Jump to content
targas

Unitronic Βελτιωση

Recommended Posts

ποσο κανει τηunitronic για τφσι???γιατι ρωτησα τιμες απο τα custom και πιασανε τις τιμες των κονσερβων.....πικρα..

Link to comment
Share on other sites

Λογικά στα 700-750 πρέπει να παίζει. Βέβαια, με την κρίση που περνάνε όλοι πλεον, πιστεύω ότι μπορει ο καθένας μας να κάνει ένα ωραίο παζάρι σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τέτοιου είδους θέματα (και όχι μόνο).

Ακριβές νούμερο αν ξέρει θα σου πει ο Ηλίας. Εναλλακτικά παίρνεις ένα τηλέφωνο στην Carworks και μαθαίνεις :hi:

Link to comment
Share on other sites

με βλεπω να αφησω την κριση να κανει τη δουλεια της και του χρονου να βαζω...χαχα

Link to comment
Share on other sites

Σιμερινές τιμές της Unitronic...

stage I...670 ευρω!

stage I plus...740 ευρω!

μια χαρα οι καινουριες τιμες...αν συνυπολογισεις και το οτι με τις επιδοσεις της κανει πλακα στα "και καλα" επωνυμα προγραμματα,τοτε πλεον η UNITRONIC συνιστα μια πολυ καλη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

σκεψου η unitronik αυτα..αμα ακους 600 ευρο απο custom τινα πεις.....

Και που να ακούσεις τα 750ευρώ που μου είχαν πει εμένα για custom! Και όχι τίποτα άλλο, δεν έλαβα καμία απάντηση όταν π.χ. τους σύγκρινα αυτό που φοράω με αυτό που δίνω! Η "κονσέρβα" στα 900ευρώ αρχικής τιμής μέσα είχε α)τον ΦΠΑ, β) το κέρδος του τελικού πωλητή, γ) το κέρδος της Cargate, δ) το κέρδος του Αγγλάρα! Και μετά από παζάρι αυτή η τιμή έπεφτε και άλλο.

Τώρα πως γίνεται, στο custom που είναι ένα file το οποίο αγοράζουν ΠΟΛΥ φθηνά, και μετά "σουλουπώνουν", να χρεώνουν τόσα πολλά ακόμα να το καταλάβω!

Link to comment
Share on other sites

Και που να ακούσεις τα 750ευρώ που μου είχαν πει εμένα για custom! Και όχι τίποτα άλλο, δεν έλαβα καμία απάντηση όταν π.χ. τους σύγκρινα αυτό που φοράω με αυτό που δίνω! Η "κονσέρβα" στα 900ευρώ αρχικής τιμής μέσα είχε α)τον ΦΠΑ, β) το κέρδος του τελικού πωλητή, γ) το κέρδος της Cargate, δ) το κέρδος του Αγγλάρα! Και μετά από παζάρι αυτή η τιμή έπεφτε και άλλο.

Τώρα πως γίνεται, στο custom που είναι ένα file το οποίο αγοράζουν ΠΟΛΥ φθηνά, και μετά "σουλουπώνουν", να χρεώνουν τόσα πολλά ακόμα να το καταλάβω!

εγω ενα θα πω καλη η κονσερβα αλλα καλο και το custom το καθενα εχει τη γλυκα του εγω π,χ εαν ξανα εβαζα παλι custom θα εβαζα και ο λογος εφοσον εχω ολα τα περιφερειακα γιατι να μην τα εκμεταλευτω σωστα ωστε να παρω και το τελευταιο αλογο και το τελευταιο κιλο ροπης ?εαν ομως ηθελα ενα απλο σταδιο 1 με σκοπο να μην το βαλω αλλο χερι τοτε δεν θα με χαλουσε να βαλω μια κονσερβα αλλα εαν εχω σκοπο να το πειραξω κιαλο τοτε παλι μονο custom θα εβαζα και αναλογως με το τι περιφερειακο θα εβαζα θα πηγαινα και για ενα update γνωμη μου αρα για μενα αξιζουν και τα λεφτα του custom

