Jump to content
zafevolution

Vw Polo Bluemotion

Recommended Posts

tatas : Τα χιλιόμετρα που προτείνει το αυτοκίνητο για σερβις είναι μεταβλητά (αναφαίρετε και στην απάντηση της εταιρείας)

zafevolution : το είχα διαβάσει το manual, γι αυτό και απευθύνθηκα στην εταιρεία

Link to comment
Share on other sites

Το service κοστίζει 280 ευρώ και είναι κάθε 30000χλμ , τι εννοεί ο ποιητής λέγοντας σύστημα ανάκτηση ενέργειας κατά το φρενάρισμα που την πάει την ενέργεια δηλαδή???

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεί ο ποιητής λέγοντας σύστημα ανάκτηση ενέργειας κατά το φρενάρισμα που την πάει την ενέργεια δηλαδή???

στην μπαταρία

"κατά τη φάση επιβράδυνσης του οχήματος, πατώντας φρένο ή αφήνοντας το γκάζι, ο εναλλάκτης, το δυναμό δηλαδή, μετατρέπει την κινητική ενέργεια σε ηλεκτρική φορτίζοντας τη μπαταρία. Έτσι, το δυναμό ενεργοποιείται μόνο όταν χρειάζεται και δεν επιβαρύνει την λειτουργία του κινητήρα, όπως συμβαίνει σήμερα στα συμβατικά αυτοκίνητα. Ένα ειδικό λογισμικό, ελέγχει την τάση της μπαταρίας και ενεργοποιεί το δυναμό μόνο όταν αυτό χρειάζεται, εξοικονομώντας έτσι ενέργεια και καύσιμο ενώ παράλληλα μειώνει τις εκπομπές ρύπων".

Edited by fotski
Link to comment
Share on other sites

αλλα λογια να αγαπιομαστε... εγω το βλεπω ως αλλη μια γραμμη στα περιτα "extra". Σήμερα πήρα να ρωτησω για το service ton 60000 και μου ειπαν χωρις φιλτρα πετρελαιου που τα ειχα αλλαξει στις 45 οικιοθελως 240 ευρω.. Τι αλλαζουν επιτελους και θελουν τοσα λεφτα.. Φιλτρο λαδιου αερος καμπινας και λαδακια.. και 5 λεπτα στο διαγωνστικο 240 ευρω?

αντε και ενα ελενχουν βαλβολινες..

Edited by tatas
Link to comment
Share on other sites

αλλα λογια να αγαπιομαστε... εγω το βλεπω ως αλλη μια γραμμη στα περιτα "extra". Σήμερα πήρα να ρωτησω για το service ton 60000 και μου ειπαν χωρις φιλτρα πετρελαιου που τα ειχα αλλαξει στις 45 οικιοθελως 240 ευρω.. Τι αλλαζουν επιτελους και θελουν τοσα λεφτα.. Φιλτρο λαδιου αερος καμπινας και λαδακια.. και 5 λεπτα στο διαγωνστικο 240 ευρω?

αντε και ενα ελενχουν βαλβολινες..

VW δε θέλαμε... Στις αντιπροσωπείες σου πιάνουν τον κώλο και τους λες κι ευχαριστώ! Καλύτερα τα service σε συνεργείο που φτιάχνει VW παρά στις αντιπροσωπείες. Ούτως ή άλλως η εγγύηση ισχύει όπου και να πας και υπάρχει νόμος που το λέει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

αλλα λογια να αγαπιομαστε... εγω το βλεπω ως αλλη μια γραμμη στα περιτα "extra". Σήμερα πήρα να ρωτησω για το service ton 60000 και μου ειπαν χωρις φιλτρα πετρελαιου που τα ειχα αλλαξει στις 45 οικιοθελως 240 ευρω.. Τι αλλαζουν επιτελους και θελουν τοσα λεφτα.. Φιλτρο λαδιου αερος καμπινας και λαδακια.. και 5 λεπτα στο διαγωνστικο 240 ευρω?

αντε και ενα ελενχουν βαλβολινες..

Με την ίδια λογική περιττό είναι και το Bluemotion που απ' ότι καταλαβαίνω αγόρασες. Όλα αυτά έχουν ένα κοινό σκοπό που θα περίμενε κανείς να το γνώριζε κάποιος που αγοράζει Bluemotion. Εκτός κι αν δεν ήταν συνειδητή επιλογή.

