Jump to content
yositosi

Passat Cc Revo2

Recommended Posts

μπορουμε να εχουμε τις προδιαγραφες του σταδιου 1 και του σταδιου 2 για να μη μπερδευομαστε μερικοι..υποθετω το σταδιο ειναι το γνωστο φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση.ωραια...η αλλαγη της αγελαδας,του ιντερκοολερ,των τροχαλιων,τωνεκκεντροφορων,της αωντλιας της υψηλης,της αντλιας της χαμηλης,των μπεκ,του μαφ...που παιζουν ολα αυτα??

Χμμμ έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο! Κανονικά το δικό μου π.χ. θεωρείται ΠΛΗΡΕΣ Stage1, εννοώντας το παλιό καλό Φ.Π.Ε.! Παρόλα αυτά, επειδή οι κώδικες που έχουν οι εταιρείες αλλάζουν (ριζικά) όταν μιλάμε για πρόγραμμα σε 100% στοκ αμάξι, και σε πρόγραμμα με λοιπά περιφερειακά (εξάτμιση/φίλτρο/IC/σκάστρα) εκ των πραγμάτων στην πιάτσα λέγεται Stage2. Αν πας σε αλλαγή τουρμπίνας ουσιαστικά είσαι σε Stage3 κατάσταση, ενώ αν πας σε κτήνος τουρμπίνα και αρχίσεις τις αλλαγές σε λοιπά περιφερειακά τότε παίζεις πλεον σε Stage4 (τουλάχιστον και οι μεγάλοι του εξωτερικού έτσι τα διαχωρίζουν όσον αφορά τα TSi/TFSi)

Υπαρχει τεκμηριωση γι'αυτο; Πχ καποια δυναμομετρηση...

Το ΠΟΛΥ δυνατη σημαινει παραπανω απο 340 Νm και 230 Hp;

Το λεω επειδη σε δευτερο επιπεδο δεν λεει και πολλα απο ροπη...

Βασίλη, ρεαλιστικά από το Revo δεν θα περιμένεις να δεις παραπάνω άλογα, μην σου πω και λιγότερα κιόλας από όσα βλέπεις τώρα! ΕΠΙΣΗΜΑ τουλάχιστον η Revo το πασάρει για 15 άλογα κάτω από ότι είσαι (συν το ότι θα σου δώσει το Καρβούνιο). Το Uni1, έχει ελάχιστα κάτω ροπή από το Revo (υπό θεωρητικές και νορμάλ καταστάσεις), ενώ δίνει ισχύ στα υψηλά, τουλάχιστον σε Stage1.

Για το Stage2 και παλι μην το βλέπεις έτσι (κατ'εμέ). Π.χ. και η APR στα stage2 της ουσιαστικά δίνει πολύ ΜΙΚΡΗ ενίσχυση! Για να ακριβολογούμε κατά την ΑPR έχει μεγαλύτερο όφελος βάζοντας ένα Καρβούνιο από ότι μια εξάτμιση τους! Σε απλά Ελληνικά δηλαδή η "αμερικάνικη προσέγγιση" είναι να δώσει "ανάσες" με τα περιφερειακά και ΟΧΙ να το εκμεταλλευτεί στο έπακρο :thumbsup:

Παρόλα αυτά η δύναμη στα υψηλά υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ :bbq:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Από DV relocation ξέρει κανείς;

Δημήτρη, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ καθαρίζεις από το κλασικό "σφύριγμα" που κάνουν τα TSi με εισαγωγή, μιας και δεν υπαρχει πλέον η σκάστρα εκεί πίσω να προκαλεί τον στροβιλισμό. Καθ'όλα τα άλλα από ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ (έχω ακούσει πρακτικά), δεν έχεις κάποια άλλη διαφορά. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Βρε αυτό θέλω ν' αποφύγω και 'γώ το σφύριγμα......Η made in China τουρμπίνα μου είναι λίγο σφυριχτερή......Γκ@μώ την ατυχία μου... και λέω να το κάνω και αυτό και να ξεμπερδεύω......όμως πώς; και τί θα χρειαστεί;

