Jump to content
aekaragolfakias

Υγραεριο Η Υδρογονο

Recommended Posts

ΕΧΩ ΤΟ GOLF 5 ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΓΡΑΕΡΙΟ Η ΥΔΡΟΓΟΝΟ....ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ GOLF....

βαλε ουρανιο

Link to comment
Share on other sites

Υδρογονο πρωτη φορα ακουω υγραεριο μην βαλεις γιατι εκτος οτι εχει ακριβυνει και συνεχιζει μην εμπιστευεστε τα μοτερια σας να σας τα μετατρεπουν σε κατι που δεν βγαινει απο το εργοστασιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλα οσο αφορα το αεριο υπαρχει νομος που δν το επιτρεπει να ανεβει το μισο της τιμης της βενζινης.

Ασε π με το αεριο θα καις και 2-3 λιτρα παραπανω ΑΝΕΤΑ.

Τωρα οσο αφορα το υδρογονο δεν ξερω.. οταν ερθει η μερα εγω θα βαλω πυρηνικο αντιδραστηρα :p

Link to comment
Share on other sites

βαλε ουρανιο

φουκοσίμα το golf :thumbsu:

Φιλε @stavrosg υπάρχει ηδη ανοιχτό θεμα, λιγο ψαξιματακι δεν κάνει κακό.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=37233

Τωρα αν βαλεις Υδρογόνο μάλλον πρέπει να το φουλαρεις στην Nasa και αυτο είναι ενα θεματακι που πρέπει να το δεις :p

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Nικο το ξερω οτι υπαρχει ανοιχτο θεμα αλλα κατι ακουω για εξτρα τρυπες στην εισαγωγη για μπεκ την εισαγωγη δεν την βγαζουν καν απλα τρυπανε και ρουφανε με σκουπα τα γρεζια και ειναι 50-50 θα δουλεψει η θα το παρω στα χερια και αν δουλεψει ποσο καιρο θα βγαλει χωρις προβληματα ουτος η αλλως περα απο OEM τιποτα καλυτερο και στο δρομο εισαι με τη σκεψη αν μου ερθει κανενας απο πισω και σκασει η μπουκαλα τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Nικο το ξερω οτι υπαρχει ανοιχτο θεμα αλλα κατι ακουω για εξτρα τρυπες στην εισαγωγη για μπεκ την εισαγωγη δεν την βγαζουν καν απλα τρυπανε και ρουφανε με σκουπα τα γρεζια και ειναι 50-50 θα δουλεψει η θα το παρω στα χερια και αν δουλεψει ποσο καιρο θα βγαλει χωρις προβληματα ουτος η αλλως περα απο OEM τιποτα καλυτερο και στο δρομο εισαι με τη σκεψη αν μου ερθει κανενας απο πισω και σκασει η μπουκαλα τι θα γινει.

Αυτά με τις τρυπες στην εισαγωγη ειναι τεταρτης γενιάς στα πεμπτης δεν κανουν τρυπες. Οσο για την μπουκαλα δεν εχει φοβο υπαρχουν πολλές ασφαλιστικές δικλειδες. Αλλα εγω ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ με τίποτα. Ο λόγος. Ασε να κανουν μερικές χιλιάδες χιλιομετρα να δουμε τι παιζει και μετά βλεπουμε. Εδω όπως τα εχουμε και βγάζει διαφορα ποσο μαλλον...

Θα συμφωνουσα δε με καποιον παραπανω ότι αφου δεν βγαινει απο το εργοστασιο... Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Nικο το ξερω οτι υπαρχει ανοιχτο θεμα αλλα κατι ακουω για εξτρα τρυπες στην εισαγωγη για μπεκ την εισαγωγη δεν την βγαζουν καν απλα τρυπανε και ρουφανε με σκουπα τα γρεζια και ειναι 50-50 θα δουλεψει η θα το παρω στα χερια και αν δουλεψει ποσο καιρο θα βγαλει χωρις προβληματα ουτος η αλλως περα απο OEM τιποτα καλυτερο και στο δρομο εισαι με τη σκεψη αν μου ερθει κανενας απο πισω και σκασει η μπουκαλα τι θα γινει.