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα θα πω καλη η κονσερβα αλλα καλο και το custom το καθενα εχει τη γλυκα του εγω π,χ εαν ξανα εβαζα παλι custom θα εβαζα και ο λογος εφοσον εχω ολα τα περιφερειακα γιατι να μην τα εκμεταλευτω σωστα ωστε να παρω και το τελευταιο αλογο και το τελευταιο κιλο ροπης ?εαν ομως ηθελα ενα απλο σταδιο 1 με σκοπο να μην το βαλω αλλο χερι τοτε δεν θα με χαλουσε να βαλω μια κονσερβα αλλα εαν εχω σκοπο να το πειραξω κιαλο τοτε παλι μονο custom θα εβαζα και αναλογως με το τι περιφερειακο θα εβαζα θα πηγαινα και για ενα update γνωμη μου αρα για μενα αξιζουν και τα λεφτα του custom

Aν και είμαστε εντελώς off-topic. Για τεκμηρίωσε μου λίγο σε παρακαλώ το "να εκμεταλλευτώ όλα μου τα περιφερειακά" Τάσο. Το ακούω διαρκώς από "βελτιωτές εγχώριους" αυτό το πράγμα αλλά δεν μου το έχει εξηγήσει κανείς ποτέ. Δηλαδή π.χ. στη δική μου κονσέρβα, δεν εκμεταλλεύεται τα περιφερειακά? Ενα custom θα βγάλει παραπάνω ροπή?

Και φυικά μιλάω ΠΑΝΤΑ για βασικό setup τουρμπίνας π.χ όπου σε καλύπτει μια ξένη εταιρίά και όχι περιπτώσεις όπου αναγκαστικά θα πας για custom.

Σαν απορία όλα τα παραπάνω και όχι σαν έριδα :goodjob:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Aν και είμαστε εντελώς off-topic. Για τεκμηρίωσε μου λίγο σε παρακαλώ το "να εκμεταλλευτώ όλα μου τα περιφερειακά" Τάσο. Το ακούω διαρκώς από "βελτιωτές εγχώριους" αυτό το πράγμα αλλά δεν μου το έχει εξηγήσει κανείς ποτέ. Δηλαδή π.χ. στη δική μου κονσέρβα, δεν εκμεταλλεύεται τα περιφερειακά? Ενα custom θα βγάλει παραπάνω ροπή?

Και φυικά μιλάω ΠΑΝΤΑ για βασικό setup τουρμπίνας π.χ όπου σε καλύπτει μια ξένη εταιρίά και όχι περιπτώσεις όπου αναγκαστικά θα πας για custom.

Σαν απορία όλα τα παραπάνω και όχι σαν έριδα :goodjob:

τα εκμεταλευσε ρε σιμο αλλα οπως και να το κανεις το custom το ραβεις ακριβος πανω στις απαιτησεις που εχεις και που θες και οταν μια εισαγωγη δεν μπορει π,χ να σου δουλεψει τοσο σωστα με το κονσερβα στο custom μπορεις να την κανεις να δουλεψει μια χαρα και να παρεις κατι παραπανω λογο καλυτερης λειτουργεις αυτο ενοω και στο custom μπορεις να δωσεις και οσο περνει μεχρι να παρει και το τελευταιο αλογο και τελευταιο κιλο ροπης οχι στα χαμηλα αλλα στα υψηλα γνωμη μου φυσικα .ειπα και τις 2 αποψεις μου και για τις 2 περιπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα θα πω καλη η κονσερβα αλλα καλο και το custom το καθενα εχει τη γλυκα του εγω π,χ εαν ξανα εβαζα παλι custom θα εβαζα και ο λογος εφοσον εχω ολα τα περιφερειακα γιατι να μην τα εκμεταλευτω σωστα ωστε να παρω και το τελευταιο αλογο και το τελευταιο κιλο ροπης ?εαν ομως ηθελα ενα απλο σταδιο 1 με σκοπο να μην το βαλω αλλο χερι τοτε δεν θα με χαλουσε να βαλω μια κονσερβα αλλα εαν εχω σκοπο να το πειραξω κιαλο τοτε παλι μονο custom θα εβαζα και αναλογως με το τι περιφερειακο θα εβαζα θα πηγαινα και για ενα update γνωμη μου αρα για μενα αξιζουν και τα λεφτα του custom

