Jump to content
xrysida

Βελτιωση Σε Passat 1.8 Tsi Highline

Recommended Posts

Θα ηθελα να σας ρωτησω μετα τo update στο software (και την αυξηση της ροπης ) σε ποια χλμ/ στροφες θα πρεπει να γινεται η αλλαγη της καθε ταχυτητας αν θελουμε να πετυχουμε της max επιδοσεις του κινητηρα ?

Δηλαδη την πρωτη την κραταμε μεχρι πχ. τα 60 χλμ , την  δευτερα μεχρι τα 100 χλμ.........

θελεις να γίνεις κοντρακιας...

είναι απλό δες μέχρι που κρατάει η κάθε ταχύτητα και άλλαζε. άμα το βλέπεις να κρεμαει μην έχεις την ίδια ταχύτητα. μην προσπαθεις να κρατάς το στροφομετρο μέχρι ΤΉΣ 7.000.

κάνε αλλαγή στης 6.000.

μην κοιτάς τα χιλιόμετρα αλλά το στροφομετρο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον cyberfriends μου,

Μετα απο δύο εβδομαδες μπορω να σας πω με σιγουρια τις παρατηρησεις μου εως τωρα απο την αναβαθμιση:

1-Το αυτοκινητο επιταχυνει σαφως πιο γρηγορα και νιωθεις πιο καλα την δυναμη του στις 5000-6000 στροφες.Δεν το εχω ζορισει παραπανω.

2-Η καταναλωση δεν εχει αυξηθει.

3-Το αυτοκινητο ξεπερνα τα 220 χλμ στο κοντερ με μεγαλυτερη ευκολια.(Μεχρι τα 235 χλμ στο κοντερ εχω φτασει μεχρι στιγμης.)

Αυτο που μου προξενει απορια, είναι οτι καταλαβαινω την ενισχυση της ροπης του κινητηρα παντα οταν ανεβαινουν οι στροφες.

Ειναι σαν να ανεβαινει το αυτοκινητο ενα σκαλοπατακι,δεν ειναι τοσο γραμμικη/ομαλη η επιταχυνση οσο πριν.(Δεν ξερω αν σας το εξηγω καλα.....)

Αυτα προς το παρον.Μες το Φλεβαρη πιστευω θα βρω χρονο και για την δυναμομετρηση .

Edited by xrysida
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με λιγο καθυστερηση η δυναμομετρηση εγινε εχθες 9-3-13 στην CHIPTRONIC (www.chiptronic.gr) .

 

Αποτελεσματα :

 

199,1 PS - 6347 1/min

335.3 Nm - 2975 1/min

 

Μεγιστη ταχυτητα στο κοντερ 250 km - πραγματικη 238.5 km

Επιστροφη απο Αθηνα με σταθερη ταχυτητα 140 km - καταναλωση 7,5 lt/100 km

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με λιγο καθυστερηση η δυναμομετρηση εγινε εχθες 9-3-13 στην CHIPTRONIC (www.chiptronic.gr) .

 

Αποτελεσματα :

 

199,1 PS - 6347 1/min

335.3 Nm - 2975 1/min

 

Μεγιστη ταχυτητα στο κοντερ 250 km - πραγματικη 238.5 km

Επιστροφη απο Αθηνα με σταθερη ταχυτητα 140 km - καταναλωση 7,5 lt/100 km

καλησπερα! είσαι ευχαριστημένος απο την δυναμομέτρηση, και γενικότερα απο το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος με την αισθητη αυξηση της ροπης και με το γεγονος οτι δεν εχει αυξηθει η καταναλωση του αυτοκινητου.

Ειμαι ομως λιγο διστακτικος γιατι οι επιταχυνσεις μου δεν ειναι τοσο ομαλες οσο πριν.

Παντα οταν παταω αρκετα το γκαζι νιωθω το αυτοκινητο να "κομπιαζει'' για ενα δευτερολεπτο πριν απογειωθει.....

 

Ειναι εντυπωσιακο παντως οτι  ενα εργοστασιακο αυτοκινητο 1.800 κυβικων - limo μπορει να επιτυχει τετοιες επιδοσεις μονο με μια αναβαθμιση του προγραμματος.

Θα περιμενω παντως τουλαχιστον ενα χρονο + για να δω αν η αναβαθμιση αυτη ειχε αρνητικες συνεπειες στον κινητηρα ή σε αλλα μηχανικα μερη.

Το μονο ισως που θα προσθεσω ειναι ενα καλυτερης ποιοτητας φιλτρο αερα προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και παλι,

Λοιπον μετα απο αρκετες διαδρομές στην Εθνικη Οδο Αθηνων-Τριπολεως-Καλαματας η τελικη ταχυτητα των 250 χλμ (στο κοντερ) επετευχθει. (και με 3 ενηλικες μεσα στο αυτοκινητο ανω των 90 κιλων)

Γεινικοτερα το αυτοκινητο πιανει αρκετα ευκολα την ταχυτητα των 220 χλμ (στο κοντερ), ζοριζεται λιγο απο τα 220 χλμ εως τα 240 χλμ, και μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα δεν μπορουσα να ξεπερασω τα 240 χλμ.

