Jump to content
vband

Απογοητευμενος Με Ηχο Εξατμισης

Recommended Posts

Πριν 2 μηνες εβαλα μεσαιο και τελικο στο 122ρι μου περιμενωντας καποιο καλυτερο ηχο

αλλα ειναι σχεδον να μη πω ακριβως το ιδιο με πριν...

Απειροελαχιστο μπασο παραπανω στις πολυ χαμηλες στροφες...

Εχετε καμια λυση ?

Link to comment
Share on other sites

αν θες περισσοτερο ηχο η καταργεις το μεσαιο η βαζεις μικροτερο ετσι ωστε να "πιεζονται" τα καυσαερια

και να δινουν περισσοτερο θορυβο

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μηνες εβαλα μεσαιο και τελικο στο 122ρι μου περιμενωντας καποιο καλυτερο ηχο

αλλα ειναι σχεδον να μη πω ακριβως το ιδιο με πριν...

Απειροελαχιστο μπασο παραπανω στις πολυ χαμηλες στροφες...

Εχετε καμια λυση ?

φιλε μου εγω εβαλα τελικο και εφυγε τελειως το μεσσαιο...!!!στη θεση του απλως σωληνας...

το αποτελεσμα παρα πολυ καλο.....

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μηνες εβαλα μεσαιο και τελικο στο 122ρι μου περιμενωντας καποιο καλυτερο ηχο

αλλα ειναι σχεδον να μη πω ακριβως το ιδιο με πριν...

Απειροελαχιστο μπασο παραπανω στις πολυ χαμηλες στροφες...

Εχετε καμια λυση ?

Κι εγώ το ίδιο είχα πάθει και έβγαλα το μεσαίο φέρνοντας ένα πολύ καλό αποτέλεσμα χωρίς να ενοχλεί καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Το μεσαιο χρησιμευει μονο σαν ηχομονωση δηλαδη ? Δε παιζει ρολο οτι κραταει τα καυσαερια που τα χρειαζεται το τουρμπο ? Υποθεσεις κανω πριν παω και το βγαλω...

Ο ηχος δυνατος η απλα πιο μπασος ? Δε θελω να κανει σα σαξοραλο :thumbsup:

Edited by xband
Link to comment
Share on other sites

Το μεσαιο χρησιμευει μονο σαν ηχομονωση δηλαδη ? Δε παιζει ρολο οτι κραταει τα καυσαερια που τα χρειαζεται το τουρμπο ? Υποθεσεις κανω πριν παω και το βγαλω...

Ο Ηχος δυνατος η απλα πιο μπασος ? Δε θελω να κανει σα σαξοραλο :laugh:

φυσικα και δεν κανει σαν αυτουσ τους κουβαδες...!!!!πιο μπασο....το αποτελεσμα ειναι τελειο...!!!!τωρα γι αυτο που λες δεν ξερω....και τα καυσαερια που μετρηθηκαν πριν καμια βδομαδα στο σερβις ηταν τελεια και προβλημα κανενα...!!!

Link to comment
Share on other sites

dp ?

downpipe

αν σε παιρνει απο κοστος αλλαξε την ολη φιλε μου, εκει θα δεις τρομερη διαφορα στον ηχο και θα κανεις κ ολοκληρωμενη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Με κατάργηση του μεσαίου δε θα έχεις πιο μπάσο ήχο σε καμμία περίπτωση.

Θα έχεις πιο ξερό ήχο και ναι θα πλησιάζει τα σαξόραλα αλλά όχι στον ίδιο βαθμό λόγω της τουρμπίνας η οποία κατά κάποιο τρόπο ''μονώνει'' τον ήχο των καυσαέρίων. Επίσης θα έχεις και σκασίματα στις αλλαγές ή στο άφημα του γκαζιού :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Εχω τη σκαστρα οποτε τα σκασιματα τα ακουω ουτος η αλλως στις αλλαγες η στο αφημα του γκαζιου

Για να αποκτησω μπασο τι πρεπει να κανω ? Να βαλω ολοσωμη δεν αξιζει καθολου πιστευω...

Κατι μπουρια τεραστια που βαζουν κατι Aygo και κανει σαν Impreza υπαρχουν σε 2μπουκο για Golf ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω τη σκαστρα οποτε τα σκασιματα τα ακουω ουτος η αλλως στις αλλαγες η στο αφημα του γκαζιου

Για να αποκτησω μπασο τι πρεπει να κανω ? Να βαλω ολοσωμη δεν αξιζει καθολου πιστευω...

Κατι μπουρια τεραστια που βαζουν κατι Aygo και κανει σαν Impreza υπαρχουν σε 2μπουκο για Golf ?

