Jump to content
kalagio

Πρώτες Κινήσεις

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

¶υριο ήρθε η ώρα να παραλάβω το νέο μου golf.

Η απορία μου είναι αφού το πάρω υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να κάνω άμεσα? Πέρα από τα ευχέλαια που κανονίζει η μάνα μου (στο προηγούμενο αμαξι ακομα υπάρχουν οι πιτσιλιές στα καθίσματα απο τον αγιασμό).

Δεν ξέρω αν το πίσσωμα για παραδειγμα που έκαναν κάποτε υπάρχει ακόμα (το αναφέρω ως παράδειγμα πρώτον κινήσεων στο παρελθόν. Δε θα παω να κάνω). Ποια ειναι τα βασικά που πρέπει να γίνουν για αρχη??? Π.χ κέρωμα ή δεν ξέρω τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ενα που μου ηθρε και φτες εσυ οχι εγω ειναι:

Παιρνεις το αμαξι και μια βαλιτσα και φευγεις απο την μανα σου <_< κατα τα αλλα το αμαξι δεν θελει τιποτα, καλες βολτες

new_iloveyou.gifnew_iloveyou.gifnew_iloveyou.gifnew_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πριν το πάρεις και φύγεις καλά είναι να κάνεις ένα όσο το δυνατόν αναλυτικό έλεγχο για ελλατώματα ή χτυπήματα, γρατσουνιές κ.λ.π όπως και τα χαρτιά του (άδεια κυκλοφορίας με σωστά συμπληρωμένα τα στοιχεία, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια,βιβλία σέρβις κ.λ.π).Επίσης ότι ο εξοπλισμός του έιναι αυτός που παρήγγειλες. Τέλος ένας έλεγχος σε λάδια, υγρά κ.λ.π καλό είναι να γίνει γιατί με τα σαϊνια των αντιπροσωπειών ποτέ δεν είσαι σίγουρος.

Αυτά και καλά χιλιόμετρα.

Τώρα αν είσαι προληπτικός και κανένα σκορδάκι ή χαντρούλα για το μάτι κακό δεν θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ενα που μου ηθρε και φτες εσυ οχι εγω ειναι:

Παιρνεις το αμαξι και μια βαλιτσα και φευγεις απο την μανα σου <_< κατα τα αλλα το αμαξι δεν θελει τιποτα, καλες βολτες

new_iloveyou.gifnew_iloveyou.gifnew_iloveyou.gifnew_iloveyou.gif

Έννοια σου και Τρίτη πάω Αλεξανδρούπολη!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

βάλε βενζίνη :-) και δες τα λάστιχα γιατί τα παραγεμίζουν με αερα!

καλορίζικο !

Επειδή δεν έχω το μάνιουαλ τι πίεση λέει??? Εχω μεγάλη αγωνία να δω τι λάστιχα θα έχει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε και καλοταξιδο!

Επισης κοιταξε ποσα χιλιομετρα εχει το αυτοκινητο γιατι εχουμε ακουσει πολλα κουφα σε αυτο το θεμα...!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω 2,3 δηλαδή περίπου 32 μπρος πισω-

δες στο καπάκι του ρεζερβουαρ-

Για 17" και 18" είναι 2,3 bar ή 33 psi , για 16" με 205 λάστιχο πόσο είναι ? γιατί αυτό πρέπει να έχει ο φίλος που ρωτάει...

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

να κάνεις ένα όσο το δυνατόν αναλυτικό έλεγχο για ελλατώματα ή χτυπήματα, γρατσουνιές κ.λ.π όπως και τα χαρτιά του (άδεια κυκλοφορίας με σωστά συμπληρωμένα τα στοιχεία, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια,βιβλία σέρβις κ.λ.π).Επίσης ότι ο εξοπλισμός του έιναι αυτός που παρήγγειλες. Τέλος ένας έλεγχος σε λάδια, υγρά κ.λ.π καλό είναι να γίνει γιατί με τα σαϊνια των αντιπροσωπειών ποτέ δεν είσαι σίγουρος.

+100! Πριν υπογραψεις παραλαβη ψαξε ολο το αυτοκινητο μεσα-εξω. 99,9% ότι ανακαλυψεις μετα το πληρωνεις εσυ, οποτε δεν θελει ντροπες :yahoo:

εδιτ… βεβαια υπαρχουν κ τα τυχερα, ας πουμε εμενα στο 5αρι που ειχα ξεχασαν να μου χρεωσουν τα εξτρα 4 ηχεια και οταν με πηραν τηλ να τα πληρωσω, τους εκανα ...τον δωρητη οργανων!! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Για 17" και 18" είναι 2,3 bar ή 33 psi , για 16" με 205 λάστιχο πόσο είναι ? γιατί αυτό πρέπει να έχει ο φίλος που ρωτάει...

εμένα με 16 είναι και αναφέρει 2,3 bar (που θα πάει θα βάλω 17 ή 18 καλυτερα:yahoo:)

ή 2,2 λέει ? δεν θυμαμαι ,μπερδεύτηκα τώρα

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!

Λοιπον το παρέλαβα με κανένα απρόοπτο εκτος από ένα σημαδάκι κοντά στο ρεζερβουαρ που πιστέυω αν πληθει καλα θα φύγει!!!

