Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Όταν λες πετούσε νεκρά εννοείς πως και στην οθόνη έβλεπες αντί για D το Ν;

H απλά χανόταν η σύμπλεξη και εσύ εξακολουθούσες να βλέπεις στην οθόνη το D;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πετούσε νεκρά εννοείς πως και στην οθόνη έβλεπες αντί για D το Ν;

H απλά χανόταν η σύμπλεξη και εσύ εξακολουθούσες να βλέπεις στην οθόνη το D;

Aν και έχει περάσει καιρός από τότε, νομίζω αναβόσβηνε στην οθόνη το "D", μέχρι να κουμπώσει πάλι η ταχύτητα. Πολλές φορές όμως έπρεπε να σταματήσω τελείως ή να σβήσω για να επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα..σε ευχαριστώ πολύ.

Σε ρώτησα γιατί χτες σε πολύ απότομη κατηφοριά που είχα παρκάρει

έκανα όπισθεν αναγκαστικά γιατί μου είχε κολήσει ο μπροστινός και

σκυλοβρώμισε ο δίσκος και στην συνέχεια μου έκανε μία αποσύμπλεξη

μόνο του και παρολίγο να τσακιστώ πάνω στο εν λόγω μπροστινό αμάξι..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ευχάριστη εξέλιξη στο αρχικό ζήτημα:

Αφού έψαξα λίγο και εκτός επίσημων συνεργείων, τελικά μίλησα με τον υπεύθυνο στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο και είπα να προχωρήσει στην παραγγελία (με 2.300 που τελικά συμπεριλάμβαναν και τα εργατικά...) εφόσον δε βρέθηκε άλλη λύση. Μου είπε πως εξέτασαν κάθε άλλη εναλλακτική (επαναπρογραμματισμός, "εγγύηση καλής θέλησης") και δε γίνεται τίποτα. Του ανέφερα πως μιλώντας με κάποια άλλα συνεργεία διαπίστωσα πως το θέμα με το DSG γενικά και με το DSG-7 συγκεκριμένα δεν είναι καινούργιο (με συγκεκριμένα παραδείγματα για DSG-7). Του ζήτησα επιπλέον να με βοηθήσει δίνοντάς μου αναλυτική κατάσταση με ότι ανταλλακτικό παραγγελθεί και ότι εργασία γίνει για να τα στείλω στα κεντρικά στη Γερμανία μήπως και πάρω τίποτα $ πίσω γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι για ανταλλακτικά αξίας ίσης με το 1/10 του αυτοκινήτου :-) Συμφώνησε (άλλωστε στο συγκεκριμένο συνεργείο πάντα μου τα έγραφαν αναλυτικά ότι έκαναν), μου είπε όμως πρώτα να κάνω ένα τηλέφωνο στα κεντρικά στην Ελλάδα στην 24/7 γραμμή της VW (ΚΟΣΜΟΚΑΡ) να θέσω το ζήτημα και να επιμείνω μήπως και... Πήρα τηλέφωνο το ίδιο πρωί στην ΚΟΣΜΟΚΑΡ, απλά ανέφερα το πρόβλημα και τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου και ζήτησα αν είναι εφικτό να μου δώσουν μια απάντηση σύντομα καθώς το αυτοκίνητο είναι ήδη ακινητοποιημένο στο συνεργείο εδώ και 1 εβδομάδα.

Σε λίγη ώρα με πήραν από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο και μου ανακοίνωσαν πως το ανταλλακτικό θα το καλύψει εξ' ολοκλήρου η ΚΟΣΜΟΚΑΡ και τα μισά εργατικά το ίδιο το συνεργείο. Τελικό σύνολο από 2.300 -> 120 Ευρώ... Θα με ειδοποιήσουν να παραλάβω το αυτοκίνητο σε 8-10 εργάσιμες (και στο μεταξύ αυτοκίνητο αντικατάστασης). Και σε λίγο με πήραν από την ΚΟΣΜΟΚΑΡ να επιβεβαιώσουν ότι όλα έγιναν έτσι.

