Jump to content
VASILISTFSI

Passat - Καδένα / Τεντωτήρας [Όλα τα μοτέρ]

Recommended Posts

Καλημέρα σας, έχω το passat 1,8 t (AWT) του πέρασα πρόσφατα μεταχειρισμένη μηχανή η οποία μου κόστισε 800 ευρώ. Στο συνεργείο μου πρότειναν να αλλάξω και ιμάντα χρονισμού για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Το σετ κόστισε 150 ευρώ. Μαζί με το πέρασμα της μηχανής, δουλειά, λάδια κλπ. Μου ζήτησαν σύνολο 480 ευρώ. Πως σας φαίνετε η τιμή? οποιος γνωρίζει και εχει διάθεση να απαντήσει ας μου πει αν ειναι οκ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

500 ευρω,εκ των οποιων τα 200+/- ειναι ανταλλακτικα,Μου φαινεται αρκετα καλη τιμη.

Αν σκεφτεις οτι ΤΑΡΙΦΑ για αλλαγη ιμαντων στα 20vt παιζει στα 80+€,μου φαινεται αρκετα καλη η συνολικη τιμη.

Το μοτερ που το βρηκες,και αν επιτρεπεται ποσο το πηρας;(Καθαρα και μονο για να κανω ονειρα το βραδυ)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μοτέρ το βρήκα , μετά απο 3βδομαδες εντατικής αναζητηςης, τελικά στη Θεσσαλονίκη για 800 ευρώ.(μετά απο λίγο παζάρεμα) Γύρω στις 60.000 χλμ μου είπαν οτι εχει η μηχανή. (Με εγγύηση) Ας ελπίσουμε οτι ολα θα πάνε καλά απο δω και πέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή ειναι καλή όπως αναφέρθηκε και ποιο πάνω, αλλά η αλλαγή ιμάντα για passat 20vt πρέπει να είναι κατά πολύ περισότερο από 80€, έχω την εντύπωση οτι κατεβάζουν ολόκληρη μετώπη για να τον αλλάξουν, άρα καλά είναι να γίνει αλλάγη τώρα που είναι έξω η μηχανή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες που αναφερεις ειναι καλες και θα συμφωνησω οτι καλο ειναι να αλλαξεις τους ιμαντες ωστε να εισαι 100% σιγουρος οτι εχει γινει αλλαγη.

Επισης,αν τελικα τους αλλαξεις,να αντικαταστησεις και την τρομπα νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ιμάντες άλλαξα τελικά, αλλα τρόμπα νερού όχι...φαίνετε οκ , ας ελπίσουμε οτι θα είναι...!

 

Καλο θα ηταν να την αλλαζες.

Το service manual δεν αναφερει αντικατασταση της,αλλα συνηθως την ακουει και μετα θες εργατικα ακριβως σαν τους ιμαντες και θα σου παει ο κουκος αηδονι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κόβεται η φτερωτή από τον άξονα, ή κομματιάζεται.

Γι' αυτό σου λένε όλοι να την αλλάξεις..

 

Καλύτερα να καθυστερούσες την αλλαγή και να την άλλαζες.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό υπάρχει το forum εκμεταλλευτείτε τη γνώση....

Την επόμενη φορά θα ξέρεις. :drinks:

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα Volkswagen Passat μοντέλο 2000 κυβισμό 1.6, άλλαξα ιμάντα εκκεντροφόρου (χρονισμού) στα 68.000 χιλιόμετρα. Έχω τώρα 113.000 χιλιόμετρα και έχουν περάσει 4 χρόνια από την αλλαγή που έκανα (2011). Πότε πρέπει να ξανααλλάξω ιμάντα? Ισχύει το κάθε 60.000 χιλιόμετρα ή ο χρόνος κάθε 3 έτη που έχω ακούσει? Ευχαριστώ πολύ. Χρήση αμαξιού συντηρητική, δεν το ξέσκιζα, χαμηλές ταχύτητες τα μισά χιλιόμετρα στην πόλη και τα μισά στην επαρχία (νησί). Μου είπε ένα συνεργείο που ρώτησα ότι και σε γκαράζ να το είχα από το 2011 που τον άλλαξα, έχει φθαρεί με το χρόνο όπως θα γινόταν και με τα λάστιχα που βάζουμε στο αμάξι. Ισχύει???

Edited by ankarems
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα Volkswagen Passat μοντέλο 2000 κυβισμό 1.6, άλλαξα ιμάντα εκκεντροφόρου (χρονισμού) στα 68.000 χιλιόμετρα. Έχω τώρα 113.000 χιλιόμετρα και έχουν περάσει 4 χρόνια από την αλλαγή που έκανα (2011). Πότε πρέπει να ξανααλλάξω ιμάντα? Ισχύει το κάθε 60.000 χιλιόμετρα ή ο χρόνος κάθε 3 έτη που έχω ακούσει? Ευχαριστώ πολύ. Χρήση αμαξιού συντηρητική, δεν το ξέσκιζα, χαμηλές ταχύτητες τα μισά χιλιόμετρα στην πόλη και τα μισά στην επαρχία (νησί). Μου είπε ένα συνεργείο που ρώτησα ότι και σε γκαράζ να το είχα από το 2011 που τον άλλαξα, έχει φθαρεί με το χρόνο όπως θα γινόταν και με τα λάστιχα που βάζουμε στο αμάξι. Ισχύει???

