει ο λόγος.

Στο νέο μου αμάξι(γκολφ) έχω μεικτή με 400 ευρώ απαλλαγή.Αν με τρακάρει κάποιος όταν το έχω παρκαρισμένο σκοπεύω να κάνω ακριβώς αυτό.Να πληρώσω ένα φίλο μου να μου κάνει δήλωση.Ακόμα και καθρέφτη να μου φάνε, είναι σίγουρα πιο φθηνό...Φυσικά μιλάμε για φιλική δήλωση όπου δεν σκάνε μπάτσοι και ασφαλιστές επιτόπου!

ίσως κάποιοι κοροιδέψετε, αλλά είναι μια σκέψη που ΑΝ έχει εφαρμογή θα μπορούσε να γλυτώσει πολλά λεφτά τον φίλο μας.

δεν γινεται ετσι φιλε μου,παλιοτερα υπηρχαν κατι τετοια τριπακια και τα εκαναν πολλοι,οταν ομως το υποψιαστηκαν οι ασφαλιστικες,εδωσαν εντολοι στους εμπειρογνωμονες να ειναι πολυ αυστηροι σε τετοιες 'περιεργες' καταστασεις. ολοι τζαπα αμαξια θα εφτιαχναν τωρα...

Edited by nick_1987
Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται ετσι φιλε μου,παλιοτερα υπηρχαν κατι τετοια τριπακια και τα εκαναν πολλοι,οταν ομως το υποψιαστηκαν οι ασφαλιστικες,εδωσαν εντολοι στους εμπειρογνωμονες να ειναι πολυ αυστηροι σε τετοιες 'περιεργες' καταστασεις. ολοι τζαπα αμαξια θα εφτιαχναν τωρα...

καμιά αντίρρηση!υπέθεσα από προσωπική εμεπιρία όπως είπα ότι δεν έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με τότε!επίσης απ όσο ξέρω ο εμπειρογνώμονας κοιτάζει μόνο το αμάξι που ανήκει στην ασφαλιστική, όχι και του υπαίτιου

Link to comment
Share on other sites

ηρθε εκεινη τηνν στιγμη ο ασφαλιστης ειχαμε την ιδια εταιρια και τραβηξε φωτο..μπατσοι δεν χρειαστηκαν αφου εγω εφταιγα

οπότε μάλλον άκυρη η ιδέα μου!τι να πω φίλε μου, κουράγιο εύχομαι και καλά ξεμπερδέματα.Πάντως κάνε μια έρευνα αγοράς και στην Σπύρου πάτση, μπορεί να βρεις θησαυρούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Περαστικά να είναι ! Επειδή αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα με το πρόγραμμα των ανταλλακτικών , όποιος έχει το πρόγραμμα και μπορεί ας βοηθήσει τον χρήστη για τα πράγματα που ζητάει ....

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω προφυλακτηρα δες τις αγγελιες αν θες παρε με 6942081075

ειναι να τον παρει ενα αλλο μελος αλλα δεν βγαζουμε ακρη με το πως θα φτασει σε αυτον γιατι μας χωριζουν χιλιομετρα

αν τελικα δεν τον παρει ειναι δικος σου.

πανος

Link to comment
Share on other sites

Εχε υπ' οψιν σου οτι οι πλαστικοι προφυλακτιρες επισκευαζονται και ας ειναι σπασμενοι, μιλησε με τον Δημο ή πηγαινε απο εκει να δει το αυτοκινητο.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=330

Link to comment
Share on other sites

εχεις καμια φοτο να δουμε ποσο μεγαλη ειναι η ζημια? αν εισαι τυχερος κανε ενα search στις αγγελιες μηπως και βρεις κατι απο αυτα που ζητας...λογικα η ζημια θα ειναι και απο μεσα,μετωπη σπασμενη,κολαρα,βασεις κτλ...θα σου φτασει ψηλα φιλε η ζημια δυστυχως...

+1

Αν χρειαστούν μετώπη, κολάρα, ψυγεία κλπ θα ανέβει η ζημιά γιατί μπλέκει και μηχανικός εκτός τον φαναρτζή.

Καλά ξεμπερδέματα πάντως, ενδεχομένως αν ψάξεις θα βρεις μεταχειρισμένα ανταλακτικά (επειδή το μοντέλο είναι αρκετά εμπορικό και χρόνια στην αγορά) με ιμιτασιόν ανταλλακτικά (φτερό, καπό, προφυλακτήρα) κάποια χιλιοστά θα έχουν διαφορά και δεν θα κουμπώνουν τόσο καλά όσο τα original. Θα κάνει μπαμ κιόλας το αυτοκίνητο ότι είναι τρακαρισμένο επειδή οι αρμοί θα έχουν διαφορά στα κενά και θα σε δυσκολέψει στην μεταπώληση. Ελπίζω να μην σου έχει πάρει θόλο.

