Jump to content
kouzoum

Έχω Αρχίσει Να Ξενερώνω. Τώρα Οι Τσιμούχες Από Τις Πόρτες. Αύριο Τι?

Recommended Posts

Όταν προχώρησα στην αγορά αυτού του αυτοκινήτου πριν 6 μήνες, το μόνο που με φόβιζε ήταν η εμβρυική φάση του κινητήρα. Τώρα στο μόνο που βρίσκω να ακουμπήσω και να παρηγορηθώ είναι αυτό το φανταστικό μοτέρ. Πολλά, μικρά μεν, προβλήματα που σου χαλούν την συνολική εικόνα και που μετά από κάποια στιγμή καταντά βαρετό.

Τώρα είναι η σειρά για τις τσιμούχες από τις πόρτες. Δεν μπορώ να καταλάβω, έτσι ξαφνικά άρχισαν να ακούγονται (τα γνωστά σε στροφές, σταμάτα-ξεκίνα κτλ.). Όσο δεν ήθελα να βάλει κανένας χέρι στο τουτού μου τόσο καταλαβαίνω ότι είναι μονόδρομος η "εγχείρηση".

Υπάρχει περίπτωση ρε παιδιά να είναι κάτι περιοδικό, ίσως μια μεταβατική περίοδος, διότι άρχισε να παρουσιάζεται από την στιγμή που ξεκίνησε να κρυώνει ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

στο 5αρι μου τις αλλαξα πανω στον χρονο μεσω εγκυησης επειδη ειχαν ξεκολησει σε ενα σημειο που κανει γωνια η πορτα... μαλλον εχουν ψιλοθεματακι γενικα με τις τσιμουχες

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kouzoum, μια από τα ίδια! Από την πρώτη ημέρα (Απρίλιος η παραλαβή), έχει λυσσάξει στη φασαρία η πίσω δεξιά πόρτα, όπως τα λες. Και το χειρότερο, νομίζω ότι δεν είναι μόνο αυτή!

Γιατί δηλαδή πρέπει κανείς να θεωρεί αυτονόητο για ένα καινούργιο αυτοκίνητο ότι πρέπει να του βάλουν χέρι από 0 km στο κοντέρ;

Δεν γουστάρω να το ακουμπήσουν για τρία χρόνια. Έτσι μου! Για αυτό τα έσκασα να πάρω το "καλό" και του κουτιού.Μία οι τσιμούχες, μια τα σωληνακια, μια το update, μια το πίσω σηματάκι που ήταν θαμπό (και πάει σετ με την κλειδαριά) , μια το τιμόνι που νομίζω ότι ψιλοτραβάει, και πάει λέγοντας.

Παιδιά, νόμιζα ότι ήμουν ο γκαντέμης αλλά βλέπω όλοι τα ίδια.

ΞΕΝΕΡΩΣΑ. ΠΑΡΤΕ ΟΤΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ (Εχω πάρει εσχάτως ότι πιο ακριβό)!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !

Έχουμε μιλήσει πολλές φορές για τα προβλήματα. Αυτά τα προβλήματα είναι μικρά ! Τσάμπα χαλάτε τον εαυτό σας ! Είναι οι λεγόμενες παιδικές ασθενιούλες γιατί άλλες μάρκες πιο φτηνές από τη δική μας δεν έχουν τόσο απλά προβλήματα . Ούτε τόσο απλά τριξίματα με τόσο εύκολες λύσεις . Τρίζουν ΟΛΟΚΛΗΡΑ ! Γι αυτό δείτε τι αγοράσατε και κοιτάξτε να ευχαριστηθείτε το αυτοκίνητο σας κι όχι να βρίσκετε με το παραμικρό αφορμή να χαλιέστε ! Εδώ οι άλλοι σκάγανε λιγότερα € και στον ένα χρόνο το αμάξι έτριζε ολόκληρο και τα πούλησαν κι εσείς μιλάτε για τις τσιμούχες οι οποίες με μια αλλαγή μέσα στην εγγύηση(τσάμπα δηλαδή) θα είστε οκ . Τώρα εάν δεν ξέρετε που πάτε το αυτοκίνητο σας και σε ποιον το εμπιστεύεστε τότε ρωτήστε ή διαβάστε να μάθετε ποιος είναι , τι δουλειά κάνει , για να μην σας φταίνε άλλοι μετά .