σωστος!! :thumbsu:

Aν και είμαστε εντελώς off-topic. Για τεκμηρίωσε μου λίγο σε παρακαλώ το "να εκμεταλλευτώ όλα μου τα περιφερειακά" Τάσο. Το ακούω διαρκώς από "βελτιωτές εγχώριους" αυτό το πράγμα αλλά δεν μου το έχει εξηγήσει κανείς ποτέ. Δηλαδή π.χ. στη δική μου κονσέρβα, δεν εκμεταλλεύεται τα περιφερειακά? Ενα custom θα βγάλει παραπάνω ροπή?

Και φυικά μιλάω ΠΑΝΤΑ για βασικό setup τουρμπίνας π.χ όπου σε καλύπτει μια ξένη εταιρίά και όχι περιπτώσεις όπου αναγκαστικά θα πας για custom.

Σαν απορία όλα τα παραπάνω και όχι σαν έριδα :thumbsu:

τι αλλο να βγαλεις σε ροπη βρε αγορι μου?!ποιος σου κοβει τη ροπη?! :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

τα εκμεταλευσε ρε σιμο αλλα οπως και να το κανεις το custom το ραβεις ακριβος πανω στις απαιτησεις που εχεις και που θες και οταν μια εισαγωγη δεν μπορει π,χ να σου δουλεψει τοσο σωστα με το κονσερβα στο custom μπορεις να την κανεις να δουλεψει μια χαρα και να παρεις κατι παραπανω λογο καλυτερης λειτουργεις αυτο ενοω και στο custom μπορεις να δωσεις και οσο περνει μεχρι να παρει και το τελευταιο αλογο και τελευταιο κιλο ροπης οχι στα χαμηλα αλλα στα υψηλα γνωμη μου φυσικα .ειπα και τις 2 αποψεις μου και για τις 2 περιπτωσεις

Τώρα το είδα Τασούλη. Κοίτα, το μεγάλο άγχος όταν καταλήγεις στο custom είναι πολύπτυχο, και θέλει ΤΡΕΛΟ ψάξιμο αλλά και τύχη...

1. Το αμάξι σου το πιάνει μάστορας η κάστορας? Το ξέρεις πολύ καλά ότι στην πιάτσα κυκλοφορούν πολλοί πικραμένοι που έπιασαν ένα Laptop, κατέβασαν ένα DVD με files και κάνουν ότι τους φωτίσει ο Θεός δηλώνοντας "tuners"! Οπως σε κάθε επάγγελμα υπαρχουν "μαστόρια ΜΕ @ρχίδι@" αλλά και "μαστόρια σκέτα @ρχίδι@".

2. Άντε και κάτι πήγε στραβά! Θα σε καλύψει κανείς ή θα βγεις στο τέλος και τρελός? Οχι πως μια εταιρεία θα την δει large και θα αποδεχτεί ότι έχει θέμα, αλλά από την άλλη σίγουρα και χρηματοοικονομικά έχει μεγαλύτερη επιφάνεια για να σε καλύψει (συν ότι έχει και περισσότερα να χάσει αν βγει βρώμα ότι σου το έσπασε οπότε τους βολεύει να το αποσιωπήσουν).

