Jump to content
clevertrip

Αντιμυκητιασικο Σπρει

Recommended Posts

Καλησπέρα!!

Βρήκα σε αξεσουάρ ένα σπρέι πμε ενα μακρυ σωληνάριο που το τοποθετείς κψεκάζεις μεσα σε ολους τους αερφωγούς!!

Σε ταμπέλα λέει αντιμυκητιασικό σπρέι!

¨Εχει κανείς υπόψιν του κάτι?

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς?

Μερικές φορές εμένα (golf 5), κλείσω το κρύο στο aircondition, μυρίζει λίγο περίεργα, ίσως να φταίει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

εχεις αλλαξει φιλτρο και ποτε;ισως να θελει και η βαπορετα καθαρισμα.η κατασταση ειναι δραματικη οταν καπνιζουμε μεσα στο αυτοκινητο με το κλιμα ανοιχτο.με τον καιρο πιανει μεχρι και μουχλα-μυκητες.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο σωστή λύση είναι το σερβις κλιματιστικού στην αντιπροσωπεία.

Επειδή όμως εκεί μας γδέρνουν όλους μας κανονικά έχω δοκιμάσει και εγώ

τέτοιο σπρέυ αφρού με μακρύ σωληνάκι αλλά επειδή με τίποτα δεν μπορώ

να διανοηθώ οτι θα φτάσει στην βαπορετα του κλιματιστικού μέσω των

αεραγωγών, είχα βγάλει το φίλτρο γύρης και είχα ψεκάσει όλο το

περιεχόμενο ανάμεσα στα πτερύγια του ανεμιστήρα που ίσως είναι πιο

κοντά στην εσωτερική μονάδα του κλιματιστικού (είχα όμως και ενδοιασμό

μήπως ο ανεμιστήρας είναι στο κάτω μέρος και η βαπορετα από πάνω του

οπότε πήγε τσάμπα το σπρέυ)..

Η αλήθεια είναι οτι σε συνδυασμό με ένα αρωματικό σπρέυ κλιματισμού που το αφήνεις

και ψεκάζει μόνο του στο πάτωμα των πίσω επιβατών, ο κλιματισμός είχε γίνει σαν

καινούριος απο πλευράς μυρωδιάς τουλάχιστον!

Να σημειώσω αυτό που προσωπικά έχω παρατηρήσει..όσο δουλεύω τον κλιματισμό χωρίς

την ανακύκλωση και λίγο πριν φτάσω στον προορισμό μου τον κλείνω και δουλεύω σκέτο

ανεμιστήρα για να στεγνώσει η υγρασία τόσο λιγότερο εως καθόλου αναδύουν δυσάρεστες

οσμές μούχλας από τους αεραγωγούς.

Και τα 2 σπρέυ (καθαριστικό και αρωματικό) τα είχα ψωνίσει από το praktiker.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

εγω,σε ποιο παλιο αμαξι χωρις φιλτρο καμπινας,ειχα παρει τετοιο σπρει που λες και πραγματι ειχε κανει δουλεια.εξαφανιστηκαν οι δυσαρεστες μυρωδιες απο το aircondition,ειδικα με συνδυασμο ενος αρωματικου που λεει ο stakyrTSI θα δεις μεγαλη διαφορα...

κι εγω απο praktiker ή carrefour το χα παρει 5ευρω νομιζω,μαρκας 1z(καπως ετσι)...μικρο ποσο για την δουλεια που εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Στο Golf ακόμη δεω το έχω ψάξει.

Το εγχείρημα είχε γίνει στο Leon όπου το

φίλτρο γύρης βγαίνει από τον χώρο του κινητήρα..

Link to comment
Share on other sites

Πως βγαίνει το φίλτρο καμπίνας? Είναι πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού? closedeyes.gif

Εξαγωγή και τοποθέτηση φίλτρου σκόνης και γύρης

Εξαγωγή

– Ξεβιδώστε τις πλαστικές βίδες -2- και βγάλτε τη θωράκιση -1-.

screenhunter01may131711.jpg

Uploaded with ImageShack.us

– Απασφαλίστε το κάλυμμα -1- προς την κατεύθυνση του βέλους.

