Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Guest mitS.O.S.

Ωρες ωρες σκέφτομαι οτι πήρα ωρολογιακή βόμβα ...

Ευχομαι ολα να σου πανε καλα! ενημερωσέ μας για το πρόβλημα .. Φύσικα και εχω κανει επεκταση και εγω, 6.000 χμ μεχρι στιγμής . Αν εξερεσεις τον κωλοθορυβο ολα καλα. Στα ποσα στο εβγαλε το mechatronic?

Στις 84000 χλμ μου έβγαλε το Mechatronic...

Τελικά μετά από μια εβδομάδα αναμονής και διάφορων διαδικασιών ακόμα δεν έχω επίσημη απάντηση... ο αρμόδιος του συνεργείου υποθέτει ότι πάμε για αλλαγή Mechatronic & σασμάν... και αυτό γιατί βρέθηκαν γρέζια μέσα στο Mechatronic τα οποία προέρχονται από το σασμάν.... αναμένει απάντηση από Γερμανία για να προχωρήσει...

Το πιο τραγικό είναι ότι δεν υπάρχει στην Ελλάδα ούτε σασμάν ούτε Mechatronic και η όλη διαδικασία θα πάρει 2 εβδομάδες και βάλε...!!!!!!

Απελπισία...........

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά!!!

Γρέζια??ΩΧ αμαν! Καλα πως εγινε αυτο? ρωτα τους να μαθουμε... Γρεζια μονο σε χειροκινητο απο λαθος αλλαγή , στο dsg που κανει ρομποτικές τέλειες αλλαγες πως εκανε γρέζια? Για θεσε τους την ερωτηση.....

Τον θορυβο εσενα στν εκανε στις λακουβες?

Link to comment
Share on other sites

άρχισαν και εμενα τα προβλήματα με το DSG7 στο skoda superb 1.8 TSI πριν 2 μήνες πήγα στην αντιπροσωπεία για έλεγχο καθώς μου έκανε απότομες αλλαγές από 2α σε 3η η από 3η 2α και κάποιες φορες αργούσε πολύ

στον έλεγχο που έκαναν μου έγινε αναβάθμιση λογισμικού και μέχρι πριν λίγο καιρό όλα δούλευαν ρολοι πριν λίγες μέρες παρατήρησα ότι στο ξεκίνημα με λίγες στροφές σκοτσαρει όπως και πιο πολύ στις αλλαγές από 2α σε 3η πάλι με λιγο γκάζι

το αυτοκίνητο είναι 2.5 χρονων και έχω κάνει επέκταση εγγύησης έχει 35000 χιλιόμετρα και σχεδόν όλα έχουν γίνει σε ταξίδια στην εθνική μέσα στην πόλη έχουν γίνει λιγοτερα από 10K ίσως να λέω και πολλά... γενικά το αυτοκίνητο δουλεύει normal και προσεκτικά δεν το έχω ζορίσει με απότομα ξεκινήματα ακόμη και οι φορες που έχω δουλέψει τα pads στο τιμόνι είναι ελάχιστες...

πρώτη διάγνωση είναι συμπλεκυτης κάτι που δεν καλύπτει η επέκταση εγγύησης με κόστος 700 euro το σύνδεσαν online και περιμένω απάντηση εντός την εβδομάδας η την επομενη μετά τις γιορτές από εξωτερικό για επιβεβαίωση της διαγνωσης η οποιαδήποτε άλλη οδηγία από την αντιπροσωπεία

πάντως αν κρίνω από την χρήση του αυτοκινητου καθώς και τα χιλιόμετρα μου φαίνεται πολύ πρόχειρη η διάγνωση για φθαρμένο συμπλέκτη

αστοχία υλικού, ελαττωματικός συμπλέκτης η κάποιο άλλο ηλεκτρονικό πρόβλημα ίσως ναι

δηλαδή αν το ταλαιπωρούσα με κατεβάσματα και απότομα ξεκινήματα στα φανάρια θα πρέπει να αλλάζω 700 ευρώ συμπλέκτη maximum κάθε 30k μαζί με το service λάδια φίλτρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σχετικό θεμα φιλε μου, γινεται χαμός με τον πολύδισκο συμπλέκτη . ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΊΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΏΣΕΙΣ !ειδικα οταν εχεις κανει επεκταση!

