Jump to content
FSI V

ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ

Recommended Posts

Πήρα κατάλογο από το Φιλοσίδη για την επέκταση εγγύησης. Καλύπτει ακριβώς τα ίδια με την κανονική εγγύηση. Η μόνη διαφορά είναι ότι περιμένεις κανά 2 μέρες παραπάνω για προέγγριση από την ALLIANZ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δε θα την κανω και θα περιμενω τη συμπεριφορα του αυτοκινητου μια και ο πωλητης μου ειπε οτι δε θα μου βγαλει προβληματα. Τωρα δε στηριζομαι στα λογια του αλλα αν...τοτε με 85 επιπλεον θα την κανω. Εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δε θα την κανω και θα περιμενω τη συμπεριφορα του αυτοκινητου μια και ο πωλητης μου ειπε οτι δε θα μου βγαλει προβληματα. Τωρα δε στηριζομαι στα λογια του αλλα αν...τοτε με 85 επιπλεον θα την κανω. Εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε

85 ευρώ επιπλέον στην αρχική τιμή της επέκτασης της εγγύησης. Για να συννενοούμαστε. Και ποιος σου λέει ότι μέχρι τότε αν τους έχουν ξεσκίσει στις ζημιές δεν σταματήσουν το πρόγραμμα της επέκτασης.

Ή για να στο πω διαφορετικά ποιος σου λέει μέχρι τότε ότι αντί για 85 ευρώ δεν το κάνουν 200 ευρώ επιπλέον.

Γι' αυτο σου λέω αν την έχεις κάνει δεν μπορούν να το πάρουν πίσω. Το συμβόλαιο είναι συμβόλαιο ότι και να γίνει. Και να κλείσει η εταιρεία κάποια άλλη θα τα αναλάβει. Πράγμα απίθανο για την allianz.

Εχε υπ όψην σου ότι τις εγκρίσεις για τις εγγύησεις δεν τις παίρνουν από την Allianz που έχουμε κάνει την επέκταση αλλά από την Moundial. Eίναι οι ενδιάμεσοι κατά κάποιο τρόπο πραγματογνώμονες που δίνουν τις εγκρίσεις. Γι' αυτό άλλωστε και υπάρχει και μια μικρή καθυστέρηση. Η Allianz δεν έχει μηχανικούς για να ελέγχουν τα διάφορα τι πρέπει να αλλαχτεί και τι όχι.

Στο συμβόλαιο που έχω πάρει καλύπτει τα πάντα όπως και η εργοστασιακή.

Π.χ. όπως ανέφερες για τον πολλαπλασιαστή, αν δεν στον αλλάζουν στην επέκταση δεν στον αλλάζουν ούτε και στην εργοστασιακή αν είναι από την βενζίνη.

Edited by AntonisK
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο leon turbo 180hp που ειχα δεν ηξερα τι θα πει μηχανη και ολα τα προβληματα θα εμφανιστουν στο Golf ; Αν ειναι δυνατον!! Ειναι μακραν καλυτερο το Golf. Αλλωστε εχει λιγοτερη αξιοπιστια απο Bmw, Chrysler,Citroen,Jeep,Lancia,Mini,Peugeot,Saab,smart kai volvo που δινουν την ιδια εγγυηση; τοτε επρεπε να παμε ολοι να τα πεταξουμε στο Σουνιο. Vw παιρνουμε οχι Dacia! Και βεβαια δε θα εκαναν την επεκταση αν δεν τους συνεφερε!! Αρα; μαλλον τα service μονο θα μας μενουν να μας τα παιρνουν χοντρα!

Link to comment
Share on other sites

Θα το θελα πολυ να την κοψει αυτη την εξυπηρετηση (γιατι 2 χρονια επεκταση με 400 ευρω ειναι εξυπηρετηση) η VW και απλα να δινει τα 2 χρονια οπως οι κυριοτεροι ανταγωνιστες

Ειμαι σιγουρος οτι παλι θα κραζουν οι ιδιοι που τωρα λενε οτι δεν δινουν τα λεφτα , κι οτι θα τους τα φανε στις επισημες αντιπροσωπειες με σερβις κλπ

Δηλαδη με αλλα λογια , σε δουλεια να βρισκομαστε , πνευμα αντιλογιας κ.ο.κ

Δεν σας αρεσει , μην την κανετε την επεκταση , το να προσπαθειτε μερικοι να μας πεισετε οτι δεν αξιζει σε τι αποσκοπει τελικα ?

