Jump to content
stelios_tsi

Συμπληρωση Λαδιων Σε Tsi 140..Προβλημα?

Recommended Posts

τι να σου πο ξερεις καλιτερα απο τον μιχανικο μου ποy εχει και gti?

504 00=5/30 μονο!

Αυτο το πραγμα δεν μπορω να το καταλαβω! Εφοσον ο κατασκευαστης λεει 5-30 γιατι να σου βαλουν 5-40 ή 10-50?

γιατι ειναι η κονομα στην μεση....τα 5/30 μπορει να τα αλλαξει στα 15κ χλμ ενω τα υπολοιπα πρεπει να τα αλλαξει στα 7μιση...συχνοτερα service-μεγαλυτερη κονομα.

Link to comment
Share on other sites

ανα 7 μισι χιλιαδες ειναι τα 10w-40 οχι το 5w-40 ..... που ειναι ανα 10 χιλιαδες αλλα τοσα ξες τοσα λες.......τεσπα βαλε εσυ τα 5-30 μονο που λει ο κατασκευαστις και ασεμας εμας δεν ξερουμε........

Link to comment
Share on other sites

για αντ/πιες δεν μιλαμε;εκτος αν καταλαβα λαθος.δεν νομιζω οτι τα 5/40 θα τα αφησουν για αλλαγη στα 15000 χλμ.απο την αλλη αντ/πιες ειναι αυτες και οτι θελουν κανουν...

Link to comment
Share on other sites

για αντ/πιες δεν μιλαμε;εκτος αν καταλαβα λαθος.δεν νομιζω οτι τα 5/40 θα τα αφησουν για αλλαγη στα 15000 χλμ.απο την αλλη αντ/πιες ειναι αυτες και οτι θελουν κανουν...

ναι ωμός joop μην ξεχνάς οτι υπάρχουν κ αμάξια που με 5-30 κάλος η κακός πάνε για σέρβις ανα 7500χλμ.... συμφωνώ με τιν κονομά που λες ωμός αμα καταναλώνει κ ένα λίτρο λάδι είναι πιο λογικό να πας σε κάτι πιο χοντρό απο λάδι...εξαλου ποσο να αλλαζει σε υψηλές θερμοκρασίες ενα 5-30 απο ενα 5-40?

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πο ξερεις καλιτερα απο τον μιχανικο μου ποy εχει και gti?

Ο μηχανικός σου έχει μείνει πίσω από τις εξελίξεις, ακόμα και στις αντιπροσωπείες της Skoda που έβαζαν 5-40 στα TFSI πλέον βάζουν 5-30 (στις αντιπροσωπείες της Skoda παίζει πολύ Valvoline).

Δεν είπε κανείς ότι δεν μπαίνει το 5-40 ακόμα και 10-40 μπορεί να βάλει κάποιος άσχετος αν θέλει να το σπρώξει κανένας μηχανικός.

Το θέμα είναι πιο είναι το καλύτερο, σύμφωνα και με τις οδηγίες του Group VAG.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω ΜΟΝΟ 5-30 και ΜΟΝΟ mobile 1 esp formula. Όποιος θέλει να κάνει πειραματισμούς με άλλους τύπους λαδιών βλ.shell ή άλλα 5-40 ας τα κάνει στο αμάξι του!

Αγνοήστε τον κατασκευαστή(που δεν τα ξέρει καλά) και ακούστε τον μηχανικό σας που έχει και πόρσε...!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

τι να σου πο ξερεις καλιτερα απο τον μιχανικο μου ποy εχει και gti?

Επειδη βλεπω οτι εισαι ειρωνικος χωρις να σε εχει προκαλεσει κανεις κι επειδη ο μηχανικος σου που εχει και gti ,προφανως ειναι ξερολας απαντησε μου σε δυο απλα ερωτηματα.Ποιο λαδι ακριβως σου βαζει ο μηχανικος σου (μαρκα και SAE) και καθε ποτε αλλαζεις λαδια;

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

ειρωνικος δεν ειμαι φιλε μου κανεισ λαθος....απλα βλεπω οτι ο καθενας λει το μακρυ και το κοντο του χωρις να ξερει.....οσο για το τι λαδια βαζω εχο γραψει ποιο πανω διαβαζε καλιτερα.