Συγνώμη για το έντονο ύφος αλλά πολλές φορές έχουμε την τάση να κάνουμε την τρίχα, τριχιά .

Εντελώς φιλικά ,

Speedy

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

οτι ειπε ακριβως ο speedy.

μην χαλιεστε με τετοια μικροπροβληματακια. που να δειτε αλλα προβληματα και προβληματα, πολυ μεγαλυτερα!!

ευχαριστηθειτε το και παψτε να καταριεστε (και καλα-γιατι μεσα σας ξερετε οτι εχετε κανει την καλυτερη επιλογη τελικα emoticon_42.gif )

απολαυστε το και ευχηθειτε απλα στα χρονια που ακολουθουν και στα πολλα χιλιομετρα που θα γραψετε στο κοντερ να μην βγαλει αλλα, πραγματικα σοβαρα προβληματα. που δεν το νομιζω βεβαια, αλλα ουτε κ το ευχομαι ως υποψηφιος μελλοντικος κατοχος. :clapping:

Edited by spiros23
Link to comment
Share on other sites

εδω αλλοι με alfa romeo gt που εχουν πορτες που τριζουν κυριολεκτικα απο την 2η βδομαδα..και στην τελικη η κανουργια σειρα της ferrari αποσυρεται ακομα δεν βγηκε γτ ενα υλικο στο προφυλακτηρα θερμαινοταν και επαιρνε φωτια..

φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Ε, αφού τρίζουν οι πόρτες από τα alfa romeo πρέπει να τρίζουν και οι δικές μου. Αλλά άσε άμα είναι κατεβαίνω να το κάνω προσάναμμα, άκου εκεί κάηκαν τα ferrari και εμάς ακόμα είναι σώα (να κάνουμε και το σταυρό μας)!!!!http://www.vwclub.gr/vwforum/public/style_images/bluesteel/rte_icons/emoticons.png

Φίλε Speedy στο "μην χαλιέστε" έχεις δίκιο, απλά έτσι νιώθεις όταν κάτι το έχεις καινούργιο και σου βγάζει το παραμικρό (ειδικά άμα είσαι και ψείρας!!!). Τώρα με το "Εδώ οι άλλοι σκάγανε λιγότερα ¤ και στον ένα χρόνο το αμάξι έτριζε ολόκληρο και τα πούλησαν", ποσώς με ενδιαφέρει, καθένας κάνει τις επιλογές του.

Εδώ μια συζήτηση κάνουμε ούτε κατηγορούμε, ούτε προδικάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ε, αφού τρίζουν οι πόρτες από τα alfa romeo πρέπει να τρίζουν και οι δικές μου. Αλλά άσε άμα είναι κατεβαίνω να το κάνω προσάναμμα, άκου εκεί κάηκαν τα ferrari και εμάς ακόμα είναι σώα (να κάνουμε και το σταυρό μας)!!!!http://www.vwclub.gr/vwforum/public/style_images/bluesteel/rte_icons/emoticons.png

Φίλε Speedy στο "μην χαλιέστε" έχεις δίκιο, απλά έτσι νιώθεις όταν κάτι το έχεις καινούργιο και σου βγάζει το παραμικρό (ειδικά άμα είσαι και ψείρας!!!). Τώρα με το "Εδώ οι άλλοι σκάγανε λιγότερα € και στον ένα χρόνο το αμάξι έτριζε ολόκληρο και τα πούλησαν", ποσώς με ενδιαφέρει, καθένας κάνει τις επιλογές του.

Εδώ μια συζήτηση κάνουμε ούτε κατηγορούμε, ούτε προδικάζουμε.

