Jump to content
Guest

Βελτιωση Για Passat B7 1.6 Tdi

Recommended Posts

να ξαναρωτησω κι εγω μηπως εχει γνωμη και καποιος αλλος ( θα τα πουμε και απο κοντα, την κυριακη πιστευω )

δεν υπαρχει περιπτωση να παρω μονο απο catback 2 καζανακια 10 αλογα.αλλα μαζι με το προγραμμα δεν υπαρχει περιπτωση να τα παρω;

συμφωνω οτι ειναι πολλα τα λεφτα γι αυτα τα κομματια της εξατμισης και γι αυτα τα αλογα, και αν τα παρω. οπως λες τα παραπανω αλογα μετα το φπε κοστιζουν.

αν θα πηγαινα σε εναν καλο εξατμισα ποσο θα μου εβγαιναν αυτα τα κομματια; ρωταω για να συγκρινω.

σιγουρα θα πουληθει σε πολυ χαμηλοτερη τιμη απ οσο κοστιζει καινουργια και  οτι μονο τρακαρισμενο η πιο μικρο θα την παρει. μπορουμε να υπολογισουμε ομως ποσο περιπου; 3 χρονων ειναι με 60.000χλμ

μου ειπε οτι αν ειχα εγκεφαλο μπος υπαρχει δυνατοτητα να το αφαιρεσω και να δουλευει σαν μανισιο. γιατι αυτοκινητα με αυτον τον εγκεφαλο βγαινουν απ το εργοστασιο χωρις dpf.

δυστυχως δεν υπαρχει καποια αναβαθμιση για το συγκεκριμενο προγραμμα

ισως να αλλαξω αυτα τα κομματια της εξατμισης και οταν τα φτυσει το dpf τοτε να βαλω και downpipe

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω επιγραμματικα και τα υπολοιπα απο κοντα:

Με catback 2 καζανακια δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις 10ps

Το 1000ρικο για ενα catback ειναι αν οχι κοροιδια τουλαχιςτο λαθος κινηση εν καιρο κρισης.. ( you know better).

Η μαμα εξατμιση οπως ολες οι μαμα εξατμισεις που βγαζουμε πωλουνται σε χαμηλοτερες τιμες και συνηθως μπαινουν σε μικροτερα μοντελα η σε περιπτωση Ατυχηματος. (Δικια μου εκτιμηση 50mm εξατμιση δεν θα παρει κανενα passat, εκτος αν ειναι τρακαρισμενο).

Το αμαξι για να παρει αλογα θελει καταργηση dpf, downpipe και τερμα προγραμμα.

Για περισσοτερα θελει υβριδικη τουρμπινα η μαντεμενιΑ πολλαπλη και νεο τουρμπο.

Τα αλογα μετα το φπε κοστιζουν ...

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

συμφωνω +10000

Link to comment
Share on other sites

ναι σε ολα δηλαδη;

Ακριβώς . Ναι σε όλα.

Οταν μιλάει ο Νίκος έχει τα δίκια του.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψάξου λίγο στα ξένα φόρουμ, όσοι σε diesel, κατέργησαν dpf, είδαν άλλο αμάξι, όσοι πείραξαν εξάτμιση, και κυρίως όσοι έβγαλαν καταλύτη έχασαν ροπή, αν αλάξεις τουρμπίνα με μεγαλύτερη, τότε θες εξάτμιση και πάλι ελάχιστα ποιο μεγάλη και οχι αποχέτευση όπως βάζουν στα βενζίνης.

 

Αλάζοντας τουρμπίνα όμως η ροπή σου θα ξεφύγει, τα diesel με μόνο μια μεγαλύτερη τουρμπίνα ανεβάζουν ροπή σαν τρελά, εκεί παίζεις με την αξιοπιστία και και κατά πόσο αντέχουν τα υπόλοιπα μέρη του κινητήρα να βγάλουν την δήναμη στην άσφαλτο, πχ τα 2λιτρά TDI τα 5άρια, με ένα πρόγραμμα μόνο τρώνε δίσκο για πλάκα.