Τα επαινετικά σχόλια για τη VW γενικά θα ακολουθήσουν μόλις συνέλθω από την έκπληξη :whistling::w00t:

Edited by spk
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ευχάριστη εξέλιξη στο αρχικό ζήτημα:

Αφού έψαξα λίγο και εκτός επίσημων συνεργείων, τελικά μίλησα με τον υπεύθυνο στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο και είπα να προχωρήσει στην παραγγελία (με 2.300 που τελικά συμπεριλάμβαναν και τα εργατικά...) εφόσον δε βρέθηκε άλλη λύση. Μου είπε πως εξέτασαν κάθε άλλη εναλλακτική (επαναπρογραμματισμός, "εγγύηση καλής θέλησης") και δε γίνεται τίποτα. Του ανέφερα πως μιλώντας με κάποια άλλα συνεργεία διαπίστωσα πως το θέμα με το DSG γενικά και με το DSG-7 συγκεκριμένα δεν είναι καινούργιο (με συγκεκριμένα παραδείγματα για DSG-7). Του ζήτησα επιπλέον να με βοηθήσει δίνοντάς μου αναλυτική κατάσταση με ότι ανταλλακτικό παραγγελθεί και ότι εργασία γίνει για να τα στείλω στα κεντρικά στη Γερμανία μήπως και πάρω τίποτα $ πίσω γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι για ανταλλακτικά αξίας ίσης με το 1/10 του αυτοκινήτου :-) Συμφώνησε (άλλωστε στο συγκεκριμένο συνεργείο πάντα μου τα έγραφαν αναλυτικά ότι έκαναν), μου είπε όμως πρώτα να κάνω ένα τηλέφωνο στα κεντρικά στην Ελλάδα στην 24/7 γραμμή της VW (ΚΟΣΜΟΚΑΡ) να θέσω το ζήτημα και να επιμείνω μήπως και... Πήρα τηλέφωνο το ίδιο πρωί στην ΚΟΣΜΟΚΑΡ, απλά ανέφερα το πρόβλημα και τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου και ζήτησα αν είναι εφικτό να μου δώσουν μια απάντηση σύντομα καθώς το αυτοκίνητο είναι ήδη ακινητοποιημένο στο συνεργείο εδώ και 1 εβδομάδα.

Σε λίγη ώρα με πήραν από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο και μου ανακοίνωσαν πως το ανταλλακτικό θα το καλύψει εξ' ολοκλήρου η ΚΟΣΜΟΚΑΡ και τα μισά εργατικά το ίδιο το συνεργείο. Τελικό σύνολο από 2.300 -> 120 Ευρώ... Θα με ειδοποιήσουν να παραλάβω το αυτοκίνητο σε 8-10 εργάσιμες (και στο μεταξύ αυτοκίνητο αντικατάστασης). Και σε λίγο με πήραν από την ΚΟΣΜΟΚΑΡ να επιβεβαιώσουν ότι όλα έγιναν έτσι.

Τα επαινετικά σχόλια για τη VW γενικά θα ακολουθήσουν μόλις συνέλθω από την έκπληξη :whistling::w00t:

Από 2.300€ σε 120€ με ένα μόνο τηλεφώνημα και χωρίς ιδιαίτερη πίεση? ("απλά ανέφερα το πρόβλημα και τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου και ζήτησα αν είναι εφικτό να μου δώσουν μια απάντηση σύντομα") Σε κάτι που προηγουμένως ο εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος ήταν κάθετος ? ("Μου είπε πως εξέτασαν κάθε άλλη εναλλακτική (επαναπρογραμματισμός, "εγγύηση καλής θέλησης") και δε γίνεται τίποτα.") Δηλαδή ενώ είχε ήδη μιλήσει ο αντιπρόσωπος με την kosmocar λαμβάνοντας αρνητική απάντηση, η τελευταία περίμενε να επικοινωνήσεις εσύ προσωπικά για να δεχτεί την κάλυψη?

Πολύ θετικό το ότι γλίτωσες ένα σεβαστό χρηματικό ποσό. Κι εγώ θα χαιρόμουν. Προσωρινά όμως. Μόλις συνειδητοποιούσα τα πιο πάνω σίγουρα θα τσαντιζόμουν για τη στάση και της Kosmocar και της αντιπροσωπείας και για το πόσο εύκολα και τσάμπα θα με ελάφρυναν από 2.180€.

