Jump to content
chris polo

Polo 1.2 Tsi Tuning

Recommended Posts

Παιδια λογικα και με αυτα που εχουμε δει απο ολα τα Vag μοτερ το 1,2 μπορει να φτασει 140 αλογα με πρωτο σταδιο ΦΠΕ.

Τωρα κατι 170 που ακουγονται ειναι λιγο ονειρα θερινης νυχτος χωρις αλλαγη τουρμπίνας και κυριως cooler.

Το θεμα ομως που θα πρεπει να μας απασχολει ειναι οτι το μοτερ ειναι διαθεσιμο πανω απο χρονο και κανεις προγραμματιστης ακομα και partner, δεν εχει βγαλει software προγραμμα παρα μονο παραλληλο εγκεφαλο και αρκετα ακριβα.

Οποτε ειναι ενα θεμα και για το τωρα του σπορ και για το μελλον. Βεβαια ουδεις ασπαστος αλλα πολυ αργει.

Μην κολατε με τις γνωμες του καθενα για τα προγραμματα. Ο καθενας θα εχει μια εμπειρια απο καλο ή κακο προγραμμα.

Τα 170 αλογα που ακουγονται ειναι με αλλη τουρμπιναMy link

Link to comment
Share on other sites

Τα 170 αλογα που ακουγονται ειναι με αλλη τουρμπιναMy link

Εχεις δικιο Chris το ειχα δει και εγω παλαιοτερα. . Αν ειναι να χαλασεις ενα σκασμο λεφτα να κανεις το 1,2 170 (θα σκέφτεσαι και την αξιοπιστία) αλογα πιος ο λογος να μην παρεις το 1,4 με τα 180.

Έχει παρατηρηθεί αυτο πολλάκις στο παρελθόν και στο παρρον. Να πληρωνεις πολλα να φτασεις αλογα που ο αλλος τα εχει μαμα και με λιγοτερα χρηματα.

Για το μικρο μας το εχω ξαναπεί αν φτάσει 140+ με καλό τσιγκλισμα (ΦΠΕ) επιτυχια θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε μάθει κάτι νεότερο για πρόγραμμα απο τη REVO?

Καλησπέρα! Πάντως μιας και αναφέρεσαι σε "έτοιμο" πρόγραμμα από παιδιά εδώ μέσα ακούω ότι με εξαίρεση εκείνο της εταιρίας με το "παράλληλο" οι γνωστοί οίκοι με εξαίρεση την ΑΒΤ (που θα "δαγκώνει") υπάρχει γενικά ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ. Όμως πριν 2-3 μήνες που πήρα στα κεντρικά της REVO με ρωτούσε κάποιος υπάλληλος τί κωδικό εγκεφάλου έχω για το Fabia Τsi μου γιατί: <<κύριε κάτι υπάρχει>>. Τώρα να κατάλαβε ότι έχω το RS και να έβλεπε αν "κάθεται" αυτό του Cupra; Εγώ επειδή μετά έμπλεξα με δουλειές τα παράτησα. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής ενδιαφέρομαι και μάλλον θα πάω για custom, γιατί και τα "έτοιμα" είναι πια πανάκριβα (θα θέλουν κανά 800άρι€) και οι καιροί δύσκολοι...Τέλος πάντων.Εσύ φίλε μου τηλεφώνησες; Κανείς άλλος; (Έτσι για ενημέρωση)

Link to comment
Share on other sites

....γιατί και τα "έτοιμα" είναι πια πανάκριβα (θα θέλουν κανά 800άρι€) και οι καιροί δύσκολοι...

Έτσι μπράβο!!!

Πέστα χρυσόστομε!!!

Αυτά να τα ακούνε κάτι κύριοι που ζητάν 800άρια αυτήν την περίοδο και μάλιστα κονσέρβα!!!

5 λεπτά από τον χρόνο τους με έτοιμο πρόγραμμα και μια βόλτα για δοκιμή δεν αξίζουν ούτε τα μισά!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο!!!

