Jump to content
diMake

Golf 6 - Ανάρτηση (Αμορτισέρ, Λύσεις, Aftermarket, Dcc Κλπ)

Recommended Posts

Γειά σας. Θέλω να βελτιώσω το πολύ καλά στημένο gti 6. Δεν έχω πολλές γνώσεις σχετικά με τις αναρτήσεις και μετά από αυτά που έχω ακούσει σε συζητήσεις, απέριψα τις ρυθμηζόμενες, οι οποίες είναι καλές, αλλά δημιουργούνται πολλά προβλήματα με τις ρυθμήσεις και την τοποθέτηση απο τα συνεργεία. Επέλεξα τις bilstein B12 με eibach κόκκινα. Δεν τις έχω τοποθετήση, επειδή χαμηλώνουν υπερβολικά. 5cm μπρός και 3,5 πίσω. Δεν θέλω να χαμηλώσω το αυτοκίνητο (είναι ήδη 1,5 απο τα μικρότερου κυβισμού) πάνω απο 2cm. Θέλω να μου απαντήσει κάποιος έμπειρος που γνωρίζει το θέμα : 1) άν πράγματι θα χαμηλώσει το αμάξωμα 5 / 3,5 (το ρωτώ επειδή σε παλαιό golf 4 1,6 που χαμήλωσα με h&r- bilstein sprint, το αυτοκίνητο δεν χαμήλωσε 3cm, όπως έγραφαν τα ελατήρια, αλλά περίπου 2cm μπρός και 1,5 πίσω). 2) Θα υπάρξει βελτίωση με την ανάρτηση αυτή; 3) Μπορώ σε αυτή την ανάρτηση, να βάλω άλλα ελατήρια ;(Απορίπτω τα προοδευτικά). Έχω δεί τα h&r μαύρα 3cm με κωδικό 28988-1 (δεν γνωρίζω άν είναι προοδευτικά). Θα συνεργαστούν καλά με τα αμορτισέρ ; Θα έχω βελτίωση με αυτό τον συνδυασμό ; Προτείνετέ μου αν γνωρίζετε καλά απο αναρτήσεις άλλα ελατήρια, ή άλλο συνδυασμό αμορτισέρ-ελατηρίων. 4) Τέλος θέλω να ρωτήσω αν μετά την τοποθέτηση θα γίνει ευθυγράμηση σύμφωνα με τα υπάρχοντα εργοστασιακά στοιχεία ή με στοιχεία της ανάρτησης (άν υπάρχουν ή άν δίνονται). 0ι σωστές ρυθμήσεις (ευθυγράμηση) πιστεύω ότι είναι το σημαντικότερο, γι αυτό πείτε μου (προτείνετε) ένα ή περισσότερα πολύ καλα συνεργεία, στη Β. Ελλάδα που να ασχολούνται αποκλειστικά με το αντικείμενο.

 

Aν δε θέλεις χαμήλωμα από bilstein βάλε τις Β6 αναρτήσεις με μαμά ελατήρια.

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι προοδευτικα?

     Γειά σου golfioo. Κάποιοι μου είπαν για τα προοδευτικά ότι δημιουργούν μία ασάφεια κατα την οδήγηση.

Προσωπικά δέν γνωρίζω τι είναι, πως λειτουργούν και τι κάνουν τα προοδευτικά και τι τα γραμμικά. Και επίσης δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλου ή άλλων ειδών ελατήρια και τι αυτά κάνουν, πως συμπεριφέρονται κ.λ.π.

      Αν γνωρίζεις δώσε μου κάποιες εξηγήσεις, εσύ ή όποιος άλλος θέλει, για να καταλάβω τα σχετικά

      Ευχαριστώ και χαιρετώ.

Link to comment
Share on other sites

Aν δε θέλεις χαμήλωμα από bilstein βάλε τις Β6 αναρτήσεις με μαμά ελατήρια.

    Γειά σου Αντώνη. Τι εννοείς, άν δεν θέλω χαμήλωμα από bilstein. Τα Β6 που προτύνεις είναι τα sport της bilstein και δέν κάνουν για gti, αλλά για μικρότερου κυβισμού αυτοκίνητα. Δεν τα προτείνει ούτε η bilstein στο σχετικό κατάλογο που έχει, ούτε σε ξένα site, προτείν εται αυτό το αμορτισέρ για gti 6.

    Ευχαριστώ, γειά.

