Jump to content
dimsaras

Polo Gti Λάδια

Recommended Posts

Παιδιά όσοι έχετε κάνει Αντιπροσωπεία 1η αλλαγή λαδιών με φίλτρο πόσα δώσατε και σε ποιόν ?

Γιατί τον άλλο μήνα κλείνω χρόνο και πρέπει να το πάω για ανανέωση και της εγγύησης.

130 μου είπαν εδω αθήνα δλδ χρεώνουν εργασία... 70+ευρώ γιατί αγορά λάδια και φίλτρο έχουν νομίζω 60ευρώ όταν τα άλλαξα σε γνωστό στα 3,000χλμ πρίν 6μήνες .

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό γιατί στην πρώτη αλλαγή που έκανα μόνος μου έδωσα για 4 λίτρα castrol 2-30 edge +το φίλτρο 60 ευρώ περίπου.

Δλδ. ζητάνε + 70 ευρώ για μια εργασία λίγων λεπτών σε ένα καινούριο αμάξι

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι ειναι.εγω που τα αλλαζω κ καθε 7000-7500χλμ τα ενδιαμεσα θα τα αλλαζω εξω και τα καταγεγραμμενα σερβις στην αντιπροσωπεια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στην τελευταία μέτρηση που έκανα στα 8900 χλμ στην αντιπροσωπεία προληπτικά, η στάθμη ήταν λίγο πιο πάνω από το min και συμπλήρωσα 400ml λάδι μέχρι να φτάσει στη σωστή θέση του δείκτη.

Άρα στα 8900 χλμ ( στην πόλη και σε ταξίδια επαρχία ) έκαψε 400ml σύνολο, φυσιολογικό. Για την ώρα ανήκω στους τυχερούς.

Στο μηχανικό που ρώτησα σχετικά με την κατανάλωση λαδιού γενικά, μου είπε ότι "οι κεφαλές των εμβόλων είναι άγριες, με αποτέλεσμα να τσιμπάει λίγο λάδι. Με τον καιρό, αυτές γίνονται εντελώς λείες, τσιμπάει λιγότερο και έως τα 30000χλμ το πρόβλημα έχει εξαληφθεί εντελώς". Θετικά το ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα οσα λες αλλα να ξαναπας στον μηχανικο σου και να ρωτησεις γιατι τα 160αρια μοτερ που ειναι σχεδον ιδια στα 8900 δεν θελουν τοσο λαδι (στατιστικα ουτε καν συμπλήρωμα)

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=45134&pid=485754&st=120entry485754

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα οσα λες αλλα να ξαναπας στον μηχανικο σου και να ρωτησεις γιατι τα 160αρια μοτερ που ειναι σχεδον ιδια στα 8900 δεν θελουν τοσο λαδι (στατιστικα ουτε καν συμπλήρωμα)

http://www.vwclub.gr...20

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι στα φυσιολογικά επίπεδα και πιο κάτω από το αναμενόμενο. Για την ακρίβεια με 250 ml ήταν στα φυσιολογικά όρια απλά με άλλα 150ml η ένδειξη είναι στο maximum. Απλά στην επόμενη μέτρηση θα υπάρχουν καλύτερα συμπεράσματα, γιατί δεν είχα ελέγξει εξαρχής την ακριβή στάθμη. Όσων αφορά τα 160άρια, δεν γνωρίζω και ίσως υπάρχουν κάποιες μηχανικές διαφορές, πέραν της χαρτογράφησης και όποιων ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο μετρηση στην αντιπροσωπεια επιβεβαιωσαν οτι εκαψε γυρω στα 750ml στα 1000χλμ. Απο τα 8500 μεχρι τα 9500χλμ. Εστειλαν mail στη Γερμανια με τη μετρηση και με φωτογραφια του αδειου δεικτη λαδιου. Υποτιθεται πως θα με επαιρναν για αλλαγη των εμβολων. Οταν μου τηλεφωνησαν ομως μου πανε πως η VW ετοιμαζει την τελικη βελτιωση των εμβολων αυτου του μοτερ και οτι οταν το ανταλλακτικο ειναι διαθεσιμο (σε κανα 2μηνο) θα με ειδοποιησουν να τα αλλαξω στην εγγυηση. Μεχρι τοτε να πηγαινω οταν τελειωνει το λαδι να μου συμπληρωνουν αυτοι (προφανως τσαμπα) και να καταγραφουν την καταναλωση λαδιου (λες και θα αλλαξει). WTF? τι σκατα κανουν στο εργοστασιο ρε πουστη μου? Το αμαξι κυκλοφορει 2 χρονια και τωρα αποφασισαν να ασχοληθουν σοβαρα. Αν αποφασισαν και δε μου λενε δικαιολογιες οι εδω αντιπροσωποι.. Στην αναμονη των εξελιξεων λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια ακριβως.ακριβως ομως.σε αναμονη λοιπον.εγω ξεκινισα απο 300μλ ανα 1000 μεχρι τα 10.000 μετα πηγα στα 500-600μλ ανα 1000 μεχρι τα 13000 και τωρα 1 λιτρο τα 1000 μεχρι τα 15000.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα και το μεγάλο service (30000) και στα τελευταία 1000 χιλιόμετρα είχε κάψει 800 ml λάδι...