Πέστα χρυσόστομε!!!

Αυτά να τα ακούνε κάτι κύριοι που ζητάν 800άρια αυτήν την περίοδο και μάλιστα κονσέρβα!!!

5 λεπτά από τον χρόνο τους με έτοιμο πρόγραμμα και μια βόλτα για δοκιμή δεν αξίζουν ούτε τα μισά!!!

Το θέμα και η διαμάχη γύρω από αυτό είναι γνωστή: Οι εταιρίες "κονσερβών" μας πουλάνε τον κόπο και το χρόνο έρευνας κι εφαρμογής των χρυσοπληρωμένων με ευρωπα'ι'κά "ημερομομίσθια" τεχνικών τους και των εργαλείων που υποτίθεται "ζορίστηκαν" για να φτιάξουν και μια "ψυχολογική" σιγουριά ότι οι παράμετροι που άλλαξαν στην ΕCU είναι σωστοί. Το αν αξίζουν όμως τόσα λεφτά είναι θέμα του κατά πόσο "βαρύνει" στην απόφαση του υποψήφιου αυτή η "φιλοσοφία" που πλασάρουν μαζί βέβαια με το σχετικό marketing.

Aν όμως ο ελληνάρας :super:(εκτός εισαγωγικών ο όρος!)ξέρει σωστά τη δουλειά του και έχει δοκιμαστεί στη πιάτσα, μπορείς και να συζητήσεις, παραμετροποιήσεις, δοκιμάσεις μαζί του το ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. Κι αν πάει κάτι στραβό να το ξαναφτιάξει επί τόπου κι όχι να περιμένει τί θα του απαντήσει με ένα "ξυνό" mail ο... Frantz Lymberer ή ο John Μc Shadow από 3.000 miles away. Και στη τιμή δεν θα πετσοκόψει. Βέβαια δεν υπονοώ κάτι για τη REVO που όπως ξέρω όταν κάτι θέλει διόρθωση έχουν κι αυτοί και τεχνογνωσία και Dyno. Aπό τιμές όμως;; Τί μεσοπρόθεσμα πέρασαν, τί μισθοί κόπηκαν τί ανεργία... Το "χρυσό"ιωβηλαίο των ετών 2000-2010 ΠΕΡΑΣΕ... Μήπως πρέπει κάτι να "αλλάξει" και με την πολιτική τιμών; Εκτός κι αν κάποιοι (γενικά πάντα αναφέρομαι)θεωρούν ότι θα ανεβάσουν κι άλλο λίγο τις τιμές για να δουλεύουν με την αριστοκρατία...

Από την άλλη βέβαια αν βάλεις το REVO από αντιπροσωπεία έχεις την 2ετή ή 2+2 επέκταση εγγύηση στον κινητήρα. Όμως, τα χρόνια περνάνε και δεν είναι σίγουρο ότι ο έμπορος σε στραβή θα σε καλύψει γιατί οι οδηγίες από τα κεντρικά μπορεί να αλλάξουν και να βρεθείς στα κρύα του λουτρού! <<Ναι κύριε έτσι σου είχαμε πει όταν το βάλαμε αλλά τώρα που τα πιστόνια σου έγιναν "σταχτοδοχεία" μας είπαν ότι θα έρθει επιθεωρητής "από τα κεντρικά" να το δει>>. Μήπως θα σου υπογράψουν κανένα χαρτί;;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο χερι μας να κατεβασουμε τις τιμες. Πρεπει να γινει αυτη η μαμημενη εξισωση προς τα κατω οχι μονο στα περη αυτοκινητου αλλα κ γενικοτερα. Δε μπορει να πληρωνεις 20€ και πανω το λιτρο το λαδι. Να δινεις κοντα στα 500€ το σερβις. Να χρυσοπληρωνεις την ασφαλεια και την βενζινη. Να να να! Βαλτε μυαλο πριν ειναι αργα. Τα εφημερα κερδη σας δε θα τα εχετε για πολυ ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο Chris το ειχα δει και εγω παλαιοτερα. . Αν ειναι να χαλασεις ενα σκασμο λεφτα να κανεις το 1,2 170 (θα σκέφτεσαι και την αξιοπιστία) αλογα πιος ο λογος να μην παρεις το 1,4 με τα 180.

