Jump to content
golf-agu

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν Τα 270Αρια ! (Hybrid & Big Turbo Setups) [Βελτίωση 3ου Σταδίου]

Recommended Posts

Δεδομενου του εργοστασιακου μοτερ, ειναι κρατημενο σε αβανς, παρολο που εχεις αυτες τις τιμες πιεσης.

Καλο ειναι πριν το κανεις σφυριλατο να μεινεις πιο χαμηλα στα 270-280 ειναι ασφαλεστερο.

Με το κιτ μεθανόλης και 75-100% αναλογια δεν θα χρειαστείς μπεκ μεχρι και τα 350 θα ειναι καλυτερο σε λειτουργια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτο παει σε εμενα η στον φιλο πιο πανω;;
Γιατι το αυτοκινητο μου ειναι σφυρηλατο ηδη…
Afr στον κοφτη ποσο πρεπει να βλεπω στο boost controller?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι σφυριλατο λοιπόν,
δεν εχει προβλημα, μπορει να δωσει κι αλλο αβανς.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

 

Ξεκινήσαμε το στήσιμο του αυτοκινήτου. Golf 5 1.4 tsi 140hp. Πάνω στο αμάξι μπαίνουν τα εξής

1. inlet tmg 

2. turbo 360RS 

3. Ι/C s3

4. πολλαπλασιαστές R8

5. αντλία υψηλής VIS

6.εισαγωγή αέρα tmg carbon 

7. boost controller

8.ολόσωμη 70αρα από downpipe χωρίς καταλύτη με ένα τελικό.

9.σκάστρα ανοιχτού tmg

10.πρόγραμμα ταξόπουλος.

 

Πάμε για περίπου 260-270.

 

Στο μοτέρ έχουν αλλαχτεί καδένα, γλύστρες, τεντοτήρας, ιμάντας με όλα τα παρελκόμενα, μπουζί μεγαλύτερα για να καλυφθούν τα διάκενα, λάδια liqui moly πράσινα 5-30W molygen.

 

Αγόρασα επίσης μία τετράδα ζάντες jr3 18x9 et35 5x112. 

 

Οι ζάντες πάνε για πούλημα? Θα το κόψουν πολύ το αυτοκίνητο?

Η ερώτηση μου κυρίως είναι πάνω στις ζάντες. Ο nikdev είχε την καλοσύνη να μου λύσει τις όποιες απορίες είχα με απάντηση ανώθεν. Επίσης το μοτέρ το χειμώνα λογικά θα μπει για σφυρί. Οπότε ότι έχω βάλει πάνω είναι για ανοχή μέχρι 400 άλογα.

 

197719848_10157586579681371_4069439774802439331_n.jpg

Edited by Hintro
Link to comment
Share on other sites

Βαλε 380rs αν πας να το τερματισεις…Αν θες να φτασεις 320-330 αλογα με μεθανολες (εφοσον γινει σφυρι) βαλε την 360 αλλιως αν θες περοσσοτερα βαλε την 380.Εχε υποψιν σου οτι για 360 αλογα θες πιεση 2.4 με 2.0 bar στον κοφτη με την 360rs…

Καλη αρχη!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2021 at 12:19 ΠΜ, theokar said:

Βαλε 380rs αν πας να το τερματισεις…Αν θες να φτασεις 320-330 αλογα με μεθανολες (εφοσον γινει σφυρι) βαλε την 360 αλλιως αν θες περοσσοτερα βαλε την 380.Εχε υποψιν σου οτι για 360 αλογα θες πιεση 2.4 με 2.0 bar στον κοφτη με την 360rs…

Καλη αρχη!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το σκέφτηκα αλλά γνκ δεν βιάζομαι να το κάνω σφυρί.... Οπότε θεώρησα ότι η 380rs είναι overkill... Τώρα κοίτα δεν το πάω για drag. Μου αρέσουν και οι στροφές. Οπότε με 360 αργότερα είναι ευχαριστημένος. Να σαι καλά !!!!!