Το μονο που με αποσχολει και θα ηθελα τη συμβουλη σας ειναι το πως μπορει να αυξηθει η επιταχυνση του αυτοκινητου κυριως στις μεγαλες ταχυτητες δηλαδη πχ.απο τα 200 χλμ και ανω.....

Edited by xrysida
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη και χωρίς να θέλω να προσβάλω ή να γίνω εριστικός, αλλά ταξιδεύεις τόσο συχνά και πολύ με ταχύτητες 230-240χλμ/ω ώστε να σε απασχολεί η επιτάχυνση μετά τα 200? Το αναφέρω γιατί απλά μου φάνηκε πολύ περίεργο.

 

Αν θες επιδόσεις μετά τα 200, βάλε μια Κ04, ή πάρε αμάξι με περισσότερα κυβικά (και δυνατό φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Ταξιδευω τουλαχιστον δυο φορες το μηνα Αθηνα-Καλαματα για επαγγελματικους λόγους.

Η συγκεκριμενη διαδρομη εχει καλη ασφαλτο και μεγαλες ευθείες οποτε ειναι ευχαριστο και αρκετα ασφαλες να ταξιδευω με ταχυτητες που να ξεπερνουν τα 220 Χλμ.

Απλα εχω την αισθηση οτι μετα τα 220 χλμ το αυτοκινητο αργει (κατα την γνωμη μου) να πιασει την τελικη του ταχυτητα. Αυτος ειναι ο λογος που ρωταω.

Εσενα με την Κ04 τι επιδοσεις εχει το διλιτρο? (τελικη ,επιταχυνση)

 

Επισης αυτην την περιοδο ειναι σχεδον "παρανοικο" να αγορασεις ενα αυτοκινητο ανω των 2000 κυβικων εστω και μεταχειρισμενο.(Απο οικονομικης αποψης το λεω...)

Να σου πω την αληθεια κοιτουσα ενα AUDI TT 2.0 TSI αλλα ειναι πολυ μικρο για τις δικες μου αναγκες.

Edited by xrysida
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον ξέρω τον δρόμο που λες, αφού ζω και κινούμε βόρεια, αλλά από τα λίγα που ξερώ, νομίζω ότι καλός είναι μέχρι κάπου το Άργος? Έχω να πάω και χρόνια... Πάντως όπως και να έχει, και να λάβεις υπόψην σου και την ελληνική νοοτροπία οδήγησης, δεν είναι εύκολο και ασφαλές το ταξίδι με 220-230χλμ/ω... Δεν σου το λέω σε φάση να σε "μαλώνω", γιατί κι εγώ τα ίδια κάνω, αλλά μου έκανε εντύπωση που σε ενόχλησε η αργή επιτάχυνση από τα 200 και πάνω! :)

 

Εμένα με την Κ04 μέχρι τα 260-270 τα μαζεύει γρήγορα. Εκεί που νιώθεις ότι πλέον θέλει τον δρόμο του για να μαζέψει χλμ, είναι από τα 270 μέχρι τα 290. Μέχρι εκεί το έχω πατήσει. Αν και νομίζω, ότι και πολλά χλμ δρόμο να είχα μπροστά μου, ζήτημα να ανέβαζε 3-5χλμ ακόμη... Φυσικά μιλάμε πάντα για κοντερίσια χλμ.

 

Υπάρχουν "μεγάλα" αμάξια με 2.0TSI, όπως ένα Passat Β7 ή και Β6 από τα τελευταία ή ένα Octavia5 facelift. Αλλά και αυτό που έχεις, με μια Κ04 φτάνει τα 330 άλογα. Δεν τα λες και λίγα!.. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου 1.4 κυβικά είναι τι θέλεις να κάνεις μετά τα 220?

 

Αν αναζητάς τέτοιες ταχύτητες συχνά,πήγαινε σε ποιο πολλά κυβικά,αυτό το μοτέρακι δεν είναι για 250άρες.

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάς στα "άλογα" αλλά στο πρακτικό αποτέλεσμα. Και τι εννοώ... Αυτή τη στιγμή το αμάξι σου βγάζει μια Χ ιπποδύναμη από ένα δεδομένο setup. Η αίσθηση "φουσκώματος" που έχεις ειναι γιατί πρακτικά η τουρμπίνα γεμίζει πολύ πιο επιθετικά. Παρόλα αυτά η τουρμπινα ξεφουσκωνει στις υψηλές στροφές απότομα λόγω "φραγμων" του εργοστασιακού setup, που σε απλά Ελληνικά είναι η πολύ κλειστή εξάτμιση!

