Jump to content
dimsaras

Polo Gti Λάδια

Recommended Posts

Μακροχρόνια, η καταναλωση λαδιού, όση και αν ειναι αυτή, μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στον κινητήρα? γενικα τι μπορει να προκαλεσει?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έρχεται η ώρα για το μεγάλο service σο Polάκι μου. Είναι το TSI αλλά παίρνει τα ίδια λάδια με το GTI και αναρωτιέμαι αν έχει ακούσει κανείς για τα AMSOIL. Μου είπε ένας φίλος που κάνει βελτιώσεις σε αυτοκίνητα ότι τα θεωρεί πολύ καλύτερα από τα Mobil 1 ESP Formula και Castrol Edge που θεωρούνται καλά.

Η AMSOIL απ' ότι έψαξα από δω κι από κει βγάζει και λάδια για προδιαγραφές VW και είπα να ρωτήσω μπας και ξέρει κανείς από εδώ τίποτε!

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

μεγαλο σερβισ εννοεις 30000?γιατι ειναι πολυ καλα σ ειπε?εγω πλησιαζω τισ 14 και θα τα ξαναλλαξω και το σκεφτομαι για mobil 1.αμα εχει βαλει κανεις και εχει δει καποια διαφορα ασ ενημερωσει...μπας και δουμε ασπρη μερα με τα λαδια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες. εγω εχω κανει 7500 χλμ κανονικη οδηγηση και λιγα ανοιγματα χωρις να του συμπληρωσω καθολου και τωρα μου αναψε λαμπακι. αν αγορασω τα λαδια μονος μου ποσα ml να συμπληρωσω; να το γεμισω μεχρι να καλυψει το σαγρε; λεω να μην το παω στην αντιπροσωπεια γιατι θα πληρωσω τα διπλα χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες. εγω εχω κανει 7500 χλμ κανονικη οδηγηση και λιγα ανοιγματα χωρις να του συμπληρωσω καθολου και τωρα μου αναψε λαμπακι. αν αγορασω τα λαδια μονος μου ποσα ml να συμπληρωσω; να το γεμισω μεχρι να καλυψει το σαγρε; λεω να μην το παω στην αντιπροσωπεια γιατι θα πληρωσω τα διπλα χωρις λογο.

να το πας στην αντιπροσωπεια να σου καταγραψουν τα χλμ και να σου συμπληρωσουν μονοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά. Έχω κάνει 6,500χλμ.

Άλλαξα τα 1α λάδια στα 3,000χλμ και μέχρι τώρα σε 3,500χλμ στην βέργα είναι λίγο κάτω από την μέση του σαγρέ δλδ απότι έχω ακούσει λείπουν γύρω στα 600ml. TO ΘΕΜΑ είναι ότι έχει μείνει αμάλλον χωρίς να το θυμάμαι από το τελαιυτάιο μονόλιτρο 500ml το οποίο θυμήθηκα ότι δεν είχε βάλει ο μηχανικός οπότε έβαλε 3,5 και όχι 4 λίτρα.

Οπότε η έχει κάψει μόνο 100ml σε 3,500χλμ το οποίο είναι ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ η έχει κάψει 600 ml σε 3500χλμ που δεν το ακούω ως πολύ.

Εαν ισχύει το δεύτερο σενάριο 200ml ανα 1000χλμ είναι αποδεκτό πλήρως ? Γιατί ακούω κάτι τρελά νούμερα και διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να παίρνει στην χειρότερη έχω κατανάλωση το πολύ 600-700 μλ σε 3.500χλμ.

Θα τσεκάρω στον χρόνο που κλείνω σε 2 μήνες μετά κάθε 1000 να βλέπω αλλά με την έως στιγμής κατανάλωση δεν είναι φυσιολογική ?

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να παίρνει στην χειρότερη έχω κατανάλωση το πολύ 600-700 μλ σε 3.500χλμ.

Θα τσεκάρω στον χρόνο που κλείνω σε 2 μήνες μετά κάθε 1000 να βλέπω αλλά με την έως στιγμής κατανάλωση δεν είναι φυσιολογική ?

