Jump to content
pit696

Golf 7 σε 2 χρόνια?

Recommended Posts

Έχετε οδηγήσει μοντέλα της ίδιας κατηγορίας-ίδιας χρονολογίας άλλων εταιριών???

Μάλλον όχι!!!

Για οδηγήστε ένα Focus, C4, Astra.... για να μην πάω σε Κίνα, Κορέα... και θα καταλάβετε τι θα πει στήσιμο Golf!

Ημουν κατοχος focus spor 1.8 tdci (2008) και εχουμε και λεμε ...Τιμονι,φρενα ,κρατηματα καλυτερα απο του golf 6 160 που επισης οδηγαω εδω και 1 χρονο (30.000 χιλιομετρα) ...δες και στα τεστ του autotriti συγκριτικα. Μην λεμε οτι θελουμε παιδια...ειδικα στο θεμα τιμονι...το ενα ειναι σπαρτιατικο και το αλλο για γκομενες...και το ποιο αστειο το ιδιο φοραει και το scirocco.Το μονο golf με καλα κρατηματα ηταν το gt sport και τα gti. Μιλαμε για μαμα πραγματα. 10 φορες εχω παει αη γιαννη ρωσσο και με τα 2 αυτοκινητα και εχω πορσωπικη αποψη .

Βεβαια οδηγησα και ενα 6αρι με 18αρα μαμα dcc +σπορ packet ...ok ναι αυτο εχει πατηματα (πηγα λαιλια Σερρες με αρκετα στροφιλικια...) και η διαφορα ηταν τοσο μεγαλη με την απλη εκδοση αναρτησησς του 160.

Ημουν συγουρος για αυτην την διαφωνια.

Σιγα μην βρισκατε το καλλίτερο αυτοκινητο. Αυτα ειναι υποκειμενικά και ποτε δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε παντα θα υπαρχει η αντίθετη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Ημουν συγουρος για αυτην την διαφωνια.

Σιγα μην βρισκατε το καλλίτερο αυτοκινητο. Αυτα ειναι υποκειμενικά και ποτε δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε παντα θα υπαρχει η αντίθετη γνωμη.

Μα ετσι ειναι... δεν γινεται να βγαζουμε σκαρτο καποιο αλλο αυτοκινητο το οποιο αποδεδειγμενα ειναι ενα τιμιο και καλο αυτοκινητο απλα ειναι αργο ...

Και δηλαδη σιγα τις διαφορες που εχει στο δρομο με το astra και το focus ...μην τρελαθουμε δεν εχουμε φεραρρι.

Και μιας και μιλαμε για στιψιμο...καλυτερα η vw να κοιταξει κατα clio sport πλευρα ...για να δει τι παει να πει στριψιμο,φρεναρισμα και κρατημα...

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

off-topic-maker.gif

Καλό θα είναι να συγκρίνουμε το κράτημα-στρίψιμο αυτοκινήτων με παρεμφερές επιδόσεις και ΙΔΙΑΣ κατηγορίας αυτοκίνητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Είναι φυσικό ένα πιο αργό και ελαφρύτερο αυτοκίνητο να δείχνει ότι στρίβει πιο καλά από ένα πιο γρήγορο αμάξι!

Το focus sport 1.8 tdci αν και diesel ΔΕΝ έχει τις ίδιες ροπές κινητήρα σε σύγκριση με τον βενζινοκινητήρα 1.4 TSI 160.

Εδώ κολλάει το "Μην λέμε και ότι θέλουμε"!!!

