Jump to content
takisbrax

Την Βοηθεια Σας Για Αγορα Μεταχηρισμενου 1,4 Tsi

Recommended Posts

Καλησπέρα ψάχνει φιλος και αυτος για 1.4 TSI Golf MK5 GT 170αρι. Βρηκε ενα στα 6500 με 60-70.000χμ .
Σημερα πήγαμε παρέα (μιας και ειμαι vagιτης) να το δουμε το πήγαμε σε αντιπροσωπεία για έλεγχο .
Το αμαξι ειναι δευτερο χέρι γνήσια χιλιομετρα, βαμένη ολη η δεξια πλευρα , βαμενος μπροστα προφυλακτηρας, αλαγμενο μπροστα αριστερο φτερο , 4 ζαντες στραβες(ενταξει οκ λογικο) θελει αριστερη φουσκα στο ιμιαξονιο , θελει λαστιχα ,
Απο σφάλματα κομπλε, συμπιεση κομπλε, φοράει καινούργια μπουζι, καινουργια σκαστρα και n75 και καινουργια μπαταρια ΟΜΩΣ στο συνεργειο μας ειπαν οτι ειδαν οτι το μοτερ εχει λυθει (κυλινδροκεφαλη και καρτερ) μας ειπαν λογικα ή για καδενα ή για πιστονια , απο το συστημα δεν μπορουσαν να δουν αν οντως εχει αλλαξει κατι γιατι δεν το πηγαινε εκει για σερβις .
Ειδαμε μπουκ σερβις ειδαμε που εκανε σερβις και πηραμε τα συνεργεια τηλ το η κυλινδροκεφαλη οντως ειχε βγει απο VW αντιπροσωπεια πριν ενα χρονο λογω οτι ειχε διαροη , εχει αλλαξει εντος εγγυησης σασμαν +δισκοπλατο .
Το καρτερ βγηκε πορισμα οτι ειχε λυθει για αλλαγη λογω οτι ειχε και ενα χτυπημα απο κατω στην θερμοασπιδα το αυτοκινητο .

Ο φιλος μου σκεφτεται να του πει για κατω απο 5500 τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ψάχνει φιλος και αυτος για 1.4 TSI Golf MK5 GT 170αρι. Βρηκε ενα στα 6500 με 60-70.000χμ .

Ο φιλος μου σκεφτεται να του πει για κατω απο 5500 τι λετε?

Και δεν βαζει 3 χιλιαρικα σε γραματια να παρει ενα 6αρι με τα ιδια αλογα που και καλητερο ειναι σαν αυτοκινητο και φυσικα πολυ ποιο νεο μοντελο με οτι συνεπαγεται αυτο σε μεταπωληση και φυσικα σε ζημιες?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πλάκα κάνεις???? Και εσύ δεν τον πήρες να φύγετε για να τον προστατέψεις...??!! Και το σκέφτεται ακόμα???

 

Λοιπόν εγώ ψάχνω για άλλης μάρκας αυτοκίνητο, έχω δει 15, το τι φαντάσματα κυκλοφορούν δεν περιγράφεται! Το τι ζητάει ο καθένας επίσης (όσα τους λείπουν βασικά) έχει πολύ πλάκα (για μη καθαρά αυτοκίνητα)

 

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ.

 

Βρείτε ένα καθαρό αυτοκίνητο βρε winner να πάρει κάτι σωστό ο άνθρωπος...!!

 

Αυτό μόνο κομμένο σασί δεν είχε όπως τα λες! Το κάνατε βόλτα? Το τιμόνι ήταν ευθεία όταν πηγαίνατε ίσια? Γιατί μπορει να έχει πάρει και τίποτα θόλους ή καμιά κολώνα και να μην πήρατε γραμμή...!

 

Μ Α Κ Ρ Υ Α....!

 

1000 φορές προσεγμένο αυτοκίνητο με 110.000χλμ παρά ΦΑΝΤΑΣΜΑ με 70.000χλμ..!

