Jump to content
mmike

Περί Τύπου Βενζίνης Σε Pol0 Gti 6R

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω κάτι που μάλλον θα απασχολεί πολλούς κατόχους και μελλοντικούς αγοραστές του νέου GTI.

Η βενζίνη που παίρνει είναι αυστηρά 100 άρα?

Όλοι βάζετε μόνο 100 άρα?

Υπάρχει διαφορά αν βάζουμε 95 άρα?

Link to comment
Share on other sites

Εάν βάζεις καθαρή βενζίνη δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Ας είναι και με 70 οκτάνια, έχουν knock sensor τα αυτοκίνητα. Το πιο πολύ που θα πάθεις με (ΚΑΘΑΡΗ, το ξαναλέω) βενζίνη μικρότερου αριθμού οκτανίων από τον εγκεκριμένο θα είναι να χάσεις σε απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

εγω δοκίμασα τώρα πρώτη φορά και γέμισα το ντεπόζιτο με Shell V-Power Racing (έβαζα πάντα BP 100αρα) και μάλλον θα μου βγάλει περισσότερα χιλιόμετρα απο κάθε άλλη φορά.. Μέχρι στιγμής είμαι στα 400χλμ και ο δείκτης είναι λίγο λιγότερο από το μισό... είμαι περίεργη τελικά πόσα χλμ θα βγάλει τελικά με ένα γέμισμα.. οπότε αξίζει η ακριβότερη βενζίνη.. :drinks:

Link to comment
Share on other sites

εγω δοκίμασα τώρα πρώτη φορά και γέμισα το ντεπόζιτο με Shell V-Power Racing (έβαζα πάντα BP 100αρα) και μάλλον θα μου βγάλει περισσότερα χιλιόμετρα απο κάθε άλλη φορά.. Μέχρι στιγμής είμαι στα 400χλμ και ο δείκτης είναι λίγο λιγότερο από το μισό... είμαι περίεργη τελικά πόσα χλμ θα βγάλει τελικά με ένα γέμισμα.. οπότε αξίζει η ακριβότερη βενζίνη.. :drinks:

Kαι εγώ στο ΤSI το παρατηρησα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

η σουπερ αμολυβδη εμπειρικα εχω δει οτι ειναι must στο γτι για να εχεις επιδοσεις και μονο αυτο,αλλα ας εχουμε υποψην οτι και αν αλλαξουμε απο 100 σε 95 και μετα αντιθετα ο εγκεφαλος θελει καποια κλμ για να κανει adaptation και να συμπεριφερεται παλι σαν γτι κανονικο.μερα με την νυκτα παντως ιδιως αν εχεις και προγραμμα για 100 και βαζεις 95....η αλλη εκδοχη βαλτε ασετον http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=34240&start=120

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.