Τα παραπάνω σου τα λέω γιατί έχω δει πραγματικά αμάξια να "σκοτώνουν" με custom (βλέπε του Φωτάρα το Κορσάκι που έπιασε τα 511), αλλά έχω δει και και αμάξια με custom να είναι χώματα, με διαρκή προβλήματα, και με μάστορες να καθοδηγούν τους πελάτες σε απανωτές λανθασμένες επιλογές! :bow:

Ολα αυτά φυσικά σε εντελώς φιλικό πνεύμα, καθαρά σαν προσωπική προσέγγιση. Στο κάτω κάτω, και εγώ σε περίπτωση που θα προχωρήσω σε κάτι "μεγαλύτερο" εκ των πραγμάτων θα πάω αναγκαστικά σε λύση custom

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

σιμο καλημερα αλλα αυτο φιλε δεν εχει να κανει με το custom σαν προγραμμα αλλα σαν μαροστας υπαρχουν παντου μαστορες οπως ειπες διαφορων ειδων απλα το ψαχνεις και βλεπεις απο ποιον δουλευουν καλα και τη λεει ο κοσμος και κανεις αυτο ενο στην κοσερβα αν σου τυχη κατι τι γινετε?τα περασες καποια πραγματα και τα ξερεις δεν ειναι ετσι ειναι αλλιως και πολλα αλλα δεν θελω να παρεξηγηθω με αυτο που λεω δεν υπονοω κατι κουβεντα κανουμε παραδειγματα λεμε

απλα παντου αν σου παει κατι στραβα την εκατσες

Edited by pantelisn-passat cc
Link to comment
Share on other sites

Παντελή μου, καμία παρεξήγηση και ΝΑΙ συμφωνώ μαζί σου στο ότι έχει να κάνει με τον μάστορα! Από πλευράς μου μιας και το ανέφερες, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως ΟΤΙ στραβό και να γινόταν ήμουν στην μέση, όπου είχα τον ΚΑΘΕ πικραμένο, με την φράπα στο χέρι να κάθεται να μου το παίζει ότι τα ξέρει όλα και το πόρισμα ήταν ΠΑΝΤΑ ότι "φταίει το Revo"! Διάγνωση από τον καναπέ! Οταν δούλεψε στο τέλος γιατί πολύ απλά έφταιγε η εισαγωγή, όλος ο κόσμος "τουμπεκί ψιλοκομμένη"! ΦΥΣΙΚΑ αυτό δεν πάει να πει ότι σε περίπτωση που έφταιγε το πρόγραμμα θα έβγαζα σίγουρα άκρη. Κατ'εμέ μετά από πολλή επιμονή και υπομονή, και μπόλικες ώρες χαμένες σε τρεξίματα, θα την έβγαζα την άκρη... αλλά αυτό αποτελεί καθαρά ρητορική και θεωρητική συζήτηση καθότι ποτέ δεν φτάσαμε ως εκεί.

Από την άλλη, φίλε μου είμαι κατηγορηματικός πως έτσι και μου σπάσει π.χ. το μοτέρ από την κονσερβούλα μου, και εφόσον δεν φταίω εγώ (δόξα το θεό ξέρω να το ψάχνω ώστε να μην βγω τρελός), η Cargate ΕΜΕΝΑ τουλάχιστον θα με καλύψει (δεν μπορώ να μιλήσω για άλλες συναλλαγές τους γιατί δεν το γνωρίζω). Ακόμα και για τον συμπλέκτη, προσφέρθηκαν να μου βγάλουν άκρη χωρίς να το ζητήσω καν! Αυτό ΟΧΙ γιατί είμαι εγώ ο "μάγκας", αλλά γιατί ξέρω ότι θα παω να το ΣΥΖΗΤΗΣΩ και όχι να αρχίσω να τσιρίζω και να λέω μαγικά! Στην τελική τα κονέ τα έχουν, οπότε έχουν όφελος να βγω και να πω (είτε εγώ είτε ο οποιοσδήποτε) ότι με κάλυψαν! Εχεις μάθει εσύ για καμμένους εγκεφάλους άλλων, όπου ο προγραμματιστής αφού την έκανε την π@π@ρι@ έκανε μετά το παπάκι, και ο ιδιοκτήτης έτρεχε και δεν προλάβαινε? Εγώ όταν το άκουσα... μπορώ να σου πω ότι πολύ απλά φρίκαρα! Εχεις μάθει για ανθρώπους που τους έταζαν ΑΛΟΓΑ αμέτρητα, στάβλους ολόκληρους μην σου πω, και λόγω έλλειψης γνώσης τους τα έτρωγαν τα μούσια, και μετά έτρωγαν τις καρπαζιές στο δρόμο από αυτοκίνητα με θεωρητικά 30 άλογα λιγότερα από τις παπάντζες που τους είχαν πουλήσει και δήλωναν "κόλλησε ο κλιματισμός"? (ωω ναι και αυτό το ακούσαμε!)

