Jump to content
diMake

Golf 6 - Ανάρτηση (Αμορτισέρ, Λύσεις, Aftermarket, Dcc Κλπ)

Recommended Posts

παιδια δεν χτυπαει.και οποιος θελει ας το δει και στο αμαξι μου!και δεν το δουλευω ποτε στο πιο μαλακο!αλλο η αλλες bilstein που εχετε δοκιμασει και αλλο η pss10 τη λογικη ειναι αυτη?μου θυμιζει αυτους που νομιζουν οτι ολα τα golf ειναι ιδια κτλ!επισης αλλο το γαλλικο που τι δοκιμασες και αλλο το golf αλλο βαρος αλλα συστηματα γονατα κτλ!τα γαλλικα δεν εχουν χαλασει τη καλη παραδοση τους?μην τα ισοπαιδονουμε ολα!δεν κοπαναει ειναι οτι καλυτερο υπαρχει μαζι με Kw3 αν ρυθμισει σωστα και δεν εχουν καμια σχεση με τις αλλες!στο αλλο μου αμαξι εχω bilsten sprint με eibach επισης πολυ ευχαριστημενος.στελιο δεν παραπληροφορω κανενα ειναι η αληθεια δεν χτυπαει εχω 17αρα ζαντα και αντιστρεπτικες h&r Και σινεμπλοκ s3

δεν κανουν για την ελλαδα?σεβαση η γνωμη σου.απλα για μενα,οπως ειπα και πριν ειναι αμαξι με αμαξι.αν πας στο club της bmw που λετε πολλες εκφρασεις του στιλ bmw χωρις bilstein δεν ειναι bmw κτλ :growl:

Ρε συ που είδες να λέω ότι δεν κάνει για την Ελλάδα. Εγώ είπα δεν κάνει για τον μέσο οδηγό. Και εγώ KW v3 έχω που είναι η αντίστοιχη ανάρτηση της PSS10 και ξέρω πως είναι Πρόσεχε λίγο τι γράφεις και μην διαστρεβλώνεις αυτά που λέω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ που είδες να λέω ότι δεν κάνει για την Ελλάδα. Εγώ είπα δεν κάνει για τον μέσο οδηγό. Και εγώ KW v3 έχω που είναι η αντίστοιχη ανάρτηση της PSS10 και ξέρω πως είναι Πρόσεχε λίγο τι γράφεις και μην διαστρεβλώνεις αυτά που λέω.

ελα ρε στελιο!το ξερω δεν απαντησα μονο σε σενα.τελικα ισως το θεμα αναρτηση ειναι αρκετα υποκειμενικο οπως και τι ειναι σκληρο και τι οχι!σκληρη ειναι δεν κοπαναει ομως απλα διαβαζει καθε ανωμαλια

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε στελιο!το ξερω δεν απαντησα μονο σε σενα.τελικα ισως το θεμα αναρτηση ειναι αρκετα υποκειμενικο οπως και τι ειναι σκληρο και τι οχι!σκληρη ειναι δεν κοπαναει ομως απλα διαβαζει καθε ανωμαλια

Το ξέρω σου λέω, απλά άλλοι μπορεί να την θεωρούν κούτσουρο. :whistling:

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Eγώ είπα παιδιά ότι οι coilover δεν "κάνουν" γενικά για την Ελλάδα αλλά καθ' υπερβολή, εννοώντας κι εγώ ότι κουράζουν το μέσο οδηγό λόγω των άθλιων δρόμων των πόλεων κυρίως. Αλλιώς αν κάποιος προσέχει πολύ ή κατοικεί σε κάποιο μέρος όπου δεν έχει πολύ λακούβα, μια χαρά είναι οι coilover -εφόσον ρυθμιστούν σε μια μέση σκληρότητα. Να μη τις δυσφημήσουμε κιόλας! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχει πολύ πλάκα η ρύθμιση και να παίζεις με τις επιλογές!

Στο δικό μου, για αλλαγή, το οδηγάω με τη ρύθμιση στα μπροστινά, στην 2η σκάλα σκληρότητας και στα πίσω, στην πρώτη.

Ε, το αμάξι συμπεριφέρεται σαν καλορυθμισμένο Ταπεράκι (Type-R), με το πίσω μέρος να είναι απίστευτα ρυθμίσιμο στην είσοδο της στροφής, με απόλυτα ελεγχόμενη υπερστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Well well well...

Τα Koni FSD και τα Eibach Pro Kit τοποθετήθηκαν σήμερα το πρωί... κόστος 800€ συμπεριλαμβανομένης της τοποθέτησης και της ευθυγράμμισης...