την ιδια καταναλωση εχουμε.στα 12200εχω βαλει 2,2λιτρα αλλα εχω κλεισει και ραντεβου να το δουνε την αλλη τριτη.παραλληλα θα κανω και σερβις χρονου.να ρωτησω αν τους παω εγω τα λαδια θα μου τα βαλουν η πρεπει να μου βαλουν δικα τους?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά πληροφοριακά στο manual αναφέρεται ότι μία κατανάλωση λαδιού της τάξης των 500ml ανά 1000 χιλιόμετρα ιδιαίτερα στα πρώτα χιλιόμετρα του κινητήρα είναι αποδεκτή.Τώρα αν ο κινητήρας έχει ξεπεράσει κατά πολύ τα 10000 χιλιόμετρα και συνεχίζει αυτή η κατανάλωση μάλλον κάτι πάει στραβά.Φίλε Σπύρο μπορείς να τους πας ότι λάδια θέλεις.Δεν είσαι υποχρεωμένος να βάλεις της αντιπροσωπείας.Άσε που το χρυσοπληρώνεις το μπουκαλάκι.Βρήκα από φίλο μου castrol edge με 13 ευρώ το μπουκάλι ενώ στη αντιπροσωπεία το χρεώνουν 22...Στην αρχή όταν τους πήγα το δικό μου ξίνισαν βέβαια αλλά δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά.Μάλιστα ένας από αυτούς μου είπε γιατί δεν τα αλλάζεις και μόνος τα λάδια και το φέρνεις εδώ...

Link to comment
Share on other sites

βρηκα στο ebay τα καστρολ 6 λιτρα 60 ευρω με τα μεταφορικα απο γερμανια.εδω τα εχουν 15 το λιτρο.στην αντιπροσωπεια δεν ξερω ποσο..απατεωνες.δεν ξερω μην παραγγειλω και τα φιλτρα απο γερμανια

Link to comment
Share on other sites

εδω εχει 11.5 -12 το λιτρο

εγω το εχω παρει και 15 και το εχω βρει και 16.της castrol παντα.αν και πιστευω πως υπαρχουν καλυτερες μαρκες οπως http://viewitem.eim.ebay.gr/Aral-SuperTronic-LL-III-5W30-Motorl-5X1-Liter-5W30/170547647160/item και http://viewitem.eim.ebay.gr/Shell-Helix-Ultra-Extra--5W30--Motorl-5X1-Liter-5W30/170547892950/item

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα 1000χλμ μετα απο λαμπακι που μου χε αναψει και ειχα συμπληρωσει 1λτρ.και τωρα σε 1000 μου καψε 700μλ.

το πηγα συμπληρωσανε και τωρα περιμενω οπου να ναι να παρουν τηλ να δω τη αποφαση βγηκε.

ποσα μα ποσα νευρα

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα 1000χλμ μετα απο λαμπακι που μου χε αναψει και ειχα συμπληρωσει 1λτρ.και τωρα σε 1000 μου καψε 700μλ.

το πηγα συμπληρωσανε και τωρα περιμενω οπου να ναι να παρουν τηλ να δω τη αποφαση βγηκε.

ποσα μα ποσα νευρα

κοιτα οπως ειπα και πιο πανω εγω δεν εχω αυτη την καταναλωση.εχω συμπληρωσει 2.2 σε 12.200 δηλ. 180 γραμ τα 1000 αν το λεω σωστα.δεν εχω ιδεα αν ειναι προβλεπομενη αυτη η καταναλωση η οχι για αυτο στις 27 εχω κλεισει ραντβου να το δουν και να μου πουν και θα κανω και σερβις ετους.ποσο παει το πρωτο?

Link to comment
Share on other sites

εσυ εισαι πολυ καλα.εγω ειμαι στις 12000 και εχω συμπληρωσει 3 λιτρα+ και τα χω αλλαξει κιολας στις 7000.φαντασου να μην..

το πρωτο σεβις αμα τους πας και τα λαδια γυρω στα 100κατι θα σου παει

αυτοι που πηγαν για χειρουργιο για ελατηρια ειδαν οντως διαφορα στη καταναλωση η ειναι μουφες ολα αυτα?

Edited by δημ.gti
Link to comment
Share on other sites

κοιτα οπως ειπα και πιο πανω εγω δεν εχω αυτη την καταναλωση.εχω συμπληρωσει 2.2 σε 12.200 δηλ. 180 γραμ τα 1000 αν το λεω σωστα.δεν εχω ιδεα αν ειναι προβλεπομενη αυτη η καταναλωση η οχι για αυτο στις 27 εχω κλεισει ραντβου να το δουν και να μου πουν και θα κανω και σερβις ετους.ποσο παει το πρωτο?

Μια χαρα εισαι!!! Γιατι ομως τα αφησες τοσο αργα τα λαδια???

