Jump to content
IRENEPOLOGOLF

Μεταλλικοσ Θορυβοσ Κατω Απο Θεση Συνοδηγου

Recommended Posts

αγορασα το καλοκαιρι ενα ολοκαινουργιο golf highline και μετα απο λιγο καιρο αρχισε ενας εντονος μεταλλικος θορυβος κατω απο τη θεση του συνοδηγου - εξωτερικα απο κατω. μολις ζεσταθει λιγο το αυτοκινητο ξεκιναει σαν να συντονιζεται κατι - σαν κροταλισμα.

το πηγα πολλες φορες στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να εντοπισουν απο που ακουγεται και απλα εχωσαν μονωση απο κατω απο το αυτοκινητο για να μην μεταφερεται ο ηχος στην καμπινα. οπως καταλαβατε το πρβ δεν λυθηκε εντελως απλα ακουγεται πολυ λιγοτερο. εχει κανενας υποψη του κατι;

επισης, ακουγοταν ενας αλλος θορυβος σαν χτυπος στην κολωνα του συνοδηγου συνηθως οταν το αυτοκινητο επεφτε σε λακουβα ή εκανε πλευρικη κινηση. κοιταξανε την πορτα μου και μου ειπαν οτι απο εκει προερχεται και την εσφιξαν. οπως υποψιαστηκατε ο θορυβος συνεχιζε. επειτα το ξαναπηγα και αφου το ξαναελεγξαν μου ειπαν οτι εχει πρβ η κλειδαρια του συνοδηγου εχει καποιο πρβ και θα παραγγειλουν ανταλλακτικο και το πηρα πισω.εδω και 1 μηνα ακομα περιμενω. το περιεργο ειναι οτι απο τοτε που μου το επεστρεψαν δεν ακουγεται ο θορυβος απο την πορτα του συνοδηγου τοσο συχνα.

ομολογω οτι εχω απογοητευτει απο την vw και σαν κατασκευη αυτοκινητου και σαν service δυστυχως, παρολο που ειμαι πολυ πορωμενο ατομο με τα vw μιας και το πρωτο μου αυτοκινητο ηταν το polo του 1996 και ηταν τζαμι!

οποιαδηποτε σχολια ή πληροφοριες δεκτες

ευχαριστω.

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να το πας και αλλού και να μην ξαναδεχτείς να σου βάλουν μόνωση μόνο και μόνο για να κουκουλώσουν το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

αγορασα το καλοκαιρι ενα ολοκαινουργιο golf highline και μετα απο λιγο καιρο αρχισε ενας εντονος μεταλλικος θορυβος κατω απο τη θεση του συνοδηγου - εξωτερικα απο κατω. μολις ζεσταθει λιγο το αυτοκινητο ξεκιναει σαν να συντονιζεται κατι - σαν κροταλισμα.

το πηγα πολλες φορες στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να εντοπισουν απο που ακουγεται και απλα εχωσαν μονωση απο κατω απο το αυτοκινητο για να μην μεταφερεται ο ηχος στην καμπινα. οπως καταλαβατε το πρβ δεν λυθηκε εντελως απλα ακουγεται πολυ λιγοτερο. εχει κανενας υποψη του κατι;

επισης, ακουγοταν ενας αλλος θορυβος σαν χτυπος στην κολωνα του συνοδηγου συνηθως οταν το αυτοκινητο επεφτε σε λακουβα ή εκανε πλευρικη κινηση. κοιταξανε την πορτα μου και μου ειπαν οτι απο εκει προερχεται και την εσφιξαν. οπως υποψιαστηκατε ο θορυβος συνεχιζε. επειτα το ξαναπηγα και αφου το ξαναελεγξαν μου ειπαν οτι εχει πρβ η κλειδαρια του συνοδηγου εχει καποιο πρβ και θα παραγγειλουν ανταλλακτικο και το πηρα πισω.εδω και 1 μηνα ακομα περιμενω. το περιεργο ειναι οτι απο τοτε που μου το επεστρεψαν δεν ακουγεται ο θορυβος απο την πορτα του συνοδηγου τοσο συχνα.

ομολογω οτι εχω απογοητευτει απο την vw και σαν κατασκευη αυτοκινητου και σαν service δυστυχως, παρολο που ειμαι πολυ πορωμενο ατομο με τα vw μιας και το πρωτο μου αυτοκινητο ηταν το polo του 1996 και ηταν τζαμι!

οποιαδηποτε σχολια ή πληροφοριες δεκτες

ευχαριστω.

Καμιά φορά χτυπάει το κλίπς της ζώνης του συνοδηγού πάνω στην κολώνα κ κάνει θόρυβο... Για ρίξε μια ματιά!