Δεν νομίζω να έχει ΚΑΜΙΑ σχέση το Renault Clio Sport με ένα Golf, ή ένα Astra, ή ένα Focus!!!! Ένα Clio Sport θα το συγκρίνουμε με ένα Polo GTI ή ένα Astra OPC ή ένα Fiesta και πάει λέγοντας!!! Μη λέμε και ότι θέλουμε..........

off-topic-maker.gif

Αλλά επειδή υπάρχει ελευθερία γνώμης και όπως ΣΟΦΑ έγγραψε ο nikoskallithea πιο πάνω: σιγα μην βρίσκαμε το καλύτερο αυτοκίνητο. Αυτό είναι υποκειμενικό και ποτέ δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε πάντα θα υπάρχει η αντίθετη γνώμη.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να συγκρίνουμε το κράτημα-στρίψιμο αυτοκινήτων με παρεμφερές επιδόσεις και ΙΔΙΑΣ κατηγορίας αυτοκίνητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Είναι φυσικό ένα πιο αργό και ελαφρύτερο αυτοκίνητο να δείχνει ότι στρίβει πιο καλά από ένα πιο γρήγορο αμάξι!

Το focus sport 1.8 tdci αν και diesel ΔΕΝ έχει τις ίδιες ροπές κινητήρα σε σύγκριση με τον βενζινοκινητήρα 1.4 TSI 160.

Εδώ κολλάει το "Μην λέμε και ότι θέλουμε"!!!

Δεν νομίζω να έχει ΚΑΜΙΑ σχέση το Renault Clio Sport με ένα Golf, ή ένα Astra, ή ένα Focus!!!! Ένα Clio Sport θα το συγκρίνουμε με ένα Polo GTI ή ένα Astra OPC ή ένα Fiesta και πάει λέγοντας!!! Μη λέμε και ότι θέλουμε..........

Αλλά επειδή υπάρχει ελευθερία γνώμης και όπως ΣΟΦΑ έγγραψε ο nikoskallithea πιο πάνω: σιγα μην βρίσκαμε το καλύτερο αυτοκίνητο. Αυτό είναι υποκειμενικό και ποτέ δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε πάντα θα υπάρχει η αντίθετη γνώμη.

Off Topic

...και για να κλεισω το Off Topic με λιγο χιούμορ. Το auris πως και δεν το μπλέξατε? :p:lol:
Link to comment
Share on other sites

Αφού έβαλα το κατάλληλο emoticon στον εαυτό μου ας προσπαθήσω να μας επαναφέρω στο θέμα μας. 

Το συμπέρασμα που βγάζω απο τους "in topic makers" είναι οτι βασικά σε 2 χρόνια περιμένουμε στην πραγματικότητα ένα Golf 6 και όχι το 7 αφού αυτό που πωλείται τώρα είναι ένα Golf 5 facelifted in and out.

Όπως είπαν και άλλοι φίλοι μας υπάρχουν αρκετά Golf 6 που φαίνονται ως πεντάρια ακόμα σε VIN number identification sites... Μηχανικά και ηλεκτρικά ενος 6αριού δεν διαφέρουν σχεδόν καθόλου απο ένα 5άρι παρά μόνο ως απλές βελτιώσεις...

Εσείς τι λέτε???

Link to comment
Share on other sites

golf 6 240Nm 160 ιπους 1.8-litre Focus Duratorq TDCi 115PS 280Nm ... Μεγαλυτερη ροπη...

Focus με αποσκευες και 2 ατομα εγω μονος μου με το Golf...(ιδιες καμπες ,ιδιες ταχυτητες )

Δεν συγκρινα με το golf..ειπα οτι η vw πρεπει να παραδειγματιστει απο τετοια αυτοκινητα ...(Και μη μου πεις οτι το gti μπορει να ακολουθησει σε στροφιλικια το clio..το οποιο φτανει σε επιπεδα προσφυσης του focus rs (2010) ) εξαλου δεν υφιστατε καμια συγκριση.(υπαρχει αναλογο video που δειχνει τις τρομερες δυνατοτητες του αν το βρω θα το ποσταρω)

