Jump to content
Kakos

Golf 5 - Λάμπες (Λύσεις, Αλλαγές,xenon Hid, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Τις Osram τις έβαλε ένας φίλος μου,πολύ καλό φώς,αλλά κάτι δεν μου κάθεται καλά στο χρώμα τους!Μπορεί να είναι από το φανάρι του Grande Punto,αλλά θέλω κάτι στα 5.000Κ ...

Όσο ανεβαίνεις Kelvin χάνεις σε φωτεινότητα οπότε η diamond vision 5.000k θα έχει χειρότερο φωτισμό στο δρόμο από την Crystal Vision 4.300K. Επιπλέον αν την δεις από κοντά την Diamond vision έχει ένα "καγκουρομπλέ" χρώμα ενώ η Crystal vision άσπρο με μία υποψία μπλε μέσα.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

ενώ η Crystal vision άσπρο με μία υποψία μπλε μέσα.

Οντως +100000000 τις ειχα στο πολο και προσωπικα ειχα μεινει ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κωδικούς....

Για τα μεγάλα φώτα ότι και στα μεσαία δηλ. Η7

ενώ για τα προβολάκια αν το αυτοκίνητο είναι από το 2007 και μετά ΗΒ4,

αν είναι πριν Η11.Καλό είναι όμως για τα προβολάκια να βγάλεις μια λάμπα και να δεις τον ακριβή τύπο της.

καλημερα. θελω και εγω να αλλαξω λαμπες με αυτες που λετε αλλα επειδη ειμαι λιγο ασχετος μπορεις να μου πεις πως ακριβως τις ζηταω? θελω να αλλαξω ολες τις λαμπες. (μεγαλα - μεσαια - προβολακια). ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. θελω και εγω να αλλαξω λαμπες με αυτες που λετε αλλα επειδη ειμαι λιγο ασχετος μπορεις να μου πεις πως ακριβως τις ζηταω? θελω να αλλαξω ολες τις λαμπες. (μεγαλα - μεσαια - προβολακια). ευχαριστω.

Απ’ότι ξέρω για Golf 5 η μεγάλη και η μεσαία σκάλα είναι Η7 και η μικρή W5W οι λάμπες τώρα για τα προβολάκια είναι Η11 ή ΗΒ4 δεν είμαι σίγουρος. Θα τους πεις πχ. ότι θέλω ένα ζευγάρι λάμπες Η7 Philips CrystalVision για την μεγάλη σκάλα , άλλο ένα ζευγάρι Η7 Philips CrystalVision για την μεσαία (νομίζω ότι στο ζευγάρι της μεσαίας σκάλας έχει μαζί και της μικρής W5W).

Edited by andrpyro_TSi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Σήμερα με ένα φίλο αλλάξαμε τις λάμπες στο αμάξι του με λάμπες στα 5.000Κ...

Πήραμε κάτι ψείρες(όχι led),αλλά παραείναι μπλέ...Μπορεί κάποιος να βοηθήσει λέγοντας μας ποιές ψείρες είναι πιο κοντά στο λευκό των 5.000Κ? Και κάτι αντίστοιχο για πινακίδα,ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας! Διαβάζοντας προσεχτικά όλα τα παραπάνω και θέλοντας και εγώ ο ίδιος να αλλάξω στο golfaki V μου τις λάμπες σε Crystal Vision 4700k σε όλες τις σκάλες έχω να ρωτήσω το εξής: Πρέπει να αγοράσω 2 από αυτά http://www.saveltrade.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=137&category_id=140&keyword=Crystal+Vision&option=com_virtuemart&Itemid=1

Και επίσης αυτά τα W5W είναι για τις ψείρες?

Ευχαριστώ προκαταβολικά! Καλό σας βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας! Διαβάζοντας προσεχτικά όλα τα παραπάνω και θέλοντας και εγώ ο ίδιος να αλλάξω στο golfaki V μου τις λάμπες σε Crystal Vision 4700k σε όλες τις σκάλες έχω να ρωτήσω το εξής: Πρέπει να αγοράσω 2 από αυτά http://www.saveltrade.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=137&category_id=140&keyword=Crystal+Vision&option=com_virtuemart&Itemid=1

Και επίσης αυτά τα W5W είναι για τις ψείρες?