Link to comment
Share on other sites

ειρωνικος δεν ειμαι φιλε μου κανεισ λαθος....απλα βλεπω οτι ο καθενας λει το μακρυ και το κοντο του χωρις να ξερει.....οσο για το τι λαδια βαζω εχο γραψει ποιο πανω διαβαζε καλιτερα.

Μαλλον μπηκες σε λαθος μερος διοτι εδω το φορουμ γιαυτο υπαρχει για να λεει ο καθενας αυτο που ξερει ή αυτο που πιστευει (για σενα...το μακρυ του και το κοντο του).Το "χανεις λαδια" και αλλες παρομοιες εκφρασεις που εχεις πει παραπανω σε διαφορους ειναι ειρωνικα και προσβλητικα αλλα προφανως δεν θα το παραδεχτεις και λιγο με καιει μιας και μπορει ο καθενας να σου τα ανταποδωσει.Οσο για τα λαδια, εσυ βαζε 5w40 λοιπον ανα 10.000 χλμ δικαιωμα σου ειναι.Βεβαια η μερα με τη νυχτα τα λαδια σου με τα mobil 5w30 ή αλλα που ικανοποιουν την 504.00 προδιαγραφη αλλα ο μηχανικος σου εχει και gti και ξερει καλυτερα.Εγω παντως προτιμω να δινω 20 ευρω παραπανω και να βαζω 5w30 (504.00) ανα 10.000 maximum.Χαζος ε;Ε τι να κανω...εμενα ο μηχανικος μου εχει Tsi οποτε ξερει λιγοτερα.

Υ.Γ. Αν θες πες μας και μια τιμη για λαδια και εργατικα

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλτρο καμπινας και εργατικα 85 euro ...... πολλα?στην αντιπροσοπια μου ζηταγαν για τα ιδια 170 euro με τα ιδια λαδια τα οποια μ ελεγαν για 15 χιλιαδες χιλ. και οχι για 10 χιλιαδες.αν ημουν ειρωνικος ζηταω συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Για το CAXA μοτέρ (tsi 122), CAVD μοτέρ (tsi 160) & 2.0 CAWB (tsi 211) τα λάδια που προτείνει στο site της η Motul είναι τα εξής :

Κινητήρας (PT) (CAVD)

Best Specific 504 00 507 00 5W-30

Better 8100 X-clean+ 5W-30

Good 8100 X-clean 5W-40

Η προδιαγραφη που ισχύει πλέον από την VW είναι η 504 00 (για βενζινοκινητήρες) και η 507 00 (για πετρελαιοκινητήρες). Η προηγούμενη προδιαγραφή της VW έδινε προτεινόμενο ιξώδες 5W-40, το ιξώδες 10-40 είναι εντελώς ακατάλληλο για τους κινητήρες των τελευταίων ετών του group VAG.

Και τέλος...

...το Mobil 1 ESP FORMULA 5-30 έχει το εξωπραγματικό σημείο βρασμού στους 254 βαθμούς Κελσίου (για να σας δω με 39 βαθμούς το καλοκαίρι τι ζόρια θα τραβάτε με τα υπόλοιπα που έχουν FP 220-230) που δεν μπορεί να φτάσει κανένα 40άρι. Με εξαίρεση την κατανάλωση σε όλα τα άλλα σημεία τα 5-30 λάδια υπερτερούν πάρα πολύ σε σχέση με τα 5-40 ή 10-40 (ακόμα και στην ελαφρά μεγαλύτερη ιπποδύναμη που προσφέρουν).

Όσοι πραγματικά αγαπάνε το μοτέρ τους αλλαγή κάθε 7.500 χλμ ή 6 μήνες πάντα με Full συνθετικά 5-30. Έτσι ούτε επικαθήσεις θα υπάρχουν, ούτε "μούργα" στο μοτέρ, ούτε νεράκι (= οξέα = μαύρη λάσπη) από το θείο στο μοτέρ, ούτε άλλα προβλήματα παρά μόνο υγεία και μακροζωία του κινητήρα.

