Jump to content
kentavrosr

Vw Scirocco 2.0 R-Line Vs Mini John Cooper Works

vw scirocco 2.0 r-line vs mini John Cooper Works  

1 member has voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εντάξει παίδες αυτό φτάνει λίγο τα όρια της υπερβολής...

...άλλο να μην σου αρέσει ένα αμάξι και άλλο να είμαστε και πιο γκουρού από την VW και να διατυπώνουμε και άποψη ότι "δεν έχει λόγο ύπαρξης"!!

Πάντως στον δρόμο κυκλοφορούν πάρα πολλά και προφανώς πουλάει. Εκτός των άλλων οποιοδήποτε κουπέ αμάξι έχει μία μάρκα στην γκάμα της ενισχύει νομίζω την σπορ εικόνα της μάρκας. Και το rocco είναι ένα super, προσιτό κουπέ.

Όσο λοιπόν έχει ανάγκη το ΤΤ η Audi στην γκάμα της άλλο τόσο έχει η VW το Scirocco.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παίδες αυτό φτάνει λίγο τα όρια της υπερβολής...

...άλλο να μην σου αρέσει ένα αμάξι και άλλο να είμαστε και πιο γκουρού από την VW και να διατυπώνουμε και άποψη ότι "δεν έχει λόγο ύπαρξης"!!

Πάντως στον δρόμο κυκλοφορούν πάρα πολλά και προφανώς πουλάει. Εκτός των άλλων οποιοδήποτε κουπέ αμάξι έχει μία μάρκα στην γκάμα της ενισχύει νομίζω την σπορ εικόνα της μάρκας. Και το rocco είναι ένα super, προσιτό κουπέ.

Όσο λοιπόν έχει ανάγκη το ΤΤ η Audi στην γκάμα της άλλο τόσο έχει η VW το Scirocco.

Νομιζω αντιπροσωπευουν αλλο κοινο!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχει γεμισει παει να πει πολυ απλα οτι εχει πετυχει.

Αν δεν ηταν ωραιο/καλο/ελκυστικο πεστο οπως θες, δεν θα ειχαν γεμισει οι δρομοι.

Το δε συγκεκριμενο επειδη το εχει και ο αδερφος μου (50 χρονων οχι κανενας 20αρης) ειναι καλυτερα στημενο απο το Γκολφ μου. Το μονο ελαττωμα ειναι οτι για να μπεις και να βγεις πρεπει να προσεχεις το κεφαλι σου να μην βρει στον ουρανο εκει που κλεινει η πορτα, θελει δηλαδη καποια προσαρμογη.

Κατα τα αλλα και για τα λεφτα του δεν εχει αντιπαλο απο πασης αποψεως, ειδικα το 160αρι.

Και το Μινι απλα ειναι στην κατηγορια του κορυφαιο απο πασης αποψεως, μονο λιγο ακριβο και το οτι δεν εχει πορτμπαγκαζ και στο οριο ειναι λιγο νευρικο με την ουρα του, κατι που δεν συμβαινει στο Scirocco.

Ευχαριστως θα επαιρνα ενα Μινι και δεν πιστευω οτι και εκει ισχυει το θεμα ηλικιας η φυλου.

Ειναι διαχρονικο και κλασσικο οπως λεμε και σ'αυτα δεν μπαινουν τετοια ορια. Οπως βεβαια συνεβαινε και με την πρωτη γενια του που πραγματικα ηταν μινι για την εποχη του με ολους τους δεινοσαυρους που κυκλοφορουσαν τοτε.Εξ'αλλου τα σημερινα γρηγορα Μινι (τα κομπρεσορατα και τουρμπατα) χρειαζονται χερια για να τα οδηγησεις καλα, δεν ειναι γυναικεια υποθεση δηλαδη, εκτος βεβαια εξαιρεσεων.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς είναι εντελώς δύο διαφορετικά αυτοκίνητα.. Συγκρίνετε το mini με το ds3 kαλύτερα δεν είναι και τόσο άτοπο, τέλος πάντων στο θέμα μας, θα συμφωνήσω με όσα είπε ο playmaker για το μίνι, δεν νομίζω να το έπερνα ποτέ εκτός αν ήμουν θυλικό και γούσταρα γκαζάκι και μόστρα. Η ψήφος μου πάει στο scirocco αν και πλέον πραγματικά το έχω σιχαθεί αυτό το αυτοκίνητο, έχει γεμίσει όλη η Ελλάδα με λευκά scirocco..