Φιλε μου εγω εβαλα 63.5 απο 55 mm και κατηργησα το τελικο καζανακι.Δηλαδη εχω μονο μεσαιο.Ο ηχος που κανει πραγματικα ειναι απιστευτος σε συγκριση με πριν και οταν ολοκληρωθει η εξατμιση δηλαδη μπει dp και καταλυτης ο υπαρχων ηχος θα γινει πιο μπασος.Τωρα οσον αφορα αυτο που λες οτι δεν αξιζει συμφωνω σε περιπτωση που η εξατμιση και το φιλτρο δεν συνοδευτουν αμεσα με προγραμμα γιατι τοτε το αμαξι απλα κρεμαει εντελως, ειδικα στα χαμηλα.Αν ομως εχεις σκοπο να βαλεις προγραμμα οπως εγω μια ολοσωμη εξατμιση ειναι αν οχι αναγκαια αρκετα απαραιτητη και με αισθητα αποτελεσματα.Αυτη ειναι η αποψημου.Ποσο μαλλον οταν εχεις ηδη ξεκινησει την εξατμιση, θα την αφησεις ετσι?μεσαιο τελικο?...

Και κατι off τοπικ.Πρωτον τι εννοεις εβαλες σκαστρα?εχει βγει σκαστρα για τα 1.4 τα δικα μας?εννοεις τον ανταπτορα της Forge?και επισης ο ηχος που θα δεις απο την εξατμιση ειναι εντελως αλλη φαση απο την εισαγωγη και την σκαστρα.και πραγματικα αξιζει

downpipe

αν σε παιρνει απο κοστος αλλαξε την ολη φιλε μου, εκει θα δεις τρομερη διαφορα στον ηχο και θα κανεις κ ολοκληρωμενη δουλεια

+1111111111111111111111111111111111111

Link to comment
Share on other sites

Εχω τη σκαστρα οποτε τα σκασιματα τα ακουω ουτος η αλλως στις αλλαγες η στο αφημα του γκαζιου

Για να αποκτησω μπασο τι πρεπει να κανω ? Να βαλω ολοσωμη δεν αξιζει καθολου πιστευω...

Κατι μπουρια τεραστια που βαζουν κατι Aygo και κανει σαν Impreza υπαρχουν σε 2μπουκο για Golf ?

Μπορείς να βάλεις ένα τελικό καζανάκι πιο ελεύθερο από το μαμά και θα δεις ένα ελαφρό μπασάκι....

Τώρα για τα τεράστια μπουριά υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη και σε 2μπουκο και σε ό,τι θέλεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

η λυση αγαπητε μου φιλε ειναι μια.αν θες θορυβο βγαλε το μεσαιο.αν βαλεις dp μεγαλυτερο μετα θα μειωθει ο θορυβος.με το μαμα dp και οπως εισαι τωρα αλλα χωρις μεσαιο θα τα ακουσεις ολα.

Link to comment
Share on other sites

Με κατάργηση του μεσαίου δε θα έχεις πιο μπάσο ήχο σε καμμία περίπτωση.

Θα έχεις πιο ξερό ήχο και ναι θα πλησιάζει τα σαξόραλα αλλά όχι στον ίδιο βαθμό λόγω της τουρμπίνας η οποία κατά κάποιο τρόπο ''μονώνει'' τον ήχο των καυσαέρίων. Επίσης θα έχεις και σκασίματα στις αλλαγές ή στο άφημα του γκαζιού :cool:

Εχω τη σκαστρα οποτε τα σκασιματα τα ακουω ουτος η αλλως στις αλλαγες η στο αφημα του γκαζιου

Για να αποκτησω μπασο τι πρεπει να κανω ? Να βαλω ολοσωμη δεν αξιζει καθολου πιστευω...

Κατι μπουρια τεραστια που βαζουν κατι Aygo και κανει σαν Impreza υπαρχουν σε 2μπουκο για Golf ?

Οχι. Εννοει σκασιματα απο την εξατμιση. Μπαμ μπουμ βγαλε και τον καταλυτη και θα εχεις φωτιες!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω ψηνομαι να αφαιρεσω το μεσαιο ηθελα να ρωτησω , θα τον κοψει τον σωληνα η ειναι με ελατηρια πιασμενο το μεσαιο?

Μπορω να το ξαναβαλω αν δεν μου αρεσει ο ηχος?

Απο αποδοση-καταναλωση???

Κοστος???

Εχω golf 6 tsi 160.

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα θα ηθελα να ειμαι σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω ψηνομαι να αφαιρεσω το μεσαιο ηθελα να ρωτησω , θα τον κοψει τον σωληνα η ειναι με ελατηρια πιασμενο το μεσαιο?

Μπορω να το ξαναβαλω αν δεν μου αρεσει ο ηχος?

Απο αποδοση-καταναλωση???

Κοστος???

Εχω golf 6 tsi 160.

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα θα ηθελα να ειμαι σιγουρος!

1.θα το κοψει

2.οπως θα βαλει το σωληνα τωρα που θα το βγαλει ετσι θα μπορει να το ξανα βαλει το μεσσαιο

3.περιπου στα ιδια,μπορει να εχεισ μια ανεπαισθητη διαφορα και στα 2 προσ τα πανω,αλλα παρα πολυ λιγο....