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο ξερω με τα 5cm θα χαμηλωσεις 3cm γραφοντας χλμ. θα χαμηλωσεις και 4cm

   Γειά σου methana. Με το παλιιό golf  4 , όπως γράφω τα 3cm h&r μου χαμήλωσαν 2cm μπροστά και 1,5cm πίσω. Στη συνέχεια έκανα 70.000 Km, και το ύψος, παρέμεινε ίδιο. Αμφίφολο επομένως, τι θα συμβεί με το gti.

   Ευχαριστώ, γειά.

Link to comment
Share on other sites

    Γειά σου Αντώνη. Τι εννοείς, άν δεν θέλω χαμήλωμα από bilstein. Τα Β6 που προτύνεις είναι τα sport της bilstein και δέν κάνουν για gti, αλλά για μικρότερου κυβισμού αυτοκίνητα. Δεν τα προτείνει ούτε η bilstein στο σχετικό κατάλογο που έχει, ούτε σε ξένα site, προτείν εται αυτό το αμορτισέρ για gti 6.

    Ευχαριστώ, γειά.

Δεν είναι έτσι. Η Bilstein τα προτείνει μια χαρά για το gti - έχει κωδικούς στο site της (55mm καλάμι).

Τα Bilstein B6 είναι ίδια με τα Β8 μόνο που τα Β8 είναι για χαμήλωμα (15mm plus), είναι κοντύτερα.

Τα Β12 είναι τα Β8 αμορτισέρ με ελατήρια χαμηλώματος που πιστεύει η bilstein οτι ταιριάζουν.

Εάν δεν θελεις να χαμηλώσεις βαζεις τα Β6 με μαμά ελατηρια.

Εάν θέλεις να χαμηλώσεις και έχεις ήδη ελατήρια χαμηλώματος βάζεις τα Β8,

Eάν δεν έχεις τα ελατήρια παίρνεις Β12 (ελατήρια+Β8).

Τα Β14 και Β16 είναι coilovers, ρυθμιζομενα τα Β16 και κατα εμέ, τα βάζεις εάν πας και πίστα.

Αυτα.

Το Β12 κιτ(δηλ.: Β8+ελατήρια) για χαμήλωμα ή Β6 με μαμά ελατήρια είναι πολύ καλές επιλογές

και θα δείς βελτίωση στην ήδη πολύ καλή setup του gti.

Χαιρετώ

 

σύνδεσμοι:

 

http://www.bilstein.de/en-uk/products/high-performance-shock-absorbers/bilstein-b6.html

http://www.bilstein.de/en-uk/products/search-service/faqs.html

και εδώ:

http://web1.carparts-cat.com/default.aspx?32=30971&51=17100056611&35=171&125=171&36=854&124=854&14=4&10=253777500E2F46C08240B24DC32E834F018004&12=140

και εδώ

http://www.mk5golfgti.co.uk/forum/index.php/topic,53706.msg623537.html#msg623537

YΓ, στην Αμερική τα Bilstein B6 sport λέγονται Β6 HD

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι. Η Bilstein τα προτείνει μια χαρά για το gti - έχει κωδικούς στο site της (55mm καλάμι).

Τα Bilstein B6 είναι ίδια με τα Β8 μόνο που τα Β8 είναι για χαμήλωμα (15mm plus), είναι κοντύτερα.

Τα Β12 είναι τα Β8 αμορτισέρ με ελατήρια χαμηλώματος που πιστεύει η bilstein οτι ταιριάζουν.

Εάν δεν θελεις να χαμηλώσεις βαζεις τα Β6 με μαμά ελατηρια.

Εάν θέλεις να χαμηλώσεις και έχεις ήδη ελατήρια χαμηλώματος βάζεις τα Β8,

Eάν δεν έχεις τα ελατήρια παίρνεις Β12 (ελατήρια+Β 8).

Τα Β14 και Β16 είναι coilovers, ρυθμιζομενα τα Β16 και κατα εμέ, τα βάζεις εάν πας και πίστα.

Αυτα.

Το Β12 κιτ(δηλ.: Β8+ελατήρια) για χαμήλωμα ή Β6 με μαμά ελατήρια είναι πολύ καλές επιλογές

και θα δείς βελτίωση στην ήδη πολύ καλή setup του gti.