Οι γυναικες εχουν το 1600 to mini cooper..Δεν εχω δει καμια με works!Αντιθετως πλεον παρα πολλες εχουν scirocco tsi...

Link to comment
Share on other sites

του κουρασατε οτι ειναι γκομενιστικο το mini.

οκ εχω δει και εγω αρκετες με mini s αλλα οκ.

το mini εχει σφυρηλατα απο μαμα?

Link to comment
Share on other sites

του κουρασατε οτι ειναι γκομενιστικο το mini.

οκ εχω δει και εγω αρκετες με mini s αλλα οκ.

το mini εχει σφυρηλατα απο μαμα?

Το works εχει ενισχυμενα...Καλα αυτο με το γκομενιστικο τα περνω βερεσε!Οταν θελουν να ριξουν ενα αμαξι το βγαζουν οτι μονο για γκομενες ειναι!Η θεια μου εχει 160αρι scirocco...τι παει να πει?

Link to comment
Share on other sites

το mini s γαμαει.

το εχει φιλος μου μεγαλυτερη ηλικιας απο εμενα ο οποιος δεν την ψαχνει με tuning και λοιπα και πολυ αν και πριν κατι μηνες μου ελεγε πως πηρε προσφορα να το κανει works

εχει αλαξει ενα cat-back μονο και απλα , ΤΟ ΣΤΡΙΒΕΙ!

πρωτη φορα τρομαξα τοσο πολυ σε διαδρομη που κανω σχεδον καθε μερα

(Αγια Μαρινα - Ριμπας - Βαρκιζα - λιμανακια - καβουρι ... κεντρο) και πραγματικα στριβει. οσες φορες μου το εδωσε μετα ειχα ενα τεραστιο χαμογελο.

φυσικα δεν ειναι το αμαξι που βγαινεις ατσαλακοτος αλλα πιστευω οτι εχει αλλο target group.

απλα πιστευω οτι η τιμη του ειναι καπως "τσιμπιμενη" και δεν μου αρεσει τοσο το πισω μερος του.

Link to comment
Share on other sites

to rocco se klista kommatia me megalh taxythta ine pio poly ypostrofiko me megalyterh yperstrofh.

se anoixtes kampes me polla xiliometra to rocco logo tou pathmatos tou kai to xamilo sxetika kedro varous tou sou dinei thn aisthish megalyterhs statherotitas kai logo ogou.

opos kai na exei strivei kalytera

Link to comment
Share on other sites

Οι γυναικες εχουν το 1600 to mini cooper..Δεν εχω δει καμια με works!Αντιθετως πλεον παρα πολλες εχουν scirocco tsi...

Exω στην δουλεια μου δυο και μαλιστα η μια works και η αλλη με hartge (και τα δυο θαλασσι).

Δεν λεω οτι ξερουν να τα οδηγουν αλλα σε ευθεια θα την βρεις απο εκει που δεν το περιμενεις. Υπαρχει και αλλη μια με το απλο (κιτρινακι).

Link to comment
Share on other sites

to rocco se klista kommatia me megalh taxythta ine pio poly ypostrofiko me megalyterh yperstrofh

Μπαρδόν?

Επίσης κάνετε ένα μεγάλο λάθος...

Βασική τιμή Mini John Cooper Works: 35770

Βασική τιμή Scirocco R DSG6: 34950

Βασική τιμή Scirocco R-Line Manual: 28380

800 ευρώ ακριβότερο από ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ (όχι κούνια μωρού) με 265 άλογα και DSG και "μόλις" 7500ευρώ πιο ακριβό από το αμάξι με το οποίο το συγκρίνετε!

Link to comment
Share on other sites

Μπαρδόν?

Επίσης κάνετε ένα μεγάλο λάθος...