Στο ότι κάνουμε μια συζήτηση θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου , όσο για το χρηματικό το έγραψα για τον χρήστη sopon που είπε την εξής φράση :

ΞΕΝΕΡΩΣΑ. ΠΑΡΤΕ ΟΤΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ (Έχω πάρει εσχάτως ότι πιο ακριβό)!!!

:)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ρε παιδια,αλλα νομιζω οτι η ουσια που ανοιξε το παληκαρι το συγκεκριμενο θεμα ειναι αφενος να ακουσει καποιες προτασεις απο παιδια που ισως γνωριζουν καποια πραγματα παραπανω και αφετερου να προειδοποιησει-ενημερωσει καποιον υποψηφιο στο εγγυς μελλον αγοραστη(οπως εγω) για πι8ανα προβληματα που μπορει να αντιμετωπισει!Τωρα,με απαντησεις οπως "πηρανε φωτια οι Ferrari" και "τα A.R GT εχουν ξεχαρβαλωμενες πορτες" νομιζω δεν θα γλυκανεις τον πονο του.Παντως φιλε kouzoum,οπως αναφερ8ηκε και πιο πανω,μπορει να ειναι πονοκεφαλος αυτα τα ψιλοπροβληματα αλλα οσο εισαι στην εγγυση δεν χειαζεται να αγχωνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπεται για υπάρχει το παραμικρό ειδικά στα πρώτα χλμ ενός κουβά που τον πληρώνεις 20κ.

Είναι απλό: παίρνεις πιο φθηνό αυτοκίνητο, κάνεις τη δουλειά σου και το σημαντικότερο δεν περιμένεις και πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακριβως θεμα προσδοκιων.

Το πολακι πουλαει την περιβοητη ποιοτητα VAG σε συνδυασμο με το δυνατο μοτερακι και το (κουδουνατο) DSG.

Για αυτο το πληρωνουμε ακριβα, για να παρουμε ενα ποιοτικο κουβαδακι. Ή μηπως ξετρελαθηκε κανεις απο το design του, ή απο τη μαλακη αναρτηση και το χαζο τιμονι του (Highline), ή απο τα ξυνισμενα μουτρα των "chef" του service που σε κοιτανε με σνομπ υφος οταν προσπαθεις να τους αναλυσεις δυο πραγματακια.

Λες απλα: ελα μωρε, γερμανικο (στο ονομα) ειναι, τι θα μου βγαλει; και ομως, να το ενα, να το αλλο, δεν ειναι προβλημα, εισαι ψειρας εισαι δεν ξερω τι.

Ε,λοιπον δεν τα παιρνεις οταν σκουζουν οι τσιμουχες στην παραμικρη στρεβλωση του αμαξωματος; και ξερω εγω, ειναι οι τσιμουχες

ή ειναι τιποτα αλλο; Και λες να το παω για αυτο και να αρχισουν οι κατσαβιδιες απο εδω και απο εκει και μετα να στεναχωρηθεις και αλλο; Δεν επαιρνα ο χαζος ενα mazda 2, ενα καλο γιαπωνεζακι, ενα corsa; λεμε τωρα.

Επι του θεματος: εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα και να τους το πηγε; Ποια ηταν η γνωματευση και ποια η λυση;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν καταλαβαινω μερικους εδω μεσα. Μηπως εχετε μετοχες του group;

Δεν εχουν ολοι την ιδια αποψη, ουτε τις ιδιες απαιτησεις, ουτε τις ιδιες εμπειριες,ουτε το ιδιο υφος.

Φιλε DIS, αν σε ενδιαφερει να στο πουλησω. Το εχω 6 μηνες και εχει 700χλμ, μιας και ειναι το πεμπτο αυτοκινητο της οικογενειας.

Επιτης ουσιας;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν καταλαβαινω μερικους εδω μεσα. Μηπως εχετε μετοχες του group;

Δεν εχουν ολοι την ιδια αποψη, ουτε τις ιδιες απαιτησεις, ουτε τις ιδιες εμπειριες,ουτε το ιδιο υφος.