 

Μία άλλη απορία είναι οι ζάντες.. Γνκ είναι αρκετά φαρδιές... Σκοπεύω τέλη καλοκαιριού πρώτα ο θεός να αλλάξω αναρτήσεις... Τι προτείνετε για να μην έχω θέμα με θόλους κτλπ?>

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από εμένα !!! Θα ήθελα βοήθεια σχετικά με το scirocco μου. Απλά γράφω εδώ γιατί έχετε εξαντλήσει το θέμα όσο αφορά τον 1.4 tsi cav κινητηρα.Σε πρότζεκτ με Wosner έμβολα στα μαμά χιλιοστά ,σκληρά ελατηρια(s3) στις βαλβίδες, μπεκ μαμά, εξατμιση 70 άρα dp μέχρι τα καζανάκια 63.5 και κατάλυτη κατάλληλο έως 300 hp, φιλτοκουτι καρμον τι υβριδιο τουρμπο να βαλω??? Δεν θέλω μεθανόλη και τέτοιου είδους μετατροπές γιατί το αμάξι δεν είναι κόντραδικό, η χρήση είναι
καθημερινή. Επίσης έχω μπερδευτεί με τα υβρίδια γιατί ο καθένας τα διαφημίζει - πουλάει με διαφορετικό τρόπο και μάλλον είναι τα ίδια. Ξέρω ότι υπάρχει μόνο με φτερο διλιτρου s3 ο ένας τύπος ο άλλος τύπος είναι άξονας με φτερωτή από 1.8t και στην άλλη πλευρά φτερο από διλιτρο s3 και η τρίτη επιλογή ολόκληρος άξονας με φτερωτες από διλιτρο s3 στο φαγωμένο σώμα της μαμά τουρμπίνας. Για να πάω κοντά στα 280 άλογα χωρίς να έχω προβλήματα με 100αρα βενζίνη και να εχω χαμηλό σπουλαρισμα χωρίς lag τι να βάλω μέχρι κόφτη που έχω 7000 πλέον??? Επίσης ισχύει πως εάν βάλεις κ04-64 θα έχεις πολλά καυσαέρια και για να ρίξεις θερμοκρασίες και να ανεβάσεις πιεση πρέπει να βάλεις μεθανόλη???


Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παμε λιγο να τα αποσαφηνισουμε:

280 αλογα για να βγουν με αξονα και φτερωτη s3 8l θελει πολυ πιεσμενο προγραμμα θα εχει αυξημενη egt και μικρη ζωη το turbo.

Στα αλογα αυτα μπορεις να κανεις ενα υβριδιο με αξονα και φτερωτη s3 8 p.
Τα wossner θα δωσουν χωρο στο προγραμμα να εχει επιθετικο αβανς για γρηγορο σπουλαρισμα. Υπολογιζε 280-290, για περισσοτερα 300+ θα εχεις αυξημενη egt και σε παρατεταμενο διαστημα θα εχεις συρρικνωση εμβολων ή και σπασιμο. (Εκτος αν ψεκαζεις μεθανολη/νερο ή αλλαξεις μπεκ).

Παμε στην 100αρα που αναφερεις.
Αν θες 95αρα το προγραμμα θα ειναι κρατημενο οτι κι αν κανεις και μεσαιες και υψηλες στροφες σε ολες τις περιπτωσεις.

Το μονο υβριδιο με καλο spool και 95αρα ειναι με αξονα και φτερωτη s3 8l θα εισαι 250-255αλογα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αυτήν την στιγμή φοραω υβριδιο που αποτελείτε:πίσω 12φτερη με άξονα από coupra ξυραφιασμενο και μπροστά bullet από s3 κο4. Σε ένα ταξίδι και ίσως και ποιο πριν έπαθα διαδοχικά 2 ζημιές έσπασε η πλαστική σκαστρα και τρύπησε το κολαρο εισαγωγής την πρώτη ζημιά δεν την κατάλαβα αμέσως γιατί πιεση στο μπαρομετρο σήκωνε αλλά ποιο αργά Όταν όμως έλυσα το κολαρο η σκαστρα σκόρπισε.εβαλα κολαρο και σκαστρα μαμά (σιδερένιο μερος) και μετά ακουγόταν ένας θόρυβος όταν Στροφαρε το τουρμπο με φορτίο. Πήγε η τουρμινα σε μάστορα και θέλει επισκευή και αλλαγή στο σώμα του(κατριτσ) κάπως έτσι το είπε. Ρωτάω λοιπόν εσάς που έχετε δοκιμάσει και ξέρετε όλες τις εκδοχές με τα μειονέκτημα και τα πλεονεκτήματα τους. Εγώ δεν θέλω πολλά πράγματα....απλά όσα άλογα βγάζει να τα πηγαίνει και στο δρόμο γιατί με προηγούμενους προγραμματιστες στην Αθήνα είχα διάφορες και ποικίλες εμπειρίες. Έβγαλα 300 άλογα σε γνωστό δυναμόμετρο και με πέρναγαν σε φιλικά πατήματα ίδιες καρότσες φ.π.ε. με ποιο άγριο προγραμμα.