Κατα τα άλλα ειχε 10 χιλιομετρα και λάστιχα ΗΑΝΚΟΟΚ δυστυχώς.....

Τα τσεκαρα όλα και έδειχναν ΟΚ εκτος απο υαλοκαθαριστηρες και το ψεκασμα που λυπομουν να τα δοκμάσω για να μην το λερώσω!!

Από επιδόσεις δε ξέρω τι παίζει καθώς δεν εχω παει πανω απο 3000 στροφές. Ο συναγερμος της αντιπροσωπειας μου φανηκε λιγο μαπα καθως βαραει μονο οταν βάζω το κλειδι στη μίζα..... Βεβαια δε το ψαξα και πολύ! Επίσης με 55 λιτρα φουλαρε και η ενδειξη έλγε δεκα χιλιομετρα ακομα. Αποκλειετεαι να ειχε 10 λιτρα μέσα. Βεβαια του πα να μην το ξεχειλισε οταν εβλαα βενζίνη.

Αυριο που θα διασχίσω όλη την Ελλάδα θα εχω πιο ολοκληρωμενη άποψη!

Ευχαριστώ πολυ! Να τα χαιρομαστε όλοι!!!

Link to comment
Share on other sites

έλα καλορίζικο ,καλοτάξιδο !sillyhorse1rb5.gif

και εμένα Hankook έχει ,μην μασας δεν είναι τόσο χάλια όσο νομίζουμε... καλά πάνε ,κρατα τα καμια 20αρια χιλιαδες και μετα

τα αλλάζεις

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μπράβο. Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα.

Υ.Γ. Αφού πήρε 55 λίτρα πήγες με τις αναθυμιάσεις μέχρι το βενζινάδικο, αφού 55 λίτρα είναι η συνολική χωρητικότητα του ρεζερβουάρ.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Ετσι μπράβο. Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα.

Υ.Γ. Αφού πήρε 55 λίτρα πήγες με τις αναθυμιάσεις μέχρι το βενζινάδικο, αφού 55 λίτρα είναι η συνολική χωρητικότητα του ρεζερβουάρ.

Νομιζα οτι ειχα διαβασει καπου πως χωραγε 65 λιτρα!!!!! Ο πολιτης μαλιστα ελεγε οτι σε παει 70 χιλιομετρα!!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα με 16 είναι και αναφέρει 2,3 bar (που θα πάει θα βάλω 17 ή 18 καλυτερα:))

ή 2,2 λέει ? δεν θυμαμαι ,μπερδεύτηκα τώρα

Εμένα με την 18" έχει 2,3 bar. Ήθελα απλά πληροφοριακά να μάθω και για 16" ζάντα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασα Αλεξανδρουπολη και ευχομουν na ειχα άλλα 900 χιλιομετρα!!!!!

Η καταναλωση Αθήνα Θεσσαλονικη ήταν καταμέσο ορο 6.4λιτρα/100χμ.

Θεσσαλονικη Αλεξανδρουπολη 7.1λιτρα/100χμ.

Αν και δεν ειμαι πολυ σίγουρος έκαψα γύρω στα 60 λίτρα.

Πήγαινα με το cruise control που αγαπησα, με 120 χμ σταθερα και 2600-2.700 στροφές!

Το μονο άκρως εκνευριστικό ήταν οι υποδείξεις για τις ταχύτητες στην οθόνη όπου για παραδειγμα με τετάρτη 70 χμ και 2300 στροφές σου υποδεικνυε να βάλεις 6η.

Κατά τα άλλα πολύ ωραίο και άνετο. Πρώτη φορά ένιωσα εμπιστοσύνη σε αυτοκίνητο στις στροφές της Καβάλας!!!

Edited by kalagio
Link to comment
Share on other sites

Το μονο άκρως εκνευριστικό ήταν οι υποδείξεις για τις ταχύτητες στην οθόνη όπου για παραδειγμα με τετάρτη 70 χμ και 2300 στροφές σου υποδεικνυε να βάλεις 6η.

Σε TSi εκεί παίζεις, αν σε ανοικτό δρόμο φτάσεις στα 80 και δεν έχεις βάλει 6η τζάμπα βενζίνη καις. Ελπίζω φυσικά να μην πήγες και τα 900 χλμ με κάτω από 3000 στροφές, κρίμα είναι καινούριο μοτέρ να το ζορίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε TSi εκεί παίζεις, αν σε ανοικτό δρόμο φτάσεις στα 80 και δεν έχεις βάλει 6η τζάμπα βενζίνη καις. Ελπίζω φυσικά να μην πήγες και τα 900 χλμ με κάτω από 3000 στροφές, κρίμα είναι καινούριο μοτέρ να το ζορίζεις.

Γιατι ζορίζεται κάτω από τις 3000 στροφες??? Πάνω που πήρα την απόφαση να το στρωσω έτσι με προβληματιζεις. Ξέρω ότι εχει πολυσυζητηθει αλλά ακομα δε νεχω καταλαβει. Ο πωλητης μου ειπε όχι πάνω απο 4500 στροφες για 1500 χιλιομετρα! Τελικά τι ισχυει??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.