 

Αν θελεις να τσιμπησεις κάτι παραπάνω σε αίσθηση θα αλλάξεις εισαγωγή (APR Carbonio ή VW Racing - ΙTG Maxogen δηλαδή) που έχουν 100% εγγυημένα αποτελέσματα και 100% συμβατότητα με το μοτέρ σου, χωρίς να έχεις το αμάξι να τσιρίζει και να σφυρίζει σαν τρελό.

 

Για το "γέμισμα" πάνω από τα 200χαω, δυστυχώς χωρίς να μεταβείς σε Stage2 λύσεις, διαφορά δεν θα δεις για τους λόγους που σου προανέφερα. Στο στάδιο 2 θα πρέπει να αλλάξεις ΣΙΓΟΥΡΑ εξάτμιση και εισαγωγή. Απο εκεί και περα αν θελεις το κατι παραπάνω σε διαρκεια και οχι σε ισχυ, αλλάζεις και I/C αλλά και σκάστρα. Στα άλογα θα παρεις καμια 30αριά παραπάνω, αλλά σε ρυθμό απόδοσης θα δεις ένα χάος βελτίωσης καθότι γεμίζουν παρα πολύ οι καμπύλες σε ΟΛΟ το εύρος! ΑΛΛΑ, να ξερεις προκαταβολικά πως ΟΤΙ εξάτμιση και να βάλεις θα έχεις αυξημένο θόρυβο εντός καμπίνας! Επίσης, να ξερεις οτι όσο ανεβάζεις την ισχύ τόσο χάνεις σε γραμμικότητα απόδοσης... και φυσικά όσο ανεβάζεις την ισχύ (και ιδιαίτερα τη ροπή) τοσο περισσότερο ζορίζεις το βολάν αλλά και το δίσκο/πλατώ (ιδιαίτερα στο βαρύ σου αμάξωμα). Σου τα τονίζω αυτά γιατί εφόσον κάνεις πολλά χιλιόμετρα με το αμάξι, οι φθορές ειναι ένας σημαντικός παράγοντας. Για το θέμα της τουρμπίνας, όπως και να έχει, στις υψηλές στροφές του μοτέρ έχει πλεον ξεφουσκώσει και δεν δουλεύει με τις υψηλές πιέσεις "over".

 

Γενικότερα επισης να έχεις παντα κατά νου, ότι οσο αυξάνει η ταχύτητα, τότε δυσανάλογα αυξάνονται οι απαιτήσεις για "περισσότερα" άλογα προκειμένου να δεις ιδιαίτερα αισθητές διαφορές. Είναι καθαρά θέμα φυσικής ;)

 

Φιλική συμβουλή... Αν εισαι διατεθειμένος να θυσιάσεις μερικά άλογα ισχύος... και μερικά κιλά ροπής... αλλά θέλεις 100% γραμμική απόδοση στο αμάξι σου, τότε Go APR φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάς στα "άλογα" αλλά στο πρακτικό αποτέλεσμα. Και τι εννοώ... Αυτή τη στιγμή το αμάξι σου βγάζει μια Χ ιπποδύναμη από ένα δεδομένο setup. Η αίσθηση "φουσκώματος" που έχεις ειναι γιατί πρακτικά η τουρμπίνα γεμίζει πολύ πιο επιθετικά. Παρόλα αυτά η τουρμπινα ξεφουσκωνει στις υψηλές στροφές απότομα λόγω "φραγμων" του εργοστασιακού setup, που σε απλά Ελληνικά είναι η πολύ κλειστή εξάτμιση!

 

Αν θελεις να τσιμπησεις κάτι παραπάνω σε αίσθηση θα αλλάξεις εισαγωγή (APR Carbonio ή VW Racing - ΙTG Maxogen δηλαδή) που έχουν 100% εγγυημένα αποτελέσματα και 100% συμβατότητα με το μοτέρ σου, χωρίς να έχεις το αμάξι να τσιρίζει και να σφυρίζει σαν τρελό.

 

Για το "γέμισμα" πάνω από τα 200χαω, δυστυχώς χωρίς να μεταβείς σε Stage2 λύσεις, διαφορά δεν θα δεις για τους λόγους που σου προανέφερα. Στο στάδιο 2 θα πρέπει να αλλάξεις ΣΙΓΟΥΡΑ εξάτμιση και εισαγωγή. Απο εκεί και περα αν θελεις το κατι παραπάνω σε διαρκεια και οχι σε ισχυ, αλλάζεις και I/C αλλά και σκάστρα. Στα άλογα θα παρεις καμια 30αριά παραπάνω, αλλά σε ρυθμό απόδοσης θα δεις ένα χάος βελτίωσης καθότι γεμίζουν παρα πολύ οι καμπύλες σε ΟΛΟ το εύρος! ΑΛΛΑ, να ξερεις προκαταβολικά πως ΟΤΙ εξάτμιση και να βάλεις θα έχεις αυξημένο θόρυβο εντός καμπίνας! Επίσης, να ξερεις οτι όσο ανεβάζεις την ισχύ τόσο χάνεις σε γραμμικότητα απόδοσης... και φυσικά όσο ανεβάζεις την ισχύ (και ιδιαίτερα τη ροπή) τοσο περισσότερο ζορίζεις το βολάν αλλά και το δίσκο/πλατώ (ιδιαίτερα στο βαρύ σου αμάξωμα). Σου τα τονίζω αυτά γιατί εφόσον κάνεις πολλά χιλιόμετρα με το αμάξι, οι φθορές ειναι ένας σημαντικός παράγοντας. Για το θέμα της τουρμπίνας, όπως και να έχει, στις υψηλές στροφές του μοτέρ έχει πλεον ξεφουσκώσει και δεν δουλεύει με τις υψηλές πιέσεις "over".