Edited by ACE2007
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε του εχω προτεινει απειρα αμαξια που φαινονται πενα αλλα θεωρει τραγικα πολλαα τα λεφτα που ζητανε για Golf GT , του ειχα βρει Golf GT με 35.000χμ 9.000 ευρω και ελεγε οτι δεν αξιζει !
Γενικα πιστευει οτι δεν αξιζει τοσα ενα αμαξι του 2006 με τοσα χιλιομετρα ...Γιατι λεει ολοι ζητανε 8-11.000 ευρω και δεν αξιζουν τοσο τα αυτοκινητα και δεν θα πουληθουν ποτε, μου λεει ψαχνω ενα χρονο και εχει τις ιδιες αγγελιες το car ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά και πλέον στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* έχει μαζευτεί τρελή σαβούρα που συνεχώς αυξάνεται. Η καλή αγγελία επίσης θέλει αρκετή ώρα ψάξιμο, τώρα με μια πρόχειρη ματιά από τα 51 περίπου golf gt ζήτημα να αξίζουν τα 3 αλλά με τέτοια τιμή καλύτερα να πάρεις το 6αρι το γκόλφ που είναι και πιο καινούριο.

 

Παρόλαυτα ρε winner έπειτα με τόσα ποστ σου που διαβάζω καθημερινά έμεινα λίγο έκπληκτος από αυτήν σου τη πράξη. Περίμενα ομολογουμένως σαν καλός γνώστης να αποτρέψεις τον φίλο σου από το συγκεκριμένο αυτοκίνητο που είδατε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και με τους 2 σας. Ειδικά με τον Mist για τα πιο πολλά post του winner, που κάποια στιγμή νόμιζα ότι δουλεύει σε αντιπροσωπεία VAG με τις γνώσεις που έχει.

 

Ωστόσο εκτιμώ με όσα βλέπω στην αγορά ότι και καλό και φθηνό δεν υπάρχει. Σε όποια μάρκα και αν δείτε καθαρό μοντέλο σε χαμηλή τιμή θα είναι μία εξαίρεση σπάνια, όπου ο κάτοχος δίνει για λόγους ανάγκης το αυτοκίνητο. Και πάλι θα θέλει προσοχή.

 

Επίσης βρε winner πόσα έχει δει ο φίλος σου από κοντά? Επειδή η αγορά είναι δύσκολη όλοι βάζουν νερό στο κρασί τους και η τιμή για μετρητοίς πάντα είναι καλύτερη. Ας μην στέκεται στις αναγραφόμενες τιμές των αγγελιών. Δεν γίνεται εν ολίγοις επιλογή μόνο με "τηλεδιάγνωση" ή "ιντερνετοδιάγνωση", θέλει τρέξιμο και ας δει τα περισσότερα διαθέσιμα αυτοκίνητα για να διαμορφώσει άποψη. Και αν παρακολουθεί τακτικά την αγορά με το που "σκάσει" ένα νέο και καθαρό αμάξι σε αγγελία θα κάνει μπαμ. Εκεί αν είναι έτοιμος θα πρέπει να το "χτυπήσει" άμεσα.

 

Επαναλαμβάνω πάντως φθηνό και καλό δεν υπάρχει, ειδικά TSI που κρατάνε τιμές, γιατί να μην έχει ένα tsi του '06-'07 8.000 ή 10.000€? Αν έχει αγοραστεί από τον 1ο ιδιοκτήτη 20-23.000 στα μισά λεφτά το δίνει και πιο κάτω. Αν μιλάγαμε για αμάξι του 02-03 που έχει αλλάξει και 2-3 χέρια ναι θα μιλάγαμε για 5-6.000€. Μην περιμένει όμως καλό VW σε αυτά τα λεφτά. Για mk4 ναι για mk5 με τίποτα.

Για 6-7 ετών αμάξι αναφερόμαστε όχι για 12-13 ετών που βαριά πιάνει το 1/4 της αρχικής του αξίας.