Χαιρετώ

 

σύνδεσμοι:

 

http://www.bilstein.de/en-uk/products/high-performance-shock-absorbers/bilstein-b6.html

http://www.bilstein.de/en-uk/products/search-service/faqs.html

και εδώ:

http://web1.carparts-cat.com/default.aspx?32=30971&51=17100056611&35=171&125=171&36=854&124=854&14=4&10=253777500E2F46C08240B24DC32E834F018004&12=140

και εδώ

http://www.mk5golfgti.co.uk/forum/index.php/topic,53706.msg623537.html#msg623537

YΓ, στην Αμερική τα Bilstein B6 sport λέγονται Β6 HD

   Χαιρετώ και πάλι αντώνη. Γνωρίζω αυτά που γράφεις.Η bilstein τα προτύνει πράγματι και εδώ έκανα λάθος. Σε site όπως π.χ. το GNJ Motoprsport ,δέν προτείνονται. Εγώ θέλω το χαμήλωμα των 2cm περίπου και το πρόβλημά μου, όπως αρχικά έγραψα δεν είναι τα αμορτισέρ αλλά τα ελατήρια. Προτιμώ τα sprind B8, αλλά όχι με 5cm κάτω ελατήρια.(Η bilstein κατήργησε τα γαλάζια και δίνει κόκκινα eibach 5 cm + Β8 κιτ). H B12  Χαμηλώνει περίπου 3cm στο gti 5. Στο gti 6 όμως πάει στα 5cm. Επίσης η αρχική μου ερώτηση ήταν ,άν πράγματι κατέβει τόσο το αυτοκίνητο. Άν δέν κατέβει 5cm θα είναι η επιλογή μου,αλλιώς όχι. Sprint B8 λοιπόν , αλλά με  ποιό άλλο (εκτός eibach 5cm) ελατήριο ; Σύμφωνα με αυτά που μου λές η  sprind B8, θα ταιριάσει με οποιοδήποτε ελατήριο χαμηλώματος. Είναι σωστό αυτό Αν μπορείς να μου πείς και δύο πράγματα περι λειτουργίας ελατηρίων (προοδευτικών - γραμμικών  κ.λ.π) πές μου.

   Ευχαριστώ, γειά.

Link to comment
Share on other sites

Ta B6 gia to mk6 gti einai 20% malakotera apo ta B6 gia to mk5 GTI. 

Kata th gnwmh moy to aytokinhto prepei na apofeygeis na to xamhlwseis

giati allazoyn oi melethmenes geometries gia syn8hkes dromoy. 

Epishs, ean baleis ligo xamhlotera elathria, lew *oxi* sta proodeytika.

Poly kallitera einai ta grammika elathria.

Link to comment
Share on other sites

1)  Γράφε Ελληνικά, γιατί δύσκολα διαβάζονται τα γράμματα, που γράφεις.

2)  Πού βρήκες το στοιχείο αυτό για 20% (δηλ. σε κάποιο site στο είπε κάποιο συνεργείο ;)και το ρωτώ επειδή σε όσα συνεργεία κατά το παρελθόν, έχω ρωτήσει ,(για τη συγκεκριμένη αλλά και για άλλες αναρτήσεις) κανείς δεν ήξερε να μου πεί, πόσο % θα γίνει πιό σκληρό το αμάξι. Το ερώτημα λοιπόν είναι πόσο % πιό σκληρό, σε σχέση με τα υπάρχοντα εργοστασιακά αμορτισέρ. Η σκληρότητα δεν είναι και θέμα ελατηρίου ;

3)  Εσύ (αν φοράς Β6), είσαι ευχαριστιμένος, κατάλαβες βελτίωση. Σε παλαιό golf 1,6 που είχα βάλει τα Β4. με μαμά ελατήρια το ύψος του αυτοκινήτου ανέβηκε και αυτό δεν μου άρεσε καθόλου. Με τα Β6 σε gti, βέβαια δεν γνωρίζω τι θα συμβεί.

4)  Για τη γεωμετρία που αναφέρεις, δεν ξέρω αν έχει σχέση με τις ρυθμήσεις τις ευθυγράμησης (κάτι που ρωτώ και στο αρχικό μου μύνημα). Έχω όπως είπα, λίγες γνώσεις περί αναρτήσεων. Πρέπει να γίνουν άλλες ρυθμήσεις ή οι μανίσιες ; Κανείς (συνεργεία) και σε αυτό δεν απαντά. Στο εξωτερικό , πώς τα χαμηλώνουν με σωστό τρόπο και ρυθμήσεις ; Πρέπει λοιπόν να πάμε μήπως στη Γερμανία για να γίνει σωστή δουλειά ;

5) Γιατί προοδευτικά όχι και γραμμικά ναι ; Τι κάνουν και ποιά τα θετικά και αρνητικά τους.

Link to comment
Share on other sites

ξεχάστηκα τελείως με τα greeklish.

 

Καταρχήν, Β4 καμία σχέση με Β6.

H bilstein τις χωριζει σε

Μαυρες(Β4 - ΟΕΜ replacement),

Κιτρινες(Β6+Β8+Β12) και

Aσημενιες (Β14+Β16 - ρυθμιζόμενες+coilovers). 