 

Γενικότερα επισης να έχεις παντα κατά νου, ότι οσο αυξάνει η ταχύτητα, τότε δυσανάλογα αυξάνονται οι απαιτήσεις για "περισσότερα" άλογα προκειμένου να δεις ιδιαίτερα αισθητές διαφορές. Είναι καθαρά θέμα φυσικής ;)

 

Φιλική συμβουλή... Αν εισαι διατεθειμένος να θυσιάσεις μερικά άλογα ισχύος... και μερικά κιλά ροπής... αλλά θέλεις 100% γραμμική απόδοση στο αμάξι σου, τότε Go APR φίλε.

Καλησπέρα! πολύ ωραία και ενδιαφέρον η ανάλυση φίλε yositosi. Εχω παρακολουθήσει και την βελτίωσει του αυτοκινήτου σου και πραγματικά είναι παρα πολύ καλή η δουλεία που έχεις κάνει, Και επειδή φοράει και το δικό μου αυτοκίνητο πρόγραμμα της revo πάνελ της revo και σύντομα ολοκληρωμένο σύστημα revo exhaust. θα ήθελα άν θές πρώτον την άποψη σου για το πρόγραμμα μιας και έισαι απο τους πιό παλιούς με revo se passat, και Δευτερον γιατί θεωρείς οτι το apr είναι πιό γραμμικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων  ( Φιλικά Βασίλης) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βασίλη, από όσο γνωρίζω εξάτμιση REVO δεν υφίσταται στην αγορά, πόσο δε για το Passat TSi. Από όσο γνώριζα, έπαιρναν από την Blueflame κάποτε αλλά το όλο σκηνικό ναυάγησε. ΔΕΝ γνωρίζω αν έχει κάτι σχετικό η Stasis από το 2λιτρο TSi (ΟΧΙ TFSi) Passat.

 

Για την εισαγωγή, ασφαλής και αξιόπιστη λύση το panel, αλλά πρακτικά παραμένει  το "πνίξιμο" του μαμά κουτιου. Η ροή αέρα με ένα Carbonio ή μια VW Racing εισαγωγή ειναι έτη φωτός μπροστά, ενώ το βασικότερο είναι ότι τα "βαρελάκια τους" κρατάνε το φιλτρο μακριά απο τη θερμοκρασία του μοτέρ. Win-win κατάσταση όπως και να το δεις, και το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ όλων, μιλάμε για εισαγωγές που εγγυημένα δεν θα προκαλέσουν το παραμικρό στους ιδιαίτερα "παράξενους" MAF των 1.8TSi (BYT/BZB) λόγω της υπαρξης μονού αισθητήρα λάμδα (για λοιπές εισαγωγές έχουν ακουστεί πολλά... αλλά εγώ προσωπικά με τα ΜΑΤΙΑ μου δεν είδα ποτέ τίποτα)...

 

Τώρα για τον κώδικα σαν κώδικα. Από τα επώνυμα, είναι ο πιο δυνατός από πλευράς ροπής ενώ και στα άλογα το αμάξι ανεβαίνει πολύ. Stage 2 από όσο γνωρίζω από επώνυμες εταιρείες μονο APR, REVO, Unitronic παίζουν (τουλάχιστον τότε που το έψαχνα εγώ). Uni και APR έχουν πολύ πιο συντηρητική προσέγγιση, αλλά δεν άκουσα ΠΟΤΕ και από ΚΑΝΕΝΑΝ να έχουν το παραμικρό θέμα! Αντιθέτως, για το REVO έχω ακούσει παράξενα από κόσμο... ενώ υπάρχει και κόσμος που δεν είχε το παραμικρό θέμα! Κοινώς είναι "πως θα σου κάτσει"! Δεν ξέρω αν ειναι θέμα προγραμματισμού, δεν ξέρω αν είναι θέμα του ότι ζητάει/δίνει περισσότερα και επομένως το αμάξι "εμφανίζει" τις ιδιοτροπίες του... ή αν απλά έχει να κάνει και επακριβώς με ποια περιφερειακά φοράς. Μεταξύ των τριών πάντως, η αβάντα των APR, REVO είναι η ύπαρξη του switch control... και η δυνατότητα επιλογής performance mode.