Edited by ACE2007
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ψάχνει φιλος και αυτος για 1.4 TSI Golf MK5 GT 170αρι. Βρηκε ενα στα 6500 με 60-70.000χμ .

Σημερα πήγαμε παρέα (μιας και ειμαι vagιτης) να το δουμε το πήγαμε σε αντιπροσωπεία για έλεγχο .

Το αμαξι ειναι δευτερο χέρι γνήσια χιλιομετρα, βαμένη ολη η δεξια πλευρα , βαμενος μπροστα προφυλακτηρας, αλαγμενο μπροστα αριστερο φτερο , 4 ζαντες στραβες(ενταξει οκ λογικο) θελει αριστερη φουσκα στο ιμιαξονιο , θελει λαστιχα ,

Απο σφάλματα κομπλε, συμπιεση κομπλε, φοράει καινούργια μπουζι, καινουργια σκαστρα και n75 και καινουργια μπαταρια ΟΜΩΣ στο συνεργειο μας ειπαν οτι ειδαν οτι το μοτερ εχει λυθει (κυλινδροκεφαλη και καρτερ) μας ειπαν λογικα ή για καδενα ή για πιστονια , απο το συστημα δεν μπορουσαν να δουν αν οντως εχει αλλαξει κατι γιατι δεν το πηγαινε εκει για σερβις .

Ειδαμε μπουκ σερβις ειδαμε που εκανε σερβις και πηραμε τα συνεργεια τηλ το η κυλινδροκεφαλη οντως ειχε βγει απο VW αντιπροσωπεια πριν ενα χρονο λογω οτι ειχε διαροη , εχει αλλαξει εντος εγγυησης σασμαν +δισκοπλατο .

Το καρτερ βγηκε πορισμα οτι ειχε λυθει για αλλαγη λογω οτι ειχε και ενα χτυπημα απο κατω στην θερμοασπιδα το αυτοκινητο .

Ο φιλος μου σκεφτεται να του πει για κατω απο 5500 τι λετε?

 

ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑ   Ρε winner, ρεε winner πεφτω απο τα συννεφα!!  Συγγνωμη αλλα δε μπορω να κρατηθω...    Εν ολιγοις αφου παιρνει μπρος παλι καλα δηλαδη!....

 

Φιλε του εχω προτεινει απειρα αμαξια που φαινονται πενα αλλα θεωρει τραγικα πολλαα τα λεφτα που ζητανε για Golf GT , του ειχα βρει Golf GT με 35.000χμ 9.000 ευρω και ελεγε οτι δεν αξιζει !

Γενικα πιστευει οτι δεν αξιζει τοσα ενα αμαξι του 2006 με τοσα χιλιομετρα ...Γιατι λεει ολοι ζητανε 8-11.000 ευρω και δεν αξιζουν τοσο τα αυτοκινητα και δεν θα πουληθουν ποτε, μου λεει ψαχνω ενα χρονο και εχει τις ιδιες αγγελιες το car ....

Ο φιλος σου θα με συγχωρεσεις και παλι αλλα δεν γνωριζει και πολλα, ε; Ουτε fsi δεν παιρνει με αυτα τα λεφτα...

Το GT ειναι GT και εχει διαχρονικοτητα καθως και διαφορετικο εξοπλισμο γι'αυτο και η σχετικα τιμπημενη τιμη απο ενα απλο tsi 140... Οπως και να εχει με τα λεφτα που θελει να δωσει, καλυτερα ας παει σε ενα Honda Civic 1.4 iS του 96 με πολλα εξτρα...