Καλύτερα βάλε μεταχειρισμένα ή ορίτζιναλ. Αν βάλεις τώρα κανένα βερντυλατέρ εκτός original δεν θα έχεις διαφορά, αλλά όπως σου ανέφερα φτερό, καπό και προφυλακτήρα μην βάλεις ιμιτασιόν.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως το οκταβια ειχε μονο σπασμενο προφυλακτηρα...επειδη δουλευω αυριο αυριο θα ερθει ο γερανος να το παω σε φαναρτζη

σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια ...οταν μου πει ο φαναρτζης τι χρειαζομαι θα το παραθεσω εδω μηπως και υπαρχουν ανταλλακτικα απο μελη του φορουμ.....

η αληθεια ειναι οτι εχω πηξει λιγακι.....εχει παρει σιγουρα μετωπη ειναι στραβη οριστε και μερικες φωτο......

http://img704.imageshack.us/gal.php?g=img0041fl.jpg

ιμιτασιον δεν βαζω οτι βρωμεταχειρισμενο απο εδω απο τα μελη και σε ανταλλακτικα και οτι δεν μπορσω να βρω καρεντα

υπαρχει περιπτωση με προχειρους υπολογισμους να παει πανω απο 2000ε η ακομα χειροτερα να μην φτιαχνεται?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ

ΥΓ ΚΑΤΑ 99.0% ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ αφου λετε τα καλυτερα λογια

Edited by magicmush_
Link to comment
Share on other sites

+1

καλησπερα σου ευχομαι ποτε να μην σου ξανασυμβει. Αν ενδιαφέρεσαι πουλάω μάσκα gt sport επειδή εγώ έβαλα του GTI. Aν θέλεις στείλε μου pm ή e-mail στο : oustgoros@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να σου πω και γω πως αφου εσυ εισαι καλα ολα τα αλλα .....!!!

Εχω μια ερωτηση ομως. Βλεπω πως επαθε αρκετη ζημια μπροστα αλλα κανενα θεμα για αεροσακους..

Δεν εχεις? ή αν εχεις δεν ανοιξαν?

Link to comment
Share on other sites

Ευτηχως ή οχι δεν μπορω να πω γιατι ειχα την εντυπωση οτι ειναι πολυ ευαισθητο το συστημα

με τους αεροσακους. Καλου κακου κανε εναν ελεγχο μην εχουν καποιο προβλημα και δεν ανοιξουν

ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ σε μεγαλυτερο μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε τελικα ο προφυλακτηρας μου ειναι διαθεσιμος..

αν το θες μπορεις να τον παρεις

τσιμπας και τη μασκα απο το φιλο ποιο πανω και οτι αλλο βρουμε απο το club...

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ την βοηθεια σας μου ειναι πολυτιμη.....αυριο θα παω στον δημο να το δει και θα σας παραθεσω ο,τι ανταλλακτικο χρειαζομαι....οτι μπορεσω θα το παρω απο εδω μεσα......

νομιζω για να ανοιξουν οι αεροσακοι πρεπει να εισαι με 50χλμ/ω και πανω

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ την βοηθεια σας μου ειναι πολυτιμη.....αυριο θα παω στον δημο να το δει και θα σας παραθεσω ο,τι ανταλλακτικο χρειαζομαι....οτι μπορεσω θα το παρω απο εδω μεσα......

νομιζω για να ανοιξουν οι αεροσακοι πρεπει να εισαι με 50χλμ/ω και πανω

ok οτι χρειαστεις πες μας

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

ρε φιλε πρεπει να ηταν πολυ καλα τα μωρα για να κανεις τετοια ζημια! ελπιζω να τους πηρες το τηλ για φιλικη δηλωση! (black humor βεβαιως, βεβαιως)το σημαντικο ειναι οτι δε χτυπησες.οσο περνανε οι ωρες θα δεις οτι δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα αφου ειναι πραγματα που γινονται καθημερινα και φυσικα φτιαχνονται.απο προσωπικη πειρα θα σου πω να μη βαλεις ιμιτασιον για τους λογους που εξηγησαν τα παιδια παραπανω. αργοτερα θα μετανιωνεις που δεν εδωσες κατι παραπανω εστω για μεταχειρισμενο. πηγαινε μια βολτα στο Δημο, λογικα θα σου βρει ανταλλακτικα, δες και τις αγγελιες του forum. εχω μια ελαφρια υποψια οτι στην καρεντα θα σε γδυσουν....ασχετο...σημερα ειδα ενα golf V παρατημενο, νομιζω fsi ηταν. αν δεν εχεις υπνο και σου κανει κατι πεταξου μια βολτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.