 

Στο πρακτικό για το REVO, όταν ειχα τον κώδικα 1... κάποιοι φώναζαν για κοψίματα. Το file που πέρασαν σε εμένα δεν είχε κοψιματα αλλα στο ρελαντι και κρύο, αν άφηνα γλυκα το συμπλέκτη για να τσουλήσει με τη δύναμη του ρελαντί μου έκανε σκαμπανεβασματάκια... (μονο ένας ψείρας θα μπορουσε να το εντοπισει αυτό), και κατά τα άλλα άψογο. Στον κώδικα 2 που φοράω τώρα. Σε setting 3 και με εξωτερική θερμοκρασία κάτω των 15 βαθμών, κάνει το κλασικό σκαλωματάκι στα μέσα των στροφών. Στο setting 2 ή στο 1, το δικό μου δεν κάνει το παραμικρό (ίσως στο 2 αν το ψάξεις πολύ και ΑΝ τύχει, αλλά και παλι ανεπαίσθητα). Από την άλλη, μου πέταξαν κάποιοι ότι έχουν θέματα γενικότερα (κοψιματάκια ή και ενδειξη πενταλ γκαζιού υπό προυποθέσεις). Με βάση τα παραπάνω πιστεύω ότι ειναι "πως θα σου κάτσει". Να τονίσω πάντως ότι το αμάξι μου είναι αισίως στα 4 χρονάκια του, έχω ΜΟΛΙΣ 21000 (από τα 7000 χλμ το πείραξα), οπότε δεν ειμαι και το πλεον αξιόπιστο δείγμα για να ελέγξει κάποιος (εδώ και καιρό το έχω σε setting 2 και του βάζω κυρίως ΕΚΟ 95άρα). Με βάση την προσωπική μου εμπειρία και προτιμήσεις συνοπτικά μπορώ να σου πω ότι ΤΡΕΛΗ ροπη για μαμά τουρμπινα, αλλά σίγουρα όχι ο ορισμός της γραμμικότητας λόγω επιθετικών ρυθμίσεων (εμένα δεν με χαλάει καθόλου γιατί αυτό ήθελα, αλλά άλλους ίσως να μην τους αρέσει).

 

Τώρα για το APR... Εχει αισθητά χαμηλότερη απόδοση, ειδικά στο stage2 (βασικά δεν έχει το φούσκωμα στις μεσαίες που εμένα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ με φτιάχνει)... αλλά η προσέγγιση της APR ειναι για γραμμικότητα, και η λογική είναι το αμάξι να πάρει σε όλο το εύρος τα πάνω του κρατώντας όμως εργοστασιακό χαρακτήρα (για κάποιους άκρως σημαντικό)! Το μεγάλο καλό όμως ειναι οτι το πρόγραμμα κατεβαίνει ONLINE από server των αμερικανων! Δεν ξερω πως θα ακουστεί, και ας ακουστεί όπως θελει... αλλά το αρχείο που θα φορεθεί στο αμάξι ειναι το τελευταίο update το οποίο έχει εγκρίνει ΕΠΙΣΗΜΑ η APR για τον εγκέφαλο σου και όχι ένα αρχείο που είναι κατεβασμένο σε έναν υπολογιστή του εκάστοτε dealer! (δεν εννοώ ή υποννοώ τίποτα, όπως το γράφω με τις λέξεις που το γραφω το παραπάνω!)

 

Για τα λοιπά προγράμματα της πιάτσας πολύ απλα πλεον δεν ασχολούμαι και δεν σχολιάζω καν. Το inbox μου στο φ/β επιτέλους ηρέμησε αφότου σταματησα να ασχολούμαι με το "σπορ", οπότε δεν έχω τρέχουσα ενημέρωση για τα διάφορα μαγικά προβλήματα που μονο στο ανεπισημο μεταφέρονται μεταξυ ιδιοκτητών, και που δεν συμβαδίζουν ποτέ με τις επικων διαστάσεων παρουσιάσεις στο νετ ;) . Δεν θελω να προσβάλω κανένα παιδί που τυχόν φοράει κάτι ανάλογο, απλα εγώ δεν έτυχε με τα μάτια μου να δω κάποιο αμάξι "απροβλημάτιστο". Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν υφίστανται, απλά εγώ δεν έτυχε να δω κανένα από αυτά τα "τέρατα"!!