Έχει παρατηρηθεί αυτο πολλάκις στο παρελθόν και στο παρρον. Να πληρωνεις πολλα να φτασεις αλογα που ο αλλος τα εχει μαμα και με λιγοτερα χρηματα.

Για το μικρο μας το εχω ξαναπεί αν φτάσει 140+ με καλό τσιγκλισμα (ΦΠΕ) επιτυχια θα ειναι.

Οντως αξιζει να παρεις το gti απο την αρχη απ το να δωσεις ενα σκασμο λεφτα και στην τελικη να εχεις ενα αμαξι 1.2,που αν το σκεφτεις το gti θα σου βγει πιο φθηνο απο 1.2(170 hp).Αλλα γενικα οταν μπαινεις σ αυτο το το τρυπακι της βελτιωσης θελεις συνεχεια το κατι παραπανω.Γενικα λεει να κανεις το 1.2 160+ hp αλλα οχι με πραγματα της συγκεκριμενης εταιρειας που ειναι οικονομικα ασυμφορη

Link to comment
Share on other sites

Οντως αξιζει να παρεις το gti απο την αρχη απ το να δωσεις ενα σκασμο λεφτα και στην τελικη να εχεις ενα αμαξι 1.2,που αν το σκεφτεις το gti θα σου βγει πιο φθηνο απο 1.2(170 hp).Αλλα γενικα οταν μπαινεις σ αυτο το το τρυπακι της βελτιωσης θελεις συνεχεια το κατι παραπανω.Γενικα λεει να κανεις το 1.2 160+ hp αλλα οχι με πραγματα της συγκεκριμενης εταιρειας που ειναι οικονομικα ασυμφορη

Πάντως επειδή βλέπω ότι κάποιοι επιμένετε για πάνω από 160ΗΡ, εγώ πιστεύω ότι -πέρα από την αξιοπιστία- με την υπάρχουσα τουρμπίνα το αμάξι ακόμα και με περιφεριακά, δύσκολα θα γράψει πάνω από 145-150ΗΡ.Είναι τόσο μικρή η "γιαπωνεζούλα" (ΙΗΙ) που όσο και να απελευθερώσεις εισαγωγή-εξαγωγή ΔΕΝ "παίρνει" τα άλογα που παίρνει ένα 1.4 Tsi twincharged.Αυτό μας το έδειξε ο μικρός 1.4Tsi που με πρόγραμμα "πάει" 155ΗΡ και με full περιφερειακά παίρνει μόνο άλλα +7ΗΡ.Οπότε "ολόσωμες" και πανάκριβες carbonio,BMC κ.λπ= (σχεδόν) πεταμένα λεφτά λόγω χαμηλής σχέσεως value/money.Βέβαια αν είναι το μοναδικό σου αμάξι έχεις μεράκι και ψάχνεις και το τελευταίο άλογο ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ. Απλά ό,τι και να κάνουμε ο 1.2Tsi δεν θα γίνει ποτέ 1,4Tsi.

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι 170 αλογα... αν θέλατε ας δίνατε 2 χιλιάρικα παραπάνω και ας πέρνατε το gti.. πιο ακριβά θα σας στοιχισει..για οικονομία πέρνουμε το 1.2...αν ήταν πέρναμε rx8

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι 170 αλογα... αν θέλατε ας δίνατε 2 χιλιάρικα παραπάνω και ας πέρνατε το gti.. πιο ακριβά θα σας στοιχισει..για οικονομία πέρνουμε το 1.2...αν ήταν πέρναμε rx8

