Jump to content
zeritis

Βενζινη..

Recommended Posts

Διαβαζω τοσες μερες για πολλα αυτοκινητα που εχουν προβλημα με τον αισθητηρα καυσαεριων ..

Στην αρχη ελεγα μονο σε εμενα θα συνεβει..!!Αλλα μετα εμεινα εκπληκτος με τον αριθμο των ατομων που βλεπω οτι αντιμετοπιζουν το ιδιο προβλημα με εμενα..

Τελικα τι εχει γινει ρε παιδια?? Σε ολη την ελλαδα η βενζινη ειναι νοθευμενη??

Edited by Speedy
Κεφαλαία
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους όρους χρήσης θα σας παρακαλούσα να γράφετε με ελληνικά μικρά γράμματα και όχι κεφαλαία.

Καλή Σαρακοστή !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω τοσες μερες για πολλα αυτοκινητα που εχουν προβλημα με τον αισθητηρα καυσαεριων ..

Στην αρχη ελεγα μονο σε εμενα θα συνεβει..!!Αλλα μετα εμεινα εκπληκτος με τον αριθμο των ατομων που βλεπω οτι αντιμετοπιζουν το ιδιο προβλημα με εμενα..

Τελικα τι εχει γινει ρε παιδια?? Σε ολη την ελλαδα η βενζινη ειναι νοθευμενη??

NAI

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

τυχαιο που μου αναψε 2 φορες ο ΝΟΞ απο συγκεκριμενο πρατηριο.....????το εσβισα απο τον χαρτη,εμεινα σε ενα σταθερο εδω κ 6 μηνες,κ αν "χτυπα ξυλο" γινει κατι μπορω πλεον να τουσ πω κ μια κουβεντα παραπανω.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι εχει γινει ρε παιδια?? Σε ολη την ελλαδα η βενζινη ειναι νοθευμενη??

ε ναι..

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια δεν την ειδα να την φερνουμε νοθευμενη στην ελλαδα παντως μεχρι το 09 δουλευα σε τανκερ και μια χαρα περνουσε τα τεστ σε καθαροτητα και σε οκτανια...τωρα τι κανουν στα πρατηρια ειναι αλλο καπελο αλλα τα διυλιστηρια περνουν καθαρη βενζινη και πουλουν καθαρη βενζινη...απλα απο εκει και μετα νοθευεται,εκτος και αν υπαρχει κυκλωμα στην διανομη των διυλιστηριων και ξεκινα απο εκει και οχι στα πρατηρια..δυσκολο αλλα εφικτο...

απο εκει και μετα τα κλασιικα απο ενα πρατηριο που ξερουμε και οταν παμε ταξιδι αποφευγουμε τα τυχαια,φουλαρουμε απο σπιτι και βαζουμε αν χρειαστει σε κανα που να εχουμε εμπιστοσυνη η να εχουμε κανει ερευνα απο πριν μεσω σελιδων υπουργειου(για τον τελειομανη)εγω απλα παω οταν ειμαι σε ξενη περιοχη σε καποιο απο αυτα που ελενχονται απτα πανεπιστημια η καποιο αλλο φορεα(ελιν-σελ-aegean)μεχρι στιγμης καλα παμε...

αν βρεθουμε στα δυσκολα ποιο ευκολα θα παω σε προγραμματιστη και θα του πω καταργησε τον νοχ παρα να πληρωσω τα 500-600 ευρο της αντιπροσωπειας,,ασε που θα βαλω και προγραμμα τοτε..ενας οικος βελτιωσεως που το διαφημιζει κιολας οτι το κανει αυτο ειναι η οβερλοαντ.

.γιατι δεν σου εξασφαλιζει κανενας οτι και να τον αλλαξεις δεν θα ξανακαει...ειναι απλα να μην σου τυχει..αμα τυχει ε τοτε πχ εγω εβαλα και προγραμμα μαζι:whistling:

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

προσοχη πολυ στις βενζινες. υπαρχουν πολλα αυτοκινητα που επαθαν ζημιες χοντρες το τελευταιο διαστημα! οπως επισης ξερω οτι παρα πολλοι καταναλωτες εχουν προβει σε ελεγχο της βενζινης τους μετα απο ζημια και τα περιστατικα νοθειας εχουν ξεπερασει καθε οριο της λογικης!!! προσοχη εγω το τελευταιο διαστημα βαζω 100αρα με ενισχυτικο συνεχεια αλλα και παλι φοβαμαι!