 

20% το βρήκα εδώ:

http://www.mk5golfgti.co.uk/forum/index.php/topic,53706.msg609178.html#msg609178

 

Για τη γεωμετρία, η Ohlins (ακριβές και καλες αναρτήσεις) που έβγαλε ένα model για gti5, 

πρότεινε μαμά ελατήρια με τις αναρτήσεις, ακριβώς επειδή το gti είναι στημένο καλά στο ύψος

όσο αφορά το κέντρο βάρους του απο το εργοστάσιο. Ακόμη καλλίτερα το gti 6. 

Aυτά για το δρόμο (οχι πίστα).

 

Εγώ με Β6 gti5 είδα μεγάλη βελτίωση στις μεγάλες ταχύτητες, καμπές και στα δυνατά φρέναρισματα σε σχέση με OEM.

Έχασα λίγο σε άνεση στις χαμηλές ταχύτητες πόλης.

 

Το gti6 είναι ακόμη καλλίτερα στημένο απο το εργοστάσιο απο το gti5.

Εδώ και άλλες πληροφορίες μήπως και σε βοηθήσουν: 

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=100863

 

φιλικά

-Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

   Λοιπόν, φίλε Αντώνη δεν αμφισβητώ αυτά που λές για 20%, αφού το γράφουν στα forum. Στο Ά σύνδεσμο που δίνεις, δεν ανοίγει ή αν ανοίξει ζητά εγγραφή. Δεν ξέρω αγγλικά και δυστυχώς η μετάφραση του PC ,δεν είναι καλή και έτσι δεν μπορώ να διαβάσω. Είδα ωραίες εικόνες από φτιαγμένα αυτοκίνητα με ωραία εμφάνιση, και τα βλέπω ζωντανά το καλοκαίρι όταν έρχονται κάποιοι απο Γερμανία.

Συζητώ με κάποιους απο αυτούς και μου λένε ότι παραγέλνουν τα αμάξια  βλέποντάς τα στον υπολογιστή. Υπάρχουν με ότι ανάρτηση  θέλεις και φυσικά και με συνολικό στήσιμο δηλ. ανάρτηση-τροχοί- κ.λ.π. και δεν κάθονται να συζητήσουν με  το συνεργείο για το τι ταιριάζει με τι, ποιές ρυθμήσεις θα γίνουν και διάφορα.

   Τι να πώ δεν είμαστε για τίποτε. Κάποτε πήγα να βάλω ανάρτηση μαμά (σε παλαιό golf που είχα), επειδή πάλιωσε και η αντιπροσωπία μου έβγαλε στον υπολογιστή περίπου 15 διαφορετικές αναρτήσεις  για το ίδιο αμάξι και μου είπε δεν ξέρω ποιά να σου φέρω. Αναρωτιέμαι τι θα συμβεί σε περίπτωση που χαλάσει ή σπάσει η ανάρτηση. Και οι αντιπροσωπίες πλέον δεν αναλαμβάνουν τέτοια εργασία γνωρίζοντας, ότι δημιουργούνται πολλά προβλήματα.

   Μία ερώτηση που ξέχασα να κάνω και απευθύνετε σε σένα ή όποιον θέλει να απαντήσει Είναι άν θα έχω βελτίωση αλλάζοντας ζάντες από 17΄ σε  18΄ (μιλάω για εργοστασιακές 18). και δεν πειράξω καθόλου ανάρτηση και άν με αυτή την αλλαγή θα έχω αύξηση στο καύσιμο.

    Η πρότασή σου για Β6 τελικά είναι πολύ καλή, θα την έχω υπόψι μου και σε ευχαριστώ.

 

       Χαιρετώ   Θανάσης.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά έβαλα τα eibach 3 cm και θέλω να μάθω αν γίνεται επαναπρογραματισμος στον εγκέφαλο για να δουλέψει η ανάρτηση στο χαμηλωμα που εχω. Στην karenta που ρώτησα που είπαν ότι δεν γίνεται αλλά δεν τους είδα και πολύ σίγουρους!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω γίνεται φίλε μου.Το έχει κάνει ο Στέλιος σίγουρα.

Εχω μιλήσει με τον Στέλιο τι έχει κάνει μου είπε στην Θεσσαλονίκη αλλά εγώ είμαι Αθήνα.

και εγω το εκανα.θελει βασικη ρυθμιση απο την αρχη.

Δώσε μου λίγες λεπτομέρειες.Που το έκανες;;;;;και την ορολογία που χρησιμοποιούν για αυτήν την εργασία στην vw γιατί όπως είπα πριν στην karenta μου είπαν ότι δεν γίνεται .