Κατανοώ βέβαια ότι ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες. Προσωπικά προτιμώ να μην βάλω π.χ. μεμβράνες για 2 χρόνια και να ρίξω τα 4 πενηντάρικα ανά εξάμηνο για το μοτέρ μου.

http://ew5.earlweb.com/search.php?site=41&sector=9&category=6&subset=289

Link to comment
Share on other sites

Άμα το 5w30 το καίει γιατί να μην σου βάλει πιο χοντρό λάδι ; Και δεν μιλάω για μια κατανάλωση απο service σε service της τάξης των 300ml-500ml που είναι στο δικό μου και το θεωρώ φυσιολογικό, αλλά μιλάμε για λίτρο και άνω..

Εγώ βάζω ΜΟΝΟ 5-30 και ΜΟΝΟ mobile 1 esp formula. Όποιος θέλει να κάνει πειραματισμούς με άλλους τύπους λαδιών βλ.shell ή άλλα 5-40 ας τα κάνει στο αμάξι του!

Αγνοήστε τον κατασκευαστή(που δεν τα ξέρει καλά) και ακούστε τον μηχανικό σας που έχει και πόρσε...!

midkin Για διάβασε το quote που γράφω πάνω και πες μου, γιατί δεν νομίζω όταν διαπιστώσεις οτι θα σου καίει λάδια το μοτέρ έστω και τα mobil τα 5w30 θα συνεχίσεις να βάζεις το ίδιο λάδι.

Καλύτερα ξέρει ο κατασκευαστής.

Μπα.. δεν εχει GTi ο κατασκευαστης!

Παιδιά δεν χρειάζονται flames και ειρωνίες, ούτε να κάτσουμε να τσακοθούμε για τα λάδια..

Για το CAXA μοτέρ (tsi 122), CAVD μοτέρ (tsi 160) & 2.0 CAWB (tsi 211) τα λάδια που προτείνει στο site της η Motul είναι τα εξής :

Κινητήρας (PT) (CAVD)

Best Specific 504 00 507 00 5W-30

Better 8100 X-clean+ 5W-30

Good 8100 X-clean 5W-40

Η προδιαγραφη που ισχύει πλέον από την VW είναι η 504 00 (για βενζινοκινητήρες) και η 507 00 (για πετρελαιοκινητήρες). Η προηγούμενη προδιαγραφή της VW έδινε προτεινόμενο ιξώδες 5W-40, το ιξώδες 10-40 είναι εντελώς ακατάλληλο για τους κινητήρες των τελευταίων ετών του group VAG.

Και τέλος...

...το Mobil 1 ESP FORMULA 5-30 έχει το εξωπραγματικό σημείο βρασμού στους 254 βαθμούς Κελσίου (για να σας δω με 39 βαθμούς το καλοκαίρι τι ζόρια θα τραβάτε με τα υπόλοιπα που έχουν FP 220-230) που δεν μπορεί να φτάσει κανένα 40άρι. Με εξαίρεση την κατανάλωση σε όλα τα άλλα σημεία τα 5-30 λάδια υπερτερούν πάρα πολύ σε σχέση με τα 5-40 ή 10-40 (ακόμα και στην ελαφρά μεγαλύτερη ιπποδύναμη που προσφέρουν).

Όσοι πραγματικά αγαπάνε το μοτέρ τους αλλαγή κάθε 7.500 χλμ ή 6 μήνες πάντα με Full συνθετικά 5-30. Έτσι ούτε επικαθήσεις θα υπάρχουν, ούτε "μούργα" στο μοτέρ, ούτε νεράκι (= οξέα = μαύρη λάσπη) από το θείο στο μοτέρ, ούτε άλλα προβλήματα παρά μόνο υγεία και μακροζωία του κινητήρα.

Κατανοώ βέβαια ότι ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες. Προσωπικά προτιμώ να μην βάλω π.χ. μεμβράνες για 2 χρόνια και να ρίξω τα 4 πενηντάρικα ανά εξάμηνο για το μοτέρ μου.

http://ew5.earlweb.com/search.php?site=41&sector=9&category=6&subset=289

Σωστό σε βρίσκω!