Link to comment
Share on other sites

Βρε αυτό θέλω ν' αποφύγω και 'γώ το σφύριγμα......Η made in China τουρμπίνα μου είναι λίγο σφυριχτερή......Γκ@μώ την ατυχία μου... και λέω να το κάνω και αυτό και να ξεμπερδεύω......όμως πώς; και τί θα χρειαστεί;

Από όσο γνωρίζω, παίρνουν τον σωλήνα που έχουν τα S3/CupraR κτλ κτλ (ότι φοράει TFSi με Κ04), καθότι η Κ04 ΔΕΝ έχει εργοστασιακή θέση για την σκάστρα επάνω της. Σαν ανταλλακτικό είναι ακριβούλικο... και από ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ υπολογίζεις περί το 200άρι χοντρικά χοντρικά για το όλο εγχείρημα. :thumbsup:

Περισσότερα θα περιμένεις να σου πει ο Τασος που το κατέχει πολύ καλύτερα από εμένα το αντικείμενο :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Να 'τανε 200άρι καλά θα ήτανε.....φοβάμαι πώς ξεφεύγει πολύ πρός τα πάνω όμως....Τασέεεεεεε

Εφόσον έχεις αλλαγμένη σκάστρα κάπου εκεί είναι Δημήτρη, και με ΤΙΠΟΤΑ πάνω από 250γιούρια!

Υπαρχει τεκμηριωση γι'αυτο; Πχ καποια δυναμομετρηση...

Το ΠΟΛΥ δυνατη σημαινει παραπανω απο 340 Νm και 230 Hp;

Το λεω επειδη σε δευτερο επιπεδο δεν λεει και πολλα απο ροπη...

Και σαν παρένθεση καθότι το συγκριτικό δεν το έκανα για να βάλω δίπλα δίπλα το Uni με το Revo, αλλά για να δω τάξεις πραγμάτων μεταξύ setting1 & setting3 του Revo, να τονίσουμε κάτι το οποίο δεν έχει αναφερθεί! Η διαφορά στην κατανάλωση μεταξύ των δύο ρυθμίσεων, ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ είναι πολύ απλά χαώδης! Αναφορικά να πω ότι είδα κάπου στο 20% μείωση στην κατανάλωση κάτι εντελώς λογικό φυσικά καθότι στο setting1 δεν "πετάς καύσιμο" παλεύοντας να το "συμμαζέψεις" το αμάξι, και σίγουρα δεν πηγαίνει χαμένη βενζίνη σε περιττά σπινιαρίσματα στις εκκινήσεις (όσο μικρά και να είναι αυτά) :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Και πέρα από την πλάκα... Βασίλη ειλικρινά πιστεύεις ότι στις στροφές που οδηγάμε στο 95% των ωρών που κυκλοφορούμε το αυτοκίνητο μας, χρειάζομαι και πολλά παραπάνω? :turkey::camp:

revounicomparative.jpg

Y/Γ. Ακρως ενδιαφέρον αν το διαβάσεις προσεχτικά. Φαίνονται τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα του μεγαλύτερου d/p, φαίνεται ο άμεσος συσχετισμός ροπής/ιπποδύναμης, φαίνονται ΠΟΛΛΑ πράγματα και ειδικά σας υψηλά όπου με ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική φιλοσοφία δύο προγραμματιστές φτάνουν πρακτικά σε κοινό αποτέλεσμα (στις μοίρες αβάνς απέχουμε στα ψηλά μερικές δεκαετίες)! :stuff:

Τι ωραίες καμπύλες έχει το UNI......

Ποιανού είναι? :thumbsup::bbq:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μάθω κοστολόγιο και υλικά θα σου πώ.. είναι σίγουρα πιο πάνω όμως...

Οταν μου έλεγαν τα "παπατζιλίκια" για Κ04 Δημήτρη, στην τιμή που σου ανέφερα μου έλεγαν να τα υπολογίσω. Δεν το έψαξα παραπάνω όμως φίλε μου δυστυχώς! Εις αναμονή του Τασούλη λοιπόν για να μας πει :thumbsup:

Τι ωραίες καμπύλες έχει το UNI......