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει μεγάλες περιπέτειες και απλά θέλω χωρίς μεγάλα μπεκ μεθανόλη και επιθετικά προγράμματα με τα πράγματα που διαθέτω και φυσικά 100αρα βενζίνη να φτάσω κοντά στα 280hp εάν είναι 250 hp δεν πειράζει, απλά τα 250 να είναι 250 και όχι φτιαγμένα σε ένα δυναμόμετρο με χαμηλά ρυθμισμένο τον αισθητήρα nok και αβανς στο Θεό για να γράψω 300....



Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τουρμπο υβριδιο με αξονα s3 8P που θα το φτιάξω? και πόσο περίπου θα στοιχίσει??? Επίσης το δικό μου μαντεμι γενικα τουρμπο, αφού δεν έχει ρήγμα κάνει και λογικά θα πάει πάλι τόρνο για φάγωμα ή θα χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο???δεν έχω καταλάβει την διαδικασία και χρειάζομαι οδηγίες και κατεύθυνση για να ολοκληρώσω το πρότζεκτ.

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα εγραψα τι θα κανεις.
κατσε διαβασε κι απτη αρχη


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά μου λένε πως το τουρμπο με φτερά s3 8P θα κάνει επιστροφές στα καυσαέρια και θα έχω προβλήματα. Και μου προτείνουν να επισκευάσω αυτό που έχω. Αλλά αυτό που έχω με 1.8-1.8 over και 1.5 σταθερό δεν με ευχαριστεί.

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για άλλη μια φορά θα χρειαστώ συμβουλή γιατί απ ότι έχω καταλάβει εκτός από ιδιοκτήτης ασχολείστε και μηχανικά με την βελτίωση και τελικά οσο ψάχνομαι βρίσκω εκπλήξεις στο υβριδιο που έχω στο αμάξι μου.
Το τουρμπο πήγε σε τουρμπινα που λύθηκε και διαπιστώθηκε ότι δεν είναι Κ04-023 που νόμιζα αλλά άξονας από coupra 1.4 tsi με φτερομπροστα 20vt οπότε για το Κ04-023 δεν έχω άποψη.
Αφού αποφάσισα να κάνω το υβριδιο μου Κ04-64 τι άξονα να βάλω από S3 TFSI ή από OPC??? και για να είναι το αποτέλεσμα σωστό να αλλάξω αλουμίνιο στην φτερωτή του τουρμπο(γιατί αυτό θέλει μεταφορά της σκαστρας) ή να αφήσω το ίδιο?? Σας ρωτάω εσάς γιατί απ ότι διάβασα έχετε κάνει όλες τις δοκιμές.


Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν διαβαζεις ..
Το 1.4 cupra ιδια τουρμπινα φοραει με ολα τα tsi.
Καπου τα εχεις μπερδεμενα ή στα λενε μπερδεμενα.

Βαλε αξονα - φτερωτη s3 8 p στο δικο σου τουρμπο και κανε το υβριδιο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθώ να σας εκνευρίσω....αλλά όπως σας είπα έχω περάσει περιπέτειες.... για σκάρτα 4 χρόνια πίστευα ότι έχω Κο4-023 και τελικά τώρα που έλυσα το τουρμπο ο τουρμπίνας μου είπε ότι είσαι μαμά από άξονα απλά φοράς φτερο στην εισαγωγή από S3 20v. Και τώρα που ζήτησα ευθύνες σε αυτούς που με έφτιαξαν στο παρελθόν, μου είπαν πως δεν είχα καταλάβει καλά και πως ο άξονας από coupra 1.4 tsi διαφέρει από τους άλλους που φοράνε τ υπόλοιπα 1.4 tsi και πως είναι ότι καλύτερο για μαμά εντόσθια. Σε αυτά τα χρόνια όμως εγώ αφου έβλεπα ότι τα κ04-023 με 1.8 over βγάζουν 270-290 πιεζα τον προγραματιστη να αγριέψει το πρόγραμμα μέχρι που κατουρησε το μπεκ ... και...μπαμ!!!και... προέκυψαν τα wosner.
Γιαυτό τώρα ρωτάω για να κάνω συγκεκριμένα πράγματα και να μην την πατήσω ξανά. Απλά φοβάμαι τον άξονα κο4- 64 στο δικό μου μαντεμι μην δεν κρατήσει και αναρωτιέμαι εάν χρειάζεται καινούριο αλουμίνιο ποιο μεγάλο για να φεύγει ο συμπιεσμενος αερας ποιο γρήγορα. Αυτά ευχαριστώ για την κατανόηση και βοήθεια.


Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρόνια πολλά! Υπάρχει κάποιο guide how to για το installation κιτ μεθανόλης στο 14αρη μοτέρ;

Link to comment
Share on other sites

Πάμε να δώσω μια πιο αναλυτική εικόνα! Έχω ξαναγράψει στο συγκεκριμένο ποστ παραπάνω για όλα τα περιφερειακά που φόρεσα στο αυτοκίνητο μου . Golf v 1.4 tsi hybrid turbo. Αποφάσισα να το κάνω σφυριλατο καθώς μετά από ένα πάτημα είδα μεγάλη πτώση στην απόδοση και μου ξεκίνησε κάποια misfire. Εν τελεί είδα μειωμένη συμπίεση στον 2ο κύλινδρο σε σχέση με τους υπόλοιπους. 
επειδη ήθελα να ασχοληθώ το εβαλα μέσα και ξεκίνησα. Συνολικά πλέον στο αυτοκίνητο υπάρχουν πάνω τα εξής:

 

Πιστόνια wosner με ελατήρια
Μπιελες zrp 
Κουζινέτα από 20vt
Thros στροφάλου από 20vt
Ελατήρια βαλβίδων super tech
Βαλβίδες εξαγωγής από scirocco
Καδένα bka ενισχυμένη
Δίσκος 6φτερος πλατό βολάν από scirocco ενισχυμένα πλακάκια μεταλλικά Για ανοχή μέχρι 60kg ροπή
Φλάντζες σετ από scirocco
Κατάργηση μαμα intercooler για να μην πιάνει χώρο και καινούργιο ψυγείο νερού από golf 1.6 fsi για να μπει στις μαμα βάσεις
Μπουζί 7αρια ιριδίου για κάλυμμα διακενων
Λάδια molygen 5-30 liqui moly
Φιλτρο λαδιού μαμα
Βίδες block μαμα
Αντλία υψηλής vis
Πολλαπλασιαστές r8 nil
Μπουζί ιριδίου 7αρια
Εισαγωγή αέρα carbon
Inlet τουρμπίνας μεγαλύτερο
Σκαστρα ανοιχτού τύπου rtmg 
Wastegate μαμα ανοιγμένη με σκληρότερο ελατήριο
Ολόσωμη εξάτμιση 70αρα από downpipe μέχρι το τελικό
Boost controller prd500
Turbo 360rs υβρίδιο k03 από ταξοπουλο

το αμάξι στρώθηκε μέχρι 4000 χιλιόμετρα με αλλαγή λαδιών κάθε 1000 και στα πρώτα 500.

 

Στα δεδομένα που είμαι τώρα πήγα να προγραμματίσω το αυτοκίνητο και έχω τα εξής δεδομένα.

1. Έχω αρκετα misfire κάποιες φορές στο πλήρες βύθισμα του γκαζιού.

2. Το αυτοκίνητο με τα μαμα μπεκ δείχνει να στεγνώνει.

 

Η αντλία υψηλής δεν έχει ούτε 15κ χιλιόμετρα. Στην πίσω αντλία μπήκε ρελε για μόνιμη παροχή 12v στο σύστημα. Άλλαξα και ένα φιλτρο βενζίνης αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι.

 

Αποφάσισα να μπω λίγο πιο βαθιά γιατί δεν θέλω να αποτύχει το πρότζεκτ.

παραγγειλα ένα κιτ μεθανόλης aem.

τρομπα βενζίνης πίσω aeroflow 265 lt

μπεκ από s3 tfsi. 
θα αλλάξω και τα φις στους πολλαπλασιαστές για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 
μετά misfire υπάρχει πιθανότητα να είναι από τα μαμα μπεκ; Δεδομένου ότι όλα τα υπόλοιπα είναι καινούργια;

 

Link to comment
Share on other sites

Τα μπεκ σου φταινε ετσι οπως τα λες

Τα s3 δεν ηταν απαραιτητα γι αυτο το τουρμπο.
Ουτε οι πατεντες στην πισω αντλια, ας εβαζες μια καινουργια εργοστασιακη.