– Αφαιρέστε το φίλτρο σκόνης και γύρης από τη συσκευή θέρμανσης, τραβώντας το προς τα κάτω.

screenhunter02may131712.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Τοποθέτηση

Ολοκληρώστε την τοποθέτηση με την αντίστροφη σειρά. Εδώ πρέπει να προσέξετε τα παρακάτω:

Οδηγία-Προσέξτε κατά τη συναρμολόγηση τη θέση τοποθέτησης του φίλτρου σκόνης και γύρης.

screenhunter03may131713.jpg

Uploaded with ImageShack.us

@ELSA.

Link to comment
Share on other sites

κατω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου εχει ενα καλυμα με 2 μαυρες πλαστικες βιδες (τις ξεβιδωνεις με το χερι) το βγαζεις και βλεπεις ενα μαυρο ορθογωνιο καπακι. το τραβας προς το πλαι και μετα κατω. αντιστροφη διαδικασια για να το κλεισεις. ελπιζω να βοηθησα.

Υ.Γ. Λογικα θα βρεις και οδηγιες με φωτο μεσα στο κουτι του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Εχει καθαριότητα το Σ/Κ! new_iloveyou.gif

κιολας?καινουριο αμαξι ειναι ρε κατι μηνων...δεν νομιζω να θελει ακομα καθαρισμα,ε?

αν θες να κανεις κατι οπωσδηποτε βγαλε το φιλτρο απο το yaris :whistling: και πλυντο. :)

Link to comment
Share on other sites

Κλείνω αισίως έτος σε μισό μήνα!

Ασε που φέτος το αμάξι γύρισε όλη την Ελλάδα και έχει μαζέψει από βότσαλα Καλαμάτας, μέχρι άμμο Αστυπάλαιας...

Υ.Γ. Που ξέρεις εσύ για το Yaris??? :):whistling: :whistling:

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Ααα, ο γνωστός Αλέκος. Χαχα, μικρός που είναι ο κόσμος.

Γενικώς είναι σημαντικός ο καθαρισμός του φίλτρου. Θυμάμαι στο Yaris, μέχρι κομμάτια από πευκοβελόνα είχα βρει! withstupid.gif

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το σκεφτομαι το φιλτρο μαζευει διαφορα σωματιδια,σκονη κτλ. οποτε καλο του κανεις αν το πλυνεις,για σιγουρο καθαρο αερα στην καμπινα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η μυρωδιά που λέτε κατά 99% δεν προέρχεται από κάποιο φίλτρο. Είναι μέσα στο σύστημα κλιματισμού. Όσα φίλτρα και ν' αλλάξετε, η μυρωδιά θα εξακολουθεί να υπάρχει. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι αυτό που είπε παραπάνω ο stakyrTSI. Υπάρχει ειδικό προϊόν. Ανοίγετε τον κλιματισμό στην ανακλύκλωση για 10', αυτό ψεκάζει την καμπίνα αυτόματα και θα είστε ok.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα 8υμήθικα καλύτερα,Το σπρέυ αφρού με το μακρύ σωληνάκι το είχα πάρει

απο Careffour (δεν θυμάμαι μάρκα αλλά μία και μοναδική είχε), ενώ το αρωματικό

σπρέυ της Presto από το Practiker.

Πολύ καλή δουλειά στα κλιματιστικά στο σπίτι έκανα με ένα σπρέυ καθαρισμού με

μακρύ σωληνάκι αλλά χωρίς αφρό της Wurth το οποίο στην ουσία το είχα πάρει ως

καβάτζα για το αυτοκίνητο αλλά τελικά το χρησιμοποίησα σπίτι για 2 κλιματιστικά

μάλιστα αφού ήταν αρκετό σε ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μου εξηγειτε λιγο σε golf 5 τι πρεπει να κανω για να ψεκασω σπρευ αρωματικο μεσω των αεραγωγων του a/c?? η μαλλον...πως το κανω...ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις από το Practiker το σπρέυ της Presto σε όποιο άρωμα επιθυμείς (προτείνω πράσινο μήλο).