Ποιανού είναι? :bbq::turkey:

Ψωνάρα :whistling::roadrage::camp::stuff:

Link to comment
Share on other sites

Tσου Βασίλη! Στα Stage1 η Uni θεωρείται ΠΟΛΥ δυνατή φίλε μου

Ψευδαισθήσεις φίλε μου. Αν πατήσεις από ψηλά, τότε πολύ απλα οι διαφορές είναι πολύ μικρές! Αν σκάψεις από χαμηλά, έχεις καρότσες στο ξέσπασμα και μετά ομαλοποίηση. Αν σκάψεις απο χαμηλά με υψηλή σχέση τότε έχεις τον Αρμαγεδών μέχρι να πιάσουν υψηλές στροφές (κολώνες δηλαδή) όπου και μετά ξανά ομαλοποιούνται οι καταστάσεις!

Τα πάντα εξαρτώνται από το ΠΩΣ το οδηγάς, και το πως εσύ γουστάρεις να αποδίδει το αυτοκίνητο σαν "γραμμικότητα απόδοσης ισχύος"

Απόλυτα σωστός ο Σίμος...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι κανει "κοψιματα" στις χαμηλομεσαιες στροφες το revo, γνωριζει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο? (Αναφερομαι σε 1.8 tsi stage1)

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μας είχαν αναφερθεί θέματα. Σε κάποια φάση είχε κατέβει ένας Αγγλος από ότι είχε αναφερθεί και το εστρωσε. Εγώ το είχα φορέσει τον Μάιο πέρσι, και ως τα τέλη Σεπτεμβρίου που το φορούσα δεν είχα ούτε ένα παράξενο είτε με κοψίματα, είτε με λαμπάκια, είτε με ότιδήποτε (τόνισα τις ημερομηνίες γιατί χειμώνα δεν το δοκίμασα)!

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μάθω κοστολόγιο και υλικά θα σου πώ.. είναι σίγουρα πιο πάνω όμως...

λοιπον παμε φιλε δικονου εσυ απο μαφ μεχρι τουρμπινα τι σωληνα εχεις ?την μαμα?εαν ναι πρεπει να βαλεις οπως και δηποτε ενα σωληνα για να μπορεις να τοποθετησεις τις επιστροφες απο την σκαστρα εκτος και εαν δεν θες και την κανεις να εκτονωνονται εξωτερικα και οχι εσωτερικα αρα και ετσι μια χαρα εισαι .παμε τωρα κοστος υπολογισε κανενα 180-220 περιπου παραπανω με τιποτα δευτερον ειναι πολυ γελιο να το κανεις εγκατασταση βγαζεις το κολαρο που ειναι απο ιντερκουλερ με πολλαπλη εισαγωγης εκει τοποθετεις το καινουργιο κολαρο απο cupra/s3 οπου αντι για μονο σωληνα που εχεις τωρα εκει εχει μια διακλαδωση οπου ο σωληνας παει παλι στην πολλαπλη εισαγωγης και ο αλλος ειναι για να κατσει επανω ο ανταπτορας ωστε να μπορεσει να κατσει η σκαστρα εφοσον το κανεις αυτο περνεις ρευμα απο την πισω μερια οπου συνδεεται τωρα η σκαστρα σου στην ουσια το κανεις μια προεκταση καλωδιου και φερνεις την φυσα μπροστα και κουμπωνει πανω στην σκαστρα ,απο εκει και περα παμε στο αλλο κοματι εαν θες περνεις και το αλλο το κολαρο που συνδεεις σκαστρα με την εισαγωγη και ειναι παλι το κυκλωμα κλειστο αλλιως εαν δεν θες το αφηνεις οπως εχει απλως τις επιστροφες τις σκαστρας θα εκτωνονται εκτος κυκλωματος αρα το κοστος παιζει και πιο λιγο στην ουσια χρειαζεσαι σε αυτην την περιπτωση το κολαρο που συνδεει πολλαπλη εισαγωη και ιντερκουλερ και τον αντπτορα που μπαινει πανω στο κολαρο για να μπορεσει να κατσει η σκαστρα παει και αυτο το μερος παμε τωρα στο τελευταιο μερος ειναι να ταπωσουμε το πισω μερος της τουρμπινα ενας τροπος ειναι αυτος http://www.atpturbo.com/mm5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=tp&Product_Code=ATP-VVW-172&Category_Code=FSI η αλλιως πας σε ενα μαστορα σου κανει ενα αυτος απο αλουμινιο και εισαι παλι κοπλε η κανεις μια ταπα παλι απο αλουμινιο οπως ειναι η σκαστρα με τρια βιδακια και να εχει μεσα ενα εξογκομα οπως εχει η σκαστρα το εμβολο για να μπει μεσα στην τρυπα της τουρμπινας ωστε να μπορεσει να φωλιασει και να σφραγιστει για τα καλα εαν βαλεις σκετη την σκαστρα για ταπα χωρις ναεχεις μεσα κατι θα ανοιγει και θα χανεις αερα να ξες .οτι αλλο θελησεις πεσμου φιλε :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Ούφφφφ το διάβασα όλο....Ευχαριστώ πολύ φίλε για τον κόπο σου να τα γράψεις τόσο αναλυτικά!!!