απλα να μην ειναι jeep!!!! δεν ξερω ποιος θα φτασει ποιο μακρυα!!!μαλλον θα παει αναλογα το βαρος....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το νερο το ακουσα και εγω αλλα σιγουρα το νερο θα ειναι απιονισμενο οποτε ειναι ακριβο τα σουπερ μαρκετ το εχουν 3 ευρω το λιτρο νομιζω τελος παντων ειπαμε περα απο ΟΕΜ τιποτα καλυτερο. Η μπουκαλα με το υγραεριο αν απο τρακαρισμα ραγισει και σπασει δεν θα γινει κομματια ενα οικοδομικο τετραγωνο? τι δικλιδες ασφαλειας και πρασινα αλογα μου λετε τωρα εγω και να με πληρωναν δεν το εκανα.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

φουκοσίμα το golf :p

Φιλε @stavrosg υπάρχει ηδη ανοιχτό θεμα, λιγο ψαξιματακι δεν κάνει κακό.

http://www.vwclub.gr...showtopic=37233

Τωρα αν βαλεις Υδρογόνο μάλλον πρέπει να το φουλαρεις στην Nasa και αυτο είναι ενα θεματακι που πρέπει να το δεις :smile:

Παιδιά να μην λέμε και ότι μας κατεβαίνει αν δεν ξέρουμε. Ξέρεις τι είναι το υδρογόνο και πρέπει να το αγοράσεις μόνο στη NASA ?

Πρώτα απ' όλα το απιονισμένο νερό δεν έχει 3 ευρώ και δεν είναι το κύριο καύσιμο, απλός είναι ενισχυτικό μέσω της πολλαπλής εισαγωγής του αυτοκινήτου το οποίο καίγεται και γι' αυτό γίνετε οικονομία στο κυρίως καύσιμο που είναι η βενζίνη.

Δεν είναι διαφήμιση απλώς διαβάστε λίγο (δεν έχω καμία σχέση με την εταιρεία) http://www.waterfuel.gr/faq.htm

Η εγκατάσταση είναι πολύ πιο απλή σε σχέση με το υγραέριο και πιο φτηνή. Εγώ πιστεύω ότι το μέλλον είναι το υδρογόνο ως ενισχυτικό ή ως κυρίως καύσιμο αργότερα.

Edited by george_k69
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έπεσε το μάτι μου σε αυτά τα κιτ "υδρογονοκίνησης" ή όπως αλλιώς τα λέει καθένας.

Η ιδέα είναι ότι χρησιμοποιώντας ηλεκτρικό ρεύμα, γίνεται διάσπαση του νερού σε υδρογόνο και οξυγόνο

που στη συνέχεια καίγονται στον κινητήρα.

Παρότι σαν ιδέα ακούγεται ενδιαφερον, υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα:

Για να παραγεις αρκετό υδρογόνο κι οξυγόνο με ηλεκτρόλυση χρειάζεται περισσότερη ισχύς από ό,τι επιστρέφεται

όταν το μίγμα αυτό καίγεται.

Επομένως αποκλείεται να το χρησιμοποιήσει κανείς ως κύριο καύσιμο, γιατί -αν το κάνει- θα αυξήσει την κατανάλωσή του στο διπλάσιο

λόγω της μετατροπής.

Για όσους πάλι λένε ότι είδαν μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση με το κιτ, ξεχνούν να γράψουν ότι μέσα

στο κιτ συμπεριλαμβάνεται ένα παράλληλο εγκεφαλάκι που τροποποιεί το σήμα του MAP ή του MAF ή του αισθητήρα λάμβδα (ακόμη χειρότερα).

Το αποτέλεσμα της εγκαταστασης αυτής της συσκευής είναι να ξεγελιέται ο εγκέφαλος και να γίνεται φτωχότερη η αναλογία αέρος/καυσίμου

σε όλο το φάσμα στροφών, που αν και προσφέρει οικονομία είναι πολύ επικίνδυνο πράγμα.