Τα εργοστασιακα δουλευουν καλυτερα και σε συνδιασμο με το κιτ μεθανολης θα βγαλεις 350-360

Βάλε ένα s3 intercooler

Γενικα βλεπω πας να κουκουλωσεις το προβλημα και οχι να το λυσεις.

Αν δεν εχεις σωστο μιγμα και θερμοκρασια στο θαλαμο καυσης ( μπεκ, i/c, meth) οτι και να εχεις πριν και μετα θα ειναι αποτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Μπεκ έχω ήδη πάρει από s3.  i/c το αυτοκίνητο φοράει front mount παροχής  εως 430hp. Αντλία πίσω θα βάλω μεγαλύτερης παροχής γιατί σε κανά 4μηνο την τουρμπίνα θα την αλλάξω. Με την πίσω αντλία η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα τι έφταιγε. Ήταν η το εγκεφαλάκι που την είχε ακούσει είτε η αντλία. Οπότε άλλαξα το ένα και έκανα bypass το άλλο για να είμαι 100% σίγουρος. Θα κοιτάξω να κάνω Update στο ποστ για τυχόν μελοντικές απορίες που μπορεί να έχει κάποιος σχετικά με το συγκεκριμένο μοτέρ. Ευχαριστώ nikdev για το response! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μια ερώτηση. Στα 1.4 tsi υπάρχει στην Τρομπα βενζίνης ένα εγκεφαλακι του οποίο ρυθμίζει την τάση που στέλνει στην τρομπα και συνεργάζεται με τον εγκέφαλο του κινητήρα. Υπάρχει κάποιος που να έχει μπει σε διαδικασία κατάργησης του με κάποιο bypass? Αν ναι μπορεί να μου μοιραστεί τον τρόπο; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει μεγαλύτερη τρομπα πίσω και το εγκεφαλακι ζεσταίνεται παραπάνω. Ότι θα τα παίξει θα τα παίξει. Απλά θα ήθελα να δουλεύει η τρομπα μόνιμα στα 12v όποτε θα ήθελα να το κάνω bypass. Αν έχεις δει κάτι ανάλογο η το έχεις κάνει πες μου αν γίνεται. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν διαβαζεις ..
Το 1.4 cupra ιδια τουρμπινα φοραει με ολα τα tsi.
Καπου τα εχεις μπερδεμενα ή στα λενε μπερδεμενα.

Βαλε αξονα - φτερωτη s3 8 p στο δικο σου τουρμπο και κανε το υβριδιο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλησπέρα. Επανέρχομαι όπως υποσχέθηκα να ενημερώσω για τις μετατροπές και να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά για τις συμβουλές.
Λοιπόν! Τελικά αφού ο τουρμπίνας επέμενε πως κανένα από τα 2 υβρίδια κο4-064 και ko4- opc δεν θα δουλέψουν και το μόνο που μου κάνει είναι κο4-023 πήρα το ρίσκο και έβαλα κο4 από s3 με εισαγωγης φτερο από opc. Με σκαστρα από s3 και ανταπτορας gfb και ένα file για 100αρα βενζίνη με πίεση 1.45 σταθερό - 1.69 over και ότι φοραω που έχω πει στο παρελθόν, είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί το αμάξι χωρίς αβανσ τρελά ,τυφλό αισθητήρα νοκ και ρυθμίσεις αγριες έχει πολύ καλό αποτέλεσμα. Δηλαδή ξεκινάει υπια για προστασία τουρμπο και καθημερινη χρηση και μετά τις 3000 στροφές μέχρι κόφτη κρατάει πιεση και πηγαίνει καλά χωρίς σφάλματα κτλ. Όταν κάνω δυναμομετρηση θα ανεβάσω. Επίσης ξέχασα να πω πως έβαλα φτερο από opc για να μην αλλάξω αλουμίνιο και βγάλω σκαστρα έξω. Ήθελα να είναι όπως από την μαμά του.



Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα, επειδή έπεσε το μάτι του σ' ένα wastegate actuator της mamba αξίζει η τοποθέτηση του σε στοκ μοτέρ με υβρίδιο 330rtmg;

Θα βελτιωθεί κάτι ή να παραμείνω με την στοκ-σφιγμενη;

Edited by kyriakos88tsi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.