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα με τον ηχο απο την πορτα ειναι πλεον γνωστο οτι προερχεται απο την κλειδαρια.Καποιο κατασκευαστικο λαθος προφανως.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά χτυπάει το κλίπς της ζώνης του συνοδηγού πάνω στην κολώνα κ κάνει θόρυβο... Για ρίξε μια ματιά!

εννοειται οτι το κοιταξα αυτο. ακουγεται και οταν ο συνοδηγος φοραει τη ζωνη

Ευχαριστω παντως

Edited by VWMANIAC
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα με τον ηχο απο την πορτα ειναι πλεον γνωστο οτι προερχεται απο την κλειδαρια.Καποιο κατασκευαστικο λαθος προφανως.

Α δεν το ηξερα οτι ειναι γνωστο.

Παντως απεδειχθη οτι απο εκει ηταν.

δοκίμασε να το πας και αλλού και να μην ξαναδεχτείς να σου βάλουν μόνωση μόνο και μόνο για να κουκουλώσουν το πρόβλημα

Φιλε συμφωνώ μαζί σου. Θα λάβω δράση.

Ηθελα να ρωτησω γενικοτερα....επειδη το αμαξι ειναι στην εγγυηση και σε αυτην την αντιπροσωπεια που παω δεν ειναι οτι καλυτερο, μηπως γνωριζει καποιος η αντιπροσωπεια στον Πειραια στην Ομηρου Σκυλιτση λεει τίποτα ή κουκουρουκου και αυτη; Αν είναι να απευθυνθω εκει.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να το πας και αλλού και να μην ξαναδεχτείς να σου βάλουν μόνωση μόνο και μόνο για να κουκουλώσουν το πρόβλημα

Φίλε καλημέρα. Έχω νεότερα από την υπόθεσή του θορύβου κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού.

Διάβασα εδώ στο blog ότι και άλλοι το έχουν αυτό αλλά στο POLO και ακολούθησα τη συμβουλή σου να πάω και αλλού.

Πήγα λοιπόν στην αντιπροσωπεία στον Πειραιά και τους είπα ότι το είχα πάει αλλού και απλά μου βάλανε μόνωση κάτι που δεν με καλύπτει γιατί ακόμα έστω πιο σιγά ακούγεται και επίσης δεν το θεωρώ λύση.

Και μου απαντάνε ότι αυτό το πρβ υπάρχει σε πάρα πολλά POLO και έχουν εντολή να αλλάζουν τα σωληνάκια που το προκαλούν, όχι όμως για τα GOLF!!!!.Και έτσι απλά βάλανε κι άλλη μόνωση και στείλανε mail λέει στην Καρεντα να θέσουν το πρβ.(αν και η άλλη αντιπροσωπεία το ίδιο είχε κάνει και η Καρέντα τους είχε απαντήσει μόνωση) Τους ρώτησα βέβαια αν δεν ήταν στην εγγύηση και τα πλήρωνα αν θα τα άλλαζαν, και βέβαια είπαν ναι.Ε ρε αλητεία!

Είναι 2 σωληνάκια μου είπαν, το ένα καυσαρίων και το άλλο βενζίνης που ξεκινάνε από μπροστά και καταλήγουν στο πίσω μέρος και εφάπτονται.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να το πας και αλλού και να μην ξαναδεχτείς να σου βάλουν μόνωση μόνο και μόνο για να κουκουλώσουν το πρόβλημα

Νέα εξέλιξη φίλοι μου.

Ένας φιλότιμος υπάλληλος στην 2η αντιπροσωπεία που πήγα το κυνήγησε το θέμα και με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι του απάντησε η Καρέντα να βγάλει φωτογραφία τα σωληνάκια και να τους την στείλει όπως και έκανε. Τελικά την επόμενη μέρα με ξαναπήρε και μου είπε ότι θα μου τα αλλάξει τα σωληνάκια.

Το εξής ερώτημα του έκανα βέβαια-άμα αλλαχθούν τι θ αλλάξει;Θα είναι από άλλο υλικό; Μου απάντησε ότι όχι και όταν τα άλλαζαν στα polo ο θόρυβος σταματούσε και μου είπε ότι τώρα που θα ανοίξει και τον θόλο από κάτω θα βάλει κάτι να μην ακουμπάνε.

Για να δούμε....Τουλάχιστον βρέθηκε ένας άνθρωπος που φαίνεται να ενδιαφέρεται για μια πιο υπεύθυνη αντιμετώπιση του πρβτος.Για να δούμε...θα πετύχει;Ευελπιστώ γιατί κάθε φορά που μπαίνω στο αυτοκίνητο....φρικάρω από τον "τενεκεδένιο" ήχο!