Μηπως τελικα ζητατε να σας πει καποιος μπραβο για να εχετε ησυχο το κεφαλι σας οτι πηρατε σωστη αποφαση ?

Link to comment
Share on other sites

Σε μοντέλα που πρωτοεμφανιζονται, δεν είναι σπάνιο φαινόμενο οι βλάβες, όσο αξιόπιστη εταιρία κι αν είναι. Έτσι είχε γίνει και με το Golf 5 (π.χ. συγχρονιζέ δευτέρας) και φυσικά δεν αποκλείεται ανάλογες βλάβες να εμφανιστούν και στο 6άρι.

Οπότε σκεφτείτε το καλά για την επέκταση της εγγύησης.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Σε ποσο καιρο περιπου εμφανιζονται τα προβληματα; Τωρα καινουριο το 6αρι με το ιδιο πατωμα ιδιες μηχανες περιπου και κιβωτια κτλ ; Δεν ξερω ρωταω απλα. Τι να πουν τοτε καποιοι που αγοραζουν εντελως ΄νεα; Προσωπικα θελω να κανω τωρα την επεκταση αλλα ολοι οι γνωστοι εχουν ενδοιασμους οπως και ο πωλητης που το αγορασα....Τωρα δεν ξερω απλα γνωμες θελω να ακουσω απο τους πιο εμπειρους εδω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσο καιρο περιπου εμφανιζονται τα προβληματα; Τωρα καινουριο το 6αρι με το ιδιο πατωμα ιδιες μηχανες περιπου και κιβωτια κτλ ; Δεν ξερω ρωταω απλα. Τι να πουν τοτε καποιοι που αγοραζουν εντελως ΄νεα; Προσωπικα θελω να κανω τωρα την επεκταση αλλα ολοι οι γνωστοι εχουν ενδοιασμους οπως και ο πωλητης που το αγορασα....Τωρα δεν ξερω απλα γνωμες θελω να ακουσω απο τους πιο εμπειρους εδω.

Χωρις να θεωρω τον εαυτο μου εμπειρο οπως λες , θα σου πω τι πιστευω

Τα προβληματα δεν ρωτανε ποτέ αν/πως/ποτε θα εμφανιστουν :(

Το δικο μου σκεπτικο οταν την εκανα ηταν οτι δινω 400 ευρω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο για 4 χρονια , no matter what.

Το πιο πιθανο και λογικο ειναι , ειδικα αν η χρηση που του κανεις ειναι σωστη , να μην χρειαστει

Γιατι ακομα κι αν πασχει απο παιδικες ασθενειες , αυτες θα εμφανισθουν στα πρωτα 2 χρονια που εισαι καλλυμενος

Αλλα τι να σου πω , εσυ θα παρεις την αποφαση , εγω προσωπικα αν ξαναγοραζα , παλι θα την επαιρνα

Απο οποια σκοπια κι αν το δεις αλλο 2 κι αλλο 4 χρονια ....

Α επεισης αποψη μου , αφου εσυ θελεις να την κανεις την επεκταση...ασε τι λενε οι γυρω σου <_< στο κατω κατω δικο σου θα ειναι το αυτοκινητο οχι των γυρω

Κι εμενα οι γυρω που λες μου λεγανε να παρω ετοιμοπαραδοτο να μη περιμενω 3μιση μηνες για esp αλλα φυσικα τους εγραψα κανονικα B)

Edited by pittas
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις δικιο οποτε παω για επεκταση. Αληθεια περιπου ποσο πανε τα αρχικα service; Τουλαχιστον εγω πυ ρωτησα μεσες ακρες λογικα μου φανηκαν αλλα κακως δεν το εψαξα περισσοτερο απο τον ενθουσιασμο μου