Link to comment
Share on other sites

Από 2.300€ σε 120€ με ένα μόνο τηλεφώνημα και χωρίς ιδιαίτερη πίεση? ("απλά ανέφερα το πρόβλημα και τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου και ζήτησα αν είναι εφικτό να μου δώσουν μια απάντηση σύντομα") Σε κάτι που προηγουμένως ο εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος ήταν κάθετος ? ("Μου είπε πως εξέτασαν κάθε άλλη εναλλακτική (επαναπρογραμματισμός, "εγγύηση καλής θέλησης") και δε γίνεται τίποτα.") Ακριβώς! Δηλαδή ενώ είχε ήδη μιλήσει ο αντιπρόσωπος με την kosmocar λαμβάνοντας αρνητική απάντηση, η τελευταία περίμενε να επικοινωνήσεις εσύ προσωπικά για να δεχτεί την κάλυψη? Δε μου είπε πως μίλησε με ΚΟΣΜΟΚΑΡ, μου είπε πως "εξαντλήσαμε τις εναλλακτικές" (ή κάπως έτσι) όταν ανέφερα τον επαναπρογραμματισμό και την "εγγύηση καλής θέλησης"

Πολύ θετικό το ότι γλίτωσες ένα σεβαστό χρηματικό ποσό. Κι εγώ θα χαιρόμουν. Προσωρινά όμως. Μόλις συνειδητοποιούσα τα πιο πάνω σίγουρα θα τσαντιζόμουν για τη στάση και της Kosmocar και της αντιπροσωπείας και για το πόσο εύκολα και τσάμπα θα με ελάφρυναν από 2.180€. Χεχε κάνω κι εγώ κάποιες περίεργες σκέψεις (το ποστ μου ξεκινάει με τη λέξη ΜΑΛΛΟΝ - δεν το έγραψα τυχαία). Σωστό αυτό που λες αλλά μην ξεχνάς πως είμαι εκτός εγγύησης και εύκολα και νόμιμα θα μπορούσε να μου αρνηθεί κάθε διεκδίκηση για κάλυψη του ποσού. Αυτό που έγινε είναι καθαρά μια κίνηση καλής θέλησης από πλευρά της VW. Ακόμα κι αν έχω κάποια σενάρια στο μυαλό μου, είναι αβάσιμα - ποτέ δεν ξέρεις τι ακριβώς παίζεται.

Εύλογα όσα λες! Απάντησα πάνω με έντονα/πλάγια.

Link to comment
Share on other sites

καθε ενα σχεδον ειναι και διαφορετικο προβλημα!και ας μη μιλησουμε για τα προβληματα που εχετε δει ολοι.+ τους περιορισμους στη βελτιωση κτλ κτλ μακρια λοιπον και αν θελετε διπλο συμπλεκτη που ναι οντως αξιζει μη παρετε vag

http://www.youtube.com/watch?v=7Tq8H...eature=related

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω βιντεάκια δεν δείχνουν τίποτα παράπανω από το κροτάλισμα στο DSG7 σε

ανώμαλο οδόστρωμα και από το FOD σε DSG6 (άντε ίσως και σε ένα από αυτά να είναι

και DSG7 που αναβοσβήνει η ένδειξη D).

Aν τώρα μερικά βιντεάκια μπορούν να καταποντίσουν τα εκατομύρια κιβωτίων DSG

που κυκλοφορούν τότε μάλλον στραβά αρμενίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

..........................

Aν τώρα μερικά βιντεάκια μπορούν να καταποντίσουν τα εκατομύρια κιβωτίων DSG

που κυκλοφορούν τότε μάλλον στραβά αρμενίζουμε...

συμφωνω απολυτως

ξεκωλατε απο το youtube :thumbsup::cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

λιγο το χεις αυτο το κροταλισμα?για κοιτα στα προβληματα επισης τι γινεται!και σκεψου ποσοι εχουν golf και δεν το γραφουν σε forum...

Περαστικα στα προβληματικα diesalakia παντως.....αθλιο τοσα λευτα και να παθαινεις τετοια πραγματα....μη πουμε για ta mechatronic που ολοι αλλαζουν

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

και τα χειροκίνητα είναι ακόμα χειρότερα.... αφού το έχουμε πει το βαγκ στο θέμα μετάδοση τον παίζει! (εκτος απο τις ακριβές εκδώσεις βλ.σ3 γτι κλπα...)

