Jump to content
nikoskallithea

[Λυθηκε]Μπούκες Απο Gti Σε Tsi

Recommended Posts

Παιδια να ρωτησω κατι που δεν ξερω,εχω ενα 5αρι tsi sportline με προγραμμα και φιλτρο panel bmc και σκεφτομαι για εξατμιση.ποιο πολυ γιατι θελω να βλεπω τις μπουκες μου!το τελικο το δικο μου με του gt εχει διαφορες ουσιας?δυστυχως δεν περρισευουν τωρα μαρουλια για κατι πιο ολοκληρωμενο.οποτε σκεφτομαι αγορα τελικου gt και προφιλακτηρα προς το παρον!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το μονο που ταιριαζει ακριβως στη διατομη του σηληνα και κουμπωνει ακριβως στην ιδια θεση. Απλα μετα η θα πρεπει να κοψεις σε εκεινο το σημειο την πισω ποδια η να παρεις μια καινουργια gt/gti (κανα 70αρι) να την κουμπωσεις και να εισαι και να εισαι κομπλε.

Καπου στις αγγελιες υπηρχαν και μεταχειρισμενα τελικα gt οπου γλυτωνεις και αρκετα λεφτα.

Και εγω ετσι το εκανα.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι που δεν ξερω,εχω ενα 5αρι tsi sportline με προγραμμα και φιλτρο panel bmc και σκεφτομαι για εξατμιση.ποιο πολυ γιατι θελω να βλεπω τις μπουκες μου!το τελικο το δικο μου με του gt εχει διαφορες ουσιας?δυστυχως δεν περρισευουν τωρα μαρουλια για κατι πιο ολοκληρωμενο.οποτε σκεφτομαι αγορα τελικου gt και προφιλακτηρα προς το παρον!

Παρε τον προφυλακτήρα βαλε και δυο μπουκες στο ηδη υπάρχων τελικό και εισε ωραίος.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τον προφυλακτήρα βαλε και δυο μπουκες στο ηδη υπάρχων τελικό και εισε ωραίος.

+1

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι μπούκες οι φτιαχτές από εξατμισά δεν αξίζουν τα λεφτά τους, βάζουν νίκελ μεν τελείωμα αλλά με πάχος ελάχιστο. Καμία σχέση με τις original, για μένα όποιος δεν θέλει να βάλει τελικό και θέλει μόνο τις διακοσμητικές μπούκες να δώσει κάτι παραπάνω και να βάλει τις γνήσιες της VW :

27829345.jpg

64118010.jpg

http://www.ahw-shop.de/shop/products/orig-doppel-auspuffblenden-2x76mm-vw-golf-6-scirocco.html

Link to comment
Share on other sites

Λαθος φιλε μου δες τις δικές μου ειναι καλύτερες απο τις οριτζιναλ του GTI καμια σχεση με αυτες που εχεις παραθέσει απο κατω και ειναι βιδωτές.

Στην δικια μου περίπτωση δεν υπηρχαν καθολου σωλήνες προς τα εξω (Tsi 140) ωστε εκει πανω να βιδωσεις πρόσθετες μπούκες, κόπηκαν οι σωληνώσεις κοντα στο τελικό και μπήκαν μονοκόμματες σωληνώσεις μαζί με μπούκες, ολα κολλητά και πολύ καλής ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό σου μπορεί να έγινε καλή δουλειά. Στο δικό μου όμως που πήγα σε ένα από τα πιο γνωστά εξατμισάδικα (στην Δημοκρατίας κοντά στο Καρφούρ Ίλιον) για να αλλάξω τις διπλές μπούκες που έχουν ήδη από μαμά τα MK6 TSI, με άλλες που να είναι νίκελ, το αποτέλεσμα δεν μου άρεσε καθόλου.