Οσο για το Golf 7 περιμενω να δω μια νεα αναρτηση ...ενα νεο κιβωτιο (Με σαφεις σχεσεις και αυξημενη αξιοπιστια) και σιγουρα ενα νεο τιμονι ποιο σκληρο ποιο σπορ και πραγματα οπως αυτοματα φωτα,αισθητηρες βροχης , adaptive cc, Standar στο Highline ...Σιγουρα θα ηθελα λιγο ποιο καλα φρενα αν και με τη μειωση βαρους που θα υποστει θα ειναι ικανοποιητικα και τα τωρινα. Οσο για κινητηρα μακαρι να βγει ο 1.6 με τα και πολυ απλα να μην εχει κανεναν αντιπαλο ...! Επισης ισως πρεπει να επαναπροσδιωρισει την εγγυηση της και την σχεση της με την λεξη αξιοπιστια .Επισης να προσεξουν με τι ελαστικα το φερνουνε Ελλαδα..διοτι με κατι energy saver μονο κακο κανει.

Link to comment
Share on other sites

golf 6 240Nm 160 ιπους 1.8-litre Focus Duratorq TDCi 115PS 280Nm ... Μεγαλυτερη ροπη...

Focus με αποσκευες και 2 ατομα εγω μονος μου με το Golf...(ιδιες καμπες ,ιδιες ταχυτητες )

Δεν συγκρινα με το golf..ειπα οτι η vw πρεπει να παραδειγματιστει απο τετοια αυτοκινητα ...(Και μη μου πεις οτι το gti μπορει να ακολουθησει σε στροφιλικια το clio..το οποιο φτανει σε επιπεδα προσφυσης του focus rs (2010) ) εξαλου δεν υφιστατε καμια συγκριση.(υπαρχει αναλογο video που δειχνει τις τρομερες δυνατοτητες του αν το βρω θα το ποσταρω)

Οσο για το Golf 7 περιμενω να δω μια νεα αναρτηση ...ενα νεο κιβωτιο (Με σαφεις σχεσεις και αυξημενη αξιοπιστια) και σιγουρα ενα νεο τιμονι ποιο σκληρο ποιο σπορ και πραγματα οπως αυτοματα φωτα,αισθητηρες βροχης , adaptive cc, Standar στο Highline ...Σιγουρα θα ηθελα λιγο ποιο καλα φρενα αν και με τη μειωση βαρους που θα υποστει θα ειναι ικανοποιητικα και τα τωρινα. Οσο για κινητηρα μακαρι να βγει ο 1.6 με τα και πολυ απλα να μην εχει κανεναν αντιπαλο ...! Επισης ισως πρεπει να επαναπροσδιωρισει την εγγυηση της και την σχεση της με την λεξη αξιοπιστια .Επισης να προσεξουν με τι ελαστικα το φερνουνε Ελλαδα..διοτι με κατι energy saver μονο κακο κανει.

Το Focus που μας λες ειναι DIESEL! Καμία σχέση με βενζίνη! Είναι φυσικό να έχουν διαφορά στην ποσότητα της ροπής αλλά ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ στην κατανομή της ροπής σε όλο το φάσμα στροφών του κινητήρα! Αυτό εννοούσα!

Ξαναλέω οτι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε αυτοκίνητα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ κατηγοριών! ΑΛΛΗ κατηγορία-μέγεθος-βάρος το Golf και ΑΛΛΗ κατηγορία-μέγεθος-βάρος το Clio! Νομίζω γράφω απλά ;)

Αν το πάρεις έτσι και το Clio δεν αξίζει μία μπροστά στο κράτημα ενός Mitsubishi Evo. Αυτό είναι φυσικό αφού μιλάμε για ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ κατηγορία αυτοκινήτων!

Επειδή τώρα δουλεύω ως υπεύθυνος Εγγυήσεων σε οχήματα Ford (και στο παρελθόν ήμουν σε αντίστοιχη θέση για τα VW), και επειδή έθειξες το θέμα αξιοπιστία, να σου πω ότι σε αξιοπιστία τα Ford είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο τα VW! Εδώ δεν χωράει καμία αντίρρηση διότι όλα αυτά τα χρόνια σύγκρινα τα ποσοστά και είδη ζημιών και των 2 εταιριών και η Ford είναι ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ!!! Και αυτό το ξέρουν πολλοί φίλοι μου...

