Jump to content
dimitris.k

Προβλημα Μετα Απο Αναβαθμιση

Recommended Posts

παιδια ειμαι κανουργιος οποτε αμα εχω κανει κατι λαθος στην δημοσιευση μου το λετε......λοιπον πριν δυο μερες με καλεσαν απο την αντιπροσωπια και μου ειπαν να περασω απο εκει να μου κανουν μια αναβαθμιση στον κινητηρα για χαμηλοτερη καταναλωση, οταν εφυγα απο την αντιπροσωπια εχοντας κανει την αναβαθμιση παρατηρησα οτι το scirocco (160) μου δεν ηταν το ιδιο ..ειχε προβλημα στις χαμηλες στροφες δεν σηκωνε με τιποτα τα χιλιομετρα και ουτε εκανε το πεταγμα που εκανε το αυτοκινητο γυρω στις 2500 χιλιαδες στοφες ανοιγε γραμμικα τελειως!!! ενω στις ψιλες στροφες ολα κανονικα !! μηπως εχει τυχει σε κανεναν και μπορει να με βοηθησει? ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλώςήρθες

Υπάρχουν και άλλοι που έχουν παρατηρήσει το ίδιο με εσένα με scirocco , με Tiguan αλλά και με golf-

Γενικότερα υπάρχει μια τέτοια φήμη-

Επίσης σε περιοδικό Autobuild του περασμένου μήνα που έκανε αναφορά στις ανακλήσεις όλων των εταιριών στην vw έκανε

λόγο για ανάκληση λογισμικού σε Tiguan το οποίο έριχνε την ιπποδύναμη.

Δεν έχεις παρα να κάνεις μία δυανμομέτρηση ...

ή να βάλεις ένα πρόγραμματάκι και να δεις διαφορά ;) αλλά προς τα πάνω αυτήν την φορά

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι κανουργιος οποτε αμα εχω κανει κατι λαθος στην δημοσιευση μου το λετε......λοιπον πριν δυο μερες με καλεσαν απο την αντιπροσωπια και μου ειπαν να περασω απο εκει να μου κανουν μια αναβαθμιση στον κινητηρα για χαμηλοτερη καταναλωση, οταν εφυγα απο την αντιπροσωπια εχοντας κανει την αναβαθμιση παρατηρησα οτι το scirocco (160) μου δεν ηταν το ιδιο ..ειχε προβλημα στις χαμηλες στροφες δεν σηκωνε με τιποτα τα χιλιομετρα και ουτε εκανε το πεταγμα που εκανε το αυτοκινητο γυρω στις 2500 χιλιαδες στοφες ανοιγε γραμμικα τελειως!!! ενω στις ψιλες στροφες ολα κανονικα !! μηπως εχει τυχει σε κανεναν και μπορει να με βοηθησει? ευχαριστω...

Μια σημαντικη διαφορα του updated software ( 5859 ) ειναι ο στοχος ροπης στις χαμηλες σαλ . Αυτο κανει το αυτοκινητο πιο υποτονικο χαμηλα , ωστοσο προστατευει περισσοτερο το μοτερ . απο τη στιγμη που θα αντικατααστησεις το προγραμμα σου , ουσιαστικα δεν παιζει ρολο απο ποιο software ξεκινας , αφου τα settings αλλαζουν εκ νεου .

Link to comment
Share on other sites

Μια σημαντικη διαφορα του updated software ( 5859 ) ειναι ο στοχος ροπης στις χαμηλες σαλ . Αυτο κανει το αυτοκινητο πιο υποτονικο χαμηλα , ωστοσο προστατευει περισσοτερο το μοτερ . απο τη στιγμη που θα αντικατααστησεις το προγραμμα σου , ουσιαστικα δεν παιζει ρολο απο ποιο software ξεκινας , αφου τα settings αλλαζουν εκ νεου .

αυτό ακριβώς !

με το καλό φίλε dimitris ,θα δεις άλλο αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ισχύει και σε 'μας με το Polo TSI που κάναμε την αναβάθμιση για το πρόβλημα του ρελαντί! Στα χαμηλά το έχουν κάνει πιο γραμμικό, όμως το αυτοκίνητο έχει χάσει τα μπαμ που είχε δυστυχώς.