Φιλε DIS, αν σε ενδιαφερει να στο πουλησω. Το εχω 6 μηνες και εχει 700χλμ, μιας και ειναι το πεμπτο αυτοκινητο της οικογενειας.

Επιτης ουσιας;

Καλησπέρα ,

Δεν έχουμε μετοχές στο group , απλά γνωρίζουμε τι αμάξι έχουμε . Και δεν το λέω με την έννοια του γνωρίζω ότι έχω ένα tiguan , golf , polo , αλλά με την έννοια του τι βρίσκεται πίσω από αυτό το αμάξι , τι πραγματικά μου προσφέρει , με ποιον τρόπο το προσφέρει καθώς επίσης και την ποιότητα του σε σχέση με άλλα μοντέλα άλλων εταιριών . Απλά πράγματα . Εάν θέλεις διάβασε και το post μου αυτό για να καταλάβεις πως βλέπουμε εμείς οι "έξω από τον χορό" την κατάσταση στην οποία βρίσκεστε εσείς με τα καινούργια polo .

Εντελώς Φιλικά ,

Speedy

edit:προστεθηκε το link

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε. Κατά την γνώμη μου το polo και γενικά τα vw είναι αμάξια που τηρούν το "παν μέτρον άριστον" και αυτό ουσιαστικά πληρώνουμε.

Ιταλικά : + τρομερός σπιρτόζος κινητήρας & εκπληκτικός σχεδιασμός

- κακή ποιότητα συναρμογής και ποιότητα υλικών (fiat, lancia), ηλεκτρικά με αρκετά προβλήματα

Γαλλικά : + φοβερό στήσιμο, μοντέρνος σχεδιασμός, καινοτόμοι

- ποιότητα υλικών εσωτερικού άρχισε κάπως να βελτιώνεται στα τελευταία μοντέλα

Ιαπωνικά : Δεν φημίζονται για την ποιότητα υλικών τους, ούτε για το αμάξωμα, ούτε τόσο για το στήσιμο. Μία αξιοπιστία είχαν να λένε και αυτή μετά

τις τελευταίες συνεχόμενες ανακλήσεις επλήγει αρκετά.

Γερμανικά : Δεν έχουν τον σχεδιασμό των ιταλικών, αλλά έχουν την ομορφιά τους.

Δεν έχουν τα μηχανικά μέρη των ιαπωνικών, αλλά είναι αξιόπιστα.

Δεν έχουν το στήσιμο των γαλλικών, αλλά δεν είναι βάρκες.

Έχουν καλύτερη ποιότητα συναρμογής από τους αντιπάλους.

Έχουν καλύτερη ποιότητα υλικών από .....

Παρέχουν πολύ καλύτερη ασφάλεια από ..... (δυστυχώς & ευτυχώς διαπιστωμένο)

Τώρα τα μικροπρβλήματα δεν μπορούμε δυστυχώς να τα αποφύγουμε (ας είναι μόνο αυτά).

Όσο για την διάγνωση του προβλήματος από τους μάστορες (που βέβαια πιστεύω ότι ψάχνουν δικαιολογίες για να σε αποφύγουν) ήταν ότι με λίγο spray σιλικόνης θα εξαλειφθεί

ο θόρυβος, ο οποίος ίσως να προξενήθηκε λόγω αλλαγής θερμοκρασίας και ότι τα λάστιχα είναι αρκετα καινούργια και δεν έχουν πατηθεί καλά.

Όπως έγραψαν παραπάνω και οι φίλοι speedy & πίπης23(!!!!), καλύτερα να μην δίνουμε τόση σημασία σε κάθε προβληματάκι γιατί θα χάσουμε την ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κάποιος είχε αναφέρει ότι το τιμόνι (η υδραυλική υποβοήθηση) όταν στρίβει σε στάση/παρκάρισμα και ακούγεται αυτός ο υπέροχος ήχος έλεγε ότι ακούγεται έντονα και το θεωρεί λάθος ή και πρόβλημα! Χαλαρώστε γιατί όποιος το πολυσκέφτεται σ' αυτόν συμβαίνουν όλα τα προβλήματα!