 

Φυσικα΄θα επιμείνω και θα πω ξανα και ξανα και ξανα, μιας και το Passat ειναι COMFORT αμάξι! Με το που πάμε σε λύση πέραν του Stage1 η ανοιχτή εξάτμιση (θελει ένα 76άρι dp) αυτομάτως μεταβάλει το χαρακτήρα του αμαξιού! Ο θόρυβος ειναι αισθητός, τα "μπλου-μπλου- του αέρα" όταν ενεργοποιείται το ESP είναι αισθητά Οπότε ΩΡΙΜΗ σκέψη πριν γινει η όποια επιλογή :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βασίλη, από όσο γνωρίζω εξάτμιση REVO δεν υφίσταται στην αγορά, πόσο δε για το Passat TSi. Από όσο γνώριζα, έπαιρναν από την Blueflame κάποτε αλλά το όλο σκηνικό ναυάγησε. ΔΕΝ γνωρίζω αν έχει κάτι σχετικό η Stasis από το 2λιτρο TSi (ΟΧΙ TFSi) Passat.

 

Για την εισαγωγή, ασφαλής και αξιόπιστη λύση το panel, αλλά πρακτικά παραμένει  το "πνίξιμο" του μαμά κουτιου. Η ροή αέρα με ένα Carbonio ή μια VW Racing εισαγωγή ειναι έτη φωτός μπροστά, ενώ το βασικότερο είναι ότι τα "βαρελάκια τους" κρατάνε το φιλτρο μακριά απο τη θερμοκρασία του μοτέρ. Win-win κατάσταση όπως και να το δεις, και το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ όλων, μιλάμε για εισαγωγές που εγγυημένα δεν θα προκαλέσουν το παραμικρό στους ιδιαίτερα "παράξενους" MAF των 1.8TSi (BYT/BZB) λόγω της υπαρξης μονού αισθητήρα λάμδα (για λοιπές εισαγωγές έχουν ακουστεί πολλά... αλλά εγώ προσωπικά με τα ΜΑΤΙΑ μου δεν είδα ποτέ τίποτα)...

 

Τώρα για τον κώδικα σαν κώδικα. Από τα επώνυμα, είναι ο πιο δυνατός από πλευράς ροπής ενώ και στα άλογα το αμάξι ανεβαίνει πολύ. Stage 2 από όσο γνωρίζω από επώνυμες εταιρείες μονο APR, REVO, Unitronic παίζουν (τουλάχιστον τότε που το έψαχνα εγώ). Uni και APR έχουν πολύ πιο συντηρητική προσέγγιση, αλλά δεν άκουσα ΠΟΤΕ και από ΚΑΝΕΝΑΝ να έχουν το παραμικρό θέμα! Αντιθέτως, για το REVO έχω ακούσει παράξενα από κόσμο... ενώ υπάρχει και κόσμος που δεν είχε το παραμικρό θέμα! Κοινώς είναι "πως θα σου κάτσει"! Δεν ξέρω αν ειναι θέμα προγραμματισμού, δεν ξέρω αν είναι θέμα του ότι ζητάει/δίνει περισσότερα και επομένως το αμάξι "εμφανίζει" τις ιδιοτροπίες του... ή αν απλά έχει να κάνει και επακριβώς με ποια περιφερειακά φοράς. Μεταξύ των τριών πάντως, η αβάντα των APR, REVO είναι η ύπαρξη του switch control... και η δυνατότητα επιλογής performance mode.

 

Στο πρακτικό για το REVO, όταν ειχα τον κώδικα 1... κάποιοι φώναζαν για κοψίματα. Το file που πέρασαν σε εμένα δεν είχε κοψιματα αλλα στο ρελαντι και κρύο, αν άφηνα γλυκα το συμπλέκτη για να τσουλήσει με τη δύναμη του ρελαντί μου έκανε σκαμπανεβασματάκια... (μονο ένας ψείρας θα μπορουσε να το εντοπισει αυτό), και κατά τα άλλα άψογο. Στον κώδικα 2 που φοράω τώρα. Σε setting 3 και με εξωτερική θερμοκρασία κάτω των 15 βαθμών, κάνει το κλασικό σκαλωματάκι στα μέσα των στροφών. Στο setting 2 ή στο 1, το δικό μου δεν κάνει το παραμικρό (ίσως στο 2 αν το ψάξεις πολύ και ΑΝ τύχει, αλλά και παλι ανεπαίσθητα). Από την άλλη, μου πέταξαν κάποιοι ότι έχουν θέματα γενικότερα (κοψιματάκια ή και ενδειξη πενταλ γκαζιού υπό προυποθέσεις). Με βάση τα παραπάνω πιστεύω ότι ειναι "πως θα σου κάτσει". Να τονίσω πάντως ότι το αμάξι μου είναι αισίως στα 4 χρονάκια του, έχω ΜΟΛΙΣ 21000 (από τα 7000 χλμ το πείραξα), οπότε δεν ειμαι και το πλεον αξιόπιστο δείγμα για να ελέγξει κάποιος (εδώ και καιρό το έχω σε setting 2 και του βάζω κυρίως ΕΚΟ 95άρα). Με βάση την προσωπική μου εμπειρία και προτιμήσεις συνοπτικά μπορώ να σου πω ότι ΤΡΕΛΗ ροπη για μαμά τουρμπινα, αλλά σίγουρα όχι ο ορισμός της γραμμικότητας λόγω επιθετικών ρυθμίσεων (εμένα δεν με χαλάει καθόλου γιατί αυτό ήθελα, αλλά άλλους ίσως να μην τους αρέσει).

