Jump to content
okialos

Μεγάλο Δίλημμα!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας! :D

Λέγομαι Νίκος και ψάχνοντας, βρήκα την ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα σας. Συγχαρητήρια για την καλή δουλειά και για τις χρήσιμες πληροφορίες που παρέχετε.

Δουλεύω σε εταιρεία και έχω ένα Jetta με 140ps. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, διότι το αυτοκίνητο πετάει!

Επειδή όμως είναι με leasing σε λίγο καιρό θα το αλλάξω. Αυτή τη φορά ωστόσο έχω δύο άλλες επιλογές να πάρω:

Το golf 1400tsi με 160ps και dsg7 σαζμάν (yessss!) ή το passat 1400tsi με 122ps.

Από τη μία έχουμε ένα πυραυλάκι με καλά γκάζια χωρίς όμως μεγάλο πορτ μπαγκάζ (καθότι έχω οικογένεια και τ' αμάξι το φορτώνω γενικώς) κι απ' την άλλη ένα μεγάλο άνετο αμάξι αισθητά πιό αδύναμό που επειδή τα γκάζια μου αρέσουν, πιθανόν και να με εκνευρίζει!

Μεγάλο δίλημμα απ' ότι καταλαβαίνετε κι εδώ βρίσκεται και η ερώτησή μου:

Εάν πάρω το passat, υπάρχει κάποια αξιόπιστη βελτίωση που μπορώ να του κάνω, που από 122 μπορεί να πάει στα 180 - 190ps πχ;

Έχετε υπόψη σας εάν είναι εφικτό και πόσο περίπου μπορεί να στοιχίσει;

Σας ευχαριστώ πολύ. Εκπέμπω s.o.s.!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες στην παρεα μας!

για τα 180 190 αλογα που ζητας δεν ξερω αν οι επιλογες

που εχεις θα ειναι τοσο αξιοπηστες μιας κ ειναι σχετικα μεγαλη αυξσξ υπποδυναμης

παντως τα 122 αλογα μπορεις να τα πας ευκολα κ αξιοπιστα γυρω στα 150

με ενα πρωτο σταδιο βελτιωσης δηλαδη

εισαγωγη προγραμμα εξατμιση με ενα κοστος απ οτι ξερω περιπου 2500!

αν θες κατι ακομα τοτε μπαινεις σε σκοτεινα μονοπατια και επικυνδινα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες στην παρεα μας!

για τα 180 190 αλογα που ζητας δεν ξερω αν οι επιλογες

που εχεις θα ειναι τοσο αξιοπηστες μιας κ ειναι σχετικα μεγαλη αυξσξ υπποδυναμης

παντως τα 122 αλογα μπορεις να τα πας ευκολα κ αξιοπιστα γυρω στα 150

με ενα πρωτο σταδιο βελτιωσης δηλαδη

εισαγωγη προγραμμα εξατμιση με ενα κοστος απ οτι ξερω περιπου 2500!

αν θες κατι ακομα τοτε μπαινεις σε σκοτεινα μονοπατια και επικυνδινα...

golf Με σχαρα

Link to comment
Share on other sites

GOLF με τραιλερ.........εννοειται.το γκολφ αθα φτασει 210 αλογα με προγραμμα.το πασσατ λογω περιορισμου τουρμπινας δεν θα ξεπερασει ποτε τα 150 +/-2 αλογα περιπου.αν θες αλογα το γκολφ ειναι ο μονος δρομος:D !

Link to comment
Share on other sites

GOLF με τραιλερ.........εννοειται.το γκολφ αθα φτασει 210 αλογα με προγραμμα.το πασσατ λογω περιορισμου τουρμπινας δεν θα ξεπερασει ποτε τα 150 +/-2 αλογα περιπου.αν θες αλογα το γκολφ ειναι ο μονος δρομος:D !

Golf και μονο golf.Παντρεμενος με 2 παιδια και παω διακοπες με ολα τα πραγματα μονο στο πορτμπαγκαζ.1 αντρας 3γυναικες

Edited by vampire4
Link to comment
Share on other sites

Golf και απο εμενα.. 4 αντρες + αποσκευες και ειμαστε χλρα. Το πασσατ εχει παραπανω χωρο?

Link to comment
Share on other sites

Golf και απο εμενα.. 4 αντρες + αποσκευες και ειμαστε χλρα. Το πασσατ εχει παραπανω χωρο?

τι ειπε ο ανρθωπος!!!!χαχαχαχαχ ειπαμε να πενεψουμε το σπιτι μας αλλα οχι και ετσι χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις μικρά παιδιά πάρε το Passat, αν είναι σχετικά μεγάλα τα παιδιά σου πάρε το Golf.

Καταλαβαίνεις το γιατί..

Συνήθως με τα μικρά αναγκάζεσαι όπου πας να κουβαλάς ένα σωρό πράγματα και σκατολοίδια.

Μη λέμε κι ότι θέλουμε το πορτπαγκαζ του Golf είναι μια σταλιά.