Οπως και να έχει, σίγουρα υπάρχουν σωστοί, και σίγουρα υπάρχουν και κακοί επαγγελματίες! Στην τελική και από επώνυμα προγράμματα υπάρχουν κάτι αντιπρόσωποι όπου όσο καλό και να είναι το προιόν οι άνθρωποι είναι απλά επικίνδυνοι! :growl:

Το θέμα είναι ότι άντε εμείς το ψάχνουμε και λίγο παραπάνω, τι γίνεται όμως με τον πολύ κόσμο που ακούει τον πρόλογο, τον τρώει και μετά κλαίει? Σίγουρα υπάρχουν στην πιατσα ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΙ άνθρωποι, αλλά σίγουρα υπάρχουν ακόμα περισσότεροι επικίνδυνοι που απλά παίζουν με files από το ebay και κάνουν το κλασικό "ο θεός βοηθός tuning".

Και για να το πάμε και ακόμα παραπέρα, το ξέρεις πολύ καλά ότι ο κακός πελάτης σίγουρα δημιουργεί έναν κακό επαγγελματία! Αν εγώ παω και πω στον X προγραμματιστή και του θέσω ως βάση το "κάντο μου να περνάει ΑΥΤΟΝ" και μου το σεντονιάσει και το σπάσει γιατί εγώ επέμενα και διαφορετικά θα με έχανε από πελάτη, τότε σίγουρα φέρω μερίδιο ευθύνης! Αν την ίδια στιγμή, στην κονσέρβα μου, πάω και την βάλω στις πλέον επιθετικές ρυθμίσεις, καργάρω και 10 περιστροφές την w/g και βγώ μέσα στο κατακαλόκαιρο και αρχίσω να το λιώνω και παρω το μοτέρ στο χέρι, παλι φέρω και εγώ μερίδιο ευθύνης! Την ίδια στιγμή, βλέπεις πολύ κόσμο να βγαίνει και να λέει την στραβή όταν αυτή γίνεται? Δυστυχώς στο Ελλάντα, το αμάξι πολλές φορές είναι προέκταση από το πουλάκι μας, και προτιμάμε να κάνουμε "μάγκα" τον κακό επαγγελματία, από το να αποδεχτούμε ότι κάναμε βλακεία στην επιλογή μας! Γενικά τα πράγματα έχουν παντα 2 πτυχές :clapping:

Ολα τα παραπάνω σαν γενική συζήτηση, και όχι φωτογραφικά είτε ως ελεύθερους επαγγελματίες, είτε σε εταιρείες του εξωτερικού!