 

Τώρα για το APR... Εχει αισθητά χαμηλότερη απόδοση, ειδικά στο stage2 (βασικά δεν έχει το φούσκωμα στις μεσαίες που εμένα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ με φτιάχνει)... αλλά η προσέγγιση της APR ειναι για γραμμικότητα, και η λογική είναι το αμάξι να πάρει σε όλο το εύρος τα πάνω του κρατώντας όμως εργοστασιακό χαρακτήρα (για κάποιους άκρως σημαντικό)! Το μεγάλο καλό όμως ειναι οτι το πρόγραμμα κατεβαίνει ONLINE από server των αμερικανων! Δεν ξερω πως θα ακουστεί, και ας ακουστεί όπως θελει... αλλά το αρχείο που θα φορεθεί στο αμάξι ειναι το τελευταίο update το οποίο έχει εγκρίνει ΕΠΙΣΗΜΑ η APR για τον εγκέφαλο σου και όχι ένα αρχείο που είναι κατεβασμένο σε έναν υπολογιστή του εκάστοτε dealer! (δεν εννοώ ή υποννοώ τίποτα, όπως το γράφω με τις λέξεις που το γραφω το παραπάνω!)

 

Για τα λοιπά προγράμματα της πιάτσας πολύ απλα πλεον δεν ασχολούμαι και δεν σχολιάζω καν. Το inbox μου στο φ/β επιτέλους ηρέμησε αφότου σταματησα να ασχολούμαι με το "σπορ", οπότε δεν έχω τρέχουσα ενημέρωση για τα διάφορα μαγικά προβλήματα που μονο στο ανεπισημο μεταφέρονται μεταξυ ιδιοκτητών, και που δεν συμβαδίζουν ποτέ με τις επικων διαστάσεων παρουσιάσεις στο νετ ;) . Δεν θελω να προσβάλω κανένα παιδί που τυχόν φοράει κάτι ανάλογο, απλα εγώ δεν έτυχε με τα μάτια μου να δω κάποιο αμάξι "απροβλημάτιστο". Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν υφίστανται, απλά εγώ δεν έτυχε να δω κανένα από αυτά τα "τέρατα"!!

 

Φυσικα΄θα επιμείνω και θα πω ξανα και ξανα και ξανα, μιας και το Passat ειναι COMFORT αμάξι! Με το που πάμε σε λύση πέραν του Stage1 η ανοιχτή εξάτμιση (θελει ένα 76άρι dp) αυτομάτως μεταβάλει το χαρακτήρα του αμαξιού! Ο θόρυβος ειναι αισθητός, τα "μπλου-μπλου- του αέρα" όταν ενεργοποιείται το ESP είναι αισθητά Οπότε ΩΡΙΜΗ σκέψη πριν γινει η όποια επιλογή :)

Τί να πώ.. αναλυτικότατος, και πάλι ευχαριστώ για τήν ενημέρωση. Τώρα για τήν εξάτμιση απ οτι μου έιπαν και εμένα οντως εχει σταματήσει η συνεργασία με την blueflame, και η εξατμισεις ειναι eurojet. και υπάρχει για passat tsi 1,8 Παρακαλώ αν κάνω κάποιο λάθος και υπάρχει ανθρωπος της revo ας με διορθώσει. Τώρα για τα κοψίματα είχα και εγώ κάποια απο τα προβλήματα που αναφέρεις άλλα με την βοήθεια των ανθρώπων της  cargate λυθήκαν και το αμάξι δουλεύει άψογα, στο σημέιο αυτό θα ήθελα να ευχαριστησω κάποιο μέλλος του club που με βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ άλλα το ονομά του δεν θα το πώ παρα μόνο με την συγκατάθεσή του. Όσο για τον θόρυβο δεν νομίζω οτι θα με ενοχλει ιδιαίτερα, ο μόνος προβληματισμος που έχω είναι η κατανάλωση και τί διαφορά θα έχω απο stage1 setting 2 που έιμαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σου είπα ότι κρατάω μια "πισινή" καθότι σταματησα να ασχολούμαι πριν γινει το όλο Revo-Stasis Group σκηνικό (της Stasis ειναι η Eurojet).

 

Για την κατανάλωση... όσο το πατάς, τόσο τρώει! Παντού και πάντα ισχύει αυτό ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , και παλι παιδες :acute:

Μετα απο αρκετα απροβληματιστα χιλιομετρα με το προγραμματακι της REVO, και εφοσον οι ταχυτητες των 220-240 χλμ (κοντερ)

επιτυγχανονται ευκολα...σκεφτομαI οτι η επομενη αναβαθμιση...πρεπει να ειναι τα φρενα..