Πάντως εγώ πλέον απολαμβάνω την οδήγηση σε σχέση με τον Ιταλό που είχα πριν είναι η μέρα με τη νύχτα!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον να ακούει τον ήχο της ηλεκτρικής υποβοήθησης του τιμονιού και να πιστεύει οτι το αυτοκίνητο έχει πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είμαστε και εμείς ψείρες αλλά κάποιοι έχουν ξεπεράσει τα όρια.

Πλάκα έχει 1 φίλος που λέει οτι ακούγεται το dsg μας είπε.

Είναι το πιο αθόρυβο αυτόματο που υπάρχει θα μπορούσα να πώ. Έχεις οδηγήσει άλλα αυτόματα και να δείς και πώς σκορτσάρει το αμάξι και πόσο ομαλές είναι οι αλλαγές;

Ο άλλος ακούει το turbo και τον κινητήρα και λέει ότι κάνει κροτάλισμα και στις χαμηλές και όταν πατάει γκάζι.

Είπαμε παιδιά οκ αλλά αν θέλετε αθόρυβο turbo να σας το κάνουμε ειδική παραγγελία από την VW.

Είναι αυτό που λένε ακούω φωνές. Αδίκως συζητάμε για ανύπαρκτα προβλήματα που κάποιοι τα φαντάζονται μόνο ή απλά είναι άσχετοι με το αντικείμενο του αυτοκινήτου.

Eκτός από το ρελαντί που λύθηκε το αυτοκίνητο δεν έβγαλε κάποιο σημαντικό πρόβλημα άξιο αναφοράς.

Όλα τα μικροπροβλήματα με τσιμούχες κτλ που αναφέρονται βγαινουν σε όλα τα αυτοκίνητα.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα,

Αυτό είναι το πρώτο μου post στο συγκεκριμένο φόρουμ μιας και σκέφτομαι

την αγορά του νέου polo tsi. Είναι η αλήθεια ότι είμαι μεταξύ

του polo και μερικών ακόμα υποψηφίων τα οποία με σειρά προτεραιότητας

είναι το yaris, το fiesta, το pundo και το mazda 2. Επίσης είναι αλήθεια

ότι για κανένα άλλο αυτοκίνητο δεν έχω βρει τόσο ενημερωμένο φόρουμ

όσο αυτό του polo και ίσως να είναι ένας λόγος για τον οποίο

πολλά από τα προβλήματα του "κυκλοφορούν" ενώ για τα υπόλοιπα

αυτοκίνητα απλά αποσιωπούνται.

Πάντως θα ήθελα να διαφωνίσω με τον moderator speedy μιας

και τα προβλήματα του polo δεν είναι μικρά: Σβήσιμο στο ρελαντί,

σβήσιμο εν κινήσει, θόλωμα παμπρίζ, χάσιμο υγρών τιμονιού,

ελαττωματικό A/C. Αυτά δεν είναι μικροπροβλήματα καθώς απλά

θες σε ένα τέτοιο αυτοκίνητο να μην έχεις κανένα τουλάχιστον για μερικές

δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα. Ίσως βέβαια και τα άλλα αυτοκίνητα

που ανέφερα να έχουν τέτοια προβλήματα αλλά δεν έχω πετύχει τίποτα

σε κανένα φόρουμ. Πως λοιπόν λέμε γενικά ότι βγάζουν όλα

το ίδιο συχνά προβλήματα? Μήπως δεν θέλουμε να αποδεχτούμε

ότι το νέο polo tsi έχει πολλές (παιδικές?) ασθένειες γιατί

2 φίλοι μου που έχουν yaris δεν τους συνέβη τίποτε, όπως και

μια φίλη μου με corsa καθώς και ο πατέρας μου με ένα qashqai.