Οι πρώτες εντυπώσεις έχουν να κάνουν με την ανησυχία που είχα, μήπως το κάνω "κούτσουρο"... τελικά καμία σχέση... απολύτως καμία...!!! το αυτοκίνητο σε ότι αφορά την άνεση παραμένει κατά 95% όπως ήταν με την εργοστασιακή sport ανάρτηση... ίσως να είναι πιο σκληρό κατά πολύ μικρό ποσοστό... για εμένα πάντως είναι ακριβώς όπως το ήθελα... ακριβώς...

Σχετικά με την συμπεριφορά σε στροφές με μεγάλες ταχύτητες, δεν μπορώ ακόμα να έχω άποψη διότι οι δρόμοι της Αγίας Παρασκευής, των Μελισσίων, της Κηφισιάς και της Νέας Ερυθραίας κάθε άλλο παρά προσφέρονται για τέτοιες δοκιμές... πάντως σε 1-2 ελιγμούς που έκανα, νομίζω ότι έχει βελτιωθεί πολύ... περισσότερα από Δευτέρα μετά το ταξίδι που θα κάνω...

Μετά από 1500 χλμ περίπου με τα Koni FSD και τα Eibach μπορώ να πω ότι ευτυχώς όλα είναι όπως τα περίμενα...

Η σκληράδα της εργοστασιακής σπορ ανάρτησης (που μου άρεσε) έχει παραμείνει σχεδόν στα ίδια επίπεδα και η βελτίωση στο θέμα των κλίσεων όταν στρίβω με μεγάλες ταχύτητες είναι θεαματική...

Το μόνο σημείο στο οποίο χρειάζεται προσοχή είναι οι εγκάρσιες ανωμαλίες στις οποίες θα περάσουν και οι 2 τροχοί ταυτόχρονα π.χ. σαμαράκια κλπ... εκεί το ΓΚΑΠ είναι δυνατό...!

Link to comment
Share on other sites

τα bilstein b8 sprint με ελατήρια hr καλα ειναι?πάνε περίπου 850 μαζί με τοποθετηση-ευθυγραμμιση

file egw nwmizw kalhtera elathria eibach me b8...kjai akoma kalhtera ths performance 2 blistein..blistein b12 h pro kit h sport line

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν ερχεται πιο ακριβα αν παρω τα b12 pro kit.στην ουσια ειναι τα β8 με ελατηρια eibach.τιμη για τα bilstein b8 με τα ελατηρια eibach μου ειπαν 880 με τοποθετηση και ευθυγραμμιση για golf 6.υπηρχε και καποιος που μου ειπε πως το 5αρι και το 6αρι φορανε τα ιδια αμορτισερ αλλα οι κωδικοι του 6 ειναι πιο ακριβοι και μου ειπε για τα bilstein με hr ελατηρια 900 για το 5αρι(που μπαινουν και στο 6) και 1150 για τους κωδικους για το 6αρι.ο πρωτος που μου ειπε 880 μου ειπε και τους κωδικους κκαι ειδα στο επισημο σαιτ της bilstein πως ειναι για το 6αρι.τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

σκληρα!

^^^

Aκριβώς. Για να είμαι ακριβής, μπορεί να την βγάλεις καθαρή από μία λακούβα, αλλά ένα σαμαράκι παίζει να σου διαλύσει τα ψαλίδια, αν δεν περάσεις προσεκτικά. Είναι μια "αδυναμία" που εγώ έχω διαγνώσει στην ανάρτηση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος φοραει αυτην την αναρτηση η εαν καποιος απλα γνψριζει για αυτην την αναρτηση να γραψει σχολια!

λεει οτι κατασκευαζεται στο εργοστασιο της kw και εινα γερμανικη με εγγριση tuv!

http://siriocenter.gr/product/19531

ακομα με τηλεφωνικη επικοινονια που ειχα με αντιπροσωπο μου ειπε οτι χαμηλωνει απο 35χιλ μεχρι 65 χιλ και σκευτομαι μηπως ειναι πολλοι οι 3,5 ποντοι για καθημερινη χρηση!

ακομα αν καποιος γνωριζει το βαρος σε εμπρος αξονα σε golf vi tsi 160 3πορτο manual ας με βοηθησει ....ευχαριστω πολυ

υγ. οσο και αν εψαξα δεν βρηκα στο forum να αναφερεται αυτη η αναρτηση!