Link to comment
Share on other sites

τελικα εδω στην ελλαδα ισχυει το εξης:

-αγοραζεις καινουργιο αυτοκινητο να μην εχεις προβληματα.

-ειναι η μοναδικη χωρα που η εγγυηση ισχυει κατα τροπον βολευει. οχι εμας παντως.

-συνεχιζεις με το ιδιο σθενος να πληρωνεις αυτη την φορα απο την τσεπη σου επεκταση. .... ας πουμε εγγυησης.

-βεβαια χεστηκανε για τον δικο σου χρονο-μεροκαματο η τρομο για τα λεφτακια σου που εσυ σπαταλησες.

-τελος αν εισαι τυχερος και πιασεις το λοττο. εεεεεε δεν χρειαστεις κατι απο την εγγυηση, καιροφυλαχτουν ποτε θα χρειαστεις λαδακια για να σε χαιδεψουν.

Link to comment
Share on other sites

εύχομαι να ξεμπερδεψεις γρηγορα και να το χαρης χωρισ θορυβους

Ευχαριστώ πολύ και θα σας ενημερώσω για την τύχη μου.

τελικα εδω στην ελλαδα ισχυει το εξης:

-αγοραζεις καινουργιο αυτοκινητο να μην εχεις προβληματα.

-ειναι η μοναδικη χωρα που η εγγυηση ισχυει κατα τροπον βολευει. οχι εμας παντως.

-συνεχιζεις με το ιδιο σθενος να πληρωνεις αυτη την φορα απο την τσεπη σου επεκταση. .... ας πουμε εγγυησης.

-βεβαια χεστηκανε για τον δικο σου χρονο-μεροκαματο η τρομο για τα λεφτακια σου που εσυ σπαταλησες.

-τελος αν εισαι τυχερος και πιασεις το λοττο. εεεεεε δεν χρειαστεις κατι απο την εγγυηση, καιροφυλαχτουν ποτε θα χρειαστεις λαδακια για να σε χαιδεψουν.

Φίλε συμφωνώ απόλυτα.

Και επίσης λες...ας πάρω vw γιατί είναι αξιόπιστη μάρκα- θα ζοριστώ αλλά θα μαι ξέγνοιαστος.

αμ δε....θα θελες!!!!!!φαε θορύβους να χεις!

Link to comment
Share on other sites

αγορασα το καλοκαιρι ενα ολοκαινουργιο golf highline και μετα απο λιγο καιρο αρχισε ενας εντονος μεταλλικος θορυβος κατω απο τη θεση του συνοδηγου - εξωτερικα απο κατω. μολις ζεσταθει λιγο το αυτοκινητο ξεκιναει σαν να συντονιζεται κατι - σαν κροταλισμα.

το πηγα πολλες φορες στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να εντοπισουν απο που ακουγεται και απλα εχωσαν μονωση απο κατω απο το αυτοκινητο για να μην μεταφερεται ο ηχος στην καμπινα. οπως καταλαβατε το πρβ δεν λυθηκε εντελως απλα ακουγεται πολυ λιγοτερο. εχει κανενας υποψη του κατι;

επισης, ακουγοταν ενας αλλος θορυβος σαν χτυπος στην κολωνα του συνοδηγου συνηθως οταν το αυτοκινητο επεφτε σε λακουβα ή εκανε πλευρικη κινηση. κοιταξανε την πορτα μου και μου ειπαν οτι απο εκει προερχεται και την εσφιξαν. οπως υποψιαστηκατε ο θορυβος συνεχιζε. επειτα το ξαναπηγα και αφου το ξαναελεγξαν μου ειπαν οτι εχει πρβ η κλειδαρια του συνοδηγου εχει καποιο πρβ και θα παραγγειλουν ανταλλακτικο και το πηρα πισω.εδω και 1 μηνα ακομα περιμενω. το περιεργο ειναι οτι απο τοτε που μου το επεστρεψαν δεν ακουγεται ο θορυβος απο την πορτα του συνοδηγου τοσο συχνα.

ομολογω οτι εχω απογοητευτει απο την vw και σαν κατασκευη αυτοκινητου και σαν service δυστυχως, παρολο που ειμαι πολυ πορωμενο ατομο με τα vw μιας και το πρωτο μου αυτοκινητο ηταν το polo του 1996 και ηταν τζαμι!

οποιαδηποτε σχολια ή πληροφοριες δεκτες

ευχαριστω.