Βασική τιμή Mini John Cooper Works: 35770

Βασική τιμή Scirocco R DSG6: 34950

Βασική τιμή Scirocco R-Line Manual: 28380

800 ευρώ ακριβότερο από ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ (όχι κούνια μωρού) με 265 άλογα και DSG και "μόλις" 7500ευρώ πιο ακριβό από το αμάξι με το οποίο το συγκρίνετε!

εγω απλα αναφερω την εμπειρια μου απο αυτα τα δυο.

σαν συνοδηγος και στα δυο και οδηγος στο mini.

(οχι σε works αλλα σε mini S και οχι σε scirocco R line αλλα scirocco 160ps)

ΕΜΕΝΑ, το scirocco μου εδωσε την αισθιση μεγαλυτερης σταθεροτητας σιγουρα σε ολες τις καταστασεις αλλα στα γρηγορα κλειστα κομματια το mini s ηταν ποιο συμετοχικο και ποιο προθυμο. δεν εισουν τοσο ανετα οπως με το rocco αλλα ειχει καλυτερη αισθιση και πληροφοριση.

ΕΓΩ αυτο καταλαβα.

φυσικα ΕΓΩ μπορει να ειμαι ασχετος. απλα ειπα τι ενιωσα ΕΓΩ new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν κατάλαβες καλά, δεν σε ειρωνεύομαι, απλά δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις τελικά, ότι είναι υποστροφικό ή υπερστροφικό? Γιατι λες "πιο πολύ ΥΠΟστροφικό με μεγαλύτερη ΥΠΕΡστροφή"!?!?

Πάντως επιμένω, πως η σύγκριση καλό θα ήταν να γίνει ανάμεσα στο R και στο JCW...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο, τυπογραφικο λαθος. κρατα το υποστροφικο και το υπερστροφη ας γινει υποστροφη ;)

οσο για την συγκριση πιστευω οτι δεν επρεπε να γινει ΚΑΝ. :baby:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν κατάλαβες καλά, δεν σε ειρωνεύομαι, απλά δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις τελικά, ότι είναι υποστροφικό ή υπερστροφικό? Γιατι λες "πιο πολύ ΥΠΟστροφικό με μεγαλύτερη ΥΠΕΡστροφή"!?!?

Πάντως επιμένω, πως η σύγκριση καλό θα ήταν να γίνει ανάμεσα στο R και στο JCW...

Αυτο φιλε μου ηθελα να πω και εγω στον poen γιατι μου φαινεται οτι καπου γλωσεψε την μπερδα του.

Το αυτοκινητο ειτε θα ειναι υποστροφικο (δηλ η μουρη δεν ακολουθει την τροχια αλλα εχει ταση να παει ευθεια στην στροφη για να το πω απλα) ειτε υπερστροφικο (δηλ εχει την ταση να βγαλει τον 'κωλο' του εξω απο την στροφη για να το πω παλι απλα).

Και τα δυο συγχρονως ειναι αδυνατον να γινονται οπως καταλαβαινουμε εκτος αν το αυτοκινητο φυγει με τα τεσσερα οπως λεμε οπου πλεον κλαυτα Χαραλαμπε.

Παντως θα επαναλαβω, κατι που φαινεται και απο τις τιμες που παραθεσε ο φιλος topgunz οτι οι τιμες του Rocco απλα δεν παιζονται σε σχεση ανταποδωσης με το τι παιρνεις.

Δεν εχει αντιπαλο ειδικα στις εκδοσεις R.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο, τυπογραφικο λαθος. κρατα το υποστροφικο και το υπερστροφη ας γινει υποστροφη :)

οσο για την συγκριση πιστευω οτι δεν επρεπε να γινει ΚΑΝ. :baby:

ΟΚ φίλε μου και συγνώμη που φάνηκαν τα λεγόμενά μου...παρεξηγήσιμα. Απλά, στο θέμα της υποστροφής, το Ρόκο είναι μανούλα στο φλικάρισμα και στο στρίψιμο με το άφημα γκαζιού.