ποια 2 χιλιαρικα το tsi ξεκιναει απο 14-16 και το gti απο 20-22...απο κει και περα ο καθενας βελτιωνει οτι εχει, ειτε ειναι 800cc ειτε ειναι 6000cc, γιατι υπαρχει το μικροβιο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι 170 αλογα... αν θέλατε ας δίνατε 2 χιλιάρικα παραπάνω και ας πέρνατε το gti.. πιο ακριβά θα σας στοιχισει..για οικονομία πέρνουμε το 1.2...αν ήταν πέρναμε rx8

Ακριβώς!Και εκτός αυτού δεν είναι αμάξι για μπασίματα όπως πχ το scirocco που σκίζει!Το μικρόβιο μικρόβιο όπως λένε και οι φίλοι αλλά να αξίζει και τον κόπο.Το κάθε αμάξι έχει κάποια ορισμένη χρήση και όρια.Πχ αν πας με το smart ταξίδι είσαι εγκληματίας!Άποψή μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι 170 αλογα... αν θέλατε ας δίνατε 2 χιλιάρικα παραπάνω και ας πέρνατε το gti.. πιο ακριβά θα σας στοιχισει..για οικονομία πέρνουμε το 1.2...αν ήταν πέρναμε rx8

Σήμερα που μίλησα με Ε-Τuners για το δικό μου "ξαδερφάκι" 1.2Tsi μου είπε για το πολύ 140ΗΡ σαν safe απόδοση (χωρίς περιφερειακά, που εμένα τουλάχιστον δεν με ενδιαφέρει να βάλω, γιατί για "τρελές καταστάσεις" έχω το Astra 1.6T VF34). Εγώ πιο πολύ σταθερή ροπούλα θέλω, να μη "κρεμάει" μετά τιs 4.500rpm, ίσα-ίσα να "κοπανάω" κανά swift sport , κανά "μικρό" Μito (με το 120άριHP μοτέρ)ΚΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΟΣ.Γιατί να χαλάσω την ομοιoγένεια του αμαξιού, αφού έτσι κι αλλιώς τα GTI ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΦΤΑΣΕΙ ΠΟΤΕ. Βέβαια εύχομαι στους πιο φιλόδοξους να 150αρίσουν.Λέω από βδομάδα -αν βρω χρόνο- να το "προχωρήσω" και θα σας πω εντυπώσεις από το αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος πετ προχωρα το και πες μας. Την Τριτη βεβαια θα σου παρω λιγο την σειρα μιας κ κατεβαινω το τριημερο (ας ειναι καλα ο Roger Waters) απο Κυριακη και ειναι ευκαρια να βαλω το προγραμματακι στον Κριτωνα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος πετ προχωρα το και πες μας. Την Τριτη βεβαια θα σου παρω λιγο την σειρα μιας κ κατεβαινω το τριημερο (ας ειναι καλα ο Roger Waters) απο Κυριακη και ειναι ευκαρια να βαλω το προγραμματακι στον Κριτωνα.

σου ειπε τιμη ο κριτωνας?

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις μην το βαζετε το προγραμμα τοσο γρηγορα! ευχαριστηθειτε το αμαξι σας με την δυναμη που εχει (που ειναι αρκετη αν μιλαμε για το gti αλλα ακομα και το tsi μια χαρα ειναι) και με τον καιρο οταν καποια στιγμη το βαρεθειτε ας πουμε, το βαζετε. μην μου πειτε οτι το βαρεθηκατε ακομα δεν το πηρατε!