Δηλ.

Σωλήνα εισαγωγής από maf έως turbo BSH;

Σωληνώσεις Cupra έως μπροστά για την σκάστρα.

Boost pipe στην πεταλούδα για σύνδεση με σκάστρα μπροστά.

Αντάπτορας σκάστρας.

Κολάρο σύνδεσης.

Τάπα σκάστρας BSH;

Αντάπτορας BSH στην εισαγωγή για επιστροφή;

Άλλος μου τα είπε έτσι αναλυτικά και είναι με K03tfsi πλέον!

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παμε φιλε δικονου εσυ απο μαφ μεχρι τουρμπινα τι σωληνα εχεις ?την μαμα?εαν ναι πρεπει να βαλεις οπως και δηποτε ενα σωληνα για να μπορεις να τοποθετησεις τις επιστροφες απο την σκαστρα εκτος και εαν δεν θες και την κανεις να εκτονωνονται εξωτερικα και οχι εσωτερικα αρα και ετσι μια χαρα εισαι .

παμε τωρα κοστος υπολογισε κανενα 180-220 περιπου παραπανω με τιποτα δευτερον ειναι πολυ γελιο να το κανεις εγκατασταση.

Bγαζεις το κολαρο που ειναι απο ιντερκουλερ με πολλαπλη εισαγωγης. Eκει τοποθετεις το καινουργιο κολαρο απο cupra/s3 οπου αντι για μονο σωληνα που εχεις τωρα εκει εχει μια διακλαδωση οπου ο σωληνας παει παλι στην πολλαπλη εισαγωγης και ο αλλος ειναι για να κατσει επανω ο ανταπτορας ωστε να μπορεσει να κατσει η σκαστρα. Eφοσον το κανεις αυτο περνεις ρευμα απο την πισω μερια οπου συνδεεται τωρα η σκαστρα σου, στην ουσια το κανεις μια προεκταση καλωδιου και φερνεις την φυσα μπροστα και κουμπωνει πανω στην σκαστρα.

Aπο εκει και περα παμε στο αλλο κοματι. Eαν θες περνεις και το αλλο το κολαρο που συνδεεις σκαστρα με την εισαγωγη και ειναι παλι το κυκλωμα κλειστο αλλιως εαν δεν θες το αφηνεις οπως εχει, απλως τις επιστροφες τις σκαστρας θα εκτωνονται εκτος κυκλωματος αρα το κοστος παιζει και πιο λιγο. Στην ουσια χρειαζεσαι σε αυτην την περιπτωση το κολαρο που συνδεει πολλαπλη εισαγωη και ιντερκουλερ και τον αντπτορα που μπαινει πανω στο κολαρο για να μπορεσει να κατσει η σκαστρα.

Παει και αυτο το μερος παμε τωρα στο τελευταιο μερος ειναι να ταπωσουμε το πισω μερος της τουρμπινα ενας τροπος ειναι αυτος http://www.atpturbo.com/mm5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=tp&Product_Code=ATP-VVW-172&Category_Code=FSI . Αλλιως πας σε ενα μαστορα σου κανει ενα αυτος απο αλουμινιο και εισαι παλι κοπλε η κανεις μια ταπα παλι απο αλουμινιο οπως ειναι η σκαστρα με τρια βιδακια και να εχει μεσα ενα εξογκομα οπως εχει η σκαστρα το εμβολο για να μπει μεσα στην τρυπα της τουρμπινας ωστε να μπορεσει να φωλιασει και να σφραγιστει για τα καλα. Εαν βαλεις σκετη την σκαστρα για ταπα χωρις ναεχεις μεσα κατι θα ανοιγει και θα χανεις αερα να ξες .