Από εκεί προκύπτει η οικονομία.

Όχι επειδή καίγεται υδρογόνο κι οξυγόνο μέσα στο θάλαμο καύσης.

btw, αν διαβάσετε προσεκτικά τα όσα γράφονται στις σελίδες που προωθούν τη μετατροπή

θα καταλάβετε ότι δεν υπάρχει επαρκής τεκμηρίωση ή αποδείξεις ότι έστω κάνει κάποια διαφορά.

Πολύ θα ήθελα να είμαι ο πρώτος που θα δοκίμαζε τη μετατροπή γιατί είναι πολύ εύκολη και πολλά

υποσχόμενη, αλλά στην πραγματικότητα όσοι τα πουλάνε και τα προωθούν δεν έχουν ούτε στοιχειώδεις γνώσεις Μηχανολογίας

και δεν μπορούν να με πείσουν για την αποτελεσματικότητά του.

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ξέρω αν κάποιο από τα παιδιά παραπάνω έχει βάλει κανένας υδρογόνο ή υγραέριο. Ας πάρουμε τα πράγματα ένα ένα.

Αν τα πράγματα ήταν όπως λένε τα παιδιά τόσο επικίνδυνο και να χαλάει τους κινητήρες τότε μάλλον η μαμά vw δεν ξέρει τι κάνει και έκανε λάθος που βγάζει και αυτή τα νέα μοντέλα της και με υγραέριο. !!!http://www.volkswage...ins/bifuel.html

Νομίζω πως αυτό τα video λένε πολλά για τις δεξαμενές υγραερίου

http://www.youtube.com/watch?v=ROL-dwVbzuM&feature=results_main&playnext=1&list=PL5F62E19E8DEADEA0

Αυτό που έχω εγώ να πώ από το δικό μου αυτοκίνητο, έχω κάνει 35.000 χλμ με υγραέριο, κάνω 650 χλμ με 42€ και το μόνο που έχω αλλάξει είναι στις 25.000 χλμ το φίλτρο του υργαερίου όπως προβλέπει το service.

Για την τιμή του ναι έχει ανέβει. παλαιότερα έβαζα με 0,65 το λίτρο και τώρα με 0,80 αλλά και η βενζίνη είχε 1.40 και τώρα έχει 1.60.

Όσο για το υργογόνο αν δεν το ήξερες μπορείς να το βάλεις και στο υγραέριο. Δεν χρειάζεται αποσταγμένο νερό, βάζεις νερό από την βρύση. Αλλά μην περιμένεις οικονομία 40%. δεν το έχω πολύ καιρό για να σου ακριβώς αλλά από τις πρώτες μου μετρήσεις η οικονομία είναι περίπου στο 20% χωρίς έξτρα εγκεφαλάκι μόνο με σύνδεση στον αισθητήρα Λ. Σε 2 μετρήσεις που έκανα η αυτονομία μου ανέβηκε από τα 650 στα 780 χλμ με 42€!!!

Για μένα το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι ΤΙ μηχάνημα θα βάλεις και ΑΠΟ ΠΟΥ θα το βάλεις.

Edited by kattt
Link to comment
Share on other sites

κατα την ταπεινη μου γνωμη θα προτιμουσα να αγορασω ενα εργοστασιακο υβριδικο αυτοκινητο παρα να μετατρεψω ενα που ειναι φτιαγμενο να λειτουργει με ενα συγκεκριμενο καυσιμο.

Link to comment
Share on other sites

επειδή το τελευταίο διάστημα το ψάχνω πολύ οι συσκευές που παράγουν υδρογονοξή απαγορεύτηκαν λόγο ότι προκαλούν υπό ορισμένες συνθήκες έκρηξη λόγω μεγάλης επικροτοτητας ή κάτι τέτοιο επιτρέπονται μόνο αυτές που παράγουν καθαρό υδρογόνο, το τσέκαρα τηλεφωνώντας και σε εδώ εταιρεία και μου το επιβεβαίωσε, οπότε θα πρέπει να προσεχθεί η συσκευή που θα τοποθετηθεί στο αμάξι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.