Jump to content
Gudphaze

Τεράστιο Δίλημμα

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Νέο μέλος στην παρέα με ένα τεράστιο δίλημμα!

Πριν περίπου 6 μήνες απέκτησα ένα Polo Tsi 1.2 Highline λευκό. Με το αμάξι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! Μηδενική κατανάλωση, αξιοπιστία τα πάντα όλα. Πριν λίγο καιρό μου ήρθαν κάποια απροσδόκητα χρήματα τα οποια σκέφτομαι να τα ρίξω στο αμάξι για να μην μακρηγορώ τα πράγματα που θα ήθελα να κάνω είναι όταν με το καλο έρθει η R-Line(ζάντες, προφυλακτήρες κλπ) και μια αναβάθμιση πρώτου στάδιου. Το κόστος ολων αυτων υπολογίζεται περίπου στα 2-4 χιλιάδες euro( διότι δν ξέρω ακόμα το κόστος της R-Line στην ελληνική αγορά στο εξωτερικό είναι 1.500 ευρώ μέσα-έξω αναβάθμιση) Αξίζει όλο αυτό ? Στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω να δώσω το δικό μου και να βάλω την διαφορα και να πάω σε ένα Polo GTI. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω για αυτό θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Guest bassakos

σαν "αξια" χρηματων εννοειται 1000φορες να παρεις το Gti !

Αν θες την γνωμη μου μην ριξεις φραγκο στο 1,2 πουλα το και παρε το Gti

αυτο βεβαια εχει να κανει με περισσοτερα παγια εξοδα! κατσε υπολογισε τα ολα

και πραξε! γιατι δεν ειναι μονο τα λεφτα να φτιαξεις/αγορασεις ενα αμαξι, ειναι και

η συντηρηση του (ακομα ποιο βασικο!) βενζινες-service-λαστιχα-ασφαλειες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Μείνε στα κυβικά σου φίλε γιατί από οτι βλέπεις τα πράγματα με το GTI και την αξιοπιστία του δεν πάνε και ιδιαίτερα καλά. Και δεν θα ήταν και ωραίο να σου τα φάει τα χρήματα σου το αυτοκίνητο που μια μέρα το έχεις την άλλη δεν το έχεις. Καλύτερα να τα κρατήσεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις, ή κάνε καμία άλλη επένδηση, αυτοκίνητο έχεις και μάλιστα καινούριο και χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

πάρε κάνα μεταχειρισμένο 3 ετηας για μένα μπορείς να βρείς πολύ καλά και φθηνά

συγνωμη κιολας θα δωσει το καινουργιο να παρει τριετιας?ποιος ο λογος....

εγω φιλε ειλικρινα εαν ημουν αυτη τη στιγμη στη θεση σου θα επαιρνα ενα πετρελαιακι η θα εμενα σε αυτο που ειμαι..για πετρελαιο ψαχτην εκτος και αν δεν σε πειραζει η καταναλωση και γουσταρεις πολλα γκαζια αλλα οι μερες μας δεν ειναι για τετοια

Link to comment
Share on other sites

Eχοντας ρίξει αρκετά χιλιάρικα σε όλα μου τα αυτοκίνητα πλέον έχω καταλάβει οτι είναι βαρέλι δίχως πάτο. Μόλις βάλεις το R Line pack θα σου λείπουν τα γκάζια. Μόλις το κάνεις και α'στάδιο θα το χαρείς για καναδυο μήνες μέχρι που θα ζαχαρώνεις το GTI. Η κράτησε το και μην βάζεις φράγκο πάνω του ή πάρε κατευθείαν το "μεγάλο".

Link to comment
Share on other sites

Eχοντας ρίξει αρκετά χιλιάρικα σε όλα μου τα αυτοκίνητα πλέον έχω καταλάβει οτι είναι βαρέλι δίχως πάτο. Μόλις βάλεις το R Line pack θα σου λείπουν τα γκάζια. Μόλις το κάνεις και α'στάδιο θα το χαρείς για καναδυο μήνες μέχρι που θα ζαχαρώνεις το GTI. Η κράτησε το και μην βάζεις φράγκο πάνω του ή πάρε κατευθείαν το "μεγάλο".