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχετε δικιο που πέφτετε απο τα συννεφα. Η αληθεια ειναι οτι εγω τετοιο αμαξι δεν θα επαιρνα ..... ειμαι ψείρας για αυτο και εγω οταν κοιταζα για scirocco μεταχειρισμένο προτίμησα να δωσω 2-3 χιλιαρικα παραπανω και να παρω καινουργιο .
Του εχω πει χιλιες φορες οτι με αυτη την νοοτροπια δεν θα βρει καλο αυτοκίνητο , του εχω πει να δει και σε αλλες μαρκες και λεει οτι το Golf τα συνδιάζει ολα .Βασικα σκέφτεται με νοοτροπια ''να αγοράσω σε τιμη μάντρας'' αλλα αυτο δεν προκειται να γινει ποτε και δεν θα πετυχει καλο .
Σχετικα με τις ζάντες το θεωρησα φυσιολογικο γιατι και εμενα ενος ετους αμαξι ηταν οι 3 απο τις 4 στραβες .
Στα αλλα συμφωνω μαζι σας , αλλα οταν τα αλλα που μπορει να ειναι πενα τα δινουν 10.000 ευρω ε ενα με τοσες ζημιες νομιζω οτι ειναι οκ στα 5.000 ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχετε δικιο που πέφτετε απο τα συννεφα. Η αληθεια ειναι οτι εγω τετοιο αμαξι δεν θα επαιρνα ..... ειμαι ψείρας για αυτο και εγω οταν κοιταζα για scirocco μεταχειρισμένο προτίμησα να δωσω 2-3 χιλιαρικα παραπανω και να παρω καινουργιο .

Του εχω πει χιλιες φορες οτι με αυτη την νοοτροπια δεν θα βρει καλο αυτοκίνητο , του εχω πει να δει και σε αλλες μαρκες και λεει οτι το Golf τα συνδιάζει ολα .Βασικα σκέφτεται με νοοτροπια ''να αγοράσω σε τιμη μάντρας'' αλλα αυτο δεν προκειται να γινει ποτε και δεν θα πετυχει καλο .

Σχετικα με τις ζάντες το θεωρησα φυσιολογικο γιατι και εμενα ενος ετους αμαξι ηταν οι 3 απο τις 4 στραβες .

Στα αλλα συμφωνω μαζι σας , αλλα οταν τα αλλα που μπορει να ειναι πενα τα δινουν 10.000 ευρω ε ενα με τοσες ζημιες νομιζω οτι ειναι οκ στα 5.000 ..

κακα τα ψεματα ειναι δυσκολο να βρεθει καλο αμαξι και σε καλη τιμη.Σπανια καποιος πουλαει ενα αμαξι που ειναι τζαμι και σε ''καλη'' τιμη.Ξερω ενα παλικαρι που εχει σιροκο του 2010 160αρι, μαμα, με την μεγαλη ηλιοροφη και 31.000χλμ,γκαραζατο και θελει να το δωσει για να αγορασει ενα αγροτικο 4χ4 να πηγαινει στην δουλεια και σε κυνηγια.Σπανιζουν τετοιες περιπτωσεις ομως.Ετσι προσωπικη μου αποψη ειναι να βρει κατι που να ειναι τζαμι και ας δωσει και 1 με 1,5 χιλιαρικο επιπλεον.Στην πορεια θα καταλαβει απο τι βλαβες,εξοδα και αγχος εχει γλυτωσει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οσους σε αποτρεπουν να το παρεις ακομα και στην μιση τιμη μακρια..Σε μερικα χρονια ποιος ξερει τι θα βγαλει χωρια το τι τριξιμο εχει να ακουσει ο φιλος σου, αμα το φτερο πχ  ειναι ημιτασιον και δεν εχει κουμπωσει καλα. Παντως κριμα ρε παιδια που το *μη επιτρεπόμενο @ URL* εχει γινει ενα χαλι και το βλεπω αφου ψαχνω για ενα αυτοκινητο τυπου aygo οι μισοι "ιδιωτες" ειναι μαντραδες και οι αλλοι μισοι ειναι τυποι που αμα γκουγλαρεις το κινητο τους εχουν πουλησει το τελευταιο 3μηνο 5-6 αυτοκινητα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.