Link to comment
Share on other sites

και τα χειροκίνητα είναι ακόμα χειρότερα.... αφού το έχουμε πει το βαγκ στο θέμα μετάδοση τον παίζει! (εκτος απο τις ακριβές εκδώσεις βλ.σ3 γτι κλπα...)

αχαχαχαχ gti μ επροβλημα τετοιο στο dsg με το καρο.επισης λαδι στο κουλερ ραγισματα τουρμπινας κτλ...αλλα το θεμαμας ειναι το dsg...

μη πουμε για τα mechatronic που εχουν λουσει πολλους με κρυο υδροτα για κοιτα γυρω σου.!

ΔΙΠΛΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ BMW ΚΤΛ OXI APO VW

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Δεν το πάω μία , αλλά κι εγώ θεωρώ και πάντα μιλώντας για VW ότι το dsg είναι πιο αξιόπιστο από το manual. Παρ'ολα αυτά δεν θα γίνει ποτέ ο λόγος να το προτιμήσω.. :p

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια πριν απαντησετε δειτε λιγο ποιος ειναι ο δημιουργος του θεματος...νομιζω τρωτε τον χρονο σας ασκοπος...για να βγαλετε ακρη με τον Παναγιωτη πρεπει οπωσδηποτε να εχετε golf v gt united grey 5door manual,οτοιδηποτε αλλο εχετε δεν εχει καλο χρωμα εχει μαπα κιβωτιο μαπα μοτερ ειναι προβληματικο και ασχημο κλπ....οταν ηταν ποιο μικρος δεν του κανανε το χατιρι να του το παρουνε gti 2πορτο με dsg οροφες 18αρες κλπ στο χρωμα που ηθελε και τωρα πληρωνει τα αποθημενα του ολο το φορουμ!

υ.γ αυτη η επιμονη σου οτι οι "επιλογες σου" ειναι οι καλυτερες εχουν ξεπερασει και τα ορια της βλακειας.Στα λεω φιλικα και κοψε λιγο γελανε πολλοι μαζι σου ακομα και εξω απο το φορουμ.εχεις γινει διασημος με την κακη εννοια ομως.

Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια πριν απαντησετε δειτε λιγο ποιος ειναι ο δημιουργος του θεματος...νομιζω τρωτε τον χρονο σας ασκοπος...για να βγαλετε ακρη με τον Παναγιωτη πρεπει οπωσδηποτε να εχετε golf v gt united grey 5door manual,οτοιδηποτε αλλο εχετε δεν εχει καλο χρωμα εχει μαπα κιβωτιο μαπα μοτερ ειναι προβληματικο και ασχημο κλπ....οταν ηταν ποιο μικρος δεν του κανανε το χατιρι να του το παρουνε gti 2πορτο με dsg οροφες 18αρες κλπ στο χρωμα που ηθελε και τωρα πληρωνει τα αποθημενα του ολο το φορουμ!

υ.γ αυτη η επιμονη σου οτι οι "επιλογες σου" ειναι οι καλυτερες εχουν ξεπερασει και τα ορια της βλακειας.Στα λεω φιλικα και κοψε λιγο γελανε πολλοι μαζι σου ακομα και εξω απο το φορουμ.εχεις γινει διασημος με την κακη εννοια ομως.

Γιατί να κόψει ρε φίλε ? Ξέρεις πόσο σπάνιο είναι το γέλιο στις μέρες μας ? Δεν είναι κακό να έχει ο κόσμος κάτι να διασκεδάζει, ειδικά όταν ο δημιουργός του γέλιου γουστάρει να διασκεδάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το πήρα με DSG το έχω σκυλομετανιώσει. :bbq: Τώρα δεν έχω πενταλ συμπλέκτη για την κίνηση και το αριστερό μου πόδι έχει πάθει αγκύλωση στο rest foot.

Άσε που θα χρειαστεί να αλλάξω mechatronic. Είναι δεδομένο. Ολοι το κάνουν, γιατί όχι και εγώ? Και αν αύριο πεθάνει το DSG θα με κατηγορήσουν για κακή χρήση. :laugh:

Επίσης έχω μετανιώσει που το πήρα 6αρι και όχι 5άρι. Αλλά η μαλ..νη η VW πήγε και το άλλαξε. Οπως θα αλλάξει και το 6αρι αργότερα.

Το μόνο καλό είναι ότι το πήρα United Grey που είναι το πιο απίστευτο χρώμα. Ολα τα άλλα είναι σαν νερομπογιά.