φανταστειτε 2 πρωτα ξαδερφια τσακωθηκανε στα χερια γιατι εσπασε το αμαξι του ενος και οπως αποδειχτηκε ηταν απο μαπα βενζινη (εγινε και ελεγχος στο χημειο)την οποια παντα φουλαριζε απο τον αδερφο του που εχει πρατηριο...

Link to comment
Share on other sites

την χρυσοπληρώνουμε και είναι και για τον π****ο ε αι στο δι**ο

Edited by Speedy
Μη επιτρεπόμενες λέξεις
Link to comment
Share on other sites

τις βενζινες σας να τις ελεχετε με την αλαγη του φιλτρου βενζινης με καθε αλαγη λαδιου...

ετσι θα μπορειτε τακτικα να ελεχετε τους βενζιναδες σας και να πρατετε αναλογα.....

και για να τελειωνει το παραμυθακι με τους δηθεν αισθητηρες οτι ειναι ευαισθητοι και για ολλα φταινε οι βενζινες

τα γιαπωνεζικα και τα κορεατικα δεν εχουν τετοια θεματα με αισθητηρες γιατι πολυ απλα τοποθετουν καλυτερους σε ποιοτητα

και αξιοιπιστια αισθητηρες σε αντιθεση με το groyp που δεν λεει να αλαξει προμηθευτη και τα ριχνει ολλα στις βενζινες...

τα ιδια ειχαμε πριν μερικα χρονια με τους αστειους σε ποιοτητα γρυλους παραθυρων στο golf 4 και επρεπε να γινει διεθνως ρεζιλι

το groyp μεχρι επιτελους να αλαξει προμηθευτη και να περιοριστει στο ελαχιστο το προβλημα στο 5αρι.....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αυτές τις ημέρες θα εχει πέσει στην αντίληψη σας μια διαφήμιση στα ΜΜΕ της ΕΚΟ στην οποία κάνει αναφορά στην ποιότητα βενζίνης της και στις διαδικασίες που ακολουθεί.

Το φαινόμενο της νοθείας βενζίνης όλο και περισσότερο μας απασχολεί και σιγουρα όλοι μας διαβάζουμε κάποια κρούσματα απο βενζινοπώληδες που αρέσκονται σε αυτού του είδους τα παιχνίδια σε βάρος φυσικά των καταναλωτών των περιουσιών τους και με σκοπό την κερδοσκοπεία.

Τυχαίνει να εχω σε μικρή απόσταση (από 150μ-800μ) απο το σπίτι μου πολλά βενζινάδικα οπως Shell, EKO, Cyclon, ΕΤΕΚΑ, BP, Aegean και βάζω μόνο 100άρα και τους εχω χρησιμοποιήσει όλους τους αναφερομενους αλλα με πάντα την εγνοια της νοθείας.

Ετσι με αφορμή την ανωτέρω διαφήμιση, σημερα το πρωί φούλαρα το ντεπόζιτο με 100αρα της ΕΚΟ και ρώτησα τον υπευθυνο του καταστηματος για αυτην την πρωωθηση που κάνουν ως εταιρεία.

Προθυμοποιήθηκε να μου δειξει πως λειτουργει αυτο το τέστ παραθετωντας σας κάποιες χρησιμες φωτογραφίες (με την επιφυλαξη ωστόσο για τις χημικές αντιδράσεις οπως θα δείτε γιατι το τέστ κάπως ετσι λειτουργεί)

Υπάρχουν πολλές συσκευασίες για τέστ. Στην συγκεκριμένη περίπτωση διαλέξαμε αυτην για την κατοστάρα βενζίνη. Οπότε....
το πλαστικό μπουκάλι εχει μέσα δύο μικρότερα μπουκαλάκια με ειδικό χημικό ρευστό υλικό.
τι κάνεις? βαζεις την Χ βενζίνη στο πλαστικό μεγάλο μπουκαλάκι (στην προκειμένου περίπτωση 100αρα - βλέπε φωτό νο 2 και χύνεις τα μείγματα και απο το ενα αλλα και απο το αλλο μπουκάλι - βλέπε φωτό νο 2 λεμε!!!!)