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις δικιο οποτε παω για επεκταση. Αληθεια περιπου ποσο πανε τα αρχικα service; Τουλαχιστον εγω πυ ρωτησα μεσες ακρες λογικα μου φανηκαν αλλα κακως δεν το εψαξα περισσοτερο απο τον ενθουσιασμο μου

Μια καλη τιμη για αλλαγη λαδιων + φιλτρο λαδιου στις 15κ ειναι 130 Ευρω, με δικα σου λαγια θα ριξεις το κοστος στα 90 Ευρω περιπου.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Μια καλη τιμη για αλλαγη λαδιων + φιλτρο λαδιου στις 15κ ειναι 130 Ευρω, με δικα σου λαγια θα ριξεις το κοστος στα 90 Ευρω περιπου.

Είναι καλή σκέψη να πηγαίνεις στα service με δικά σου λάδια. Απο τα λίγα πράγματα που μπορείς να κάνεις για να ρίξεις το κόστος στα service της αντιπροσωπείας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή σκέψη να πηγαίνεις στα service με δικά σου λάδια. Απο τα λίγα πράγματα που μπορείς να κάνεις για να ρίξεις το κόστος στα service της αντιπροσωπείας.

Και για να εισαι και σιγουρος οτι μπαινουν τα λαδια της αρεσκειας σου :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή σκέψη να πηγαίνεις στα service με δικά σου λάδια. Απο τα λίγα πράγματα που μπορείς να κάνεις για να ρίξεις το κόστος στα service της αντιπροσωπείας.

Προσωπικα εχω αγορασει και φιλτρο λαδιου, αερος, καμπινας και ελπιζω να μην εχω προβλημα. Στη 1η αλλαγη λαδιων δεν ειπαν τιποτα για λαδια+φιλτρο που τους πηγα, μονο στην εντολη εργασιας εγραψαν ανταλλακτικα πελατη.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω 458 ...απο οτι θυμαμαι....Θα την κανω διοτι καλυτερα να πεταξω τα 450 και να ειμαι υσηχως παρα να τρεχω και να μη φτανω

Link to comment
Share on other sites

η επεκταση εγγυησης ειναι τζαμπα λεφτα. πεταμενα λεφτα. εγω εχω το αμαξι 4μιση χρονια και δεν χρειαστηκα την εγγυηση. ρωτηστε ποσοι κατοχοι golf που περασαν τα 3-4 χρονια χρειαστηκαν την εγγυηση και θα καταλαβετε πως πεταμενα λεφτα ειναι. και αφου θελετε να εχετε ησυχο το κεφαλι σας γιατι τοτε δεν κανετε και μεικτη ασφαλεια και γιατι δεν κανετε και συμβολαιο με ασφαλιστικη για 8 χρονια εγγυηση;

Link to comment
Share on other sites

η επεκταση εγγυησης ειναι τζαμπα λεφτα. πεταμενα λεφτα. εγω εχω το αμαξι 4μιση χρονια και δεν χρειαστηκα την εγγυηση. ρωτηστε ποσοι κατοχοι golf που περασαν τα 3-4 χρονια χρειαστηκαν την εγγυηση και θα καταλαβετε πως πεταμενα λεφτα ειναι. και αφου θελετε να εχετε ησυχο το κεφαλι σας γιατι τοτε δεν κανετε και μεικτη ασφαλεια και γιατι δεν κανετε και συμβολαιο με ασφαλιστικη για 8 χρονια εγγυηση;

DrYannisK θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου μιας κι επειδή εσύ προσωπικά δεν την χρειάστηκες ποτέ δεν σημαίνει πως δεν θα την χρειαστεί κάποιος κάποια μέρα . Εάν την κάνει την επέκταση κι έρθει η κακιά η ώρα να την χρησιμοποιήσει θα θυμάται ότι την πλήρωσε μόνο 300¤(ας πούμε) . Ενώ εάν δεν την έκανε και η ζημιά του είναι από 300 ¤ και πάνω θα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο . Εάν η τιμή για να ασφαλίσεις το αμάξι σου (ανεξαρτήτως κυβικών , χρονολογίας κλπ) είναι λιγότερα από 150¤/χρόνο τότε ναι , πολύ ευχαρίστως !