Link to comment
Share on other sites

εχει ξανακάνει προγραμματισμο σε 1.2 Τ ο κριτωνας? το φοβάμαι λίγο γιατί το πολακι μας είναι πιεσμένο

Link to comment
Share on other sites

εχει ξανακάνει προγραμματισμο σε 1.2 Τ ο κριτωνας? το φοβάμαι λίγο γιατί το πολακι μας είναι πιεσμένο

Καλησπέρα σε όλους! Φίλε Τsolias30 σε "πρόλαβα" :tongue: και είμαι ο πρώτος reflashed 1.2Tsi -έστω και με "εξάδελφο" V.A.G! Έκανα βέβαια τη γκάφα να το γράψω στο topic με το "intercooler σε Τsi" αλλά ας μου το συγχωρέσουν οι διαχειριστές λόγω κεκτημένης ταχύτητας! :purple: Λοιπόν: 144ΗΡ με ΕΚΟ Speed100 στις 5.000rpm περίπου. 1,1bar+ "κάτι" over (ως stock το δικό μου τουλάχιστον ανέβαζε 0,9bar :startle:!!!!)και γύρω στο 0,8-0,9bar σταθερή (0,7Bar σταθερή ως stock αλλά την κρατούσε πολύ λίγο- μέχρι τις 4.600-4.700περίπου), από ό,τι μου εξηγούσαν από τα λογκαρίσματα και έβλεπα στην καμπύλη του dyno dynamics της Auto turbo στις δυναμομετρήσεις με το εργοστασιακό και μετά με το reflash πρόγραμμα, xωρίς ακόμα να έχω βρεί χρόνο να μελετήσω επακριβώς το διάγραμμα, γιατί μόλις επέστρεψα από ταξίδι Αθήνα-Καλαμάτα κι είμαστε στις τακτοποιήσεις.

Φυσικά ο κόφτης έμεινε ως έχει -γύρω στις 6.200rpm- αφού η τουρμπίνα τερμάτιζε να αυξάνει ισχύ στις μόλις 5.000rpm περίπου αλλά και το δικό μου 5άρι σανζμάν (βλέπε Fabia) στο δρόμο δεν ανεβάζει με την πολυυυυύ μακριά 5η πάνω από τις 5.200rpm- αν υποτεθεί ότι θα ήθελα αρκετά υψηλότερη τελική για να εκμεταλλευτώ την μεγαλύτερη ροπή. Eπίσης δυστυχώς/ευτυχώς δεν είχα κανένα περιφερειακό-ούτε καν φίλτρο! Μάλλον τώρα πρέπει να βάλω ένα π.χ ΚΝ, όχι για να "πάρει" κάτι αλλά για να "εισπνέει" καλύτερα η τουρμπίνα! Από απόδοση οι συνθήκες ταξιδιού ήταν χάλια (37,5' C, συνέχεια A/C, μπόλικες βαλίτσες στο αμάξι) κι έτσι ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΙΕΣΩ, αλλά η αίσθηση και η ποιότητα λειτουργίας στα γνωστά -υψηλά για όσους ξέρουν εκ πείρας- standards των E-TUNERS, τους οποίους ευχαριστώ. Μόλις πέσει λίγο η θερμοκρασία και ξαναδοκιμάσω θα σας πω εντυπώσεις (αλλά στο street racing! :roadrage: )

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Φίλε Τsolias30 σε "πρόλαβα" :roadrage:......

Σόρρυ που στο χαλάω αλλά είμουν χθες στον Μαραβέλια μαζί με τον Κρίτωνα και μου είπε ότι είχε εσένα για σήμερα!!!:purple::poke::startle::tongue:

Μάλλον μπερδεύτικες ρε συ... το GTI έχω ...κοίτα λίγο τις καμπύλες στο GTI tuning...

Εντάξει πήγαν όλα καλά??? Φαίνεται να είναι καλό το αποτέλεσμα...:tongue:

Ρε παιδια!! Δραστηριοποιηθείτε λίγο !! Μας έφαγε το 1ο πρόγραμμα το Fabia!!! XAXA!!

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ που στο χαλάω αλλά είμουν χθες στον Μαραβέλια μαζί με τον Κρίτωνα και μου είπε ότι είχε εσένα για σήμερα!!!:tongue::poke::startle::tongue:

Μάλλον μπερδεύτικες ρε συ... το GTI έχω ...κοίτα λίγο τις καμπύλες στο GTI tuning...