αν σου παει κατι στραβα την εκατσες

+10000000 :clapping: :clapping: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, μιας και είσαι Κρητικός, και μιας και το έχω απορία, από όσο έχω ακούσει εκεί κάτω έχει αντιπροσωπεία η Uni, πουλάνε καθόλου? Γενικά δηλαδή τα προτιμάει ο κόσμος? (σόρρυ για το ξεκάρφωτο αλλά ήθελα να μου λυθεί μια άσχετη απορία) :p

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, μιας και είσαι Κρητικός, και μιας και το έχω απορία, από όσο έχω ακούσει εκεί κάτω έχει αντιπροσωπεία η Uni, πουλάνε καθόλου? Γενικά δηλαδή τα προτιμάει ο κόσμος? (σόρρυ για το ξεκάρφωτο αλλά ήθελα να μου λυθεί μια άσχετη απορία) :logik:

Σιμο υπαρχει uni στα Χανια και ειναι αντιπροσωπος Κρητης! Ειναι πολυ γνωστος τουρμπινας ο συγκεκριμενος,και κανει αρκετα καλες βελτιωσεις,καθως και πολυ επιτυχημενα big turbo setup!!!

Το 60% των βελτιωμενων αυτοκινητων στα Χανια φορανε με επιτυχια unitronic,καθως ο συγκεκριμενος ξερει αρκετα καλα το σπορ των log,με αποτελεσμα να μην εχουνε προβληματα τυπου κοψιματα,κομπιασματα,και safe mode!!!

Aλλα το μεγαλο πλεονεκτημα των συγκεκριμενων παιδιων(δυο αδερφια ο ενας πολυ καλος τουρμπινας,και ο αλλος μανα στους υπολογιστες,logs,και γενικα οτι εχει να κανει με ανταλακτικα βελτιωσεων!!!)ειναι η τεχνικη υποστηριξη που σου παρεχουν!!!

Υ/Γ Ονομα δεν λεω για να μην θεωρηθει διαφημιση, αλλα οποιος θελει στοιχεια ευχαριστως μεσω pm!!!

Edited by souls A3
Link to comment
Share on other sites

OK. Απορία το είχα, γιατί κάτι πήρε το αφτί μου ότι UNI δεν παίζει στην Κρήτη, ενώ σε διάφορα forums διάβαζα κατά καιρούς για επικες σφαγές με τα δικά μας (Revo)... και ένοιωσα χαζός!

Η δεν θα άκουσα καλά, ή κανένα παπαγαλάκι θα ήταν. :thumbsup: Οπως και να έχει, ευχαριστώ για την διευκρίνηση :logik:

Link to comment
Share on other sites

OK. Απορία το είχα, γιατί κάτι πήρε το αφτί μου ότι UNI δεν παίζει στην Κρήτη, ενώ σε διάφορα forums διάβαζα κατά καιρούς για επικες σφαγές με τα δικά μας (Revo)... και ένοιωσα χαζός!

Η δεν θα άκουσα καλά, ή κανένα παπαγαλάκι θα ήταν. :thumbsup: Οπως και να έχει, ευχαριστώ για την διευκρίνηση :logik:

Παντως φιλε και τα uni ειναι εξισου καλα οπως τα revo,το λεω αυτο διοτι εχω δει επικες μαχες μεταξυ revo vs uni!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως φιλε και τα uni ειναι εξισου καλα οπως τα revo,το λεω αυτο διοτι εχω δει επικες μαχες μεταξυ revo vs uni!!!!!

Εγώ UNI δεν θα έβαζα ποτέ εκ των πραγμάτων λόγω προσωπικής διαφωνίας με τον ντήλερ εδώ πάνω (δεν μου αρέσει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ο τρόπος που δουλεύει). Πέρα από αυτό όμως, είναι το ΜΟΝΟ πρόγραμμα που με έχει ζορίσει τόσο σε ρολάρισμα (όπου τα κιλά του Revo είναι παρα πολλά για να χαριστεί) όσο και στα ψηλά όπου γάζωνε!