οτι αλλο θελησεις πεσμου φιλε :lol:

Το έκανα ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ με τελείες, και παραγράφους!! ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΤΑΣΟΣΣΣΣΣΣΣ :bbq::clapping::whistling::lol:

Για το περιεχόμενο, απλα... :whistling: :whistling: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, ρεαλιστικά από το Revo δεν θα περιμένεις να δεις παραπάνω άλογα, μην σου πω και λιγότερα κιόλας από όσα βλέπεις τώρα! ΕΠΙΣΗΜΑ τουλάχιστον η Revo το πασάρει για 15 άλογα κάτω από ότι είσαι (συν το ότι θα σου δώσει το Καρβούνιο). Το Uni1, έχει ελάχιστα κάτω ροπή από το Revo (υπό θεωρητικές και νορμάλ καταστάσεις), ενώ δίνει ισχύ στα υψηλά, τουλάχιστον σε Stage1.

Σιμο, δεν περιμενω περισσοτερη δυναμη απο το Revo εξαλλου δεν μ'ενδιαφερει! Εγω θελω την παραπανω ροπη που εχει.

Ειδα καπου σε Ελληνικο forum μια δυναμομετρηση ΜΑΗΑ σε stage 1 - setting 1 Skoda Octavia 5 (χωρις περιφερειακα) και εβγαζε 217 Hp με αρκετη ροπη (350 Νm αν θυμαμαι καλα), αρα δεν ανησυχω για το αποτελεσμα.

Να δουμε τι διαφορες εχουν τα διαφορα setting στο stage 1 μια και θα παρω και το SPS.

Link to comment
Share on other sites

Ούφφφφ το διάβασα όλο....Ευχαριστώ πολύ φίλε για τον κόπο σου να τα γράψεις τόσο αναλυτικά!!!

Δηλ.

Σωλήνα εισαγωγής από maf έως turbo BSH;

Σωληνώσεις Cupra έως μπροστά για την σκάστρα.

Boost pipe στην πεταλούδα για σύνδεση με σκάστρα μπροστά.

Αντάπτορας σκάστρας.

Κολάρο σύνδεσης.

Τάπα σκάστρας BSH;

Αντάπτορας BSH στην εισαγωγή για επιστροφή;

Άλλος μου τα είπε έτσι αναλυτικά και είναι με K03tfsi πλέον!

http://carworks.gr/online/index.php?option=com_content&task=view&id=122&Itemid=389 χρειαζεσαι το κομματι αυτο απο μαφ εως τουρμπο

αυτο ειναι το κιτακι συν τον ανταπτορα που μπαινει στο κολαρο με την διχαλα για να μπει η σκαστρα

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://memimage.cardomain.com/ride_images/3/2557/1961/31390980003_large.jpg&imgrefurl=http://jettajunkie.com/vw-jetta/showthread.php%3F4295-FS-Evom-s-Intake-amp-Bulletproof-DV-relocate-for-MKV&usg=__Yin6u68Ibg1ECDCn_NNHMvocC9k=&h=768&w=1024&sz=306&hl=el&start=200&zoom=1&tbnid=1TpRfHgurblQ0M:&tbnh=133&tbnw=167&ei=nXbJTfuWO4ie-Qay4NncCQ&prev=/search%3Fq%3Dbsh%2Brelocation%2Bkit%2B%25CF%2584%25CF%2583%25CE%25B9%26um%3D1%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26biw%3D1280%26bih%3D607%26tbm%3Disch0%2C5208&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=513&vpy=156&dur=135&hovh=194&hovw=259&tx=115&ty=71&page=12&ndsp=18&ved=1t:429,r:2,s:200&biw=1280&bih=607

http://carworks.gr/online/index.php?option=com_content&task=view&id=122&Itemid=389 χρειαζεσαι το κομματι αυτο απο μαφ εως τουρμπο

αυτο ειναι το κιτακι συν τον ανταπτορα που μπαινει στο κολαρο με την διχαλα για να μπει η σκαστρα