Μη λέμε και ότι θέλουμε!

PEACE new_iloveyou.gifnew_iloveyou.gifnew_iloveyou.gifnew_iloveyou.gif

Να συνεχήσουμε στο θέμα μας λοιπόν γιατί έχουμε ξεφύγει!

GOLF 7 σε 2 χρόνια?

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

@Speedy αυτο το χρωμα το κομοδινι που στο διαολο το βρήκανε?????

Πραγματικά την ίδια απορία είχα κι εγώ .... δλδ το σκέφτηκαν πολύ για να το βγάλουν αυτό το χρώμα ? Μάλλον προσπάθησαν να ξαναβγάλουν αυτό αλλά φαίνεται κάπου θα τους έπεσε η συνταγή και το καναν οπως το θυμόντουσαν .... πάντως όπως το βλέπω εκεί στο φτερό με το υπόλοιπο πίσω σύνολο μου θυμίζει το τωρινό scooby ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με το χρωμα εμενα μου αρέσει, αν ειναι και μεσα όπως κατι παλιές φωτο που ειχα δει με το μονοκόμματο ταμπλό τοτε είναι σουπερ.

Link to comment
Share on other sites

Αίσχος είναι. Φυσικά, Ό,ΤΙ βλέπουμε μέχρι τα τέλη του 2011 τουλάχιστον, είναι προϊόν της φαντασίας των περιοδικών για να πουλάνε φύλλα. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο άσχημο και τόσο 90s. Σαν το fiat stilo είναι. Απολύστε τον photoshop-ά!

Edited by dragonlord
Link to comment
Share on other sites

Αίσχος είναι. Φυσικά, Ό,ΤΙ βλέπουμε μέχρι τα τέλη του 2011 τουλάχιστον, είναι προϊόν της φαντασίας των περιοδικών για να πουλάνε φύλλα. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο άσχημο και τόσο 90s. Σαν το fiat stilo είναι. Απολύστε τον photoshop-ά!

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :D:blink: :blink: :rofl:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ας παρουν το 5αρι ....εξωτερικα ας το αγριεψουν και αλλο λιγο,ας βαλουν ενα καλο και ποιοτικο εσωτερικο με στανταρ οθονη αφης και μεγαλη οθονη λειτουργιων ,στανταρ πακετο με χωρους και εξτρα φωτισμο στο εσωτερικο . Ενα νεο σασμαν manual 6 ταχυτητων βελτιωμενο καισ την αποδοση και στην αισθηση και ενα Πλαισιο με νεα υλικα ποιο ασφαλες και ποιο ελαφρυ . Τελος μια νεα αναρτηση θα κανει τη διαφορα ... δεν θελει και πολυ μυαλο..... Τωρα αν βγει σαν fiat stylo μαζι με kia ceed ...ντροπη τους .

Κουραδ@ με ροδες αυτο το χρωμα ***

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η πλακουτσωτή μούρη που κάνει το αυτοκίνητο να φαίνεται σαν βάτραχος είναι κακάσχημη. Πάντως οι φωτό δεν πρέπει να έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Για το χρυσαφομπρονζέ χρώμα τι να πούμε πάλι, πάει για βραβείο κιτς!!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα φαντάζομαι golf 7 έκδοση τρέντυλαιν με τα τάσια και αυτό το υπερκουραδί χρωματάκι... απλά άλλη μπάλορζ

Link to comment
Share on other sites

πλακουτσωτη μουρη?το 6ρι δεν ειναι πλατυ κ πατημενο προς τα κατω με γωνιες?

οπως κ να εχει θα συμφωνησω με τον θανο...

Link to comment
Share on other sites

και του χρονου αν μπορει να ερθει το 7αρι ας ερθει χαλια το 6αρι μονο εσωτερικα ειναι καλυτερο απ το 5αρι και ο ηχος της μηχανης (122)

Link to comment
Share on other sites

Περασμενα μεγαλεια και θυμοντας τα να κλαις θα ειναι η υποθεση ...οικονομικα εννοω

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.