 

Βρες τρόπο να κατεργήσεις dpf, και μην κάνεις τίποτα άλλο, οτιδήποτε παραπέρα θα πάρεις μεν άλογα, αλλά τι να το κάνεις αν έχεις κατανάλωση 10λίτρα,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προς το παρων ξεχναω την αλλαγη τουρμπο ( δεν ξερω ομως για ποσο )

με τον προγραματιστη μου που μιλησα μου ειπε οτι αν βγαλω το dpf και σωστα δεν θα δουλευει το αμαξι και η καταναλωση θα ανεβει.

μου ειπε οτι αν ειναι να κανω κατι και  θελω το αμαξι να δουλευει οσο πιο σωστα γινεται, να αλλαξω το μεσαιο και το τελικο χωρις να πειραξω dpf και καταλυτη, για μεγεθος νομιζω μου ειπε 63 η 63,5

με μεσαιο και τελικο μου ειπε 10 αλογα και 2,5 κιλα ροπη.

χωρις να αυξηθει ιδιαιτερα η καταναλωση

τωρα αν ειναι αληθεια αυτο θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα 63,5 mm για 150άλογα αμάξι. :console:

Φαντάζομαι γνωρίζει ότι το Downpipe  + dpf 50mm θα συνεχίζουν σε 63,5mm εξάτμιση.

 

Σωστά απάντησε το μέλος πιο πάνω για ελάχιστη αυξηση διαμέτρου, όπως σου είχα πει max 60mm downpipe και πίσω

εργοστασιακό catback για χαμηλά επίπεδα θορύβου χωρίς να χαλάσει ο χαρακτήρας του αυτοκινήτου.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα Ηλία, όπως σου πρότεινα και σε προηγούμενο ποστ, είναι να τερματίσεις το ΦΠΕ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σιγουρος, η 60 η 63,5.

αυτο δεν το σκεφτηκα. θα τον ξαναπαρω τηλ και θα των ρωτησω και γι αυτο μαζι με αλλες αποριες μου.

με μπερδεψες τωρα. δηλαδη απο 50αρι downpipe δεν γινεται να μπει 60αρι catback αλλα γινεται

να μπει απο 60αρι downpipe και να συνεχισει σε 50αρι catback

 

αν ξερει κανενας ποσο θα μπορουσα να πουλησω στο περιπου ολη την εξατμιση η μονο το catback

Link to comment
Share on other sites

Ηλία όπως είπε και παραπάνω ο Νίκος είναι δύσκολο να πουληθεί η εξάτμισή σου.Ποιος θα πάρει τέτοια εξάτμιση??Μόνο κάποιος ταξιτζής λόγω τρακαρίσματος κτλ και ξέρεις αν μπλέξεις με ταρίφα  στο τέλος θα τον πληρώσεις κιόλας για να στην πάρει λόγω παζαριού... :p

Δες πόσο πουλιέται το μεσαίο στο ebay για να πάρεις μια εικόνα:http://www.ebay.de/itm/Original-VW-Passat-3AF-B7-1-6-TDI-Abgasanlage-Auspuff-Mittelschalldampfer-/381000969855?pt=DE_Autoteile&hash=item58b56d6e7f

Link to comment
Share on other sites

Ηλία, τα μεταχειρα πραγματα που βγαζουμε σπ τα αυτοκινητα μας (για να βαλουμε άλλα,μεγαλύτερα-καλύτερα κλπ κλπ) τα κρατάμε στην άκρη διότι δεν αξίζουν στην αγορά του αυτοκινήτου. Εσύ τι περίμενες; Θα βγαλεις την 50άρα σωλήνα που φοράει μαμά και θα την πουλήσεις και βάζοντας και κάτι μετρητά ακόμα θα τοποθετήσεις 60άρα;

Δεν πανε δυστηχώς τα πράγματα κατ αυτόν τον τρόπο.

Αν βρεθεί κάποιος και σου δωσει κανα 100€ για ολη την εξάτμιση καλά θα είναι.

Η διάμετρος μετράει, και η 50αρα που φορας δεν εχει ζήτηση.

Αρα βγαλτην αν τ αποφασίσεις, και καντην στηριγμα για κανα φυτό π.χ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε χρηστο δεν είπα κάτι τέτοιο. Σιγα μην περιμενα να βγαλω κι απο πανω. Απλα δεν περίμενα να ειναι τοσο χαμηλη η τιμη. Οταν αλλαχτεί την κραταω για ρεζέρβα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε χρηστο δεν είπα κάτι τέτοιο. Σιγα μην περιμενα να βγαλω κι απο πανω. Απλα δεν περίμενα να ειναι τοσο χαμηλη η τιμη. Οταν αλλαχτεί την κραταω για ρεζέρβα.