Και ναι, οι περισσότεροι γνωστοί μου όταν τους ανέφερα τη σύγκριση μειδίασαν ελαφρώς.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι πιστευω οτι το 90% αυτων που πηρα το scirocco αν ηταν ποιο χαμιλη η τιμη του ΤΤ σε αυτο θα κοιτουσαν.

Εισαι υπερβολικος...εγω θα ελεγα το 100% ...Δεν εχουν επαφη πουθενα το ΤΤ ειναι ενα καθαροαιμο κουπε με σπορτιφ χαρακτηρα.(Δεν λεω σπορ γιατι το tt-rs ειναι ο ορισμος του σπορ) .Το scirocco ειναι ενα φτηνο αμαξι hatch προσιτο γκαζι σε ολους ...Ουτε χαρακτηρα εχει ,ουτε καμια φοβερη ικανοτητα .Εκτος του οτι ειναι πανεμορφο μην τρελθουμε και τελειως..

Link to comment
Share on other sites

Εισαι υπερβολικος...εγω θα ελεγα το 100% ...Δεν εχουν επαφη πουθενα το ΤΤ ειναι ενα καθαροαιμο κουπε με σπορτιφ χαρακτηρα.(Δεν λεω σπορ γιατι το tt-rs ειναι ο ορισμος του σπορ) .Το scirocco ειναι ενα φτηνο αμαξι hatch προσιτο γκαζι σε ολους ...Ουτε χαρακτηρα εχει ,ουτε καμια φοβερη ικανοτητα .Εκτος του οτι ειναι πανεμορφο μην τρελθουμε και τελειως..

Σωστος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι υπερβολικος...εγω θα ελεγα το 100% ...Δεν εχουν επαφη πουθενα το ΤΤ ειναι ενα καθαροαιμο κουπε με σπορτιφ χαρακτηρα.(Δεν λεω σπορ γιατι το tt-rs ειναι ο ορισμος του σπορ) .Το scirocco ειναι ενα φτηνο αμαξι hatch προσιτο γκαζι σε ολους ...Ουτε χαρακτηρα εχει ,ουτε καμια φοβερη ικανοτητα .Εκτος του οτι ειναι πανεμορφο μην τρελθουμε και τελειως..

Δεν είναι hatch το Scirocco, κουπέ είναι...

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό να έχει Scirocco και να είναι μέλος στο VW Club. Για να λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους, αν έχουν μείνει μέλη στο club με Scirocco, από τα κουλά που γράφονται εδώ μέσα κατά καιρούς, αποτελεί είδηση. Οι περισότεροι κάτοχοι rocco προτιμάνε το ***club.gr και γράφουν σπάνια στο vw club ή δεν ασχολούνται καθόλου.

Απολύτως λογικό επειδή τους ενώνει το ενδιαφέρον για το ίδιο μοντέλο και δεν γράφονται ποστ περί κουβάδων, πλακουτσωμένων Golf κλπ.

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Πολλά και διάφορα, ανάλογα το test drive (μάλλον δεν διαβάζετε το section των προσφορών). Αλλά ακριβώς λόγω της επαγγελματικής μου ιδιότητας οδηγώ γενικώς πολλά αυτοκίνητα (και του ανταγωνισμού) και είχα ένα 160άρι Ρόκο για κανά εξάμηνο. Αν κάποιος δεν μπορεί να εκτιμήσει και να εκμεταλευτεί τα πλεονεκτήματα του αυξημένου μετατροχίου του Ρόκο δεν του φταίει το αυτοκίνητο.

Καθαρά σπορτίφ στήσιμο, αναβίωση ενός θρύλου (ακόμα και ο όρος γερμανικό σπορτίφ φτηνο αυτοκίνητο τότε αποτελούσε θέμα για συζήτηση), για τους TSi δεν τίθεται θέμα, φρέσκια εξωτερική σχεδίαση, εντάξει, οντως το εσωτερικό από ΕΟS χαλούσε την εικόνα, αλλά όχι ρε παιδιά δεν έχει το Ρόκο χαρακτήρα.

@ACE2007: Καλά, σε λίγο θα καραφλιάσουμε εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.