http://www.vwclub.gr...80

Το προβλημα ειναι γνωστό στα dsg7 με τον πολυδισκο συμπλέκτη , Και ουσιαστικά φθείρετε ο δίσκος που διαχειρίζεται τις ζυγές ταχύτητες 2α/4η/6η και οπισθες . Γιατι αν θα εχεις παρατηρήσει οταν εισαι στο D και πχ φτανεις σε ουρα απο κίνηση κοβεις κοβεις και λιγο πριν σταματησεις εχεις ακομη 2α, αναβει φαναρι και πρεπει να ξεκινησεις ενω ακομη δεν εχεις ακινητοποιηθει για να μπει η πρωτη , Εκει τρωει ολο το ζορι γιατι σχεδον ξεκιναει με δευτερα. Εγω πολλες φορες σε τετοιες περιπτώσεις κατεβάζω με τα paddles σε 1η . Αν και πιο πολυ το οδηγαω στο manual .

Εχει γινει χαμός απο τους χρήστες dsg7 που εχουν οι περισσοτεροι προβλημα. 5/1/2012 Ανακοινωσε η VW στα συνεργια οτι θα διατήθετε νεος πολύδισκος πιο ενισχημένος και θα λύνει(μακαρι) τα προβλήματα .

Ενα τηλεφωνο στην Kosmokar και πιστευω θα εισαι μια χαρα , θα στο καλύψουν .

Και η διαγνωση αν εχεις σκορτσάρισμα στο φορτομα της 2ας τοτε ναι ειναι σωστή ,φταιει ο πολυδισκος συμπλέκτης .

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην Κ.....α Αμαρουσίου διαγνώστηκε το πρόβλημα του τρέμουλου και αποφασίστηκε αλλαγή πολύδισκου!!!

Επιτέλους ωραία νέα μετά από καιρό :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει κι εγώ σήμερα στην Κ..... Αμαρουσίου,για το σέρβις των 2 ετών. Διαγνώστηκε και σ' εμένα το πρόβλημα με τον πολύδισκο και...γύρισα σπίτι με ταξί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τετάρτη μου είπαν θα είναι έτοιμο το αμάξι. Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα,τόσο σ' εμένα όσο και σ' όλα τα παιδιά της ομάδας! Καλή Ανάσταση,φίλοι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως την καλή της φήμη την επιβεβαιώνει με το παραπάνω η εν λόγω αντιπροσωπεία!Αν μη τι

άλλο αν υπάρχει πρόβλημα το αντιμετωπίζουν και δεν σε βγάζουν τρελό όπως κάτι άλλοι

στα νότια προάστια....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λοιπόν παρέλαβα το αμάξι φρεσκοπλυμένο και έτοιμο για νέες περιπέτειες!

Άψογη λειτουργία του κιβωτίου καλύτερη θα έλεγα και από την πρώτη ημέρα που είχαμε παραλάβει!

Αναμονή πλέον για να δούμε πως θα συμπεριφερθεί ο νέος πολύδισκος με το πέρασμα των χιλιομέτρων.

Άξια αναφοράς πάντως είναι η άψογη συμπεριφορά, αντιμετώπιση και εξυπηρέτηση από την αντιπροσωπεία

του Αμαρουσίου που πραγματικά με άφησε έκπληκτο!

Τους ευχαρίστησα θερμά και ελπίζω και απο δω και πέρα που θα είμαι πελάτης τους να τυγχάνω ιδίας

αντιμετώπισης όπως και την πρώτη φόρα!

Η αλλαγή καλύφθηκε 100% ως ανταλλακτικό από το εργοστάσιο και η εργασία 70% από το εργοστάσιο και

30% από την επέκταση εγγύησης.