4.αναλογα το που θα πας,νομιζω γυρω στα 40-50 περνουν αλλα δεν ειναι και σιγουρος γτ το εβγαλα οταν εβαλα το τελικο...!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια αλλα εχω μπερδευτη εντελως :frantics: Οταν λετε μεσαιο ενοειτε την Φλογοκρυπτη?Εγω φοραω σε Golf4 Gti 20Vt Turbo μια εξατμιση πισω ελευθερας με καταργηση του καζανιου τελειως και εχω καταργηση και τον καταλητη.Πριν καταργησω τον καταλητη ειχα σχεδον τον ιδιο ηχο με καταργημενο καταλητη απλα μια Φ.55 σωληνα στην Θέση του καταλητη το αποτελεσμα περρισσοτερο Μπασο και Σκασιματα με Φλογες :sorcerer: Και αν δεν ειναι στην ιδεα μου το αμαξι ανοιγει πολλυ πιο ξεκουραστα απο οτι με καταλητη!!!Oσο για την τιμη η αγορα της εξατμισης μεταχειρισμενη την πηρα απο ενα Ηοnda Civic by Stratis Tuning 680HP 50Ε και αλλα 40Ε με πηρε ο μαστορας για να μου την περασει.Η σωληνα Φ.55 που εβαλα στην καταργηση του καταλητη μου κοστισε 12Ε τα περαστικα ητανε δικα μου καθος την εφτιαξα μονος σε μαγαζι ενος φιλου!!!

Edited by Dante4
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια αλλα εχω μπερδευτη εντελως :roadrage: Οταν λετε μεσαιο ενοειτε την Φλογοκρυπτη?Εγω φοραω σε Golf4 Gti 20Vt Turbo μια εξατμιση πισω ελευθερας με καταργηση του καζανιου τελειως και εχω καταργηση και τον καταλητη.Πριν καταργησω τον καταλητη ειχα σχεδον τον ιδιο ηχο με καταργημενο καταλητη απλα μια Φ.55 σωληνα στην Θέση του καταλητη το αποτελεσμα περρισσοτερο Μπασο και Σκασιματα με Φλογες :roadrage: Και αν δεν ειναι στην ιδεα μου το αμαξι ανοιγει πολλυ πιο ξεκουραστα απο οτι με καταλητη!!!Oσο για την τιμη η αγορα της εξατμισης μεταχειρισμενη την πηρα απο ενα Ηοnda Civic by Stratis Tuning 680HP 50Ε και αλλα 40Ε με πηρε ο μαστορας για να μου την περασει.Η σωληνα Φ.55 που εβαλα στην καταργηση του καταλητη μου κοστισε 12Ε τα περαστικα ητανε δικα μου καθος την εφτιαξα μονος σε μαγαζι ενος φιλου!!!

Το φτηνό δεν σημαίνει και καλό. Επίσης μια εξάτμιση από ένα άλλο αμάξι δεν σημαίνει ότι δουλεύει σωστά και στο δικό σου.

Θόρυβος και φλόγες δεν σημαίνει ότι πας και ταχύτερα. :roadrage:

Βλέπω έχεις 20vt 150άρι λογικά, αν έβγαλες καταλύτη ίσως να έχεις χάσει σε απόδοση

Βάλε catback 63,5 με ένα πρόγραμμα και θα είσαι μια χαρά.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχεις 20vt 150άρι λογικά, αν έβγαλες καταλύτη ίσως να έχεις χάσει σε απόδοση

Βάλε catback 63,5 με ένα πρόγραμμα και θα είσαι μια χαρά.

Εχω την εντυπωση πως με θεωρεις για κανενα ''καγκουρα'' αλλα καμια σχεση..... Το golf ine 20vt alla sta 220...Και οσο για την αποδοση οπως λες δεν εχω δει κατι μεχρι στιγμης :frantics: ισα ισα :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να καταλαβουμε...πιο μπασο εχεις αμα βγαλεις το μεσσαιο καζανακι χωρις να αλλαξεις το τελικο?επισης τι συνεπειες υπαρχουν αν βγαλεις τον καταλητη?

Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να καταλαβουμε...πιο μπασο εχεις αμα βγαλεις το μεσσαιο καζανακι χωρις να αλλαξεις το τελικο?επισης τι συνεπειες υπαρχουν αν βγαλεις τον καταλητη?

Εκτος απο Check Engine και πολλους ρυπους και δν ξερω εγω τι αλλο.. τιποτα μωρε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ρε μαγκες....Να κανω και γω μια ερωτηση...ΑΝ μπορειτε βοηθηστε με...Ευχαριστω πολυ!!

Εχω ενα Golf 5 Tsi 122 ps και σκεφτομαι να βγαλω τελικο μεσαιο....Το αμαξι θα χασει αν βγαλω τελικο? και ο θορυβος που θα κυμαινεται αν το κανω αυτο?

Ευχαριστω!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.