Jump to content
aris_cc

Και Ξαφνικά ... Kaboom !

Recommended Posts

Έτσι ξαφνικά,

ένα ωραίο πρωινό Σαββάτου πάω να βάλω μπροστά το αυτοκίνητο και μου εμφανίζει μια κίτρινη ένδειξη

Fault! Parking Brake! Owner's Manual

Και ταυτόχρονα έβλεπα το ESP να είναι off.

Πάω να βάλω μπροστά, η μίζα να δουλέυει κανονικά, η μπαταρία δεν έδειχνε να έχει πρόβλημα

αλλά τίποτα ...

Μετά την προσπάθεια να βάλω μπροστά μου έβγαλε νέα ένδειξη,κοκκινη αυτή τη φορά,

Oil Pressure, Owner's Manual !

Φορτωση με γερανό και απ'ευθείας Karenta.

Μετά από 4 ημέρες ήρθε νέος εγκέφαλος και τώρα είναι όλα μα χαρά.

Το πόρισμα από την ανάγνωση του εγκεφάλου ήταν υπερβολική τάση από την μπαταρία ...

Από εδώ και πέρα βλέπουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ξαφνικά,

ένα ωραίο πρωινό Σαββάτου πάω να βάλω μπροστά το αυτοκίνητο και μου εμφανίζει μια κίτρινη ένδειξη

Fault! Parking Brake! Owner's Manual

Και ταυτόχρονα έβλεπα το ESP να είναι off.

Πάω να βάλω μπροστά, η μίζα να δουλέυει κανονικά, η μπαταρία δεν έδειχνε να έχει πρόβλημα

αλλά τίποτα ...

Μετά την προσπάθεια να βάλω μπροστά μου έβγαλε νέα ένδειξη,κοκκινη αυτή τη φορά,

Oil Pressure, Owner's Manual !

Φορτωση με γερανό και απ'ευθείας Karenta.

Μετά από 4 ημέρες ήρθε νέος εγκέφαλος και τώρα είναι όλα μα χαρά.

Το πόρισμα από την ανάγνωση του εγκεφάλου ήταν υπερβολική τάση από την μπαταρία ...

Από εδώ και πέρα βλέπουμε ...

Μου φαινεται πολυ παραξενο το να ανεβασει ταση η μπαταρια! Για να πω την αληθεια πρωτη φορα το ακουω!

Να ηταν η ταση φορτισης απο το δυναμο να πω ενταξει αλλα απο μονη της η μπαταρια δεν ανεβαζει ταση.

Μαλλον κατι αλλο συνεβη και θελουν να το κρυψουν...

Παντως ο τιτλος "Kaboom" δεν εχει σχεση μ'αυτο που σου συνεβη.

Σου ευχομαι να ειναι η τελευταια τοσο σοβαρη βλαβη που σου βγηκε.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται πολυ παραξενο το να ανεβασει ταση η μπαταρια! Για να πω την αληθεια πρωτη φορα το ακουω!

Να ηταν η ταση φορτισης απο το δυναμο να πω ενταξει αλλα απο μονη της η μπαταρια δεν ανεβαζει ταση.

Μαλλον κατι αλλο συνεβη και θελουν να το κρυψουν...

Παντως ο τιτλος "Kaboom" δεν εχει σχεση μ'αυτο που σου συνεβη.

Σου ευχομαι να ειναι η τελευταια τοσο σοβαρη βλαβη που σου βγηκε.

....κ γω οταν το ειδα σα τιτλο λεω παει το γαλαταδικο!!!!!!!!!....γι αυτο ειπα γτ.....με τη δικη τους λογικη (χαζη) δε θα πρεπε να σ αλλαξουν κ μπαταρια?......

Link to comment
Share on other sites

Αφού με την αλλαγή εγκεφάλου έστρωσε, όλα καλά.

Ο τίτλος πάντως δεν έχει καμία σχέση...

Link to comment
Share on other sites

εμενα στο προηγουμενο αυτοκινητο πηγαινα αριστερη και ξαφνικα εσβησαν όλα και το αυτκινητο αρχισε να κοβει ταχυτητα σαν να παταγα φρενο-ευτυχως ήταν λίγο μετα το 15Αυγουστο δεν ειχε κινηση και καταφερα και το μαζεψα δεξια-βεβαια εφαγα τις μουντζες μου

εν ολιγοις ,καλωδίωση,πολλαπλασιαστες και εγκεφαλος -κ΄στος 1500 ευρω με εκπτωση που ειχα από εναν γνωστο-

η διαγνωση ήταν ότι κατα πάσα πιθανότητα έγινε κάποια αυξομειωση της τασης και μου τα έκαψε όλα

Link to comment
Share on other sites

Ρε Άρη, καλά σου λένε και οι υπόλοιποι. Τι τίτλος ήταν αυτός που έβαλες και πήγε η ψυχή μου στην κούλουρη!

Χωρίς να είμαι ειδικός, ίσως αν δεν προσπαθούσες να το βάλεις μπροστά, έβγαζες το κλειδί και ξαναπροσπαθούσες αργότερα, να μην σου το έκανε. Το λέω γιατί πριν αρκετούς μήνες μου έβγαλε κι εμένα ένα warning (αν θυμάμαι καλά ήταν κάτι με τον καταλύτη) αλλά εγώ δεν προσπάθησα να το βάλω μπροστά αμέσως και όταν ξαναπροσπάθησα δεν το έκανε.

Με το που βάζεις το κλειδί και ανάβουν τα ηλεκτρικά γίνονται ένα σωρό έλεγχοι στο background από τους οποίους είναι πιθανό κάτι να μην πάει καλά (είναι κάτι σαν το startup του υπολογιστή, μία στις τόσες κάτι θα σου τύχει).

Εξάλλου, τι το θες το αμάξι χωρίς δίπλωμα; ;)

Link to comment
Share on other sites

Άρα τέλος καλό και όλα καλά! Τελικά, το φλασάρισμα μη ανιχνεύσιμο, μας λύθηκε η απορία ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.