Αν δεν είχα κάνει την επέκταση θα πλήρωνα περίπου 120 ευρώ όπως μου ανέλυσε ο τεχνικός σύμβουλος.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Χτες παρέλαβα κι εγώ το γκολφάκι μου από την Κ..... Αμαρουσίου! Άψογο! Εξυπηρέτηση ελβετικών προδιαγραφών! Εύχομαι κι ελπίζω,ο νέος πολύδισκος,πράγματι,να λύνει το πρόβλημα οριστικά! Καλή Ανάσταση και Χαρούμενο Πάσχα,παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και καλορίζικα rabbit αλλά μόνο ένα πράγμα θέλω να ρωτήσω...

Όλη την εργασία την έκανες σε αντιπροσωπία ?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες φίλε Θωμά?

Κρίμα που το πρώτο μηνυμα σου ειναι για προβλημα ...

Απο οτι ξερω τα 6αρια DSG δεν κανουν θορυβους ενώ τα πιο καινουργια 7αρια οντως απο το καλημερα κανουν θορυβους , Μερικοι λενε οτι ακουνε και στο 6αρι θορυβο αλλα ειναι η αλλαγη ταχυτητας .

Το 6αρι DSG θέλει service και αλλαγη λαδιών , τα είχες αλλαξει? Το οτι αναβόσβηνε το PRNDS είναι 100% mechatronic τώρα οι θορυβοι δεν ξερω ...

Υ.Γ Στα προηγούμενα παιδια : πόσα χιλιομετρα εχετε κάνει με τον νεο πολυδισκο? πως συμπεριφέρεται? Τον σπαστικό θορυβο στην 1/2α/3η τον κανει το σασμαν ή εχει λυθεί και αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Guest VW fan

Καλησπέρα και πάλι, όπως είπα παραπάνω χρειάζομαι την βοηθειά σας, γνωρίζει κανένας που θα βρω μεταχειρισμένο σασμαν dsg 6άρι ???????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος στο φόρουμ και δεν το έχω και πολύ το θέμα. Αλλά για να μι σας ζαληζω θα μπο στο θέμα, καταρχάς είμαι κάτοχος seat Leon fr dsg exw peripou 120000 χλμ και είναι τι 3το dsg που φοραω πανο αλλά και αφτο δεν μου τα λέει καλα, το αμάξι φοράει revo 1εξατμίσι Φιλρο. Από όταν το έβαλα μου σκοτσαρι στο ξεκίνημα. Ξέρει κανης γιατί το κανι αφτο

Edited by Tsiropoule
Link to comment
Share on other sites

Guest VW fan

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος στο φόρουμ και δεν το έχω και πολύ το θέμα. Αλλά για να μι σας ζαληζω θα μπο στο θέμα, καταρχάς είμαι κάτοχος seat Leon fr dsg exw peripou 120000 χλμ και είναι τι 3το dsg που φοραω πανο αλλά και αφτο δεν μου τα λέει καλα, το αμάξι φοράει revo 1εξατμίσι Φιλρο. Από όταν το έβαλα μου σκοτσαρι στο ξεκίνημα. Ξέρει κανης γιατί το κανι αφτο

Απο που πήρες τα σασμαν και πόσο κοστισε όλο το κουστούμι ?

Link to comment
Share on other sites

Εφτηχος το προτο μου έσπασε στον 1,5 χρόνο οπότε τα ανέλαβε όλα η εταιρία και το 2o ένα χρόνο μετά ,οσ τόρα δεν έχω βαλι δραχμή .σου έχω στήλη ετιμα στο fb, δεξου το να τα πούμε αν θέλεις και τηλ

Edited by Tsiropoule
Link to comment
Share on other sites

Eίναι τυχεροί καθώς έχουν το 6άρι..

γιατι το λες αυτο? Δεν εχουν αυτα νομίζεις προβληματα??

Mechatronic παρα πολλά χαλάνε στο 6αρι !

Link to comment
Share on other sites

Έιχαν και αυτά θεματάκια με το mechatronic ναι..

Πάντως ένα σωρό ταξιτζίδες που είχα ρωτήσει στην Synergy κάποτε

που βρέθηκα είχαν να λένε τα καλύτερα για το DSG6 και με απίστευτα

χιλιόμετρα στην πλάτη εννοείται!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.