Edited by Mist
Link to comment
Share on other sites

504 00=5/30 μονο!

γιατι ειναι η κονομα στην μεση....τα 5/30 μπορει να τα αλλαξει στα 15κ χλμ ενω τα υπολοιπα πρεπει να τα αλλαξει στα 7μιση...συχνοτερα service-μεγαλυτερη κονομα.

χαχαααα σωστος

Link to comment
Share on other sites

Λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλτρο καμπινας και εργατικα 85 euro ...... πολλα?στην αντιπροσοπια μου ζηταγαν για τα ιδια 170 euro με τα ιδια λαδια τα οποια μ ελεγαν για 15 χιλιαδες χιλ. και οχι για 10 χιλιαδες.αν ημουν ειρωνικος ζηταω συγνωμη.

Οχι πολυ καλη η τιμη που σου κανει.Ειναι και θεμα αντιπροσωπειας βεβαια.Στην περιοχη μου η vw ειναι αρκετα φθηνη σε σχεση με αλλες και χρεωνει καπου στα 80-90 ευρω για λαδια και φιλτρο αλλα τους πηγαινω τα δικα μου λαδια και μου βγαινει περιπου στα ιδια αλλα τουλαχιστον ξερω τι λαδι βαζω.

ACE2007 απο που προκυπτει οτι η 504.00 ειναι η μοναδικη που ισχυει για τα tsi;Η 504.00 ειναι η μοναδικη για longlife διαστηματα (που ειναι κ αυτα που ακολουθουν οι περισσοτερες αντιπροσωπειες) αλλα δε νομιζω να παυει να ισχυει η 502.00 που ειναι για μη longlife διαστηματα.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

ειρωνικος δεν ειμαι φιλε μου κανεισ λαθος....απλα βλεπω οτι ο καθενας λει το μακρυ και το κοντο του χωρις να ξερει.....οσο για το τι λαδια βαζω εχο γραψει ποιο πανω διαβαζε καλιτερα.

closedeyes.gif - αν ο μηχανικος σου πραγματικα ξερει οσα και το R&D της καθε εταιριας πεστου να κανει εγγραφη και να μας ενημερωνει για διαφορα απο 1ο χερι κι εμεις θα πινουμε νερο στο ονομα του (!)

Μαλλον μπηκες σε λαθος μερος διοτι εδω το φορουμ γιαυτο υπαρχει για να λεει ο καθενας αυτο που ξερει ή αυτο που πιστευει (για σενα...το μακρυ του και το κοντο του).Το "χανεις λαδια" και αλλες παρομοιες εκφρασεις που εχεις πει παραπανω σε διαφορους ειναι ειρωνικα και προσβλητικα αλλα προφανως δεν θα το παραδεχτεις και λιγο με καιει μιας και μπορει ο καθενας να σου τα ανταποδωσει

;) - πεστου ανωτερω φιλου μας πως τα παλαιοτερα χρονια που δεν υπηρχε ιντερνετ και βαζαμε ολοι οτι μας λεγαν οι μηχανικοι ειδαμε ποσο "ειχαμε σωθει" σε παρα πολλα ζητηματα ,ακομη και τωρα που γεμισε ο τοπος απο "ειδικους" racing επιπεδου μηχανικους βοουν τα fora απο παραπονα και καταστροφες μοτερ-περιφερειακων απο τετοια σαϊνια (!)

Link to comment
Share on other sites

Οχι πολυ καλη η τιμη που σου κανει.Ειναι και θεμα αντιπροσωπειας βεβαια.Στην περιοχη μου η vw ειναι αρκετα φθηνη σε σχεση με αλλες και χρεωνει καπου στα 80-90 ευρω για λαδια και φιλτρο αλλα τους πηγαινω τα δικα μου λαδια και μου βγαινει περιπου στα ιδια αλλα τουλαχιστον ξερω τι λαδι βαζω.