Link to comment
Share on other sites

Στο βολο auto hause motion το συνεργειο.το σηκωνουν στον αερα το αμαξι και κανουν ρεσετ τα δεδομενα.επειτα δινουν απο το κομπιουτερ καποια δεδομενα στην αναρτηση για την βασικη ρυθμιση. σε ποιο χαμηλο υψος.στη συνεχεια μετα απο μια δυο δοκιμες αποθηκευουν μτα δεδομενα και λειτουργουν και τα 3 προγραμματα.Αυτο καταλαβα περιπου οτι κανουν..

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια παιδιά!!!! Μίλησα και με kosmocar και αυτοί μου είπανε ότι δεν γίνεται.Καποιος απο Αθήνα που να το έχει κάνει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έτυχε κ πήγα προχθές το Golf VI 118kW DSG για service 60000 km .

Εκεί που είχαν τελειώσει τις δουλειές με ενημερώσανε πώς οι δύο πίσω

αναρτήσεις δακρύζουν κ θέλουν αλλαγή σε 30000km κ οι τιμή είναι 700 Ευρώ!

Ήλεγξα έαν κάνανε κάποιο λάθος  διότι 890 έκανε το εξτρά οπότε μου κ μου φάνηκαν πολλά :-)

Σε κάθε περίπτωση ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος έχει αλλάξει την ανάρτηση

κ εαν υπάρουν παρόμοιες εμπειρίες.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

80.000 μέχρι στιγμής δεν παρατηρισα κάτι στην συμπεριφορά. Εσύ παρατηρισες κάποια αλλαγή στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου σου; Δεν δέχονται σέρβις;

Link to comment
Share on other sites

Γερμανία ενα VW Passat CC με 180.000χλμ με DCC χωρίς να έχουν αλλαχθεί πωλείται με χαρτί από TÜV και 1 χρόνο εγγύηση.

Βέβαια αυτά τα χλμ γίνανε σε δρόμους και όχι σ'αυτο που αποκαλούμε δρόμο στην Ελλάδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα ελεγα τπτ για "καινουριο αμαξι" που χαλασαν οι αναρτησεις.. 

Μην ασχολησαι με αντιπροσωπεια φιλε μου.. Κοιτα κ αλλου.. Με 700-800 ευρω περνεις τρελα πραγματα!

Κ πανε κανε κ εναν ελεγχο κ σε αλλον.. Αντε να σ παρει κ 5 ευρω για τον ελεγχο..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα ελεγα τπτ για "καινουριο αμαξι" που χαλασαν οι αναρτησεις.. 

Μην ασχολησαι με αντιπροσωπεια φιλε μου.. Κοιτα κ αλλου.. Με 700-800 ευρω περνεις τρελα πραγματα!

Κ πανε κανε κ εναν ελεγχο κ σε αλλον.. Αντε να σ παρει κ 5 ευρω για τον ελεγχο..

Να μην βγάλουν κανένα φράγκο και τα συνεργεία;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι DCC δέχονται σέρβις η όχι?

 

Στο εμπόριο της βρίσκουμε σαν ανταλλακτικό η μόνο από την VW?

Link to comment
Share on other sites

Απ΄'οτι γνωρίζω δεν δέχονται σέρβις. Στη γερμανία που το έψαξα με τις αναρτήσεις μόνο απο αντιπροσωπία τις έβρισκα κ οι τιμές ήταν κατα πολύ υψηλότερες απο Ελλάδα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ανοιγω καινουριο θεμα μιας κ δεν βρηκα αντιστοιχο για golf 6. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος αντμιν.

 

Λοιπον, εχω ενα golf 6 με 75000χλμ και θελω να αλλαξω αμορτισερ. Δεν θελω πιο σλkηρες, ρυθμιζομενες κλπ. Θελω ιδια συμπεριφορα με τις μαμισιες για αυτο διαλεξα να βαλω αυτες που εχει απο τη μανα του (sachs).

 

Η τιμη τωρα μου ειπε 230 οι αναρτησεις 130 βασεις αμορτισερ (τι ειναι αυτο;;;;) και 80 ευρω ευθυγραμιση κ εργασια. Συνολο 440.

 

Πως σας φαινεται σαν τιμη; Υπαρχουν αλλες αναρτησεις (εκτος των μαμα) με τα ιδια περιπου χαρακτηρηστικα; Καποιο καταστημα να ρωτισω στην Αττικη, κατα προτιμηση Πειραια μπορειτε να προτεινετε; Γενικα οποιεσδηποτε προτασεις δεκτες.

 

Ευχαριστω ολους προκαταβολικα για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.