Φιλικά ,

Speedy

Link to comment
Share on other sites

DrYannisK θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου μιας κι επειδή εσύ προσωπικά δεν την χρειάστηκες ποτέ δεν σημαίνει πως δεν θα την χρειαστεί κάποιος κάποια μέρα . Εάν την κάνει την επέκταση κι έρθει η κακιά η ώρα να την χρησιμοποιήσει θα θυμάται ότι την πλήρωσε μόνο 300¤(ας πούμε) . Ενώ εάν δεν την έκανε και η ζημιά του είναι από 300 ¤ και πάνω θα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο . Εάν η τιμή για να ασφαλίσεις το αμάξι σου (ανεξαρτήτως κυβικών , χρονολογίας κλπ) είναι λιγότερα από 150¤/χρόνο τότε ναι , πολύ ευχαρίστως !

Φιλικά ,

Speedy

οι εταιρειες δεν ειναι παρα εταιρειες κερδοσκοπικες.

προφανως για να ζητανε 500 για επεκταση δυο χρονια, εχουν υπολογισει πως θα τα απρουν απο δεκα αμαξια συνολο 5.000 ε και θα χρειαστει να πληρωσουν 3 αμαξια συνολο 5000ε οποτε θα κερδισουν.

πολλοι λιγοι απο τους κατοχους θα παθουν ζημια ανω των 500 ευρω αυτα τα δυο χρονια. αυτη ειναι η αληθεια. και δεν μπορω να καταλαβω πως καποιος γραφει εδω πως θελει να εχει ησυχο το κεφαλι του και απο την αλλη δε δινει λεφτα για μικτη ασφαλεια η δε δινει λεφτα για επεκταση αλλα 6 χρονια κτλ

και πραγματικα ας πουνε οσοι εχουν το αμαξι 2-4 χρονια, ποσο χρειαστηκαν-χρησιμοποιησαν την εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

οι εταιρειες δεν ειναι παρα εταιρειες κερδοσκοπικες.

προφανως για να ζητανε 500 για επεκταση δυο χρονια, εχουν υπολογισει πως θα τα απρουν απο δεκα αμαξια συνολο 5.000 ε και θα χρειαστει να πληρωσουν 3 αμαξια συνολο 5000ε οποτε θα κερδισουν.

πολλοι λιγοι απο τους κατοχους θα παθουν ζημια ανω των 500 ευρω αυτα τα δυο χρονια. αυτη ειναι η αληθεια. και δεν μπορω να καταλαβω πως καποιος γραφει εδω πως θελει να εχει ησυχο το κεφαλι του και απο την αλλη δε δινει λεφτα για μικτη ασφαλεια η δε δινει λεφτα για επεκταση αλλα 6 χρονια κτλ

και πραγματικα ας πουνε οσοι εχουν το αμαξι 2-4 χρονια, ποσο χρειαστηκαν-χρησιμοποιησαν την εγγυηση

α ρε φιλαρα...μ αρεσεις ομως γιατι εισαι στην κοσμαρα σου!απο τα 5 αυτοκινητα τα 4 θα την χρειαστουν ητε σ αρεσει ητε οχι vw ειναι δεν ειναι κανενα αξιοπιστο αμαξι..που ζεις δεν διαβαζεις το φορουμ??γνωστους με αλλα γκολφ δεν εχεις??μακαρι να ειχε επεκταση αλλα 4 χρονια..γιατι το gti απο τοτε που τελειωσε η εγγυηση με εχει ξεφραγκιασει και που εισαι ακομα..παλυ καλα που προλαβα καποιες ζημειες..αλλα οι μεγαλες δυστυχος τωρα βγαινουν σε ολους μας!