Edited by golfioo
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα, η γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με ρυθμιζομενες αναρτήσεις αναρτήσεις. Εγώ στο γκολφακι μου έβαλα στην αρχή ρυθμιζομενες TA TECHINCS σε λιγότερο από μήνα ετριζαν και έκαναν τρελό θόρυβο. Της άλλαξα σε εγγύηση και έβαλε αυτός τις FK. Άλλη επιτυχία.. μόλις είναι παγωμένο το αμάξι κατά το ξεκίνημα κοπαναει όλο το αμάξι. Και σκληρές και πετάει τα μούτρα. Κ τώρα έμπλεξα δεν μου τις αλλάζει ούτε μου δίνει τα λεφτά μου πίσω. Οπότε φίλε μακριά. Αν θες ρυθμιζομενες πας πολύ ψιλά για αξιόπιστη ανάρτηση... Πάω για τρίτη μάρκα... αστα να πάνε......

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha.jpg

ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση!

το εψαξα οσο μπορεσα και την αγορασα!

φτιαγνεται μεσα στο εργοστασιο της KW και της WEITEC.

ουσιαστικα ειναι η ιδια ακριβως με την variant 1.

αν ψαξεις σε ξενα φορουμ θα βρεις διαφορα feedback!

τωρα οτι ειναι να γινει θα γινει! την παρασκευη η τοποθετηση.

παντως εδω και ενα μηνα μηνα διαβαζω ξενα φορουμ περι αναρτησεων και αυτο που διαπιστοσα ειναι οτι στο εξωτερικο δεν γινεται αυτο το εξωφρενικο που γινεται Ελλαδα και βαζουν σε αυτοκινητα με μεταπωλητικη αξια 7-10 χιλιαρικα pss10 & kw variant 3. αυτες μονο σε m3 και gt3 :p

ολοι στο mk6 forum σε gti k04 με τα απιστευτα περιφεριακα βαζουν fk , st και γενικα δουλευουν με θηγατρικες... μπορεις να το ψαξεις!

τεσπα παρασκευη τοποθετηση και εντυποσεις οποιες και αν ειναι αυτες εδω!

ακομα για το κοπανιματα σε μικρες ταχυτητες (πχ γκαραζ και ετσι) μου ειπαν οτι αποτρεπεται με αυτο το λαστιχο το διαφανο που ειναι περασμενο στο ελατηριο! δεν ξερω ακριβως τι και πως παντως αυτο μου ειπαν!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ! την προηγουμενη παρασκευη παρελαβα την ρυθμιζομενη σε υψος αναρτηση της AP

η τοποθετηση εγινε προχτες σε γνωστο μαγαζι στο Π.Φαληρο

IMG_1386.jpg

το αυτοκινητο χαμηλωσε ομορφα αν και περιμενω να κατσει λιγο ακομα μπροστα !

εχω κανει περιπου 150 χλμ και οι εντυπωσεις μου ειναι παραπανω απο καλες μεχρι τωρα!

εχει σκληρηνει τοσο οσο το καταλαβαινεις στις κλεισεις που παιρνει στισ στροφες οχι τοσο ομως στην ανεση!

το κοπανημα απο την λιγο ταλαιπορημενη εργοστασιακη αναρτηση μπορω να πω πως εχει γλυκινει καπως!

αν αυτη η συμπεριφορα μεινει θα ειναι ενα πολυ VFM προιον!

IMG_1391.jpg

IMG_1392.jpg

ακομα λεει οτι κατασκευαζεται απο την KW και την WEITEC. ψαγνοντας διαπιστοσα οτι μεχρι και οι κολλησεις που εχουν τα καλαμια των αμορτισερ ειναι ολοιδιες και προκειται για μια ιδια αναρτηση σε αλλο χρωμα! μεινει να δω αν θα ειναι και ιδια σε αντοχη!

θα συνοψισω της εντυπωσεις μου στα 1000 χλμ!

:)

Edited by golfioo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις για τις αναρτήσεις DCC πάνω σε Golf. Ποια ειναι η άποψη σας?

Είστε ευχαριστημένοι? Είχατε τίποτε προβλήματα? Χρειάζετε κάποιο service κατά καιρους?

Link to comment
Share on other sites

εσυ θελεις τους κατοχους και μονο που την εχουν δοκιμασει και την ξερουν...στελιος ακουει????

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ανταλλαγή απόψεων, έχω βάλει την DCC κ διαβάζω διάφορα σχόλια στο εξωτερικό. Αλλοι είναι ενθουσιασμένοι,

άλλοι πάλι δεν καταλαωαίνουν διαφορά. Κάποιο μιλούν για service που απαιτείται, άλλοι πάλι λένε πώς δεν θέλει.

Οπότε στόχος είναι απλά να δώ εαν "εμείς" είμαστε ευχαριστημένοι κ εαν καταλαβαίνουμε διαφορε΄ς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.