Στο Passat απλά θα ανοίγεις το πορτπαγκάζ και θα πετάς μέσα :pardon:

ΥΓ.Βάλε ένα πρόγραμμα στο Passat και θα είσαι μια χαρά.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

τι ειπε ο ανρθωπος!!!!χαχαχαχαχ ειπαμε να πενεψουμε το σπιτι μας αλλα οχι και ετσι χαχαχαχ

Off Topic

Τι ειπα και γαργαλιεσαι? :D
Link to comment
Share on other sites

εταιρικό αυτοκίνητο και φίλε Νίκο ψάχνεις βελτίωση???? Καμία εταιρία Leasing δεν το επιτρέπει αυτό... Τουλάχιστον μέχρι το 2010 που είχα ρωτήσει τη hertz κ την avis μου είχαν πει ότι το απαγορευουν. εδώ καλύτερο ηχοσύστημα και ηχεία πήγε και έβαλε φίλος μου ιατρικός επισκέπτης σε αλφα ρομεο 159 και μόλις το είδαν στο σερβις του το πήραν και του έδωσαν ibiza 8ετίας λεγοντάς του απίστευτες δικαιολογίες και καλά για την μπαταρία και τους όρους στο συμβόλαιο.....

Θα πρέπει να ρωτήσεις την εταιρία πριν κάνεις κάτι.

ΥΓ το σερβις στα leasing αυτοκίνητα γίνονται στα δικά τους συνεργία οπότε τίποτα δεν μπορεί να μείνει κρυφό...

ΥΓ 2 Από ότι μου είχαν πει τότε η μόνη περίπτωση που μπορείς να επέμβεις σε αυτοκίνητο με leasing είναι να έχεις συμβόλαιο ότι μετά από (πχ) 3 χρόνια θα δώσεις χρήματα και θα το αγορασεις....

Edited by herlam
Link to comment
Share on other sites

Δες και το Golf plus αν δεν σε ξενερώνουν τα πολυμορφικά. Έχει πορτμπαγκάζ ενδιάμεσο πολύ καλούς εσωτερικούς χώρους ίσως και από το passat γιατί κάθεσαι πιο όρθια, στο μήκος δε διαφέρει από το golf και παίζει και dsg7. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος, το μόνο μελανό σημείο είναι ότι γέρνει λίγο λόγω ύψους, αλλά θα το αντιμετωπίσω στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

Δες και το Golf plus αν δεν σε ξενερώνουν τα πολυμορφικά. Έχει πορτμπαγκάζ ενδιάμεσο πολύ καλούς εσωτερικούς χώρους ίσως και από το passat γιατί κάθεσαι πιο όρθια, στο μήκος δε διαφέρει από το golf και παίζει και dsg7. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος, το μόνο μελανό σημείο είναι ότι γέρνει λίγο λόγω ύψους, αλλά θα το αντιμετωπίσω στο μέλλον

Mην παρεισ dsg

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=46250&pid=451471&st=0entry451471

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Έκανες Test Drive και τα δύο ?:yahoo:

Τελικά ποιο από τα δύο σκέφτεσαι να πάρεις ?

Link to comment
Share on other sites

Το Golf πάρε!!!

Πιο Γρήγορο, το ίδιο άνετο και με παραπλήσιους χώρους!!

στο οτι είναι γρηγορο σύμφωνω...το ίδιο άνετο και με παραπλήσιους χώρους διαφωνώ καθώς απο την προσωπική εμπειρία μου όταν θελω να χώσω πράγματα και ανθρώπους χρησιμοποιούμε το πασσατ το οποίο ειναι και ελαφρώς μικρότερο απο το υπαρχών οντας 2002 μοντέλο...στο γκολφακι δεν χωράνε τόσο πράγματα δύστυχος! και όταν βάλεις 3 άτομα πίσω ειναι στερημένοι οι χωροιστο γκολφ ! στο πασσατ για να είναι στερημένοι βάζεις και 4το άτομο πίσω...

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

στο οτι είναι γρηγορο σύμφωνω...το ίδιο άνετο και με παραπλήσιους χώρους διαφωνώ καθώς απο την προσωπική εμπειρία μου όταν θελω να χώσω πράγματα και ανθρώπους χρησιμοποιούμε το πασσατ το οποίο ειναι και ελαφρώς μικρότερο απο το υπαρχών οντας 2002 μοντέλο...στο γκολφακι δεν χωράνε τόσο πράγματα δύστυχος! και όταν βάλεις 3 άτομα πίσω ειναι στερημένοι οι χωροιστο γκολφ ! στο πασσατ για να είναι στερημένοι βάζεις και 4το άτομο πίσω...

Για το χώρο αποσκευών δε διαφωνώ καθώς είναι μεγαλύτερος!!

Ωστόσο για τους χώρους πίσω είναι ακριβώς ίδιοι ειδικά με το 5πορτο Golf!!!

Και στα 2 αυτοκίνητα ταξιδεύουν 5 ενήλικες με άνεση

(Μην είναι 1.90 και 100 κιλά ο κα8ένας όμως :whistling: )

Link to comment
Share on other sites

Για το χώρο αποσκευών δε διαφωνώ καθώς είναι μεγαλύτερος!!

