Jump to content
km89

Ελαστικά Golf Gt 225/45/17

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, νέο μέλος στο site ψάχνομαι εδώ και καιρό για λάστιχα στο Golf GT, κλασσική διάσταση 225/45/17.

Μέχρι σήμερα φοράω Bridgestone Potenza RE050A....σχετικά καλά ήταν απλά σκέφτομαι να δοκιμάσω είτε Continental SC5 ή Michelin (Primacy HP ή Pilot Sport 3)-δεν γνωρίζω τόσο καλά τι παίζει με την τελευταία εταιρεία. Αν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση ας ακουστεί απλά πιστεύω οτι οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν πως αυτά που ήδη ανέφερα είναι ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

τα primacy ΟΧΙ ... Για τα ps3 τα οποια και εβαλα θα ελεγα ειναι η χρυση τομη αναμεσα στηνα νεση και στο κρατημα . Τα goodyear ειναι ενα επιπεδο πανω,

Link to comment
Share on other sites

Και οτι σκεφτομουν για αλλαγη των μπροστινων ελαστικων (225/4018) με conti SC5 και με αυτα που λετε μου κοβετε ταα φτερα :sorry: Καποιος με εμπειρια χιλιομετρων απο τα goodyear f1 Ass2 υπαρχει να μας πει τις αποψεις του?

Edited by kOrMi-6
Link to comment
Share on other sites

Και οτι σκεφτομουν για αλλαγη των μπροστινων ελαστικων (225/4018) με conti SC5 και με αυτα που λετε μου κοβετε ταα φτερα :sorry: Καποιος με εμπειρια χιλιομετρων απο τα goodyear f1 Ass2 υπαρχει να μας πει τις αποψεις του?

Γιώργο, αλλάξανε τα σχέδια ? :)

Link to comment
Share on other sites

Ασε Βαγγελη εχω απηυδησει με τα οικονομικα (οπως ολοι)..Μεταχειρισμενο καλο λαστιχο στη διασταση μου δυσκολα βρισκω..Σκεφτομουν για oikonomikh τετραδα k συγκεκριμενα για τα Regal Comfort,αλλα επειδη δεν εχω ακουσει γνωμες για το ελαστικο αυτο,οποτε σκεφτομαι να βαλω 2 ΚΑΛΑ λαστιχα μπροστα κ πισω να τα κρατησω οπως ειναι..Γι'αυτο κ κατεληξα στα Sc5

(Sorry gia to offtopic :db: )

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, νέο μέλος στο site ψάχνομαι εδώ και καιρό για λάστιχα στο Golf GT, κλασσική διάσταση 225/45/17.

Μέχρι σήμερα φοράω Bridgestone Potenza RE050A....σχετικά καλά ήταν απλά σκέφτομαι να δοκιμάσω είτε Continental SC5 ή Michelin (Primacy HP ή Pilot Sport 3)-δεν γνωρίζω τόσο καλά τι παίζει με την τελευταία εταιρεία. Αν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση ας ακουστεί απλά πιστεύω οτι οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν πως αυτά που ήδη ανέφερα είναι ικανοποιητικά.

continental SC5 τα φοραω γυρω στα 9500χιλ πολυ καλο ελαστικο αν και τα καλυτερα που εχω φορεσει ειναι τα vredestein ultra sessanta.Nομιζω πωσ τα βρισκεισ δυσκολα πλεον για primacy μακρια.Τα επομενα μαλον θα ειναι kumho
Link to comment
Share on other sites

οποτε σκεφτομαι να βαλω 2 ΚΑΛΑ λαστιχα μπροστα κ πισω να τα κρατησω οπως ειναι..Γι'αυτο κ κατεληξα στα Sc5

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου γιατί στο φρενάρισμα τα εμπρός ελαστικά προσφερουν το 70% του αποτελέσματος....

Γνώμη μου βαλε δυό : goodyear f1 Ass2 Η Michelin Pilot Sport 3 και θα ζησεις αλλα 2 χρονια μέχρι να παρεις αλλα 2 φρεσκα εμπρός... 8)

Link to comment
Share on other sites

Τα Potenza προεξέχουν λίγο από τη ζάντα και με δυο λόγια αντέχουν τα τυχόν τριψιματάκια με πεζοδρόμια.....είναι το ίδιο και τα Goodyear f1 Ass 2 ή όχι???

Link to comment
Share on other sites

Τα Potenza προεξέχουν λίγο από τη ζάντα και με δυο λόγια αντέχουν τα τυχόν τριψιματάκια με πεζοδρόμια.....είναι το ίδιο και τα Goodyear f1 Ass 2 ή όχι???