ACE2007 απο που προκυπτει οτι η 504.00 ειναι η μοναδικη που ισχυει για τα tsi;Η 504.00 ειναι η μοναδικη για longlife διαστηματα (που ειναι κ αυτα που ακολουθουν οι περισσοτερες αντιπροσωπειες) αλλα δε νομιζω να παυει να ισχυει η 502.00 που ειναι για μη longlife διαστηματα.

Νάσο ο κατασκευαστής σου προτείνει ένα βασικό λιπαντικό ενώ ταυτόχρονα στο ταμπελάκι επιλέγει και μία μάρκα, στην Ευρώπη τα VW αναγράφουν Castrol και στην Αμερική Mobil. Το βασικό λοιπόν λιπαντικό είναι με ιξώδες 5w-30 και με την προδιαγραφή 504.00 αλλά σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις και άλλο ιξώδες, ακόμα και την 502.00 άλλα με περιορισμούς και πιο συχνές αλλαγές και σίγουρα όχι με υιοθέτηση του long life.

Θεωρώ όμως πιο σωστό να επιλεχθεί η πιο πρόσφατη - προσαρμοσμένη στις σύγχρονες ανάγκες των κινητήρων οδηγία. Η προδιαγραφή 504.00 καλύπτει την οδηγία της ευρωπαϊκής ένωσης για την εκπομπή ρύπων (Euro IV) και τα λιπαντικά που καλύπτουν την προδιαγραφή είναι low SAPS (Low Sulphated Ash, Phosphorous and Sulphur) και υπόδειξη για ιξώδες 5W-30.

Ο φίλος Sarul με 85 ευρώ τα χρυσοπλήρωσε τα Fuchs 5-40 που κοστίζουν 7,5 ευρώ το λίτρο από την trade wind.

Anyway για μένα οι λύσεις είναι 2 με το Mobil για όσους ενδιαφέρει και είναι σε κοντινές περιοχές :

1. Αγορά και αλλαγή στον Χαλκιά - Μεταμόρφωση με 15 ευρώ το λίτρο.

2. Αγορά από G-market με 13 ευρώ το λίτρο και αλλαγή στον Ρώρρη (έχω συννενοηθεί με τον υπεύθυνο συνεργείου που είναι άψογος και δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα).

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

βρε ace εδωσα 85 euro για ολα λαδια, φιλτρο λαδιου , φιλτρο καμπινας και εργατικα ολα δικα του δεν του πηγα λαδια τπτ και πληρωσα 85 και με προσεχει και μου ειχε εξηγησει κιολας το παλικαρι αν θελω 5-30 η 5-40 απλα μ ειπε τα 5-40 θα τα αλαζουμε ανα 10 χιλιαδες εννοω τα 5-30 ανα 15 χιλιαδες και θα χρειαζοντε σιμπλιρομα, αφου μου ειπε αυτα το παιδι και τον ρωτησα αν θα εχω κανα προβλημα με τα 5-40 μου ειπε οχι αλλα θα τα αλαζουμε οπος διποτε στα 10 χιλιαρικα η νωρητερα. ωραια λεω γιατι να μην βαλω new_happybirth.gif τελος παντον το θεμα ειναι οτι η αντιπροσοπεια για τα ιδια μουζηταγε ακριβος τα διπλασια λεφτα οπως εγραψα και παραπανω......πως γινετε βρε ace να τα χρυσοπληρωσα ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε @Sarul εκτος του οτι τα λαδια αυτα θελουν ταχυτερη αντικατασταση, προκαλουν μακροπρόθεσμα και μεγαλύτερή φθορά στον κινητήρα.