Καθε 7.500 να αλλαζεις λαδια.... δηλαδη πρωτο σερβις 7.500 (εκτος αντιπροσωπειας) δευτερο αυτο στα 15.000 (στην αντιπροσωπεια) επομενο μετα απο 7.500 εκτος αντιπροσωπειας κλπ κλπ κλπ...

Ειναι κριμα να αφηνεται για 15.000 το ιδιο λαδι ιδια σε διπλο πιεσμενα μοτέρ....

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα 1000χλμ μετα απο λαμπακι που μου χε αναψει και ειχα συμπληρωσει 1λτρ.και τωρα σε 1000 μου καψε 700μλ.

το πηγα συμπληρωσανε και τωρα περιμενω οπου να ναι να παρουν τηλ να δω τη αποφαση βγηκε.

ποσα μα ποσα νευρα

H δική σου η κατανάλωση είναι υψηλή , πιστεύω ότι έως 300ml ανά 1000χλμ είναι αποδεκτή. Τουλάχιστον από εμένα.

Μια χαρα εισαι!!! Γιατι ομως τα αφησες τοσο αργα τα λαδια???

Καθε 7.500 να αλλαζεις λαδια.... δηλαδη πρωτο σερβις 7.500 (εκτος αντιπροσωπειας) δευτερο αυτο στα 15.000 (στην αντιπροσωπεια) επομενο μετα απο 7.500 εκτος αντιπροσωπειας κλπ κλπ κλπ...

Ειναι κριμα να αφηνεται για 15.000 το ιδιο λαδι ιδια σε διπλο πιεσμενα μοτέρ....

Συμφωνώ με τις αλλαγές και όσα λες. Είναι πάρα πολλά τα 15000 για αλλαγή.

Εγώ τα άλλαξα τα πρώτα στα3,000χλμ εκτός εταιρείας , τώρα έχω 6500 και τον φεβρουάριο που κλείνω χρόνο και χρειάζεται η σφραγίδα τους και θα έχω απο7000-8000 θα τα αλλάξω πάλι . Από εκεί και πέρα θα τα τσεκάρω κάθε 1000χλμ να βλέπω κατανάλωση. Εαν συνεχιστεί έως τα 200-250 ml που μου καίει τώρα το πολύ δεν υπάρχει θέμα για μένα. Από εκεί και πάνω δεν είναι φυσιολογικό.

Παίδες έρχεται η ώρα για το μεγάλο service σο Polάκι μου. Είναι το TSI αλλά παίρνει τα ίδια λάδια με το GTI και αναρωτιέμαι αν έχει ακούσει κανείς για τα AMSOIL. Μου είπε ένας φίλος που κάνει βελτιώσεις σε αυτοκίνητα ότι τα θεωρεί πολύ καλύτερα από τα Mobil 1 ESP Formula και Castrol Edge που θεωρούνται καλά.

Η AMSOIL απ' ότι έψαξα από δω κι από κει βγάζει και λάδια για προδιαγραφές VW και είπα να ρωτήσω μπας και ξέρει κανείς από εδώ τίποτε!

Thanks!

Τα amsoil τα έβαζα σε ένα honda 1600 vtec με μοτέρ tων 185ps το ιαπωνικό και ήταν εξαιρετικά. Για το πόλο τώρα και τουρμπάτους κινητήρες δεν ξέρω εάν κάνουν όμως. Εneos 0-50 έβαζα στο typer με κόστος 22e το λίτρο.. Για μένα το καλύτερο λάδι μακράν από όλα με το ανάλογο κόστος βέβαια..

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

αντι να συγκεντρωθουμε να κινη8ουμε ολοι μαζι κα8ομαστε και κλαιμε τη μοιρα μας ο καθενας μονος του νομιζω και ψαχνομαστε.τι να πω εγω εχω απελπιστει.θα με παρουν να μου πουνε τι?ελατε να σας ανοιξουμε τον κινητηρα σας.οχι ευχαριστω δε θα παρω.προτιμω να το σπασω και να τους το παω.

Link to comment
Share on other sites

αντι να συγκεντρωθουμε να κινη8ουμε ολοι μαζι κα8ομαστε και κλαιμε τη μοιρα μας ο καθενας μονος του νομιζω και ψαχνομαστε.τι να πω εγω εχω απελπιστει.θα με παρουν να μου πουνε τι?ελατε να σας ανοιξουμε τον κινητηρα σας.οχι ευχαριστω δε θα παρω.προτιμω να το σπασω και να τους το παω.

Έχεις δίκιο και εσύ αλλά δεν κάνει κανείς την αρχή.

Άς γίνει μέσω pm σε όλους όσους δηλώνουν κάτοχοι gti polo για να το δουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.