Μήπως έχεις dsg7;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "θέμα" με τα σωληνάκια βενζίνης το είχανε και τα Golf V GTΙ (το διάβαζα από το γνωστό αμερικάνικο forum) και απλά βάζανε μονωτικό υλικό στη μέση από τα 2 για να μην ακουμπάνε και κάνουν το θόρυβο!

Εάν δεν έχουν υποστεί ζημιά δεν υπάρχει λόγος να αλλαχτούν αφού και τα καινούρια δεν έχουν καμιά διαφορά, και χωρίς την προστασία ενδιάμεσα τους θα κάνουν και πάλι θόρυβο!

Link to comment
Share on other sites

εάν ο θόρυβος που ακούγεται είναι από τα σωληνάκια βενζίνης το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα και λύθηκε κοίτα στο παρακάτω θέμα

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=41007

εάν σε βοηθήσει πες μου να σου πω που πήγα και το έφτιαξαν

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "θέμα" με τα σωληνάκια βενζίνης το είχανε και τα Golf V GTΙ (το διάβαζα από το γνωστό αμερικάνικο forum) και απλά βάζανε μονωτικό υλικό στη μέση από τα 2 για να μην ακουμπάνε και κάνουν το θόρυβο!

Εάν δεν έχουν υποστεί ζημιά δεν υπάρχει λόγος να αλλαχτούν αφού και τα καινούρια δεν έχουν καμιά διαφορά, και χωρίς την προστασία ενδιάμεσα τους θα κάνουν και πάλι θόρυβο!

Φίλε καλησπέρα

Ενημέρωσα τον τεχνικό για την άποψη σου για την οποία ήμουν και εγώ σύμφωνος.

Τελικά εκείνος άλλαξε τα σωληνάκια αφού αυτό του έλεγαν και απλά τα τοποθέτησε κάπως διαφορετικά.

Ομολογώ ότι είναι πολύ καλύτερα.

Μάλιστα παρήγγειλε και θα μου βάλει και κάτι στηρίγματα για να σταθεροποιηθούν καλύτερα.

Μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος από την αντιμετώπιση αυτής της αντιπροσωπείας.

Ευχαριτώ και καλό τριήμερο.

Link to comment
Share on other sites

...Και το ξαναπήγα φίλοι μου.

Και μου άλλαξαν φίλτρο βενζίνης και γενικότερα το σκάλισαν και ο θόρυβος σταμάτησε αλλά ...... μετά από 2 μέρες βάζω βενζίνη και όπως μπήκε βγήκε η βενζίνη και το καλύτερο....η οδική της vw δεν ήθελε να έρθει να το πάρει γιατί λέει είναι επικίνδυνο! Έπειτα από διαπραγματεύσεις ήρθαν το πήραν και τελικά μου είπαν από την αντιπροσωπεία ότι το λαστιχάκι της φλάτζας είχε πρβ. Ότι να ναι παιδιά. Πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος.

Τελικά, μην το ματιάσω τώρα φαίνονται όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

χτες επαθα το ιδιο,μεταλικος θορυβος απ'τα καταραμενα σωληνακια μετα απο σερβις,στον χωρο του κινητηρα πισω περιπου απ'το παραφλου,πεθανα στο γελιο αφου μολις ειχα διαβασει το τοπικ,τα κουνησαμε, τα σκουντηξαμε,τους αλαξαμε ελαφρως λιγο τη θεση και σταματησαν,δουλεια δεν ειχαμε.....τωρα αν μεσα σ'ολα μας βγει και δουλεια με τις φλαντζες απ'τα σωληνακια.....καλα στα 5αρια ο θορυβος ξεκινουσε απ'τον χωρο του κινητηρα,στα 6αρια κατω απ'το καθισμα του συνοδηγου,στα 7αρια λογικα κατω απ'το καθισμα του πισω δεξια επιβατη :)

Edited by smano
Link to comment
Share on other sites

χτες επαθα το ιδιο,μεταλικος θορυβος απ'τα καταραμενα σωληνακια μετα απο σερβις,στον χωρο του κινητηρα πισω περιπου απ'το παραφλου,πεθανα στο γελιο αφου μολις ειχα διαβασει το τοπικ,τα κουνησαμε, τα σκουντηξαμε,τους αλαξαμε ελαφρως λιγο τη θεση και σταματησαν,δουλεια δεν ειχαμε.....τωρα αν μεσα σ'ολα μας βγει και δουλεια με τις φλαντζες απ'τα σωληνακια.....καλα στα 5αρια ο θορυβος ξεκινουσε απ'τον χωρο του κινητηρα,στα 6αρια κατω απ'το καθισμα του συνοδηγου,στα 7αρια λογικα κατω απ'το καθισμα του πισω δεξια επιβατη :D