Επίσης τα 240 δε σε υποχρεώνει κάποιος να τα δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε passater... γιατι μονιμως τα ισσοπεδωνεις ολα... επειδη εχω οδηγησει και ταξιδεψει και με απλο diesel και με bluemotion οσο αφορα την καταναλωση δεν εχουν καμια απολυτως διαφορα... οπως υποστηριζουν η vw. Απο κει και περα.. συνηδειτα αγορασα bluemotion

1. για την εμφανιση(μασκα, spoiler)

2. για το cruise control(που δεν εχει το απλο)

3. για τις ζαντες αλουμινιου

4. για τον τεμπελη

ολα αυτα σε διαφορα τιμης περιπου 1000 ευρω.. που αν και εφοσον ηθελα να τα προσθεσω στο απλο θα ξεφευγε... με πιο σημαντικα απο ολα τον τεμπελη και το cruise control, καθως και την εμφανιση που κανει την διαφορα...

Οσο για τα 240 ευρω.. απλη συζητηση κανουμε... δεν ζητησα γνωμη για το αν πρεπει να τα δωσω η οχι...

Ξερω και που να παω για να μην τα δωσω και πως να τα αποφυγω χωρις καμια διαφορα

Απλα μονιμως τα ισσοπεδωνεις ολα....

Link to comment
Share on other sites

ρε passater... γιατι μονιμως τα ισσοπεδωνεις ολα...

Έβγαλες άχρηστη μια τεχνολογία που έχουν υιοθετήσει οι περισσότερες αυτοκινητοβιομηχανίες, έτσι απλώς επειδή δε σου άρεσε ή δεν τη γνωρίζεις και μιλάς για ισοπέδωση ?

ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

δεν εβγαλα αχρηστη μια τεχνολογια.. απλα προσπαθησα να κανω κατανοητο στον φιλο οτι ειναι μια "λεπτομερεια" η οποια δεν θα δει διαφορα στην χρηση του αυτοκινητου σε πρακτικα επιπεδα καθως και απο οτι ειδες.. ειπα.. "εγω το βλεπω..." δεν ειπα ειναι.. ο καθενας λεει την γνωμη του... και εγω ειπα την δικη μου... απο κει και περα.... προσωπικα θα επερνα το αυτοκινητο και χωρις την συγκεκριμενη τεχνολογια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπέρα..

Νέος στο forum και στην οικογενεια vw. Είχα mini one και ειμαι εν αναμονη της παράδοσης ενος 1.2 bluemotion . ομολογώ προβληματίστηκα με τα προβλήματα του fotski ελπίζω να μην μου τυχουν, ούτε να σου επαναληφθουν φίλε :db: !

Δεν βρηκα ανάλογο θεμα για να ποσταρω οπότε..θελω να σας ρωτήσω, εχω ενα λυκόσκυλο κ θελω να βαλω στο χώρο αποσκευων προστατευτικό κάλυμα καουτσουκένιο για να μην πιασει τριχες η μοκέτα, έχω βρει αυτό http://www.ebay.de/itm/NEU-Polo-6R-Cross-Kofferraummatte-VW-Gepaeck-Matte-OEM-/380354551385 το έχει τοποθετήσει κανένας(λέω εγω τώρα αααν..) να μ πεί ποσο ευχριστο είναι:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπέρα..

Νέος στο forum και στην οικογενεια vw. Είχα mini one και ειμαι εν αναμονη της παράδοσης ενος 1.2 bluemotion . ομολογώ προβληματίστηκα με τα προβλήματα του fotski ελπίζω να μην μου τυχουν, ούτε να σου επαναληφθουν φίλε :db: !

Δεν βρηκα ανάλογο θεμα για να ποσταρω οπότε..θελω να σας ρωτήσω, εχω ενα λυκόσκυλο κ θελω να βαλω στο χώρο αποσκευων προστατευτικό κάλυμα καουτσουκένιο για να μην πιασει τριχες η μοκέτα, έχω βρει αυτό http://www.ebay.de/i...M-/380354551385 το έχει τοποθετήσει κανένας(λέω εγω τώρα αααν..) να μ πεί ποσο ευχριστο είναι:

οχι αλλα φαίνεται πολύ καλό! ψήθηκα κιεγω! μια απορια που εχω ειναι αν σου επιτρεπει να εχεις διπλο πατωμα ή αναγκαστικα πρέπει να το καταργήσεις?

αυτό λέω :

http://www.autotriti.gr/jpg/autotriti/390/NEWS/skpol5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε στο Mini ειχε γεμισει η μοκετα του πορτ μπαγκαζ τριχεσ :D .Κοιτα το bluemotion δν εχει διπλό πάτο, βγαίνει μονο με βαθυ χωρο αποσκευων. Αν πας στα αξεσουαρ υπαρχει με αλλο κωδικο για το διπατο πορτμπαγκαζ... περιμενε καμια 10ρια μερες να το περω κ θα σ πω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες, το πηρα !! εχω ηδη κάνει 340km και το αμαξι είναι αστέρι..όπως ειχα διαβάσει και το περίμενα!..