Καλημέρα και καλή χρονιά!Την πιο σωστή απάντηση έδωσε ο φίλος overhauled!Η βελτίωση είναι ένα μικρόβιο,με την έννοια ότι συνέχεια ρίχνεις και ρίχνεις λεφτά τα οποία ποτέ δεν θα πάρεις πίσω (βέβαια εδώ που τα λέμε κάνεις το κέφι σου).Δεν ξέρω το budget σου,αλλά δεν αξίζει στην καμία να το πουλήσεις για να πάρεις μεταχειρισμένο ας έχει και 1.000 χιλιόμετρα.Αν θες να το πουλήσιες και να πάρεις κάτι καλό, κοίτα το scirocco με τα 160 άλογα με το πακέτο "Sport&Style Package" αν βέβαια στο επιτρέπουν τα οικονομικά σου και θεωρείς ότι μετά μπορείς να το συντηρήσεις.Είναι ένα φοβερό αυτοκίνητο με πολλές δυνατότητες κατά την άποψή μου,και δεν συγκρίνεται με polo GTI!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη κιολας θα δωσει το καινουργιο να παρει τριετιας?ποιος ο λογος....

εγω φιλε ειλικρινα εαν ημουν αυτη τη στιγμη στη θεση σου θα επαιρνα ενα πετρελαιακι η θα εμενα σε αυτο που ειμαι..για πετρελαιο ψαχτην εκτος και αν δεν σε πειραζει η καταναλωση και γουσταρεις πολλα γκαζια αλλα οι μερες μας δεν ειναι για τετοια

ρε σπύρο ξέρεις τι παίρνεις τριετίας αυτή την εποχή?φίλος πήρε scirocco R νομιζω του 10 με 20 χιλιάρικα και έβριζα και που δεν περίμενα να πέσουνε και πήρα το gti

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παλικαρια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δώστε μου λίγο χρόνο για να απαντήσω μια προς μια.

Προσωπικη μου αποψη,αφου μπορεις,βαζεις την διαφορα και παιρνεις το GTI.

Εαν δεν ηταν τοσο προβληματικο θα το ειχα παρει ηδη χωρις 2η σκεψη.

σαν "αξια" χρηματων εννοειται 1000φορες να παρεις το Gti !

Αν θες την γνωμη μου μην ριξεις φραγκο στο 1,2 πουλα το και παρε το Gti

αυτο βεβαια εχει να κανει με περισσοτερα παγια εξοδα! κατσε υπολογισε τα ολα

και πραξε! γιατι δεν ειναι μονο τα λεφτα να φτιαξεις/αγορασεις ενα αμαξι, ειναι και

η συντηρηση του (ακομα ποιο βασικο!) βενζινες-service-λαστιχα-ασφαλειες κτλ

Την συγκεκριμένη περίοδο τα εισερχόμενα έσοδα μου είναι αρκετά οποτε μπορώ να τα καλύψω το θέμα είναι πως φοβάμαι μην τυχόν τρέχω στα συνεργεία συνεχεια.

παρε το gti και πες τους σαν δωρο να σου δωσουν μια κουτα λαδια

Μήπως πρέπει να ζητήσω καλύτερα τσάμπα λάδια για όλη την season?

Μείνε στα κυβικά σου φίλε γιατί από οτι βλέπεις τα πράγματα με το GTI και την αξιοπιστία του δεν πάνε και ιδιαίτερα καλά. Και δεν θα ήταν και ωραίο να σου τα φάει τα χρήματα σου το αυτοκίνητο που μια μέρα το έχεις την άλλη δεν το έχεις. Καλύτερα να τα κρατήσεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις, ή κάνε καμία άλλη επένδηση, αυτοκίνητο έχεις και μάλιστα καινούριο και χωρίς προβλήματα.

Έχεις απόλυτο δίκιο, αυτό είναι που με κρατάει πίσω

Πάρε το δικό μου που δεν καίει και λάδια .

Έφυγε, που και ποτε!

πάρε κάνα μεταχειρισμένο 3 ετηας για μένα μπορείς να βρείς πολύ καλά και φθηνά

δυστυχώς το μονο αμάξι που με ικανοποιεί εμφανισιακά είναι το 5r :/ το ξέρω πως αυτό που λέω είναι παλαβό αλλα είναι τόσο ερωτεύσιμο

συγνωμη κιολας θα δωσει το καινουργιο να παρει τριετιας?ποιος ο λογος....

εγω φιλε ειλικρινα εαν ημουν αυτη τη στιγμη στη θεση σου θα επαιρνα ενα πετρελαιακι η θα εμενα σε αυτο που ειμαι..για πετρελαιο ψαχτην εκτος και αν δεν σε πειραζει η καταναλωση και γουσταρεις πολλα γκαζια αλλα οι μερες μας δεν ειναι για τετοια

Η αλήθεια είναι πως το πετρέλαιο σώζει ζωές . Δεν το είχα σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο. να είσαι καλά αδερφέ!