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειχα αποφασισει αν θα βαλω προγραμμα ή οχι αλλα μετα απο αυτη την μα..κια με την αναβαθμιση δεν το σκεφτηκα καν.........το αμαξι μου δεν πηγαινε καθολου λες και ειχα ατμοσφαιρικο ελεος....καλα τωρα πεταει ελπιζω να μην μου βγαλει βεβαια προβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

αν και πρωτο ποστ εδω περα μιας και γενικα δν εχω πολυ χρονο λογω δουλειας μου φαινεται οτι μπορεις να επαναφερεις τον εγκεφαλο στο προηγουμενο προγραμμα.αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.παντως να ξερεισ οτι σε ολες τις εταιριες ετσι ειναι..μετα απο update δλδ το αμαξι ριχνει αποδοσεις για θεματα ρυπων και αλλα τετοια τα οποια προφανως σε ξενερωσαν.

Link to comment
Share on other sites

πηγα και ρωτησα φιλε αν γινεται να αφαιρεσουν την αναβαθμιση ....αλλα μου ειπαν οτι ειναι υποχρεωτικη απο το εργοστασιο!!!

το ιδιο ξεκινησε απ'το 5αρι-gt-tsi,update που εριχνε τη δυναμη του κομπρεσορα,μου φαινεται περιεργο που συνεχιζεται και στα 6αρια μετα απ'τη προηγουμενη τους εμπειρια.ακουσα το ιδιο και για bravo t-jet kai opel astra.μηπως τελικα το 1ο setup λειτουργει οσο κρατουν τα τεστ απ'τον ειδικο τυπο;λεω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια εκανα την αναβαθμιση περισυ και γνωριζα για αυτο το θεμα αλλα παρολα αυτα την εκανα διοτι αν αρνιομουν δεν ηξερα τι μπορει να συνεβαινε με το θεμα της εγγυησης σε περιπτωση μελλοντικου προβληματος.Παντως ακουγα απο πολλους για γραμμικοτητα κλπ αλλα σε μενα το νευρο του αυτοκινητου δεν εφυγε.Ακομα με δευτερα πατωντας το γκαζι στο πατημα με κολλαει στο καθισμα και εχει νευρο.Χαμηλα μονο εχω καταλαβει μια μικρη διστακτικοτητα σε σχεση με πριν αλλα οχι κατι που να ειναι εντονο και να με ενοχλει.Εχω το 5αρι 140

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια sorry κιολας αλλα εχω δυο παρατηρησεις να κανω

1.Το θεωρω εντελως κουφο να καθομαστε να μιλαμε για μια αναβαθμιση η οποια γινεται για να πεσει η αποδοση του κινητηρα (?) και η οποια δεν εγινε απο την Vw για το καλο του κινητηρα μακροχρονια...

2.Αν οι γερμανοι ειναι τοσο βλακες και εμεις οι ελληνες το μονο που καταλαβαμε ειναι το μπαμ του κινητηρα που χαθηκε το θεωρω κουφο να καθομαστε να βαζουμε προγραμμα για να ξαναβρει το αυτοκινητο χαρακτηριστικα που ειχε πριν την αναβαθμιση...Σιγουρα για καποιο σκοπο γινεται το Update και αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις προγραμμα ετσι κι αλλιως ψαξε γιατι επεσε η αποδοση...

Link to comment
Share on other sites

φιλε kpol οταν εχεις δωσεις 27.000 χιλιαρικα για ενα αυτοκινητο και το εχεις κανει test drive και εχεις δει πως παει το αυτοκινητο και σε ενδιαφερει αρκετα η αποδοση του ....δεν μπορει να ερχεται μετα η εταιρια και να σου κανει αναβαθμιση και να σου ριχνει την αποδοση!!! στο δικο μου αυτοκινητο ηταν αρκετα αισθητη η διαφορα για να καταλαβεις κατεβαζα μεχρι και ταχυτητα ορισμενες φορες γιατι θα εσβηνε κατι που δεν το εκανε παλια σε καμια περιπτωση.....και ναι το προγραμμα το σκεφτομουν καιρο αλλα οταν ειδα αυτο το αποτελεσμα μετα την αναβαθμιση δεν μπρουσα να κανω αλλιως εξαλλου πηγα και ρωτησα στην αντιπροσωπια και το μονο που ειπαν ειναι οτι ειναι υποχρεωτικο και οτι εχουν ερθει και αλλοι και κανουν παραπονα.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.