Στο τομέα προστασία ζάντας τα F1 παίρνουν άριστα

Αν θες ανεβάζω και φωτό

Link to comment
Share on other sites

Στο τομέα προστασία ζάντας τα F1 παίρνουν άριστα

Αν θες ανεβάζω και φωτό

αν είναι εύκολο θα ήθελα να ανεβάσεις την φωτό. σε 225/40/18 πόσο κάνουν αυτά; για το bfgoodrich G-force profile τι γνώμη έχετε

Link to comment
Share on other sites

Done (Η διάσταση είναι 245/40/18 σε AUDI TTS)

http://imageshack.us...6/imageopa.jpg/

το πλάτος της ζάντας πόσο είναι; εμένα που είναι 8 με 225 πλατος φαντάζομαι δεν θα το καλύπτει τόσο πολύ έτσι δεν είναι; τουλάχιστον αυτή την εικόνα έχω από το conti sc3 που φοράω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

το πλάτος της ζάντας πόσο είναι; εμένα που είναι 8 με 225 πλατος φαντάζομαι δεν θα το καλύπτει τόσο πολύ έτσι δεν είναι; τουλάχιστον αυτή την εικόνα έχω από το conti sc3 που φοράω τώρα.

Το πλάτος της ζάντας που βλέπεις στη φωτό είναι 8Χ18

Αλλά μην ξεχνάς ότι το λάστιχο είναι 245/40

Το 225/40 σε 8Χ18 δεν μπορεί να κάτσει τέλεια

Link to comment
Share on other sites

Το πλάτος της ζάντας που βλέπεις στη φωτό είναι 8Χ18

Αλλά μην ξεχνάς ότι το λάστιχο είναι 245/40

Το 225/40 σε 8Χ18 δεν μπορεί να κάτσει τέλεια

ναι για αυτό το λέω νομίζω στην διάσταση που έχω είναι και η μικρότερη δυνατή που μπορεί να εχει.225. πόσο περίπου εχει το φ1

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να δώσω τιμή στο περίπου

Περιμένω το ΟΚ απ' την διαχείριση του forum

και θα ανεβάσω προσφορά για τα μέλη σ' αυτήν τη διάσταση :pardon:

Link to comment
Share on other sites

το πλάτος της ζάντας πόσο είναι; εμένα που είναι 8 με 225 πλατος φαντάζομαι δεν θα το καλύπτει τόσο πολύ έτσι δεν είναι; τουλάχιστον αυτή την εικόνα έχω από το conti sc3 που φοράω τώρα.

Δες το σωστό πλάτος ελαστικού σε σχέση με το πλάτος της ζάντας : http://www.tyres-pne...les-advice.html

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα Potenza RE050A σε 225/45/17 μετά από 20.000Km συμβίωσης έχουν γίνει επιεικώς απαράδεκτά. Είναι σχετικά σκληρά και ο θόρυβος κύλισης μετά από 1.5 χρόνο έχει γίνει αρκετά πιο αισθητός, έως κουραστικός. Στην αρχή ήταν ΟΚ. Βέβαια προσωπικά μου μπαίνουν σκέψεις για το Potenza RE070 (!), αλλά νομίζω οτι θα είναι ακόμη χειρότερο όσον αφορά τον θόρυβο κύλισης και θα ζεσταίνονται σχετικά δύσκολα..

Link to comment
Share on other sites

Νο1 εδώ και πολύ καιρό

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 http://www.tyrerevie...symmetric-2.htm

Ετοιμοπαράδοτο με 500

αυτο φορεσα και εγω,απλα κορυφη.αλλα και το continetall ειναι πολυ καλο.

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σημερα μετα απο συζητηση με εναν λαστιχα μιας και λεω να αλλαξω λαστιχα αυτην την εβδομαδα μου προτεινε τα Brigestone S001 W.Τι γνωμη εχετε για αυτα αν γνωριζετε? η τιμη που μου εδωσε ειναι στα 520 ευρω. Αν γνωριζετε και κατι σε ποιο οικονομικο πειτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σημερα μετα απο συζητηση με εναν λαστιχα μιας και λεω να αλλαξω λαστιχα αυτην την εβδομαδα μου προτεινε τα Brigestone S001 W.Τι γνωμη εχετε για αυτα αν γνωριζετε? η τιμη που μου εδωσε ειναι στα 520 ευρω. Αν γνωριζετε και κατι σε ποιο οικονομικο πειτε μου.

Στα ξένα φόρουμ γράφουνε ότι φαγώνονται γρήγορα.

Γιατί δε βάζεις το Goodyear που το λένε όλοι πολύ καλό;

Τα έχω μπροστινά στο άλλο αμάξι σε διάσταση 225/45/17 και μετά από 10.000 χλμ μπορώ να πω ότι είναι ελάχιστα καλύτερα από τα SC3 που είχα πριν , αλλά πιο αθόρυβα. Είναι πιο ανθεκτικά από τα Conti. Θα τα βάλω και στα πίσω από Σεπτέμβρη μάλλον....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.