Είναι τρομερά αδύνατη η απαίτηση του να μην έχεις κανένα

πρόβλημα τουλάχιστον στις πρώτες δεκάδες χιλιάδες χιλιομέτρων?

Να έχεις δηλαδή 2-3 χρόνια ξεγνιασιάς? Εγώ τουλάχιστον πιστεύω

πως δεν είναι και τόσο αδύνατο αλλά από την άλλη δεν βλέπω

και άτομα εδώ να λένε ότι έχω το polo και δεν έχω κανένα

πρόβλημα.

Το έχω πραγματικά λατρέψει σαν αμάξι (βοήθησε και ο κατευθυνόμενος

ειδικός τύπος σε αυτό βλ. autobild) αλλά ανησυχώ καθως δεν άκουσα κάποιον

να λέει "κύριοι έχω κάνει 5.000 km χωρίς κανένα πρόβλημα".

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε theonik, καθώς είμαι από αυτούς που τους είχε σβήσει 2-3 φορές στο ρελαντί, όμως μετά το update δεν υπάρχει θέμα πια. Μη μιλήσω για ανακλήσεις άλλων εταιριών για γκάζια που κολλάγανε, για φρένα που σε αναταράξεις δεν έπιαναν, κτλ. Το αυτοκίνητο είναι απροβλημάτιστο! Το ξέρω ότι σε κάποιους έχει βγάλει θέματα, όμως απλά σε κάποιον πάντα θα παρουσιάσει κάτι μεμονωμένο ότι αυτοκίνητο και να έχει πάρει, αυτό είναι νόμος. Απλά ο καθένας θέλει να μην είναι το δικό του.

Όσον αφορά το forum να ξέρεις κανένα άλλα forum από club στο χώρο του αυτοκινήτου δεν είναι τόσο σωστά δομημένο όσο το VWClub ώστε να ξέρει ο οποιοσδήποτε τι γίνεται σε κάθε υποτομέα κάθε αυτοκινήτου. Τουλάχιστον αυτό έχω δει από μερικές φορές που έχω μπει σε διάφορα forum άλλων club, Ιαπωνικών, Ιταλικών και Γαλλικών.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κανένα προβλημα και έχω κάνει 5.000km. Σκέψου πως είναι δύσκολο κάποιος να μπει στο forum για να πει απλά πως δεν έχει πρόβλημα...

Αυτό που λες φίλε μου είναι πολύ σωστό απλά μου φαίνεται ότι βλέπω πολλούς στο εδώ forum

και για προβλήματα από μικρά μέχρι μεγάλα. Μάλλον τα καλά forum εκθέτουν την εκάστοτε

εταιρία ;) . Για mazda πχ δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο ούτε και για yaris αλλά έστω σε αυτές τις λίγες αναφορές στο forum του yaris δεν πέτυχα τα προβλήματα που πέτυχα εδώ και αυτό λίγο με ανησυχεί. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες φίλε μου είναι πολύ σωστό απλά μου φαίνεται ότι βλέπω πολλούς στο εδώ forum

και για προβλήματα από μικρά μέχρι μεγάλα. Μάλλον τα καλά forum εκθέτουν την εκάστοτε

εταιρία :D . Για mazda πχ δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο ούτε και για yaris αλλά έστω σε αυτές τις λίγες αναφορές στο forum του yaris δεν πέτυχα τα προβλήματα που πέτυχα εδώ και αυτό λίγο με ανησυχεί. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο γράφω.

Ρίξε μια ματιά εδώ http://mz3club.com/smf2/index.php?action=printpage;topic=1414.0 εδώ http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathextra_1_23/02/2010_325237 και εδώ http://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=40443

Edited by polo 1.2 tsi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα links φίλε μου. Είναι τουλάχιστον αποκρουστική η εικόνα

για την Toyota και κυρίως για τον τρομερά μεγάλο χρόνο που κατάφερε να

καλύψει το πρόβλημα κάτω από το χαλί...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.