Μόνο που στην οθόνη ενδείξεων η γλώσσα είναι ρυθμοσμένη στα γερμανικα κ δν καταλαβαίνω Χριστόοοο :wacko: .. υπαρχει τρόπος να το ρυθμίσω ή μόνο στην αντιπροσωπεία??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες, το πηρα !! εχω ηδη κάνει 340km και το αμαξι είναι αστέρι..όπως ειχα διαβάσει και το περίμενα!..

Μόνο που στην οθόνη ενδείξεων η γλώσσα είναι ρυθμοσμένη στα γερμανικα κ δν καταλαβαίνω Χριστόοοο :wacko: .. υπαρχει τρόπος να το ρυθμίσω ή μόνο στην αντιπροσωπεία??

Δεν γνωρίζω αν μπορείς να το αλλάξεις μόνος σου αλλά στην αντιπροσωπία γίνεται σίγουρα εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες, το πηρα !! εχω ηδη κάνει 340km και το αμαξι είναι αστέρι..όπως ειχα διαβάσει και το περίμενα!..

Μόνο που στην οθόνη ενδείξεων η γλώσσα είναι ρυθμοσμένη στα γερμανικα κ δν καταλαβαίνω Χριστόοοο :wacko: .. υπαρχει τρόπος να το ρυθμίσω ή μόνο στην αντιπροσωπεία??

Αν δεν το έκανες ήδη, μπορώ να σου το αλλάξω.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Σήμερα παρήγγειλα κι εγώ το Blue και περιμένω μέχρι μέσα Δεκέμβρη. Με βοηθήσατε με τις συμβουλές σας, τις παρατηρήσεις και όλα όσα είπατε.. Περιμένω να αρχίσω να γράφω χλμ κι εγώ για να σας πω τις δικές μου εντυπώσεις!

Για την ιστορία Αγόρασα το Bluemotion 1.2 TDI, σε Λευκό χρώμα με επιπλέον εργοστασιακό συναγερμό, Parking Control, Climatronic και το πακέτο Light and Sight(Αυτόματο άνοιγμα φώτων, αισθητήρα βροχής, Σκοτείνιασμα του κεντρικού καθρευτη για τα φώτα των πίσω). Και όλα αυτά σε μία πολύ ελκυστική τιμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Σήμερα παρήγγειλα κι εγώ το Blue και περιμένω μέχρι μέσα Δεκέμβρη. Με βοηθήσατε με τις συμβουλές σας, τις παρατηρήσεις και όλα όσα είπατε.. Περιμένω να αρχίσω να γράφω χλμ κι εγώ για να σας πω τις δικές μου εντυπώσεις!

Για την ιστορία Αγόρασα το Bluemotion 1.2 TDI, σε Λευκό χρώμα με επιπλέον εργοστασιακό συναγερμό, Parking Control, Climatronic και το πακέτο Light and Sight(Αυτόματο άνοιγμα φώτων, αισθητήρα βροχής, Σκοτείνιασμα του κεντρικού καθρευτη για τα φώτα των πίσω). Και όλα αυτά σε μία πολύ ελκυστική τιμή.

Καλησπέρα και από μένα.

Σήμερα παρήγγειλα κι εγώ το Blue και περιμένω μέχρι μέσα Δεκέμβρη. Με βοηθήσατε με τις συμβουλές σας, τις παρατηρήσεις και όλα όσα είπατε.. Περιμένω να αρχίσω να γράφω χλμ κι εγώ για να σας πω τις δικές μου εντυπώσεις!

Για την ιστορία Αγόρασα το Bluemotion 1.2 TDI, σε Λευκό χρώμα με επιπλέον εργοστασιακό συναγερμό, Parking Control, Climatronic και το πακέτο Light and Sight(Αυτόματο άνοιγμα φώτων, αισθητήρα βροχής, Σκοτείνιασμα του κεντρικού καθρευτη για τα φώτα των πίσω). Και όλα αυτά σε μία πολύ ελκυστική τιμή.

πολυ καλη η επιλογη σου. και μια συμβουλη για οταν το παρεις, ψαξε και βρες ενα καλο βενζιναδικο .(οχι απαρετητα φθηνο) στην περιοχη σου και να μην ψαχνεις το πιο φθηνο. τα πετρελαιοκινητα ειναι πολυ πιο ευαισθητα
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη η επιλογη σου. και μια συμβουλη για οταν το παρεις, ψαξε και βρες ενα καλο βενζιναδικο .(οχι απαρετητα φθηνο) στην περιοχη σου και να μην ψαχνεις το πιο φθηνο. τα πετρελαιοκινητα ειναι πολυ πιο ευαισθητα

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου. Πιστεύω ότι Η Shell V-Power Diesel είναι από τις καλύτερες στην αγορά και λέω να την προτιμήσω.

Αλήθεια Πόσα Χλμ βγάζετε με ένα γέμισμα. Με οδήγηση συντηρητική?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.