Ωστόσο για τους χώρους πίσω είναι ακριβώς ίδιοι ειδικά με το 5πορτο Golf!!!

Και στα 2 αυτοκίνητα ταξιδεύουν 5 ενήλικες με άνεση

(Μην είναι 1.90 και 100 κιλά ο κα8ένας όμως :whistling: )

Δεν είναι ίδιοι οι χώροι πίσω μην τα παραλέμε. Καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΚΟΛΑ ρε Πανο ειναι αστειο και σπαστικο πια..

φτανει

τη γνωμη μου λεω πανο...πολλες φορες υπαρχει και δοση αστειου απλα μερικοι το παιρνουν σοβαρα και νομιζουν οτι εχω κατι με το dsg Κτλ...

φιλε μου εγω λεω να παρεις passat ειναι πολυ κομψο το καινουργιο!και καλυτερα να χεις τους χωρους σου παρα να βριζεις οταν δεν θα χωρανε τα πραγματα:clapping:

Link to comment
Share on other sites

Έκανες Test Drive και τα δύο ?:frantics:

Τελικά ποιο από τα δύο σκέφτεσαι να πάρεις ?

Να σας πω: Προσανατολίστηκα στο Golf (χωρίς βέβαια να τα οδηγήσω), λόγω ιπποδύναμης κινητήρα καθαρά (το πόδι μου είναι λίγο βαρύ.. :good:)

Σε ότι αφορά τους χώρους, ε, κάπως θα βολευόμαστε!

Το νέο δίλλημα όμως που μου τέθηκε είναι σε σχέση με το κιβώτιο! Διαβάζω πως το DSG είναι κάπως παθητικό. Θα ήταν προτιμότερο να πάω προς τη σιγουριά του μηχανικού σασμάν;

Εάν δεν υπάρχει πρόβλημα, τότε σε ότι αφορά τη συμπεριφορά, στο πόσο γρήγορα γίνονται οι άλλαγες συγκριτικά με το απλό, στο πόσο γρήγορα μπορείς να εξοικειωθείς με το DSG στη γρήγορη οδήγηση κλπ, τι γίνεται;

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Το leasing προβλέπει το προηγούμενο passat.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω: Προσανατολίστηκα στο Golf (χωρίς βέβαια να τα οδηγήσω), λόγω ιπποδύναμης κινητήρα καθαρά (το πόδι μου είναι λίγο βαρύ.. :thumbsup:)

Σε ότι αφορά τους χώρους, ε, κάπως θα βολευόμαστε!

Το νέο δίλλημα όμως που μου τέθηκε είναι σε σχέση με το κιβώτιο! Διαβάζω πως το DSG είναι κάπως παθητικό. Θα ήταν προτιμότερο να πάω προς τη σιγουριά του μηχανικού σασμάν;

Εάν δεν υπάρχει πρόβλημα, τότε σε ότι αφορά τη συμπεριφορά, στο πόσο γρήγορα γίνονται οι άλλαγες συγκριτικά με το απλό, στο πόσο γρήγορα μπορείς να εξοικειωθείς με το DSG στη γρήγορη οδήγηση κλπ, τι γίνεται;

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Το leasing προβλέπει το προηγούμενο passat.

ειναι πιο παθητικο οτι και να λενε.εξαρταται αμα κανεις πολλες διαδρομες μεσα σε πολη σε ωρα αιχμης παρε dsg.το χειροκινητο εχει εμφανησει και αυτο προβληματα οπως και το dsg και τα 2 στη vw εχουν τα θεματακια τους μακαρι να εισαι τυχερος οτι ειναι να το βγαλει νωρις η και ποτε :good: δοκιμασε και τα 2 σε test drive Και μετα παρε την αποφαση σου!εγω αυτο εκανα:frantics:

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει "θεματα" το dsg7 αλλά το τι θα πάρεις τελικά είναι θέμα επιλογών! Πιστεύω αν το οδηγήσεις (και ακόμα περισσότερο αν το ζήσεις) δεν το αλλάζεις μετά!!

Σε γρήγορη οδήγηση είναι θέμα μερικών ωρων να εξοικειωθείς. Αν το πάρεις βέβαια βάζεις και τα paddles (οσο και απαράδεκτο αν ακούγεται είναι extra αν θυμάμαι καλά) τα οποία βοηθάνε όσο το τιμόνι δεν στρίβει πάνω απο 1/4 της διαδρομής του, σε ανοιχτά κομμάτια δλδ. Σε πιο κλειστά παίζεις με τον λεβιέ.

Οσο για την ταχύτητα των αλλαγών, δες το video και θα καταλάβεις απο μόνος σου πιστεύω :good:

(στο video επιταχυνει με το κιβώτιο στο s το οποίο ανεβάζει το μοτέρ αχρείαστα ψηλά αν προσέξεις, ειδικά στις μεγάλες σχέσεις)

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.