Eχοντας ρίξει αρκετά χιλιάρικα σε όλα μου τα αυτοκίνητα πλέον έχω καταλάβει οτι είναι βαρέλι δίχως πάτο. Μόλις βάλεις το R Line pack θα σου λείπουν τα γκάζια. Μόλις το κάνεις και α'στάδιο θα το χαρείς για καναδυο μήνες μέχρι που θα ζαχαρώνεις το GTI. Η κράτησε το και μην βάζεις φράγκο πάνω του ή πάρε κατευθείαν το "μεγάλο".

Όντως έτσι είναι, εγώ όταν πήρα το αμάξι έλεγα η μάλλον κορόιδευα τους τύπους που ρίχνουν άπειρα λεφτά σε μια ρόδα. Τώρα ξέρω πως είναι, το πονάς το μπουρδέλο σου και θες να το κανεις ωραίο όπως και να έχει. Το θέμα είναι τι ζητάει ο καθένας... Όπως λέω και πιο πάνω φοβάμαι τα τρεχάματα για αυτό το σκέφτομαι τόσο πολύ!

Καλημέρα και καλή χρονιά!Την πιο σωστή απάντηση έδωσε ο φίλος overhauled!Η βελτίωση είναι ένα μικρόβιο,με την έννοια ότι συνέχεια ρίχνεις και ρίχνεις λεφτά τα οποία ποτέ δεν θα πάρεις πίσω (βέβαια εδώ που τα λέμε κάνεις το κέφι σου).Δεν ξέρω το budget σου,αλλά δεν αξίζει στην καμία να το πουλήσεις για να πάρεις μεταχειρισμένο ας έχει και 1.000 χιλιόμετρα.Αν θες να το πουλήσιες και να πάρεις κάτι καλό, κοίτα το scirocco με τα 160 άλογα με το πακέτο "Sport&Style Package" αν βέβαια στο επιτρέπουν τα οικονομικά σου και θεωρείς ότι μετά μπορείς να το συντηρήσεις.Είναι ένα φοβερό αυτοκίνητο με πολλές δυνατότητες κατά την άποψή μου,και δεν συγκρίνεται με polo GTI!

Δυστυχώς έχω φάει σκάλωμα με την Πολαρα. Ωραίο το scirocco αλλα στα ματια μου μια είναι η γκόμενα...

ρε σπύρο ξέρεις τι παίρνεις τριετίας αυτή την εποχή?φίλος πήρε scirocco R νομιζω του 10 με 20 χιλιάρικα και έβριζα και που δεν περίμενα να πέσουνε και πήρα το gti

Η αλήθεια είναι αυτή, πήρα την χειρότερη περίοδο αμάξι. Πλέον πουλάνε τα πάντα και σε " χαμηλές " τιμές

Edited by Gudphaze
Link to comment
Share on other sites

Oσοι πουλάνε τα "καλά" για ένα κομμάτι ψωμί δεν το κάνουν γιατί τους βάρεσε η βλακεία στο κεφάλι αλλά γιατί δεν μπορούσαν να τα συντηρησουνε. Οποιος λοιπόν απο εμάς έχει καταφύγει εξαρχής στο μικρό Polo άδικα γλυκοκοιτάει τα διάφορα scrirocco R. Aν μπορούσε εξαρχής θα αγόραζε κάτι καλύτερο απο το κουβαδάκι.

Link to comment
Share on other sites

δεν χωραει θεμα συζητησης,αν οντως μπορεις να τσιμπησεις το gti καντο,δεν εχει κ μεγαλες διαφορες σε τελη και καταναλωση και βεβαια δεν συγκρινεται με το tsi..εκτος εαν θες να περιμενεις για να κοιταξεις και το polo R :good:

Link to comment
Share on other sites

δεν χωραει θεμα συζητησης,αν οντως μπορεις να τσιμπησεις το gti καντο,δεν εχει κ μεγαλες διαφορες σε τελη και καταναλωση και βεβαια δεν συγκρινεται με το tsi..εκτος εαν θες να περιμενεις για να κοιταξεις και το polo R :good:

το σκέφτηκα και αυτό το ενδοχόμενο αλλα η τιμή του θα εκτοξευτεί στα ύψη + ότι θα αργήσει πολύ για δεύτερο χέρι (όπως σκέφτομαι να πάρω το GTI)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.