Link to comment
Share on other sites

η επεκταση εγγυησης ειναι τζαμπα λεφτα. πεταμενα λεφτα. εγω εχω το αμαξι 4μιση χρονια και δεν χρειαστηκα την εγγυηση. ρωτηστε ποσοι κατοχοι golf που περασαν τα 3-4 χρονια χρειαστηκαν την εγγυηση και θα καταλαβετε πως πεταμενα λεφτα ειναι. και αφου θελετε να εχετε ησυχο το κεφαλι σας γιατι τοτε δεν κανετε και μεικτη ασφαλεια και γιατι δεν κανετε και συμβολαιο με ασφαλιστικη για 8 χρονια εγγυηση;

Καλα Οκ ... Πανε γραψτο στα "Προβληματα" και κανε και ενα κοπο να το πεις και στο wortex ..εκει να δεις ...κανενα προβλημα...τιποτα...ολοι ευχαριστημενοι... οι 5 στους 10 με σοβαρα προβληματα και ακομα να καταλαβεις οτι εισαι πολυ τυχερος.

Link to comment
Share on other sites

α ρε φιλαρα...μ αρεσεις ομως γιατι εισαι στην κοσμαρα σου!απο τα 5 αυτοκινητα τα 4 θα την χρειαστουν ητε σ αρεσει ητε οχι vw ειναι δεν ειναι κανενα αξιοπιστο αμαξι..που ζεις δεν διαβαζεις το φορουμ??γνωστους με αλλα γκολφ δεν εχεις??μακαρι να ειχε επεκταση αλλα 4 χρονια..γιατι το gti απο τοτε που τελειωσε η εγγυηση με εχει ξεφραγκιασει και που εισαι ακομα..παλυ καλα που προλαβα καποιες ζημειες..αλλα οι μεγαλες δυστυχος τωρα βγαινουν σε ολους μας!

αναλογικα με τα αμάξια που πουλούνται στην Ελλάδα και τα άτομα που παραπονιούνται στο forum θα σε δυσαρεστήσω αλλά τα VW φαίνονται να είναι απο τα πιο αξιόπιστα!

Link to comment
Share on other sites

αναλογικα με τα αμάξια που πουλούνται στην Ελλάδα και τα άτομα που παραπονιούνται στο forum θα σε δυσαρεστήσω αλλά τα VW φαίνονται να είναι απο τα πιο αξιόπιστα!

Αναλογικά με τα άτομα που αγοράζουν αμάξια VW και έχουν προβλήματα και αυτών που είναι 1)εγγεγραμμένοι και 2)ενεργοί στο παρών φόρουμ, και 3)αποφασίζουν να γράψουν το πρόβλημα τους θα σε δυσαρεστήσω αλλά... απλά δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα!!!

Link to comment
Share on other sites

αναλογικα με τα αμάξια που πουλούνται στην Ελλάδα και τα άτομα που παραπονιούνται στο forum θα σε δυσαρεστήσω αλλά τα VW φαίνονται να είναι απο τα πιο αξιόπιστα!

αφενος μεν δεν με δυσαρεστεις.αφετερου δε αυτο που βλεπω ειναι οτι πολυ κοσμος εχει προβλημα και δεν το ξερει..και κατι ακομα..ας πουμε μια παρεα με 6-7 ατομα να εχουνε vw και ολοι να εχουνε προβληματα...τυχαιο??δεν νομιζω....καληνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

αφενος μεν δεν με δυσαρεστεις.αφετερου δε αυτο που βλεπω ειναι οτι πολυ κοσμος εχει προβλημα και δεν το ξερει..και κατι ακομα..ας πουμε μια παρεα με 6-7 ατομα να εχουνε vw και ολοι να εχουνε προβληματα...τυχαιο??δεν νομιζω....καληνυχτα.

καλημέρα,

μάλλον η παρέα δεν ξέρει να οδηγάει τί να σου πώ!

τυχαίο πάντως δεν είναι :yahoo:

ο κόσμος πλέον ψάχνει στο νετ για το οτιδήποτε,

μεγάλο ποσοστό όσων έχουν προβλήματα θα βρίσκονται μέσα σε αυτό το φόρουμ

ε, δεν είστε πολλοί!

προβλήματα και να μήν τα ξέρει, όπως?

του ότι ραδιόφωνο πιάνει λιγότερους σταθμούς? γιατί μόνο τέτοιο θέμα δεν έχω δεί να ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.