Ευχαριστώ προκαταβολικά! Καλό σας βράδυ...

Ναί, θές 4 Η7 για μικρή και μεγάλη σκάλα και τα W5W πάνε στις ψείρες B)

Link to comment
Share on other sites

Ναί, θές 4 Η7 για μικρή και μεγάλη σκάλα και τα W5W πάνε στις ψείρες :tongue:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση φίλε μου! Και μιας και βλέπω ότι ξέρεις να ρωτήσω ακόμα κάτι: Αυτά τα w5w είναι led? Θα μου βγάζει δηλαδή μετά από λίγο ένδειξη καμμένης λάμπας στο καντράν? Επειδή κάποιος παραπάνω κάτι είχε αναφέρει.. Ευχαριστώ :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας! Διαβάζοντας προσεχτικά όλα τα παραπάνω και θέλοντας και εγώ ο ίδιος να αλλάξω στο golfaki V μου τις λάμπες σε Crystal Vision 4700k σε όλες τις σκάλες έχω να ρωτήσω το εξής: Πρέπει να αγοράσω 2 από αυτά http://www.saveltrade.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=137&category_id=140&keyword=Crystal+Vision&option=com_virtuemart&Itemid=1

Και επίσης αυτά τα W5W είναι για τις ψείρες?

Ευχαριστώ προκαταβολικά! Καλό σας βράδυ...

Φίλε άμα πάρεις το ζευγάρι της Philips Crystal Vision για την μεσαία σκάλα έχει μέσα και για την μικρή(w5w) με 25€.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση φίλε μου! Και μιας και βλέπω ότι ξέρεις να ρωτήσω ακόμα κάτι: Αυτά τα w5w είναι led? Θα μου βγάζει δηλαδή μετά από λίγο ένδειξη καμμένης λάμπας στο καντράν? Επειδή κάποιος παραπάνω κάτι είχε αναφέρει.. Ευχαριστώ :-)

Στο ζευγάρι που σου είπα τα λαμπάκια w5w δεν θα είναι led. Αν βάλεις led υπάρχει μια περίπτωση να σου βγάζει σφάλμα δεν ξέρω σίγουρα γιατί εγώ έχω το 6αρι .Άμα θες led βρες από το ebay συμφέρει τρελά. Απ’ότι ξέρω στην πινακίδα το Golf 5 έχει λαμπάκια σε σχήμα βαρελάκι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε άμα πάρεις το ζευγάρι της Philips Crystal Vision για την μεσαία σκάλα έχει μέσα και για την μικρή(w5w) με 25€.

Στο ζευγάρι που σου είπα τα λαμπάκια w5w δεν θα είναι led. Αν βάλεις led υπάρχει μια περίπτωση να σου βγάζει σφάλμα δεν ξέρω σίγουρα γιατί εγώ έχω το 6αρι .Άμα θες led βρες από το ebay συμφέρει τρελά. Απ’ότι ξέρω στην πινακίδα το Golf 5 έχει λαμπάκια σε σχήμα βαρελάκι.

Όχι ίσα ίσα φίλε μου δεν θέλω led για να μην τύχει και βγάλει καμία ένδειξη! Ευχριστώ για την βοήθεια και by the way πολύ ωραίο το 6άρι σου :-)

Link to comment
Share on other sites

Όχι ίσα ίσα φίλε μου δεν θέλω led για να μην τύχει και βγάλει καμία ένδειξη! Ευχριστώ για την βοήθεια και by the way πολύ ωραίο το 6άρι σου :-)

Σε ευχαριστώ πολύ..!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!διαβασα ολη την συζητηση και πηγα σημερα και πηρα τις Crystal Vision 4300 δεν τισ εχω βαλει ακομα αλλα εχω μια απορια και θα ηθελα να μου την λυσουν οσοι εχουν βαλει, σε βρεγμενη ασφαλτο εχει καλη ορατοτητα?Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!διαβασα ολη την συζητηση και πηγα σημερα και πηρα τις Crystal Vision 4300 δεν τισ εχω βαλει ακομα αλλα εχω μια απορια και θα ηθελα να μου την λυσουν οσοι εχουν βαλει, σε βρεγμενη ασφαλτο εχει καλη ορατοτητα?Ευχαριστω!