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://memimage.cardomain.com/ride_images/3/2557/1961/31390980003_large.jpg&imgrefurl=http://jettajunkie.com/vw-jetta/showthread.php%3F4295-FS-Evom-s-Intake-amp-Bulletproof-DV-relocate-for-MKV&usg=__Yin6u68Ibg1ECDCn_NNHMvocC9k=&h=768&w=1024&sz=306&hl=el&start=200&zoom=1&tbnid=1TpRfHgurblQ0M:&tbnh=133&tbnw=167&ei=nXbJTfuWO4ie-Qay4NncCQ&prev=/search%3Fq%3Dbsh%2Brelocation%2Bkit%2B%25CF%2584%25CF%2583%25CE%25B9%26um%3D1%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26biw%3D1280%26bih%3D607%26tbm%3Disch0%2C5208&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=513&vpy=156&dur=135&hovh=194&hovw=259&tx=115&ty=71&page=12&ndsp=18&ved=1t:429,r:2,s:200&biw=1280&bih=607

να μια ολοκληρομενη εικονα απο ολο το relocation

http://imageshack.us/photo/my-images/156/dscn5853.jpg/ :camp:

http://carworks.gr/online/index.php?option=com_content&task=view&id=122&Itemid=389 χρειαζεσαι το κομματι αυτο απο μαφ εως τουρμπο

αυτο ειναι το κιτακι συν τον ανταπτορα που μπαινει στο κολαρο με την διχαλα για να μπει η σκαστρα

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://memimage.cardomain.com/ride_images/3/2557/1961/31390980003_large.jpg&imgrefurl=http://jettajunkie.com/vw-jetta/showthread.php%3F4295-FS-Evom-s-Intake-amp-Bulletproof-DV-relocate-for-MKV&usg=__Yin6u68Ibg1ECDCn_NNHMvocC9k=&h=768&w=1024&sz=306&hl=el&start=200&zoom=1&tbnid=1TpRfHgurblQ0M:&tbnh=133&tbnw=167&ei=nXbJTfuWO4ie-Qay4NncCQ&prev=/search%3Fq%3Dbsh%2Brelocation%2Bkit%2B%25CF%2584%25CF%2583%25CE%25B9%26um%3D1%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26biw%3D1280%26bih%3D607%26tbm%3Disch0%2C5208&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=513&vpy=156&dur=135&hovh=194&hovw=259&tx=115&ty=71&page=12&ndsp=18&ved=1t:429,r:2,s:200&biw=1280&bih=607

να μια ολοκληρομενη εικονα απο ολο το relocation

http://imageshack.us/photo/my-images/156/dscn5853.jpg/ :thumbsup:

να και μια φοτο πως θα ειναι με την εγκατασταση

http://imageshack.us/photo/my-images/192/enginebayz.jpg/

Το έκανα ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ με τελείες, και παραγράφους!! ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΤΑΣΟΣΣΣΣΣΣΣ :growl::clapping::whistling::lol:

Για το περιεχόμενο, απλα... :bow: :bow: :bow:

κατευθειαν να με κραξεις τι να κανω ρε φιλε στο σχολειο δεν ημουν καλως στην εκθεση τι να κανουμε . :lol::whistling: :whistling: :whistling::bbq::turkey::stuff: αλλα εσυ μονο να με κραζεις ξες :rock: :rock: :rock: :rock:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Τάσο, I'm speachless........

Πολύ υλικό ρε φίλε....

ρε φιλε η βοηθαμε ενα φιλο η οχι ετσι ειμαι εγω ,να δινω πληροφοριες οσο το δυνατον πιο πολλες για να γινε οσο μπορω πιο αναλυτικος :clapping: και οτι παλι δεν καταλαβες πεσμου μην διστασεις αλλα πιστευω πως καταλαβες οσα σου ειπα μετα τις φοτο :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Τασούλη... απαιχτος για άλλη μια φορά ρε φίλε!!! Επιτέλους το κατάλαβα και εγώ 100% το όλο σκηνικό! :bow:

Δημήτρη, ως προς το πρώτο σκέλος πιστεύω πλέον ότι σε καλύπτω εγώ 100% (αν και ΔΕΝ έχω το κολάρο συστολής από τα 80mm του MAF casing στα 70mm του σωλήνα) συν ότι πρέπει να βουλώσεις με ένα λαμάκι (και μια στρώση σιλικόνης) το MAF casing του

dsc00318sp.jpg

dsc00319y.jpg

Παρόλα αυτά, για στείλε φωτό τι Ταρζανιά έκανες στην μετώπη (μου είπε ο Γιάννης στο τηλέφωνο) γιατί είμαι 99% σίγουρος οτι η βαβούρα σου είναι από στροβιλισμό μπροστά και από κάποιο κενό που άφησες μεταξύ ITG και μετώπης! Το σφύριγμα της τουρμπίνας είναι όταν ανεβάζει πιέσεις η τουρμπίνα πρακτικά και ΟΧΙ στα ψηλά!