Αυτά τα αναφέρω ως Stage1 καταστάσεις! Ως Stage2 δεν το έχω δει, αλλά μου κινεί ΠΟΛΥ την περιέργεια καθότι με κάνει να πιστεύω ότι θα είναι πάνω από τα 240-245 που τελειώνουν κάτι άλλα επώνυμα/πεθαμένα (προσωπική εκτίμηση το παραπάνω φυσικά γιατί μπορεί να σφάλω) :logik:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ UNI δεν θα έβαζα ποτέ εκ των πραγμάτων λόγω προσωπικής διαφωνίας με τον ντήλερ εδώ πάνω (δεν μου αρέσει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ο τρόπος που δουλεύει). Πέρα από αυτό όμως, είναι το ΜΟΝΟ πρόγραμμα που με έχει ζορίσει τόσο σε ρολάρισμα (όπου τα κιλά του Revo είναι παρα πολλά για να χαριστεί) όσο και στα ψηλά όπου γάζωνε!

Αυτά τα αναφέρω ως Stage1 καταστάσεις! Ως Stage2 δεν το έχω δει, αλλά μου κινεί ΠΟΛΥ την περιέργεια καθότι με κάνει να πιστεύω ότι θα είναι πάνω από τα 240-245 που τελειώνουν κάτι άλλα επώνυμα/πεθαμένα (προσωπική εκτίμηση το παραπάνω φυσικά γιατί μπορεί να σφάλω) :logik:

Απο αυτα που εχω δει το uni ειναι ποιο γραμμικο προγραμμα και εχει δυναμη μεχρι κοφτη!

Το revo ειναι ποιο επιθετικο χαμηλα αλλα προσωπικα πιστευω πως στα ψηλα χανει λιγο σε σχεση με το uni!

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που εχω δει το uni ειναι ποιο γραμμικο προγραμμα και εχει δυναμη μεχρι κοφτη!

Το revo ειναι ποιο επιθετικο χαμηλα αλλα προσωπικα πιστευω πως στα ψηλα χανει λιγο σε σχεση με το uni!

τα uni συνηθως εχουν χαμηλω οβερ αρα μετρια ροπη αλλα κρατανε την δυναμη τους μεχρι ψηλα ενω τα ρεβο εχουν τρελες ροπες και στα υψηλα πεφτουν λιγο πιο γρηγορα αυτο ξερω εγω :logik:

Link to comment
Share on other sites

τα uni συνηθως εχουν χαμηλω οβερ αρα μετρια ροπη αλλα κρατανε την δυναμη τους μεχρι ψηλα ενω τα ρεβο εχουν τρελες ροπες και στα υψηλα πεφτουν λιγο πιο γρηγορα αυτο ξερω εγω :thumbsup:

Σωστά τα ξέρεις Τάσο! :thumbsup:

Πάντα (στα TSi που ξερω τουλάχιστον), η Revo σε ένα δεδομένο setup θα παει για την "κτηνώδη" (μεταφορικά) ροπή, και θα χάσει 3-4 άλογα, τα οποία ψάχνουμε να τα μαζέψουμε δια της πλαγείας οδού (βλέπε σφιξίματα). Αντιθετως έβλεπα π.χ. τα ΜΤΜ τα οποία αποδεδειγμένα βγάζει άλογα στα ράουλα, να είναι πολύ ψόφια σε όλο το υπόλοιπο εύρος (καμπάνιασμα ροπής χαμηλό).

Αυτό σε μια κόντρα είναι ισοβαθμία φυσικά, αλλά σε καθημερινές συνθήκες οδήγησης μπορεί να είναι η διαφορά ανάμεσα σε ένα προσπέρασμα (όπου θα μιλήσει η ροπή) ή σε μια μετωπική! Φυσικά στον αντίποδα θα σου απαντήσει ο άλλος ότι "ζορίζεται πολύ το μοτέρ με τα καμπανιάσματα". Ισως έχει να κάνει με τις εντελώς διαφορετικές προσεγγίσεις του κάθε προγραμματιστή. :logik:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

τα uni συνηθως εχουν χαμηλω οβερ αρα μετρια ροπη αλλα κρατανε την δυναμη τους μεχρι ψηλα ενω τα ρεβο εχουν τρελες ροπες και στα υψηλα πεφτουν λιγο πιο γρηγορα αυτο ξερω εγω :logik:

+1000

τα ιδια λεμε φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.