Μια χαρά είναι.Κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι.Κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστω φιλος αυριο με την πρωτη ευκαιρια θα τις βαλω και θα πω εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα και εγώ σήμερα λάμπες στα μεσαία φώτα, έβαλα OSRAM NIGHTBRAKER H7

Μια χαρά φως κάνουν για τα δικά μου δεδομένα και σε σχέση με τις απλές. κόστος 20 € το ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

εγω σκεφτομουν να βαλω kitaki xenon(180eurw) στη μεσαια σκαλα και το απλο (80eurw) στα προβολακια.

Οι λαμπες που λετε βλεπω οτι ειναι πολυ πιο οικονομικες? αλλα εχουν την ιδια αποδοση??

Ειμαι λιγο καινουργιος σε οολα αυτα για αυτο ρωτααω τοσα! ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

εγω σκεφτομουν να βαλω kitaki xenon(180eurw) στη μεσαια σκαλα και το απλο (80eurw) στα προβολακια.

Οι λαμπες που λετε βλεπω οτι ειναι πολυ πιο οικονομικες? αλλα εχουν την ιδια αποδοση??

Ειμαι λιγο καινουργιος σε οολα αυτα για αυτο ρωτααω τοσα! ευχαριστω!

Φυσικά και δεν έχουν την ίδια απόδοση.Ειδικότερα για τις philips μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι πλησιάζουν στο 90% το xenon effect.Επίσης οι xenon έχουν λιγότερη κατανάλωση από τις τύπου ας το πούμε xenon.Τέλος για πιο λόγο στα προβολάκια να βάλεις κιτάκι xenon???Με λιγότερα από τα μισά χρήματα θα κάνεις την δουλειά σου και με το παραπάνω με λάμπες απλές τύπου xenon.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, xenon ειχα σκοπο να βαλω και λογικα θα τα βαλω αλλα μονο στην μεσαια σκαλα τοτε!

στη μικρη θα παρω τις philips, αυτες που εχετε αναφερει παραπανω, και την μεγαλη σκαλα ισως την αφησω ετσι οπως ειναι.

Ουτως η αλλιως δεν την πολυχρησιμοποιω!

Κατι αλλο, οι λαμπες απο τα προβολακια ειναι οι ιδιες με αυτες τις μεσαιας σκαλας?

Δηλαδη αμα αγορασω αυτες τις λαμπες http://www.saveltrade.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=137&category_id=140&option=com_virtuemart&Itemid=1 θα μπορεσω να κανω την δουλεια μου?

Ευχαριστω για την απαντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Για τα προβολάκια αν το αυτοκίνητό σου είναι πριν το 2006 φοράς Η11.Αν είναι μετά από το 2007 τότε ΗΒ4.

Link to comment
Share on other sites

Για τα προβολάκια αν το αυτοκίνητό σου είναι πριν το 2006 φοράς Η11.Αν είναι μετά από το 2007 τότε ΗΒ4.

Ψαχνω να βρω HB4 λαμπες αλλα με CAN BUS γιατι αλλιως θα μου βγαζει ενδειξη καμμενης λαμπας στα προβολακια...Το θεμα ειναι οτι δν εχω βρει τπτ σε καλη τιμη..αποφασισα οτι θα του βαλω 6000Κ ΗΙD Xenon στην μεσαια σκαλα και θελω να αλλαξω τις λαμπες απο τα προβολακια σε κατι αντιστοιχο μηπως εχεις τπτ υποψιν σου?

ξερεις αν υπαρχουν crystal vision σε HB4? και αν ναι μηπως γνωριζει κανεις αν θα ειναι αντιαισθητικο το αποτελεσμα?

Δηλαδη θα υπαρχει μεγαλη διαφορα στα φως?

Edited by kartmaniac
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν crystalvision σε ΗΒ4 αλλά καλύτερα να τοποθετήσεις τις diamond σε 5000 Κ για να είσαι πιο κοντά από απόψεως αισθητικού αποτελέσματος.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν crystalvision σε ΗΒ4 αλλά καλύτερα να τοποθετήσεις τις diamond σε 5000 Κ για να είσαι πιο κοντά από απόψεως αισθητικού αποτελέσματος.

diamond se 6000k δεν υπαρχουν ε :S?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.