Εντάξει πήγαν όλα καλά??? Φαίνεται να είναι καλό το αποτέλεσμα...:roadrage:

Ρε παιδια!! Δραστηριοποιηθείτε λίγο !! Μας έφαγε το 1ο πρόγραμμα το Fabia!!! XAXA!!

Γεια χαρά! Καλά το δικό σου είναι "αλλού"! :purple: Η καμπύλη σου είναι εργοστασιακού επιπέδου και η απόδοση -φαντάζομαι κι εσύ "σκέτος" από περιφερειακά- απλά απίστευτη, αν σκεφτούμε τί έβαζαν πριν 2-3χρόνια τα πρώτα Tsi για να ξεπεράσουν απλώς τα 210ΗΡ! Από την άλλη το λυπόμουν ρε γαμώτο το Tsiάκιμου στην "ράμπα του πόνου" να ουρλιάζει σαν τρελό μέχρι να αποτυπωθεί το αποτέλεσμα της βελτίωσης στο panel! Έκαναν και στο δικό μου μερικά πατηματάκια μέχρι να βεβαιωθούν ότι όσα άλλαξαν στην Ε.C.U ήταν αποτελεσματικά και φυσικά ασφαλή!

Να'ναι καλορίζικο, "σιδεροκέφαλο" αλλά βάλε κανα περιφερειακούλι εν καιρό, όχι τόσο για να ανέβει (που θα ΑΝΕΒΕΙ! :startle: ) αλλά για να "ανασάνει" καλύτερα! Ειδικά i/c και φιλτράκι! Τώρα για εξάτμιση σίγουρα βοηθάει αλλά είναι τόσο αθορυβούλια και άνετα στο ταξίδι τα άτιμα τα Tsiάκια γενικά, που λυπάσαι να τα κάνεις να "μουγκρίζουν"..,

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά! Καλά το δικό σου είναι "αλλού"! :purple: Η καμπύλη σου είναι εργοστασιακού επιπέδου και η απόδοση -φαντάζομαι κι εσύ "σκέτος" από περιφερειακά- απλά απίστευτη, αν σκεφτούμε τί έβαζαν πριν 2-3χρόνια τα πρώτα Tsi για να ξεπεράσουν απλώς τα 210ΗΡ! Από την άλλη το λυπόμουν ρε γαμώτο το Tsiάκιμου στην "ράμπα του πόνου" να ουρλιάζει σαν τρελό μέχρι να αποτυπωθεί το αποτέλεσμα της βελτίωσης στο panel! Έκαναν και στο δικό μου μερικά πατηματάκια μέχρι να βεβαιωθούν ότι όσα άλλαξαν στην Ε.C.U ήταν αποτελεσματικά και φυσικά ασφαλή!

Να'ναι καλορίζικο, "σιδεροκέφαλο" αλλά βάλε κανα περιφερειακούλι εν καιρό, όχι τόσο για να ανέβει (που θα ΑΝΕΒΕΙ! :startle: ) αλλά για να "ανασάνει" καλύτερα! Ειδικά i/c και φιλτράκι! Τώρα για εξάτμιση σίγουρα βοηθάει αλλά είναι τόσο αθορυβούλια και άνετα στο ταξίδι τα άτιμα τα Tsiάκια γενικά, που λυπάσαι να τα κάνεις να "μουγκρίζουν"..,

οριστε και οι καμπυλες http://etuners.gr/index.php?s=13&t=316 και αναλυουν και τα παιδια τι πιεσεις δουλευε και με τι πιεσεις δουλευει τωρα πολυ καλα νουμερα και πολυ καλες καμπυλες .πιστευω πως με ενα intercooler εισαγωγη και ολοσωμη εξατμηση θα πιασει τα 150-155 σιγουρα και φυσικα με λιγο πιο επιθετικες ρυθμησεις :tongue: φιλε μπεκαμ συγνωμη κιολας αλλα πιστευω ενα τετοιο προγραμμα θα ειναι μια χαρα για το αμαξι σου και πες τα παιδια να στο κανουν οσα θες μην βαζεις αγραφο ειναι κριμας :roadrage: ολα αυτα φιλικα βλεπεις οτι γινεται και ετσι δουλεια :startle:

Link to comment
Share on other sites

οριστε και οι καμπυλες http://etuners.gr/in....php?s=13&t=316 και αναλυουν και τα παιδια τι πιεσεις δουλευε και με τι πιεσεις δουλευει τωρα πολυ καλα νουμερα και πολυ καλες καμπυλες .πιστευω πως με ενα intercooler εισαγωγη και ολοσωμη εξατμηση θα πιασει τα 150-155 σιγουρα και φυσικα με λιγο πιο επιθετικες ρυθμησεις :) φιλε μπεκαμ συγνωμη κιολας αλλα πιστευω ενα τετοιο προγραμμα θα ειναι μια χαρα για το αμαξι σου και πες τα παιδια να στο κανουν οσα θες μην βαζεις αγραφο ειναι κριμας :thumbsup: ολα αυτα φιλικα βλεπεις οτι γινεται και ετσι δουλεια :thumbsup:

Ανοιξες το δρόμο για τα 1.2 !! Τρέξτε παιδιά!

Beckman το ξέρω ότι μπήκες στη μπρίζα τώρα... βάλε το κούλερ και πήγαινε για πρόγραμμα...και άσε τους άλλους να λένε...:thumbsup:

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

οριστε και οι καμπυλες http://etuners.gr/index.php?s=13&t=316 και αναλυουν και τα παιδια τι πιεσεις δουλευε και με τι πιεσεις δουλευει τωρα πολυ καλα νουμερα και πολυ καλες καμπυλες .πιστευω πως με ενα intercooler εισαγωγη και ολοσωμη εξατμηση θα πιασει τα 150-155 σιγουρα και φυσικα με λιγο πιο επιθετικες ρυθμησεις :) φιλε μπεκαμ συγνωμη κιολας αλλα πιστευω ενα τετοιο προγραμμα θα ειναι μια χαρα για το αμαξι σου και πες τα παιδια να στο κανουν οσα θες μην βαζεις αγραφο ειναι κριμας :thumbsup: ολα αυτα φιλικα βλεπεις οτι γινεται και ετσι δουλεια :thumbsup:

ναι φιλε μου εχεις δικιο ειχα παρει τηλεφωνο εκει και μου πανε οτι εχει βγει προγραμμα για μενα..χιχιιχ..τωρα τελειωνω με ιντερκουλερ εχω και φιλτροοχοανη και εξατμιση εχω αφερεσει το μεσαιο καζανακι και εχω βαλει μονο ενα τελικο τουρμποεκσατμιση που σκαει το επομενο μου βημα ειναι να του βαλω το προγραμματακι..λες να βγαλω 145 αλογακια??

Ανοιξες το δρόμο για τα 1.2 !! Τρέξτε παιδιά!

Beckman το ξέρω ότι μπήκες στη μπρίζα τώρα... βάλε το κούλερ και πήγαινε για πρόγραμμα...και άσε τους άλλους να λένε...:thumbsup:

σωστος φιλκε μου θα ειμαι ο πρωτος με ιντερκουλερακι σωστα???τωρα το μονο που με προβληματιζει ειναι τι σκαστρα να βαλα??εχεις καμια γνωμη??

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου εχεις δικιο ειχα παρει τηλεφωνο εκει και μου πανε οτι εχει βγει προγραμμα για μενα..χιχιιχ..τωρα τελειωνω με ιντερκουλερ εχω και φιλτροοχοανη και εξατμιση εχω αφερεσει το μεσαιο καζανακι και εχω βαλει μονο ενα τελικο τουρμποεκσατμιση που σκαει το επομενο μου βημα ειναι να του βαλω το προγραμματακι..λες να βγαλω 145 αλογακια??