Ποια ειναι η γνωμη σας?

πχ...ΦΡΕΝΑ BREMBO 6 PISTON

Edited by xrysida
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ποσα αλογα βγαζει πλεον με το πρωτο σταδιο  που εβαλες.ξεπερασες τα 350 και θες εξαπιστονα???συνηθως ολοι βαζουν τετραπιστονα σαν αναβαθμιση για τα 250-270 αλογα σαν φουλ πρωτο σταδιο αν εισαι...αν ξεπερασεις τα 350 το συζητας για εξαπιστονα.εκτος και θες να  ριξεις χρηματα αλλαζει η ιστορια

παντως κοιτα για δισκους μεχρι 345 πχ του ρ32 η του σ3 ηταν καλη και τιμια λυση για ενα πρωτο σταδιο αλλα δεν ειναι τετραπιστονα,αλλα σκεψου οτι το ρ32 σταματαει μια χαρα...σε σενα μαλλον υποθετω οτι μπορεις να φας ακυρο απο σ3 φρενα μαλλον λεω,σιγουρα ομως θα σου ταιριαζουν απο audi σ5 φρενα η απο ΤΤ S.πολυ καλη λυση και χωρις να δωσεις κανα 2500 χιλιαδες ευρο που θελει για καινουργια brembo με 360 δισκο

επειδη εχω εξαπιστονα σε αμαξι 4++ αλογων θα σου πω πως τα τακακια των εξαπιστονων ειναι της ταξεως των 3++ ευρο σε καθε αλλαγη...αν δεν σου αρεσουν τα ποιο πανω μοντελα παιξε σε highspec η stopbrakes ολα ποιο φτηνα θα σου βγουν....θυμησου ολη την δουλεια τη κανει η επιφανεια του τακακιου...οσο ποιο μεγαλη ειναι αυτη τοσο καλυτερα και μετα η επιφανεια του δισκου.εκει ναι ριξε χρημα σε μεγαλες διαστασεις..360 ειναι το ποιο γαματο για μενα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

quicksilver ευχαριστω για την απαντηση σου...το passat βγαζει 200 αλογα..

απλα σκεφτομαι φρενα...που να νιωσω τι διαφορα...και να σταματανε το αμαξι στις μεγαλες ταχητητες πιο γρηγορα.

Καταλαβαινω απο την απαντηση σου οτι λογικα και τα τετραπιστονα μου φτανουν...

Τα φρενα των εταιρειων που ειπες ...highspec or stopbrakes σε τι τιμες παιζουν?

Link to comment
Share on other sites

αυτο εξαρταται παντα απο που θα τα φερεις και απο ποιον θα στα φερει...εμπαυ...αγλλια φιλος....η γνωστος αντιπροσωπος εδω.. δεν ξερω κανε μια ερευνα αγορας μεσω Google πρωτα και μετα αποφασισε .επισης βαλε και problems την μαρκα που σε ενδιαφερει στο Google ωστε να δεις τι εβγαλε σε αλλους και τι να περιμενεις..ωστε να εχει ποιο αντικειμενικη αποψη και να εισαι λιγο διαβασμενος για την επιλογη σου...καλη τυχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε φρένα από S5.

Πολύ καλά στο να σταματάς από μεγάλες ταχύτητες.

Δεν θα δώσεις ένα σωρό λεφτά και είναι μια εγγυημένη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Cj Georgio...Απο το Audi S5 εννοεις...

Ξερεις στο περιπου που παιζουν οι τιμες? Καινουργια ή μεταχειρισμενα?

Edited by xrysida
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Cj Georgio...Απο το Audi S5 εννοεις...

Ξερεις στο περιπου που παιζουν οι τιμες? Καινουργια ή μεταχειρισμενα?

Νομίζω καινούργια 1100€-1300€ κάπου εκεί.

Μεταχειρησμένα πρέπει να βρεις.Τα φρένα από S5 έχουν πιο μεγάλο πιστόνι από του S3.

Είμαι ικανοποιημενος το αμάξι σταματάει για πλάκα σε σχέση με τα μαμά που είχα.

Τον Αύγουστο θα είμαι Ελλάδα θα βγάλω τα δικά μου και θα τα πουλήσω. Αν ενδιαφέρεσαι με λες . Θέλω τα μαμά δεν τα έχω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι Cj Georgio.

Το βασικοτερο ξεχασα....Θελουν μετατροπη ή ταιριαζουν απολυτα?

 

Γνωριζετε καποιο συνεργειο στην Αθηνα που να γνωριζει το αντικειμενο ?

γιατι εδω στην Κορινθο που ρωτησα κανα δυο-τρεις...μου ειπαν θα ρωτησουν και θα μου πουν.. :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Κουμπόνουν κανονικά. VWGROUP είναι γνήσιες.

Απλά είναι 345 δίσκος και θέλει 17 ζάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.