Αντε σιγά σιγά να πάμε για αλλαγή κινητήρα... :help:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα και το μεγάλο service (30000) και στα τελευταία 1000 χιλιόμετρα είχε κάψει 800 ml λάδι...

Αντε σιγά σιγά να πάμε για αλλαγή κινητήρα... :help:

με το καλο βρε. επισης να πω οτι εαν ριξτε μια ματια στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* θα δειτε ποσα πολακια σαν τα δικα μας πουλουνται.ΤΥΧΑΙΟ?ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

Link to comment
Share on other sites

με το καλο βρε. επισης να πω οτι εαν ριξτε μια ματια στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* θα δειτε ποσα πολακια σαν τα δικα μας πουλουνται.ΤΥΧΑΙΟ?ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

τα δικα μας ειναι ελαχιστα μπροστα στα κουπριδια στο car..επισης τα πουλανε στη ξεφτιλα οι σεατακιδες..

ΤΣΟΛΙΑ κρατα μας ενημερους..!εγω θα σου λεγα να κανεις λιγο υπομονη γιατι βγαζουν νεα οδηγια τωρα οπου να ναι..

βλεπεις τι γινεται με την αλλαγη των μοτερ..παλι τα ιδια!οποτε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ θα σας λέω... Πλάκα πλάκα πρέπει να έχω κάνει τα πιο πολλά χιλιόμετρα από όλους!

Για την νέα οδηγία που έχεις ακούσει??

Δώσε κανά Info !!!

Link to comment
Share on other sites

στα καμαρια στην αντιπροσωπεια τσολια..συμφωνησαμε οτι δε λεει να γινει η αντικατασταση ελατηριων η αλλαγη μοτερ αφου μια απ τα ιδια ειναι και μ πανε οτι περιμενουν μεσα στον επομενο μηνα νεα οδηγια για το προβλημα του λαδιου απο γερμανια!

τωρα τι να σου πω παραπανω και γω δε ξερω..τουλαχιστον εχω μια τελευταια ελπιδα.

@the_winner ναι δεν καιει οντως αλλα πολλα τα λεφτα.(ειναι απο αλλο φορουμ.....)

Link to comment
Share on other sites

οπότε το προβλημα ειναι τα ελατηρια και τα εμβολα ...που τα εχουν κανει ετσι ωστε να εχουν λιγοτερες τριβες για λιγοτερους ρυπους και μιωμενη καταναλωση καυσιμου .Γιατι το CAVE μοτέρ παρολο που εχει 180 αλογα σε σχεση με ενα CAVD με DSG καιει λιγότερο και βγαζει και λιγοτερους ρυπους ... Οι γερμανοι θα μπορουσαν να το λυσουν βαζοντας εμβολα και ελατηρια απο CAVD αλλα μετα θα παραπονιοσασταν για αυξημενη καταναλωση καυσιμου

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα καυσιμου φιλε παρα λαδιου. αντε να δουμε τι κανουν γερμανια με το καινουργιο ανταλλακτικο ή οδηγια οτι διαολο ειναι αυτο. τουλαχιστον μεχρι να βρουν ακρη δε θα πληρωνουμε τα λαδια που συμπληρωνουν. Αυτο ελειπε. Και αργησα να παω. ειχα ηδη δωσει 80+ ευρω για λαδια.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αχαρνων

οοο ρε παιδες φτιαξτε με κ εγω απο εκει το πηρα τον προηγουμενο μηνα...μαζι κ οι 3 θα παμε.....

Link to comment
Share on other sites

Η τραγικοτητα στο μεγαλειο της!!!!