Τις μπούκες τις έβαλα προσωρινά μέχρι να βγω από εγγύηση και να βάλω ένα τελικό Remus ή Sebring. Ήταν όμως τα πιο πεταμένα λεφτά με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, για αυτό λέω αντί να πετάξει κάποιος 70-80 ευρώ σε έναν εξατμισά για χειροποίητες μπούκες καλύτερα να δώσει κάτι παραπάνω και να πάρει τις βιδωτές γνήσιες.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα για να αναφέρω τα εξής. Εκτός ότι στο κατάστημα εξατμίσεων που άλλαξα μπούκες έχουν μπερδέψει τις απολήξεις εξατμίσεων με τον ιστό της κεραίας (τόσο είναι το πάχος τους πραγματικά!!) έχει πιάσει σκουριά το σημείο που ενώνονται οι μπούκες με το καζανάκι!!!!!!!!!!

Ορίστε το αποτέλεσμα !!!

23072010798.jpg

Και για να αναφέρουμε και άλλα καταστήματα που κάνουν πραγματικά καλή δουλειά, χθες άλλαξε φίλος τις μπούκες του σε Golf GT και πραγματικά η δουλειά που έγινε ήταν άψογη! Εμφανισιακά είναι άριστες και μοιάζουν με τις original που έχω βάλει φωτό σε προηγούμενο post, παράλληλα εκεί που κολλήθηκαν οι μπούκες μπήκε ειδικό σπρέυ για να μην πιάσει σκουριά. Το κατάστημα ονομάζεται Παπούλιας και βρίσκεται στην οδό Αριστοτέλους στο Μενίδι, ενώ το κόστος κυμαίνεται 80-100 ευρώ ανάλογα τι θα βάλει κανείς.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα για να αναφέρω τα εξής. Εκτός ότι στο κατάστημα εξατμίσεων που άλλαξα μπούκες έχουν μπερδέψει τις απολήξεις εξατμίσεων με τον ιστό της κεραίας (τόσο είναι το πάχος τους πραγματικά!!) έχει πιάσει σκουριά το σημείο που ενώνονται οι μπούκες με το καζανάκι!!!!!!!!!!

Ορίστε το αποτέλεσμα !!!

Και για να αναφέρουμε και άλλα καταστήματα που κάνουν πραγματικά καλή δουλειά, χθες άλλαξε φίλος τις μπούκες του σε Golf GT και πραγματικά η δουλειά που έγινε ήταν άψογη! Εμφανισιακά είναι άριστες και μοιάζουν με τις original που έχω βάλει φωτό σε προηγούμενο post, παράλληλα εκεί που κολλήθηκαν οι μπούκες μπήκε ειδικό σπρέυ για να μην πιάσει σκουριά. Το κατάστημα ονομάζεται Παπούλιας και βρίσκεται στην οδό Αριστοτέλους στο Μενίδι, ενώ το κόστος κυμαίνεται 80-100 ευρώ ανάλογα τι θα βάλει κανείς.

Και εγώ άλλαξα μπούκες και μου έριξαν μαύρο σπρέι για την σκουριά αλλά μάλλον πιάνει σκουριά ότι και να κάνεις.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ άλλαξα μπούκες και μου έριξαν μαύρο σπρέι για την σκουριά αλλά μάλλον πιάνει σκουριά ότι και να κάνεις.

Στέλιο τουλάχιστον στο δικό σου έβαλαν σπρέυ, στο δικό μου δεν είχαν βάλει καθόλου, ούτε μου ανέφεραν τίποτα. Και δεν είχα αλλάξει ποτέ μπούκες, πάντα άλλαζα όλο το τελικό στα προηγούμενα αυτοκίνητα και δεν είχα προβλήματα σκουριάς. Και τυχαία το πήρα χαμπάρι την Κυριακή που έπλενα το αυτοκίνητο.

Anyway θα περάσω από το κατάστημα κάποια στιγμή και θα δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο τουλάχιστον στο δικό σου έβαλαν σπρέυ, στο δικό μου δεν είχαν βάλει καθόλου, ούτε μου ανέφεραν τίποτα. Και δεν είχα αλλάξει ποτέ μπούκες, πάντα άλλαζα όλο το τελικό στα προηγούμενα αυτοκίνητα και δεν είχα προβλήματα σκουριάς. Και τυχαία το πήρα χαμπάρι την Κυριακή που έπλενα το αυτοκίνητο.