Υ.Γ.: Εχω ψοφήσει στο γέλιο με αυτά που γράφονται.... :thumbsup::p :p :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: Εχω ψοφήσει στο γέλιο με αυτά που γράφονται.... :thumbsup::p :p :bbq:

Και δεν είσαι ο μόνος... :laugh:

Να επιστρέψουμε ontopic: Τουλάχιστον εσύ πήρες το σωστό χρώμα, εγω και ο fastrabbit οι κακόμοιροι με τα μαύρα τι να πούμε; Καλά για τον stakyr που έχει και άσπρο και 6αρι απλά δεν θα σχολιάσω :bbq::laugh:

Link to comment
Share on other sites

για γελιο ειστε εσεις ρε,δεν ειπα ποτα για χρωμα κτλ,που εχετε vw και νομζιζετε οτι ειναι και αξιοπιστα!εχουν τα προβληματα τους και το dsg ειναι ενα απο αυτα!πολλα δουελυουν καλα οκ πολλα οχι πρεπει να σασ χαλασει και το δικο σας για να πιστεψετε και να βαλετε μυαλο να μην ειστε απολυτοι?πραγματικα οπως σε καθε club ετσι και εδω υπαρχουν οι προωμενοι που νομιζουν οτι εχουν δεν ξερω και εγω τι...οσο για τα 2πορτα ανεστη αν ηθελα διπορτο θα περνα slk δεν θα παρω διπορτο golf να το παιζω coupe ταχα ελεοσ!επισης ανεστη το 4 πορτο πουλιεται πιο ευκολα....εκτος και το παρει κανενας πιτσιρικας αλλα και παλι...

και ναι εχω κανει απο τις καλυτερες επιλογεσ σε καποια θεματα αμφιβαλεις?τοσα λευτα να μη κανω και εγω μια καλη επιλογη στις τοσες?

δειτε διπλο συμπλεκτη σε bmw πχ και το συζηταμε.η μπειτε σε μιας σοβαρης μαρκας πχ mercedes bmw forum Να δειτε τι λενε πρωην κατοχη golf gti κτλ απο εδω και ολας για τη κουδουνιστρα τους.φανατισμενοι ειστε και εγω υποστηριζω τρελα golf και μου λενε οτι και υπερβαλω αλλα εσεις εχετε ξεφυγει ξεκολατε! ακους εκει το dsg δεν εχει προβληματα που εχει βουιξει ο κοσμος!παραπληροφορητες θα βλεπει κοσμος αυτα που λετε θα παιρνει αμαξι και αν παθει τιποτα που ευχομαι πραγματικα να μη γινει δεν θα μπορειτε να κοιμηθειτε απο το λοξιγκα...εκτος και το κανετε απο εκδικηση για να παθει ο ιδιος τα ιδια με εσας κροταλισμα προβλημα mechtronK καθαρισμο βαλβιδων αντιπροσωπια με τιμες σε μερικες υπηρεσιες μεγαλυτερες και απο τη porsche και ναι το χω δει ο ιδιος!και τους το πα στη vw και μου λενε....πολιτικη της vw....να τη χεσω τη πολιτικη τους!

ΞΥΠΝΑΤE ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΕ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ GROUP ΤΗΣ VAG ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.ΝΑ ΔΩ ΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝ ΣΤΑΘΕΙΤΕ ΑΤΥΧΟΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ.....ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΓΑΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΤΟΙΧΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΘΑΝ...ΚΑΛΑ ΧΡΥΣΑ ΤΑ VW ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ - ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ και ολα αυτα γιατι?για αυτοκινητα δηλαδη ελεος

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

δειτε διπλο συμπλεκτη σε bmw πχ και το συζηταμε.η μπειτε σε μιας σοβαρης μαρκας πχ mercedes bmw forum Να δειτε τι λενε πρωην κατοχη golf gti κτλ απο εδω και ολας για τη κουδουνιστρα τους.φανατισμενοι ειστε και εγω υποστηριζω τρελα golf και μου λενε οτι και υπερβαλω αλλα εσεις ε

MONO που ξεχνάς το σημαντικότερο οτι η τιμή αυτόν που αναφέρεις αρχίζει εκει που τελειώνει του γκολφ οποτε μην τα συγκρινεις!! γινεσε γελιο με αυτα που λες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.