Οπως ολοι εδω ξερετε αντιμετπιζω το πλεον γνωστο προβλημα με τα λαδια.Υστερα απο αμφοτερα τηλεφωνηματα με την κοσμοκαρ την τελευταια φορα με ενημερωσαν οτι θα ενημερωσουν την Γερμανια και θα μου πουν τι θα κανουμε.Σημερα λοιπον με πηραν τηλεφωνο απο την κοσμοκαρ και με <<δοξα και τιμη>> μου ανακοινωσαν οτι ηρθε τεχνικη ενημερωση απο Γερμανια για αντικασταση του ελατωματικου μερους του αυτοκινητου.Βεβαια ολοι θα αναρωτιεστε οπως και εγω σε ποιο μερος αναφερονται.

Ευλογο ερωτημα...

Τους ρωτησα λοιπον σε τι αναφερονται και μου απαντησαν οτι δεν ξερουν αυτοι και πως θα με ενημερωσουν απο ην αντιπροσωπεια μου!!!!

ΚΟΥΦΟ???

Με πηραν τηλεφωνο να μου πουν οτι θα μου αλλαξουν κατι το οποιο δεν ξερουν τι ειναι?

Μηπως ειμαι τρελος?Μηπως τα εχω χαμενα?Που ακομα πιστευω οτι σημασια θα δωσουν σε εμενα.....

Το μονο σιγουρο ειναι οτι πια βαρεθηκα να με κοροιδευουν.Αυριο θα παρω τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια και απο κει και περα θα ετοιμασω με τον δικηγορο μου ενα εξωδικο και εννοειται πως θα κανω και επεκταση εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. επειδη τελειωσε η εβδομαδα και απαντηση δεν πηρα απο την vw για το πως θα λυθει το προβλημα μου αποφασισα και εστειλα ενα ωραιοτατο email στη vw στη γερμανια στο οποιο τους εξηγουσα το προβλημα μου αλλα και το πως η αντιπροσωπεια εδω δεν με αντιμετωπιζει οπως αρμοζει σε πελατη. Επισης εστειλα συννημενα τα χαρτια που δειχνουν τις μετρησεις και φαινεται η καταναλωση. Τωρα θα με παρον σοβαρα η δεν θα το διαβασουν καν εγω εκανα τον κοπο και το εστειλα. Απο δευτερα ειδομεν!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. επειδη τελειωσε η εβδομαδα και απαντηση δεν πηρα απο την vw για το πως θα λυθει το προβλημα μου αποφασισα και εστειλα ενα ωραιοτατο email στη vw στη γερμανια στο οποιο τους εξηγουσα το προβλημα μου αλλα και το πως η αντιπροσωπεια εδω δεν με αντιμετωπιζει οπως αρμοζει σε πελατη. Επισης εστειλα συννημενα τα χαρτια που δειχνουν τις μετρησεις και φαινεται η καταναλωση. Τωρα θα με παρον σοβαρα η δεν θα το διαβασουν καν εγω εκανα τον κοπο και το εστειλα. Απο δευτερα ειδομεν!!!

Kαλημερα φιλε μου συμπασχω κ εγω... θα ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με τα χαρτια που δειχνουν τις μετρησεις οπως λες...τους τα ζητησες η σου τα εδωσαν εκεινοι...διοτι πριν 2 εβδομαδας που μου συμπληρωσαν 1λιτρο στο δικο μου και κανενα χαρτι δε μου εδωσαν...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα φιλε μου συμπασχω κ εγω... θα ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με τα χαρτια που δειχνουν τις μετρησεις οπως λες...τους τα ζητησες η σου τα εδωσαν εκεινοι...διοτι πριν 2 εβδομαδας που μου συμπληρωσαν 1λιτρο στο δικο μου και κανενα χαρτι δε μου εδωσαν...

οταν πας στην αντιπροσωπεια και μπαινει μεσα το αμαξι σου δινουν ενα χαρτι που λεει τον λογο για τον οποιο μπηκε μεσα το αμαξι.π.χ αυξημενη κατναλωση λαδιου.περα απο αυτο καθε φορα που πηγαινα μου εδιναν ενα χαρτι που ελεγε οτι στα 1000χλμ εχει καταναλωσει 250 γρ. λαδι κτλ.