σωστος φιλκε μου θα ειμαι ο πρωτος με ιντερκουλερακι σωστα???τωρα το μονο που με προβληματιζει ειναι τι σκαστρα να βαλα??εχεις καμια γνωμη??

καλα πλακα κανεις ρε φιλε πανω απο 150 θα δεις τι λες τωρα τι 145 ο φιλος μας ειδε 144 με 26 κιλα ροπης και ηταν εντελως μαμα μην τρελενεσαι πες τον κριτωνα απλως να κανει και λιγα μαγικα και να δεις μετα οτι θα βγουν και παραπανω :flowers: dp ,καταλυτη αλλαξες ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Φίλε Τsolias30 σε "πρόλαβα" :p και είμαι ο πρώτος reflashed 1.2Tsi -έστω και με "εξάδελφο" V.A.G! Έκανα βέβαια τη γκάφα να το γράψω στο topic με το "intercooler σε Τsi" αλλά ας μου το συγχωρέσουν οι διαχειριστές λόγω κεκτημένης ταχύτητας! :) Λοιπόν: 144ΗΡ με ΕΚΟ Speed100 στις 5.000rpm περίπου. 1,1bar+ "κάτι" over (ως stock το δικό μου τουλάχιστον ανέβαζε 0,9bar :D!!!!)και γύρω στο 0,8-0,9bar σταθερή (0,7Bar σταθερή ως stock αλλά την κρατούσε πολύ λίγο- μέχρι τις 4.600-4.700περίπου), από ό,τι μου εξηγούσαν από τα λογκαρίσματα και έβλεπα στην καμπύλη του dyno dynamics της Auto turbo στις δυναμομετρήσεις με το εργοστασιακό και μετά με το reflash πρόγραμμα, xωρίς ακόμα να έχω βρεί χρόνο να μελετήσω επακριβώς το διάγραμμα, γιατί μόλις επέστρεψα από ταξίδι Αθήνα-Καλαμάτα κι είμαστε στις τακτοποιήσεις.

Φυσικά ο κόφτης έμεινε ως έχει -γύρω στις 6.200rpm- αφού η τουρμπίνα τερμάτιζε να αυξάνει ισχύ στις μόλις 5.000rpm περίπου αλλά και το δικό μου 5άρι σανζμάν (βλέπε Fabia) στο δρόμο δεν ανεβάζει με την πολυυυυύ μακριά 5η πάνω από τις 5.200rpm- αν υποτεθεί ότι θα ήθελα αρκετά υψηλότερη τελική για να εκμεταλλευτώ την μεγαλύτερη ροπή. Eπίσης δυστυχώς/ευτυχώς δεν είχα κανένα περιφερειακό-ούτε καν φίλτρο! Μάλλον τώρα πρέπει να βάλω ένα π.χ ΚΝ, όχι για να "πάρει" κάτι αλλά για να "εισπνέει" καλύτερα η τουρμπίνα! Από απόδοση οι συνθήκες ταξιδιού ήταν χάλια (37,5' C, συνέχεια A/C, μπόλικες βαλίτσες στο αμάξι) κι έτσι ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΙΕΣΩ, αλλά η αίσθηση και η ποιότητα λειτουργίας στα γνωστά -υψηλά για όσους ξέρουν εκ πείρας- standards των E-TUNERS, τους οποίους ευχαριστώ. Μόλις πέσει λίγο η θερμοκρασία και ξαναδοκιμάσω θα σας πω εντυπώσεις (αλλά στο street racing! :whistling: )

καλοριζικο και απροβληματιστο.

ειναι εντυπωσιακο οτι ενα 12αρη φτανει αυτα τα νουμερα.μεγαλη εντυπωση μου κανει η ροπη που ειναι απιστευτα μεγαλη.μπραβο ευχομαι ακομα πιο δυνατος!

αντε οταν το τελειωσω το δικο μου θα ηταν ωραιο ενα πατηματακι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.