Ανακινούμε αρκετά και αφηνουμε να κάτσει.... περιμένουμε λιγα λεπτά (2-3) και παρατηρούμε στον πάτο του μπουκαλιού ενα διάφανες μείγμα που αποτυπώνει οτι δεν ειναι νοθευμένη.... βλεπε φωτό 1 & 3.....αυτό ειναι το ουτοπικό για την ποιότητα (κατα την ΕΚΟ - στανταρτ αυτής)

πάμε παρακάτω... παμε να δούμε την νοθεία ή το επιπλέον τυχόν υλικό/μείγμα που θα απεικονίσει οτι κάτι δεν πάει καλα... και ξερετε τι εννοω.....
στο ηδη μπουκαλάκι με τα υλικά που βάλαμε δλδ 100αρα συν τα λοιπά μειγματα που ειχε στην συσκευασία προσθέσαμε και 95αρα βενζίνη και ως γνωστόν ανακινήσαμε το φυαλίδιον...
οπως θα δείτε στην φωτό 4 στον πάτο εγινε μωβ.... (βλέπε φωτο ρε ασχετε!!!! γκαου μπίου!!) και οπως αντιλαμβάνεστε ειχαμε θέμα με το επιπροσθετο μειγμα και οποιο μείγμα κατα την ΕΚΟ παει κάποιος να βάλει.

Ερωτήσεις/απαντήσεις:
-Φαίνονται τα μειγματα που χρησιμοπιεί η ΕΚΟ πέραν της βενζίνης
-Διατιθεται προς το κοινό αυτη η συσκευασία? και ναι (λενε δωρεάν) και οχι.. εγω δεν μπορεσα να παρω μία δεν την πουλούσαν και θα μου κρατήσει 1-2 δειγματα επειδή πηγαινω επαρχία για να εχω το κεφάλι μου υσηχο και ειδικα οταν θέλουμε να παίζουμε μόνο με 100αρα και να ξερουμε τι βάζουμε
-θα μου πειτε ειναι φτιαχτό ειναι το ενα ειναι το αλλο - δεν λεω οχι μπορεί να ειναι μπορεί και οχι.. ας μιμηθούν και οι αλλες εταιρείες αυτό το παράδειγμα
-η 100αρα νοθευεται? ναι
-η95αρα? αστειευεσται ε?
-τιμή απο το μπουκάλι δεν ξέρω αλλα φανταστείται να τρεξουν ολοι σε αυτην την πρακτική θα χεστουν στο τάληρο που ισως να εχει αποτελεσματα ισως και οχι αυτο που κάνουν
-εχω το κεφάλι μου ηρεμο με το Χ πρατήριο? με ξεγέλασαν? ισως ναι την Χ στιγμή που πήγα ισως οχι, θα φανεί και μελλοντικά, ή και απο τα συμπτωματα του αυτοκινήτου γιατι θα τα βγάλει
- πως νοθευεται μια βενζίνη? με υποπαραγωγα αυτής (δεν ειμαι χημικός ωστόσο)

τέλος...χημικός δεν ειμαι...δεν ξερω τι παιζει μεσα με αυτες τις χρωματικες αλλαγες που μπορεί να ειναι σωστές ή και οχι για να με/μας κοροιδέψουν ή οχι αλλά απο το τπτ ειναι κάτι ή ενα απλό διαφημιστικό τρυκ.. (ή οχι τελικά?).....

αυτα τα ολίγα απο το ρεπορταζ.......

Υ.Γ. το ενα μικρό φυαλίδιο ειχε βουτανόλη και το αλλο υδροξείδιο του νατρίου (υδροξείδιο του νατρίου ή καυστικό νάτριο ή καυστική σόδα ) σε συγκεκριμένες ποσότητες

http://imageshack.us/photo/my-images/839/eko4.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/547/eko1.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/843/eko3.jpg/

 

Edited by Nacora
Link to comment
Share on other sites

για πειτε απο που το προμηθευομαστε...ηδη εχω 3 γεμισματα μονο με 100 εκο ....

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη στις εθνικες οδους φιλος με rocco (160) μετα απο φουλαρισμα και 100 χιλ λαμπακια μηχανης και epc ,... το αμαξι μαμηθηκε ,εγινε αλλαγη μπεκ και αισθητηρων . Και δυστηχως για να στοιχειωθετηθει η νοθεια δεν ειναι απλο πραγμα ... Στην εθνικη Σερρων Σαλονικης εγινε το φουλαρισμα .Εχει κλεισει πλεον ομως. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.