Στην συνέχεια το τοποθετείς στα πόδια του πίσω δεξιά συνεπιβάτη και πατάς το κουμπί από πάνω

του σπρέυ ώστε αυτό να κλειδώσει και να ψεκάζει μόνο του μέχρι να τελειώσει..

Σαφώς και έχεις επιλέξει πρώτα στο aircondition - κλιματισμός την λειτουργία ανακύκλωσης και τον

ανεμιστήρα στο φούλ!Αφήνεις τον κλιματισμό να δουλέψει επιπλέον κανά 10λέπτο αφού τελειώσει το σπρέυ

και χωρίς να ανοίξεις τις πόρτες βέβαια..Μετά την πάροδο και αυτών των 10 λεπτών αερίζεις καλά το αμάξι.

Ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα!

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

φιλε Σταθη σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση, αν και αυτο με το κλειδωμα του σπρευ δεν το πολυκαταλαβα στο πως θα το τοποθετησω..καταλαβα ομως την διαδικασια και αυτο ειναι το σημαντικο..να εισαι καλα..

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς μόλις δεις το σπρέυ θα καταλάβεις :o

Στην ουσία το κουμπί που έχει το σπρέυ για να ψεκάσει

εσύ το πατάς μόνο μια φορά και αυτό "κλειδώνει" ώστε να ψεκάσει

μονομιάς όλο του το περιεχόμενο..Απλά εσύ φρόντισε να το πατήσεις

αφού θα το έχεις ήδη τοποθετήσει στο πάτωμα.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω κανει και εγω το κολπο με τον αφρο και το σπρει 2 φορες σε 2 χρονια και ειναι αποτελεσματικοτατο!!!!

Δε βλεπω λογο να κανω καθαρισμο στην αντιπροσωπεια αφου τον πρωτο καθαρισμο τον εκανα εκει και εκαναν αυτο ακριβως το κολπο με αφρο.

Τα παληκαρια στη αντιπρ. εβγαζαν το φιλτρο καμπινας και εβαζαν απο εκει το σωληνα ο οποιος πηγαινε γραμμη στη βαπορετα!!!

Το αυτο κανω και εγω,παιρνω λοιπον ενα μεγαλο σπρει αφρο + αρωματικο απο τα praktiker.

Αδειαζω το μισο στη βαπορετα και το υπολοιπο στους αεραγωγους μεχρι να ξεχειλισουν!!!μετα απο καμια ωρα βαζω το clima στην ανακυκλωση και στο low και βαζω το αρωματικο κατευθειαν στα ποδια του συνοδηγου που ηδη λειπει το φιλτρο και ειναι η αναροφηση της ανακυκλωσης αερα.

Στο τελος ενοειται βαζω και καινουριο φιλτρο ενεργου ανθρακα.

Κοστος:20 ε αφρος+αρωματικο,11 ε φιλτρο καμπινας=31ε.

Κοστος αντιπροσωπειας: 80+.......ε

edit:υποψην οτι αφου ριξουμε αφρο δε χρησιμοποιουμε το συστημα κλιματισμου τουλαχιστον για 24 ωρες,καθοτι τα χημικα μπορει να μας ζαλισουν την ωρα που οδηγουμε και ειναι και δηλητηριωδη.24 ωρες λοιπον να στεγνωσει καλα και να φοφησουν ολα τα μικροβια και μετα θα βγαζει ο αεραγωγος γαρυφαλλα!!!!

Edited by stelios1.6fsi
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο γύρης στο Golf είναι πίσω ή κάτω από το ντουλαπάκι;

διαβασε την προηγουμενη σελιδα και θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.