Anyway θα περάσω από το κατάστημα κάποια στιγμή και θα δούμε τι θα γίνει.

Εγώ άλλαξα προσωρινά τις μπούκες μόνο μέχρι να αλλάξω όλη την εξάτμιση από μπροστά. Πήγαινε και δείξε τους την σκουριά και πες τους να το κάνουν όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

spray επινικελωση κ τελος

+1000 !!! ότι καλύτερο θα μπορούσε να γίνει , αλλά ποιος καταστηματάρχης θα κάτσει να το κάνει σε καθ' ένα αυτοκίνητο που θα του αλλάξει τις μπούκες ?

Link to comment
Share on other sites

Χτύπησα τις original μιας και εξάτμιση δεν αλλάζω...

+1 Με γεια Στάθη!! :)

Την καλύτερη δουλειά έκανες, ούτε να μπλέκεις με σκουριές κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Αλέκο!

Mετά από άπειρη βαβούρα και αλλαγές εξατμίσεων στα προηγούμενα αμάξια

έχω πάρει απόφαση σε αυτό να παραμείνω στην ονειρεμένη ησυχία που μας

παρέχει πλουσιοπάροχα :)

Οι μπούκες απλά θα κάνουν πιο όμορφο το πίσω μέρος ελπίζω!

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Αλέκο!

Mετά από άπειρη βαβούρα και αλλαγές εξατμίσεων στα προηγούμενα αμάξια

έχω πάρει απόφαση σε αυτό να παραμείνω στην ονειρεμένη ησυχία που μας

παρέχει πλουσιοπάροχα :)

Οι μπούκες απλά θα κάνουν πιο όμορφο το πίσω μέρος ελπίζω!

Εκανες την καλλίτερη επιλογή!!! :thumbsup: Το ιδιο ακριβώς σκέφτηκα και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Αλέκο!

Mετά από άπειρη βαβούρα και αλλαγές εξατμίσεων στα προηγούμενα αμάξια

έχω πάρει απόφαση σε αυτό να παραμείνω στην ονειρεμένη ησυχία που μας

παρέχει πλουσιοπάροχα ;)

Οι μπούκες απλά θα κάνουν πιο όμορφο το πίσω μέρος ελπίζω!

Περιμένουμε photo. Με γειά. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μηπως ξερει κανεις για μπουκες εξατμισης που να μπαινουν με σφιχτηρα?Εγω ειχα βρει στην αντιπροσωπια στα γιαννενα αλλα ηταν για polo και εκαναν 130 και δεν βρισκει για το golf

Edited by nektariosmelina1
Link to comment
Share on other sites

Μην το κανεις, ειναι πολυ ερασιτεχνικό για το αυτοκίνητο σου, το 6αρι αξιζει για κατι καλλίτερο και πιο ποιοτικό.

Εδιτ

Καλως ορισες!! B)

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μηπως ξερει κανεις για μπουκες εξατμισης που να μπαινουν με σφιχτηρα?Εγω ειχα βρει στην αντιπροσωπια στα γιαννενα αλλα ηταν για polo και εκαναν 130 και δεν βρισκει για το golf

Έχει βγάλει βιδωτές μπούκες η VW για Golf 6, ο κωδικός είναι 000 071 910 και 000 071 910 Α.

96ywrt.jpg

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει βιδωτές μπούκες η VW για Golf 6, ο κωδικός είναι 000 071 910 και 000 071 910 Α.

96ywrt.jpg

ευχαριστω πολυ stelio...ειναι πολυ ωραιες.ξερεις απο που να τις παραγγειλω γιατι εδο γιαννενα μας εχουν σπασει τα νευρα...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ stelio...ειναι πολυ ωραιες.ξερεις απο που να τις παραγγειλω γιατι εδο γιαννενα μας εχουν σπασει τα νευρα...

Θα πας σε οποιαδήποτε αντιπροσωπία ακόμη και σε αυτή που πήγες, θα τους δώσεις τον κωδικό και θα τους πεις να στο παραγγείλουν. Άμα τις παραγγείλεις πες μας την τιμή.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.