Μην ακους κανενα Ηλια και σε πειραζουν τα παλιοπαιδα..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις μια αναζητηση στο car να δεις αν και ποσο πουλιουνται μεταχειρισμενες εξατμισεις μαμα,ωστε να εχεις μια εικονα περιπου ποσο μπορει να πιασει.

Αποψη μου,δεν θα πουληθει ευκολα ουτε θα πιασει λεφτα,αλλα δεν χανεις τιποτα να βαλεις μια αγγελια.

 

Οσον αφορα την αποδοση,10 αλογα μου φαινονται too much με ενα catback.Το οτι θα παει καλυτερα το αμαξι θα παει γιατι θα αναπνεει περισσοτερο.Αλλα την κυρια δουλεια την κανει το downpipe και ο καταλυτης.

Η τιμη,ασχολιαστη.Ειναι μεν επωνυμη αλλα δεν λεει κατι.

Με κατω απο 1000€ μπορεις να βαλεις χειροποιητη μαζι με καταλυτη.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ξερω οτι θα με κραξετε μερικοι αλλα ειναι να μη βαλω κατι στο μυαλο μου.

πριν απο λιγο καιρο μπηκε cat back, μαρκας bastuck. η διαμετρος απο 55 που ηταν ανεβηκε σε 63.

μεχρι το πασχα πιστευω να εχω καταργησει το dpf, βαζοντας downpipe της ιδιας μαρκας, δεν ξερω ακομα τι διαμετρο θα εχει ακριβως.

μετα θα ξαναπρογραματιστει να δουλευει χωρις το dpf και φυσικα πιο επιθετικο προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ξερω οτι θα με κραξετε μερικοι αλλα ειναι να μη βαλω κατι στο μυαλο μου.

πριν απο λιγο καιρο μπηκε cat back, μαρκας bastuck. η διαμετρος απο 55 που ηταν ανεβηκε σε 63.

μεχρι το πασχα πιστευω να εχω καταργησει το dpf, βαζοντας downpipe της ιδιας μαρκας, δεν ξερω ακομα τι διαμετρο θα εχει ακριβως.

μετα θα ξαναπρογραματιστει να δουλευει χωρις το dpf και φυσικα πιο επιθετικο προγραμμα.

Μπράβο Ηλία!!!Έτσι σε θέλω!!!Προχώρα ακάθεκτος!!!Μόλις το κάνεις θέλω βόλτα. :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

ηταν να μην το παρω αποφαση, απ τη στιγμη που το αποφασισα ειναι θεμα ( λιγου ) χρονου να γινει. εχεις σειρα προτεραιοτητας γιωργο. θα πατησω και κατι γατακια με κοκκινα golf :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δες κι αυτο http://www.racechip.com/chiptuning/volkswagen/passat/b7-3c/1-6-tdi-77kw/index.phpθελω κι εγω να βελτιωσω το passat μου αλλα φοβαμαι για πιθανες φθορες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω ηδη πρόγραμμα superchip εδω και ενα χρόνο, χωρίς προβλήματα. Και ηδη εχω αλλάξει το catback. Η επόμενη κίνηση μου είναι κατάργηση του dpf με αλλο downpipe και πιο επιθετικό πρόγραμμα, και ισως ιντερκουλερ, αν χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θες εσυ ειναι το νεο passat Bi-turbo 240ps.


Πλακα πλακα γιατι δεν ψαχνεσαι να το κανεις bi-turbo...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ήταν η καλύτερη λύση αλλα θα χρειαζόμουν 50 χιλιάρικα. Βαλε και τελη κυκλοφοριας μετα και τους φόρους λογο 2.0 κυβικων. Σκεφτόμουνα στην αρχη για αλλαγη τουρμπο αλλα στην πορεία άλλαξα γνώμη. Νομίζω με αυτα που θα κανω θα φτασω τα 170 αλογα και 32 με 33 ροπή, ισως και παραπάνω. Πιστεύω να μεινω ευχαρηστημενος με τοση δύναμη και να μεινω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.