Y.Γ. Το μαμήσαμε το topic! Μήπως κάποιος mod/admin να τα κάνει όλα αυτά ένα θεματάκι με τίτλο "relocation σκάστρας"? :blush:

κατευθειαν να με κραξεις τι να κανω ρε φιλε στο σχολειο δεν ημουν καλως στην εκθεση τι να κανουμε . :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: αλλα εσυ μονο να με κραζεις ξες :rock: :rock: :rock: :rock:

Δεν σε κράζω και το ξέρεις! Απλά βαριέσαι να βάλεις και καμία τελεία, ή να κάνεις και καμία παράγραφο! Γράφεις καλά πράγματα που δεν πρέπει να περνάνε "στα ψιλά γράμματα" αλλά να είναι ολοκάθαρα για να μαθαίνουμε και τα γράφεις με τρόπο που μας βγαίνουν τα μάτια για να τα καταλάβουμε (και πολλοί επειδή ζορίζονται δεν τα διαβάζουν καν... με αποτέλεσμα να χάνονται) :thumbsup:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μας είχαν αναφερθεί θέματα. Σε κάποια φάση είχε κατέβει ένας Αγγλος από ότι είχε αναφερθεί και το εστρωσε. Εγώ το είχα φορέσει τον Μάιο πέρσι, και ως τα τέλη Σεπτεμβρίου που το φορούσα δεν είχα ούτε ένα παράξενο είτε με κοψίματα, είτε με λαμπάκια, είτε με ότιδήποτε (τόνισα τις ημερομηνίες γιατί χειμώνα δεν το δοκίμασα)!

Πως ηταν απο αποδοση? μεγαλη διαφορα απο το "μαμα" προγραμμα? εκανες καμια δυναμομετρηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, βρήκα αλλού φωτό σου... και κάτι με κάνει να νοιώθω πως έκανες χοντρή πατατιά στην τοποθέτηση μπροστά φίλε μου!

Η φωτό σου όπου τα ΦΤΕΡΑ στα πλαινά όπου βιδώνει... δεν τα βλέπω (εκτός και αν στην όλη μαυρίλα δεν φαίνονται - κάτι ξέρω και το αφήνω βρώμικο να φαίνονται οι αντιθέσεις :lol: )

20110504114153.jpg

Και οι δικές μου που έκανα πατέντα *για να μπει σε ΕΜΕΝΑ που είμαι φαρδύτερος)

dsc00248b.jpg

dsc00247h.jpg

Αν τα έκοψες λοιπόν τίθεται θέμα διότι...

1. Το πλαστικό χωνί μπροστά στην ITG έχει "καμπύλη/κλίση"! Επομένως για να μην μπει "ευθεία" σημαίνει ότι πολύ απλα μάλλον το πάλευες να μπει ανάποδα (η λογική αυτό λέει).

2. Ο Andy της ITG πήγε και την δοκίμασε το A3 της Revo, επομένως χλωμό το κόβω να άλλαξε κάτι στο δικό σου τοσο ριζικά και να μην μπαίνει (μιας και είσαι CDAA)

3. Η μετώπη σε Leon/Golf/Scirocco/A3/Altea/Altea XL/Octavia είναι ΚΟΙΝΗ! Τσεκαρισμένο ΚΑΙ από APR/Carbonio! Τα ΜΟΝΑΔΙΚΑ μοντέλα με διαφοροποίηση (πιο φαρδύ άνοιγμα) είναι τα CC/Passat/Tiguan

Για τσέκαρε το ρε φίλε, μην καταλήξεις να πληρώνεις τζερεμέδες από το πουθενά κάνοντας αλχημείες καταλήγοντας στον ίδιο παρανομαστή στο τέλος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.