Και τελικα δεν καταλαβαίνω γιατι να φυγεις απο την προδιαγραφή της μαμας χωρις να εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

βρε ace εδωσα 85 euro για ολα λαδια, φιλτρο λαδιου , φιλτρο καμπινας και εργατικα ολα δικα του δεν του πηγα λαδια τπτ και πληρωσα 85 και με προσεχει και μου ειχε εξηγησει κιολας το παλικαρι αν θελω 5-30 η 5-40 απλα μ ειπε τα 5-40 θα τα αλαζουμε ανα 10 χιλιαδες εννοω τα 5-30 ανα 15 χιλιαδες και θα χρειαζοντε σιμπλιρομα, αφου μου ειπε αυτα το παιδι και τον ρωτησα αν θα εχω κανα προβλημα με τα 5-40 μου ειπε οχι αλλα θα τα αλαζουμε οπος διποτε στα 10 χιλιαρικα η νωρητερα. ωραια λεω γιατι να μην βαλω new_happybirth.gif τελος παντον το θεμα ειναι οτι η αντιπροσοπεια για τα ιδια μουζηταγε ακριβος τα διπλασια λεφτα οπως εγραψα και παραπανω......πως γινετε βρε ace να τα χρυσοπληρωσα ολα αυτα?

Μπορεις ομως να αγοραζεις λαδι 5w30 με τιμη 13 ευρω το λιτρο οπως ειπε και ο ACE και να πηγαινεις να πληρωνεις μονο φιλτρο κι εργατικα και να σου βγαινει μεν λιγο ακριβοτερο το σερβις αλλα τουλαχιστον θα βαζεις καλυτερης ποιοτητας λαδι.Εγω τα 5w30 τα αλλαζω καθε 8-10.000 αλλα αυτο ειναι καθαρα επιλογη μου και απο καψιμο ειναι τοσο λιγο που δεν ασχολουμαι με συμπληρωση.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα σε βρισκω.μπορει να το κανω στο επομενο service αυτο να βαλω 5-30 και να τα αλαζω ανα 10.αν και 5-40 που εχω βαλει μονο στο αμαξη ποτε 5-30 δεν εχω προβλημα closedeyes.gif

Edited by Sarul
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα σε βρισκω.μπορει να το κανω στο επομενο service αυτο να βαλω 5-30 και να τα αλαζω ανα 10.αν και 5-40 που εχω βαλει μονο στο αμαξη ποτε 5-30 δεν εχω προβλημα closedeyes.gif

Ειδικα αν προτιμησεις το Mobil ESP FORMULA θα ναι πολυ καλη επιλογη.Εχει πολυ καλα χαρ/κα που δυσκολα ανταγωνιζεται αλλο λαδι.Κοιτα, με το 5w40 δεν θα εχεις προβλημα.Απλα ο κινητηρας σου με το 5w30 θα ειναι σε καλυτερη κατασταση.Ειδικα οσο αυξανονται τα χλμ.Αυτο βεβαια δεν ειναι κατι που θα το καταλαβεις οδηγικα.Μπορει απλα να εχει αυξηθει λιγο η καταναλωση, να λειτουργει σε λιγο μεγαλυτερη θερμοκρασια κλπ σε σχεση με τα πρωτα χλμ αλλα και αυτο ερχεται σταδιακα που παλι δεν θα το καταλαβεις.Αν ομως μας δινοταν η δυνατοτητα να ανοιξουμε δυο κινητηρες με 100.000 χλμ που λειτουργουσαν με λιπαντικα διαφορετικων προδιαγραφων θα βλεπαμε οπτικα τη διαφορα.Καποιοι λοιπον την εχουν δει τη διαφορα λογω του επαγγελματος τους και αυτοι οι καποιοι μαλιστα δεν ειναι υπερ ουτε των longlife service το οποιο κατα την αποψη μου ειναι και τρικ του marketing ωστε να προσελκυσουν πελατες που δεν θελουν να βαζουν συχνα το χερι στην τσεπη.Το λαδι ναι μεν αντεχει 15.000 χλμ αλλα τι προστασια εχει σε αυτα τα χλμ;Την ελαχιστη δυνατη ωστε να χαρακτηριστει οτι προστατευει ικανοποιητικα χωρις να δημιουργησει προβλημα στον κινητηρα.Δεν ειναι ομως οτι καλυτερο.Γιαυτο κι εγω βαζω καλο λαδι με συχνα διαστηματα αλλαγης.Ειναι καθαρα θεμα επιλογης μου ομως ασχετα αν καποιοι το θεωρουν χαζομαρα και υπερβολη.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.