:)

Link to comment
Share on other sites

τελικά με τον θόρυβο στην κολόνα, στην ζώνη τι κάνατε να το λύσετε? και εμένα απλά μου έσφιξαν της πόρτες αλλά ο ήχος ακούγετε από μέσα από το πλαστικό στην ζώνη...... αφήστε που όποτε πλένω το αμάξι μπαίνει υγρασία στο φανάρι μπροστά αριστερά και μου είπαν ότι η οδηγία του Γερμανού είναι να λένε να ανοίξουμε τα φώτα για να ζεσταθεί και να φύγει η υγρασία!!!! άθλιοι στον Ρορρη..... τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

τελικά με τον θόρυβο στην κολόνα, στην ζώνη τι κάνατε να το λύσετε? και εμένα απλά μου έσφιξαν της πόρτες αλλά ο ήχος ακούγετε από μέσα από το πλαστικό στην ζώνη...... αφήστε που όποτε πλένω το αμάξι μπαίνει υγρασία στο φανάρι μπροστά αριστερά και μου είπαν ότι η οδηγία του Γερμανού είναι να λένε να ανοίξουμε τα φώτα για να ζεσταθεί και να φύγει η υγρασία!!!! άθλιοι στον Ρορρη..... τι να κάνω???

Αδερφε αν δεις σε παλιοτερο ποστ μου ειχα κ εγω το ιδιο προβλημα με τα φαναρια.

Η αληθεια ειναι οτι μετα απο λιγες μερες η υγρασια φευγει αλλα αυτο σιγουρα δεν αποτελει λυση.

Στον ρορρη λυκοβρυσης που το ειχα παει δεν αρνηθηκαν να μου αλλαξουν τα φαναρια παντως, αλλα μου ειπαν

οτι πρεπει η να το πας εκει με την υγρασια να φαινεται να το δουν κ να το φωτογραφισουν κ να στειλουν τις φωτο γερμανια με αιτημα για αντικατασταση, η αλοιως βγαλε τις φωτο μονος σου κ στειλε τους τις να αναλαβουν εκεινοι. Αποψη μου -αν θες να το ψαξεις- πηγαινε σε ενα πλυντηριο κ πεστου να σου ριξει νερο με πιεση στα φαναρια απο μεσα κ μολις γεμισουν υγρασια πηγαινε τα αμεσως να τα δουν κ ζητα αντικατασταση. Εγω δεν το εκανα γιατι βαριομουν την ολη διαδικασια, μιας κ μετα απο λιγες μερες η υγρασια εφυγε και δεν ξαναεμφανιστηκε πλεον αλλα αν ξαναεμφανιστει θα το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε αν δεις σε παλιοτερο ποστ μου ειχα κ εγω το ιδιο προβλημα με τα φαναρια.

Η αληθεια ειναι οτι μετα απο λιγες μερες η υγρασια φευγει αλλα αυτο σιγουρα δεν αποτελει λυση.

Στον ρορρη λυκοβρυσης που το ειχα παει δεν αρνηθηκαν να μου αλλαξουν τα φαναρια παντως, αλλα μου ειπαν

οτι πρεπει η να το πας εκει με την υγρασια να φαινεται να το δουν κ να το φωτογραφισουν κ να στειλουν τις φωτο γερμανια με αιτημα για αντικατασταση, η αλοιως βγαλε τις φωτο μονος σου κ στειλε τους τις να αναλαβουν εκεινοι. Αποψη μου -αν θες να το ψαξεις- πηγαινε σε ενα πλυντηριο κ πεστου να σου ριξει νερο με πιεση στα φαναρια απο μεσα κ μολις γεμισουν υγρασια πηγαινε τα αμεσως να τα δουν κ ζητα αντικατασταση. Εγω δεν το εκανα γιατι βαριομουν την ολη διαδικασια, μιας κ μετα απο λιγες μερες η υγρασια εφυγε και δεν ξαναεμφανιστηκε πλεον αλλα αν ξαναεμφανιστει θα το κανω.

κακώς δεν το κυνήγησες γιατί μακροπρόθεσμα θα έχεις θόλωμα στο φανάρι

Link to comment
Share on other sites

κακώς δεν το κυνήγησες γιατί μακροπρόθεσμα θα έχεις θόλωμα στο φανάρι

εχεις δικιο το ξερω αλλα επειδη ειμαι πολυ πιεσμενος με δουλεια δεν μπορω να την κοπαναω ευκολα κ ετσι δεν ασχοληθηκα περαιτερω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.