 

Το βιβλίο του service γράφει ξεκάθαρα τις προϋποθέσεις για την αλλαγή ιμάντα. Είτε χλμ, είτε χρόνος...

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή αυτή του ιμάντα χρονισμού αφορά και τα passat tsi 2008 με κινητήρες BZB..... Σαν να μπερδεύτηκα λίγο το συγκεκριμένο δεν έχει καδένα???

Link to comment
Share on other sites

Καδένα έχει το TSI 2008 ΒΖΒ στανταράκι ...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει  οτι στον  CAXA 1,4 TSI  κινητηρα χαλαρωνει η γλυστρα και καβαλαει η καδενα δοντι . Και μετα πας για κουρεμα . Οποιος εχει εμπειρια ας την πει . Εγω μεχρι τωρα  60000 χλμ μονο το service . Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Στις καδενες ξερω οτι θελουν ελεγχο και σφιξιμο σε καποια χιλιομετρα συμφωνα με το manual.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ενός passat 1.4 tsi του 08 με 95 χιλ. χλμ. Η ερώτησή μου είναι, αν και διάβασα σχετικά θέματα χωρίς όμως να προσδιορίζεται ακριβώς τι κάνουμε,  τελικά, χρειάζεται αλλαγή καδένας ή όχι.  Και αν ναι στα πόσα χλμ; 

Το βιβλιαράκι, αν διαβάζω καλά, μιλάει για έλεγχο στα 90.000 του οδοντωτού ιμάντα (την καδένα εννοεί;) και αλλαγή στα 150.000 για τα 4 κυλ με αντλία/μπεκ ή στις 180.000 για τα 2,0 TFSI που δεν ανήκει το δικό μου.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος γιατί προχθές που πήγα από ένα συνεργείο να ρωτήσω κάτι, μου δείξε ένα touran tsi του οποίου όπως μου είπε, έσπασε η καδένα γιατί δεν την είχε αλλάξει κ του κανε μεγάλη ζημιά.

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?

Το 2ο ερώτημά μου κ συγνώμη αν  κάνω κατάχρηση του forum, είναι ότι τον τελευταίο καιρό, όταν επιταχύνω μου κάνει κάτι ας το πω σαν κλώτσημα, λες κ για κλάσματα κόβει κ επανέρχεται. Δεν ξέρω αν σας έδωσα να το καταλάβετε. Ποιο έντονο όταν έχω και τον κλιματισμό ανοιχτό. Έχει κάποιος καμιά ιδέα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλαξα καδενα την προηγουμενη εβδομαδα,σε πασσατ 2010 1.4tsi με 90.000 χιλιομετρα.

Το πρωι μερικες φορες ακκουγα τον γνωστο μεταλλικό θορυβο και επειδη εχω διαβασει διαφορα προχωρησα στην αλλαγη.

Θα σου πω μονο οτι το μοτερ ακουγεται πολυ πιο υγιη και στρωτο και οσες φορες το εβαλα μπροστα το πρωι δεν ακουσα τιποτα. Στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι ειχε χαλαρωση αρκετα η καδενα.

Αν δεν ακους θορυβο το πρωι δεν νομιζω να εχεις θεμα με την καδενα.

Τωρα αυτο το κλωτσημα δεν ξερω αν σχετιζεται με την καδενα,θα σουν πω εδω τα παιδια που ξερουν καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εργασία για την αλλαγή πόσο παίρνουν;
Πόσες ώρες κάνουν να το αλλάξουν;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα, έχω το b6 1.6fsi blf με 336.000χλμ χωρίς να έχω κάνει αλλαγή καδένας. Μηπως έφτασε η ώρα της; Επίσης για την εργασία πάω σε αντιπροσωπεία ή στον μηχανικό μου; Πόσο παίρνει η αντιπροσωπεία γνωρίζει κανείς;

Ακόμη αλλάζουν και το γρανάζι όταν αλλάζουν καδένα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 336.000χλμ και αφού είναι σκυλί έφτασε η ώρα να αλλάξω καδένα. Όχι δεν ακούγεται όταν ξεκινάει ούτε έχει πηδήξει δόντι. Όλα είναι καλά αλλά τα χιλιόμετρα γράψανε και ο φόβος για σπάσιμο υπάρχει τρανταχτος στο μυαλό μου. Έτσι θέλω να αλλάξω:

 

Καδένα χρονισμού

Καδένα λαδιού

Γρανάζι μεταβλητού

Γλιστρες-Τεντωτηρα

Και φλάντζα κυλινδροκεφαλης καλού κακού αφού θα ανοιχτει (βγει καδένα κτλ)

 

Τώρα το θέμα μου είναι τι εταιρία να προτιμήσω στα ανταλλακτικά; Τι προτεινετε εσείς; 

Υπάρχει δυνατότητα αγοράς και από εξωτερικο. 

 

Κάτι εταιρίες που βλέπω στο autodoc και maxxparts όπως swag και febi bilstein είναι καλές; Επίσης βλέπω μεγάλη απόκλιση σε τιμή aftermarket (37€) με την γνησια (115€) φλάντζα κυλινδροκεφαλης. Μιας και έχει υψηλή συμπίεση κτλ κτλ, να προτιμήσω την αυθεντική; 

 

Θέλω γνώμες και απόψεις, και συγγνώμη για το μακρυναρι. Ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.