τωρα που θα μου αναψει λαμπακι και θα παω να μου βαλουν λαδι εννοειται οτι θα ζητησω το χαρτι να λεει πανω τον λογο που πηγα δλδ <<χαμηλη σταθμη λαδιου >> και φυσικα το ποσο λαδι μου συμπληρωσαν γιατι εχω σκοπο να κινηθω νομικα.τωρα οσον αφορα το προβλημα μας με πηραν τηλ σημερα απο την κοσμοκαρ και μου ειπαν οτι δεν εχουν προβλημα να προχωρησουν σε αλλαγη κινητηρα αλλα θα προτιμουσαν λεει απο εμενα να κανω λιγη υπομονη γιατι περιμενουν απο γερμανια (οπου διερευναται και το προβλημα) να τους πουν τι ακριβως φταει γιατι ακομα και να μου αλλαξουν κινητηρα δεν μπορουν να μου εγγυξθουν λεει οτι δεν θα αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.με λιγα λογια ειναι οτι σου κατσει.σαν να παιζεις τζοκερ.οτι να ναι.παντως ενα εξωδικο θα το στειλω γιατι ειναι ικανοι στο μελλον να μουν πουν οτι δεν τους ειχα ενημερωσει για το προβλημα μου.τα γραπτα μενουν

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου λεγα να περιμενεις λιγο σπυρο..γιατι οντως περιμενουν νεα οδηγια απ τη γερμανια..αμα ηξεραν απο που προερχεται το προβλημα ακριβως θα το χαν αποκαταστησει κιολας..δε θα χαν στο ''περιμενε'' και στο ''μπορει'' χιλιαδες αγοραστες σε ολο το κοσμο.

θα μπορουσα να χα αλλαξει μοτερ και γω αλλα αυτο το αν σου κατσει δε μου καθεται καλα και μενα..αλλαξαν μοτερ πολλοι.αλλοι ξαναειχαν προβλημα αλλοι οχι.

περιμενε μπας και βγαλουν καποια αξιοπιστη λυση.τι ειναι τα μοτερ να τα αλλαζουμε καθε λιγο και λιγακι?

αντε να βρουν τη λυση να μη ξαναδω αντιπροσωπεια.τους βαρεθηκα!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου λεγα να περιμενεις λιγο σπυρο..γιατι οντως περιμενουν νεα οδηγια απ τη γερμανια..αμα ηξεραν απο που προερχεται το προβλημα ακριβως θα το χαν αποκαταστησει κιολας..δε θα χαν στο ''περιμενε'' και στο ''μπορει'' χιλιαδες αγοραστες σε ολο το κοσμο.

θα μπορουσα να χα αλλαξει μοτερ και γω αλλα αυτο το αν σου κατσει δε μου καθεται καλα και μενα..αλλαξαν μοτερ πολλοι.αλλοι ξαναειχαν προβλημα αλλοι οχι.

περιμενε μπας και βγαλουν καποια αξιοπιστη λυση.τι ειναι τα μοτερ να τα αλλαζουμε καθε λιγο και λιγακι?

αντε να βρουν τη λυση να μη ξαναδω αντιπροσωπεια.τους βαρεθηκα!

θα περιμενω δεν διαφωνω αλλα θα στειλω το εξωδικο για να κατοχυρωθω και εγω.αλλωστε το εξωδικο στην ουσια ειναι γραπτη ειδοποιηση δεν κατι τρελο.απλα για να μην γυρισουν στην κοσμοκαρ και μου πουν καποτε << ξερετε δεν μας ειχαν ενημερωσει απο την αντιπροσωπεια για το προβλημα σας και ουτε εσεις μας ειχατε πει τιποτα>> στην ελλαδα ζουμε. φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα.

ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΚΑΘΕ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΝ.ΜΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ.

εμενα ας πουμε σε κανα 300χλμ το κοβω να αναβει λαμπακι γιατι ο δεικτης ειναι λιγο πανω απο το κατωτατο οριο.θα παω και θα τους πω να καταγραψουν τα χλμ και να μου δωσουν χαρτι που να λεει τι συμπληρωσαν.

να πω οτι δεν ειμαι απο αυτους που αντιμετωπιζουν χοντρο προβλημα μιας και δεν καιει 1 λιτρο στα 1000.στα 12500 εκανα σερβις τωρα εχω 16100και ειναι ετοιμο να αναψει λαμπακι δηλαδη γυρω στα 250-300 γρ τα 1000 χλμ.= 2.5 λιτρα στα 10000 χλμ ε δεν μου φαινεται φυσιολογικο καθως επισης να πω οτι μεχρι το πρωτο σερβις ειχα συμπληρωσει απο μονος μου 2,2 λιτρα (μαλακια μου γιατι μου ελεγαν οτι δεν με πιστευουν).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.